MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Wtorek, 22 września
im. Maurycego, Tomasza

Sobota z poświęceniem

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Sobota, 3 kwietnia 2010, 13:13
Aktualizacja: Niedziela, 4 kwietnia 2010, 7:41
Autor: TEJO
Fot. TEJO
Tłumy wiernych i zapach świątecznych przysmaków wypełniły dziś świątynie, gdzie kapłani święcili pokarmy, którymi podzielimy się przy wielkanocnym stole. Adorowano także symboliczne Groby Pańskie.

Wielka Sobota to tradycyjny dzień święcenia pokarmów i jeden z nielicznych w roku, kiedy świątynie wypełniają się po brzegi. Księża odmawiają okolicznościową modlitwę, po której następuje święcenie koszyczków z pokarmami: głównie jajami, szynką, chlebem, solą i pieprzem oraz świątecznymi wypiekami.
To także okazja do podzielenia się z potrzebującymi żywnością oraz datkami materialnymi. W kościołach wystawione są specjalne kosze, gdzie przybyli zostawiają paczki dla ubogich.

Przy budowanym kościele Matki Bożej Królowej Polski za dowolną ofiarę można było nabyć chlebki wielkanocne. Zorganizowano też tradycyjny kiermasz ciast świątecznych. Księża prosili także o datki na budowę kościoła: trwają bowiem prace przy pokrywaniu nowej świątyni dachem.

Przed ołtarzami urządzono symboliczne Groby Pańskie. Najbardziej dostojną oprawę ma ten z Kościoła Łaski pod Krzyżem Chrystusa. Postawiony na podwyższeniu wzbudza uwagę wiernych. Grobu strzeże warta honorowa złożona z harcerzy i ochotników ubranych w historyczne stroje. Jej zmiana następuje mniej więcej co pół godziny.

Dziś wieczorem odbędą się uroczystości Wigilii Paschalnej najważniejszego święta chrześcijan połączone z procesjami rezurekcyjnymi oraz święceniem wody i ognia. W kościele św. Erazma i Pankracego ceremonia zaczyna się o godz. 20. 30. U Matki Bożej Królowej Polski i św. Franciszka z Asyżu – o godz. 22. Odchodzi się od zwyczaju porannych rezurekcji zgodnie z zaleceniem Watykanu: Zmartwychwstanie Jezusa nastąpiło bowiem w godzinach nocnych i wtedy należy je wspominać.

Ogłoszenia

Czytaj również

Doczekają się ronda

Wraca pomysł łączenia muzeów

"Skarb" Solidarności ukryty w Komarnie zostanie wydobyty

Komentarze (11) Dodaj komentarz

~zdziwiony 3-04-2010 19:29
A co to? drogę krzyżową krytykowano a święcenie pokarmów już nie??
~ 3-04-2010 19:54
Jaka szkoda ,że zlikwidowano GUKPPiW. Niektórzy mogliby oddać tej instytucji nieocenione usługi.
~romi 3-04-2010 20:39
Watykan zaleca , a co z tradycją ? Pasterka o 22 Wieczerza wigilijna z golonką ! Panowie księża zgodnie z historią apostołowie mieli żony , pracowali , pomagali i nauczali i nie chodzili w bogatych szatach koronach itp... może tak jakieś zmiany na własnym podwórku zanim całkiem pozbawicie nas tradycji !!!
Samuel 3-04-2010 22:11
Do komentatora ~zdziwiony; Pan Jezus zstąpił z Królestwa Niebieskiego między ludzi, by ich poróżnić. Powiedziane jest w Ewangelii Mateusza 10;34-35, że Jezus nie przyszedł pokój przynieść na ziemię. Nie przyszedł przynieść pokoju, ale miecz. Bo przyszedł poróżnić syna z jego ojcem, córkę z matką, synową z teściową; i będą nieprzyjaciółmi człowieka jego domownicy.
rymcycymcy 3-04-2010 22:36
Ksiądz dzisiaj tłumaczył co tam trzeba do tego koszyka włożyć - chlebek, sól i jakieś mięsko :) ja się patrzę pod mój barwinek, a tam tylko królik z czekolady i jajka kolorowe ...chyba poświęciłem coś niewłaściwego :)
~ 4-04-2010 9:07
Do ~zdziwiony. A ja się dziwię, dlaczego jesteś zdziwiony. Przeczytaj post z 19:54.
*piipi* 4-04-2010 22:27
*CYCY .. przyznaj się !! ..na pewno Twój wilczy apetyt zaglądną pod *ten barwinek !
*piipi* 4-04-2010 22:28
~C.d .. byłeś w Solarium ?
~zdziwiony 4-04-2010 23:45
Ci którzy wyśmiewają drogę krzyżową na drugi dzień biegną święcić pokarmy i kto tu jest zakłamany??? Święta Wielkanocne to przede wszystkim Zmartwychwstanie NASZEGO PANA JEZUSA CHRYSTUSA więc dziwią mnie ludzie którzy wymach...ją pięściami na kościół a potem zasiadają przy stole i spożywają pokarmy święcone przez księży............ot taka nasza Polska przewrotność.
~do piipy 5-04-2010 23:08
Naucz się w końcu pisać po polsku a...lFABETKO!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
~ 6-04-2010 10:57
do rymcymcy...bo kielbaske juz zjadles.....

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Wkrótce święto kolorów

Dzień Sportu

Nietypowy finał Ligi Rocka

Do miejskiego autobusu tylko ze złożoną hulajnogą

Zamknięte szlaki w Michałowicach

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
734
Tak
24%
Nie
72%
Nie wiem
4%