MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Środa, 12 sierpnia
im. Klary, Juliana

Sokoły do nas wracają

Wiadomości: Region
Piątek, 6 lipca 2018, 6:18
Aktualizacja: Sobota, 7 lipca 2018, 11:29
Autor: Paweł Guszała
Fot. Paweł Guszała
Sokół wędrowny to obecnie jeden z najrzadszych gatunków ptaków w Polsce. Już niebawem może się to zmienić. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu wspiera reintrodukcję tego ptaka na Dolnym Śląsku, czyli ponowne wprowadza gatunek na stare miejsce bytowania.

Nadrzewna populacja sokoła wędrownego całkowicie wymarła w latach 60-tych, głównie przez działanie człowieka. Teraz trwa przywracanie gatunku w polskich lasach. Na naszym terenie ten proces wspiera finansowo Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.

- Ten sokół wraca na nasze tereny, wraca na Dolny Śląsk. Do tej pory 167 sokołów wędrownych udało się sprowadzić. Najważniejsze jest to, że niektóre osobniki zaczęły już się rozmnażać – mówi Łukasz Kasztelowicz, prezes zarządu WFOŚiGW we Wrocławiu.
- Reintrodukcja trwa od 2010 roku, od tego czasu fundusz przekazał na ten cel około 160 tys. zł. Na przestrzeni ostatnich lat wykluło się już 11 piskląt. cztery w tym roku! - mówi Bartłomiej Wiązowski, zastępca prezesa zarządu WFOŚiGW we Wrocławiu.

Jak to w życiu bywa, łatwo coś zniszczyć, trudniej odbudować. Tak też jest w przypadku sokoła wędrownego. Proces przywracania populacji jest długotrwały. Sokoły są hodowane, a po osiągnięciu pewnego wieku umieszcza się je w specjalnych sztucznych gniazdach. Tam przebywają około miesiąca, a później wypuszczana się je na wolność.

- Sokoły wędrowne nie budują swoich gniazd, korzystają z istniejących. Do gniazda nic nie przynoszą oprócz pokarmu – tłumaczy Sławomir Sielicki, prezes Stowarzyszenia na rzecz Dzikich Zwierząt "Sokół".

Teraz naturę wyręczy człowiek. Zanim jednak sokoły trafią do nowego, tymczasowego „domu” każdy ptak jest obrączkowany i szczepiony. Nie bez powodu miejscem reintrodukcji sokołów wędrownych na Dolnym Śląsku są okolice Żmigrodu. To doskonały teren dla tego ptaka, bogaty w pokarm i schronienie. Być może za kilka lat nadrzewne sokoły wędrowne z tego terenu zasiedlą również pozostałe zakątki Dolnego Śląska.

Ogłoszenia

Czytaj również

Odpust na Śnieżce

W planach łącznik Harrachov–Jakuszyce

Przebudowa chodnika

Komentarze (8) Dodaj komentarz

~ 6-07-2018 13:44
Przydałoby się trochę sokołów na placu ratuszowym i na Zabobrzu żeby sobie zjadły trochę gołąbków
~` 6-07-2018 14:21
Zara jakiś rolnik znawca hodowca golembiów i innych wróblow wszystko wytruje bo mu 'zzera te golempie'
~nie tak 6-07-2018 15:51
do: ~` (14:21)
Nie przesadzaj, hodowcy gołębi nie przepadają za tymi "dzikimi" bo roznoszą choroby i zarażają te pieczołowicie hodowane.
~max 6-07-2018 14:45
Super
~sajmon 6-07-2018 18:18
W Dziwiszowie od lat podziwiam polujące sokoły chyba że to jastrzębie nie wiem :) Na tyle się nie znam by z odległości ocenić :) Ale zawsze odrywają mnie od pracy gdy tak majestatycznie krążą po niebie :) Wydaje mi się że są sporo większe więc chyba nie to :) I pikują w dół prosto na łąkę :) Pasuje to do jastrzębia :)
~00 6-07-2018 18:28
Dokładnie, gołębiarze zaraz sidła zastawią żeby swoje osrańce latające ocalić.
~sajmon 6-07-2018 19:47
do: ~00 (18:28)
Hmmm... głupie gadanie gołąb też pyszny ptak :) Nieraz byłem po królewsku ugoszczony przez bezdomnych na rosole z gołębi :) Pamiętam z dzieciństwa smak gołębi :) I nie myślałem że go sobie przypomnę :) Tym bardziej w takich okolicznościach :) Las, ognisko, i rosół :) I co najważniejsze przemili ludzie :)
~ 7-07-2018 0:32
Założyć na nie kamerki to znajdą okoliczne plantacje szamańskiego zioła

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Zamknięty szlak z Koziej Szyi

Więcej bobrów na jeleniogórskim Zabobrzu

Śmierć na żwirowni

Opieka nad seniorem – darmowe szkolenie

Mieszkańcy chcą miododajnego skweru

Sonda

W rządzie jest plan powrotu do 49 województw. Czy to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
668
Tak
39%
Nie
55%
Nie wiem
6%