MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Wtorek, 2 czerwca
im. Marianny, Piotra

Sobota z wernisażami

Wiadomości: Jelenia Góra
Niedziela, 30 czerwca 2019, 6:02
Aktualizacja: Poniedziałek, 1 lipca 2019, 12:32
Autor: WAC
Fot. WAC
Otwarcie dwóch wystaw czasowych odbyło się wczoraj (29.06) w Muzeum Miejskim „Dom Gerharta Hauptmanna” w Jeleniej Górze – Jagniątkowie.

Na pierwszej z nich pod nazwą „Światy równoległe” prezentowane są prace członków Dolnośląskiego Stowarzyszenia Artystów Plastyków we Wrocławiu. Niektórzy z nich jednocześnie należą do działającej przy Piechowickim Ośrodku Kultury grupy „Π – Art”. Na otwarciu wystawy była obecna część z 32 autorów prezentowanych na niej prac wykonanych w różnych stylach i różnymi technikami. W większości są to amatorzy, choć zdarzają się też osoby po wyższych studiach plastycznych. Łączy ich wspólna pasja artystyczna.

Na drugą wystawę pt. „Pociąg specjalny z Gerhartem Hauptmannem” składają się dokumenty, które dotyczą dziejów transportu do Niemiec zwłok Gerharta Hauptmanna.

Wszystkie te dokumenty kwerendowaliśmy w różnych źródłach, różnych archiwach – mówi dyrektor Muzeum Miejskiego „Dom Gerharta Hauptmanna” Janusz Skowroński. - Cześć materiałów przekazała nam też rodzina porucznika Henryka Bany, który wraz z piątką żołnierzy konwojował trumnę z ciałem noblisty do granicy polsko – niemieckiej w miejscowości Tuplice. Ten pociąg miał wyruszyć 19 lipca, czyli sześć tygodni po śmierci G. Hauptmanna z dworca Jelenia Góra Towarowa. Ostatecznie wyjechał dzień później. Była w nim trumna z ciałem pisarza, a właściwie dwie trumny bo trzy dni po jego śmierci czyli 9 czerwca 1946 roku, w willi w Jagniątkowie urządzono mu tzw. pogrzeb bez pochówku. Ciało umieszczono w cynkowej trumnie, a następnie włożono ją do drugiej drewnianej trumny i zalutowano. Tak zabezpieczone zwłoki czekały na ustalenia polsko – radzieckie co do ich wywozu. Noblista został pochowany na rybackim cmentarzu w miejscowości Kloster na wyspie Hiddensee 28 lipca 1946.

Dodatkową atrakcją otwarcia wystawy była możliwość wysłuchania, w interpretacji aktorki Teatru C.K. Norwida Iwony Lach, fragmentów nigdzie wcześniej nie publikowanych dzienników wdowy po pisarzu Margarety Hauptmann, opisującej okoliczności śmierci oraz wywozu zwłok męża.

Twoja reakcja na artykuł?

2
67%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
1
33%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

BWA czynne od 11 maja

Kapitalna wiadomość ws. linii do Karpacza i Kowar!

Dzień Teatru Publicznego w Norwidzie – inaczej  

Komentarze (1) Dodaj komentarz

~zwykla_baba 30-06-2019 7:42
Cudownie 👍

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Dzień Bibliotekarza inny, niż zawsze

Dziś czas na Witkacego...  

Co PKP Cargo zrobi z lokomotywą?

Nieśli radość małym pacjentom w szpitalu

Policyjne śledztwo w sprawie podpalenia

Sonda

Otwarcie szkół dla najmłodszych uczniów nie oznacza normalnej nauki, tylko zajęcia opiekuńczo-wychowawcze. Czy to ma sens?

Oddanych
głosów
1090
Tak
27%
Nie
69%
Nie wiem
4%