MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Solidarność pomaga w dotarciu do dokumentów

Wiadomości: Region
Poniedziałek, 6 marca 2017, 11:35
Aktualizacja: 11:39
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Archiwum
Zgodnie z obowiązującym prawem dokumenty pracownicze powinny być przechowywane przez zakład pracy lub uprawnione do tego archiwum państwowe lub prywatne zarejestrowane i nadzorowane przez urząd marszałkowski danego województwa – informuje szef jeleniogórskiej „Solidarności” Franciszek Kopeć.

Zgodnie z obowiązującym prawem dokumenty pracownicze powinny być przechowywane przez zakład pracy lub uprawnione do tego archiwum państwowe lub prywatne zarejestrowane i nadzorowane przez urząd marszałkowski danego województwa – informuje szef jeleniogórskiej „Solidarności” Franciszek Kopeć .

W regionie jeleniogórskim działalność archiwizacyjną prowadziła firma Tawiz, która zgromadziła dokumentacje pracowniczą około 150. firm z naszego obszaru, w tym z takich przedsiębiorstw, jak Fabryka Dywanów czy też Orzeł Mysłakowice. Około 3-4 lata temu do Zarządu Regionu zaczęli zgłaszać się byli pracownicy różnych zakładów pracy informując, że mają problem z uzyskaniem swojej dokumentacji pracowniczej ponieważ firma Tawiz nie odpowiada na telefony, e-maile, a także nie funkcjonuje pod wskazanym adresem.

- Wówczas napisaliśmy pismo do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego zwracając uwagę na problem i wnioskując o podjęcie stosownej interwencji. W odpowiedzi Urząd Marszałkowski poinformował o podjęciu działań w celu wyjaśnienia zaistniałej sytuacji. Niestety minęły lata i kilka dni temu dotarły do nas kolejne osoby, które poinformowały nas, że w dalszym ciągu nie mogą uzyskać dokumentacji pracowniczej i w związku z tym naliczona im będzie emerytura na najniższym obowiązującym poziomie, bez uwzględnienia faktycznych okresów zatrudnienia i odprowadzania składek – zaznacza F. Kopeć.

- W tej sytuacji skierowaliśmy do posłów, senatorów z naszego regionu i radnych Sejmiku Dolnośląskiego pismo z wezwaniem do podjęcia w tej sprawie stosownej interwencji. Biorąc pod uwagę liczbę firm i ich wielkość przypuszczamy, że kilka tysięcy mieszkańców naszego regionu może być narażonych na utratę należnej im wielkości emerytury, obliczanej z przepracowanych okresów składkowych – dodają władze „S”.

Ogłoszenia

Czytaj również

W piątek "odpalą" choinkę

Barbórkowa feta

Nastrojowo w „Muflonie”

Komentarze (2) Dodaj komentarz

~III sort 7-03-2017 8:12
Teraz?! Jak zginęło większość dokumentów ,Przechodziłem w 2002 zabrakło danych z 8 lat .Pozbierali dokumenty ważne zatrzymali jako kwity ,reszta na przemial. Polska oszustami stoi.
~ 7-03-2017 9:11
1 uciekł

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Cieplice nie chcą Jeleniej Góry?

Młodzi przeciw zmianom klimatycznym

Proces sprawców tragedii drogowej

Chcą powtórki wyborów!

Radni miejscy zdecydowali o podatku

Sonda

Czy coraz więcej przepowiedni o zbliżającym się końcu świata należy traktować poważnie?

Oddanych
głosów
575
Tak
21%
Nie
70%
Nie wiem
9%