MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Środa, 23 września
im. Bogusława, Linusa

Sobieszowski tartak do likwidacji

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Wtorek, 17 lutego 2009, 7:27
Aktualizacja: 16:28
Autor: Angela
Fot. RED
Tylko do końca lutego pracownicy sobieszowskiego tartaku firmy Stelmet będą mieli pracę. Prezes spółki podjął decyzję o zaprzestaniu od początku marca produkcji w Sobieszowie i zwolnieniu pracowników. W internecie pojawiła się też oferta sprzedaży tartaku.

Sobieszowski tartak funkcjonował przez około 40 lat. W tym czasie firma będąca m.in. jego właścicielem już czterokrotnie zmieniała nazwy na Kowar wood, Top wood, Tartak Sobieszów, Lignum i Stelmet. Początkowo w sobieszowskim oddziale pracowało około 150 osób. Wraz z upływem czasu redukowano ilość zatrudnienia.

Jak mówią jednak pracownicy, naprawdę źle w zakładzie zaczęło się dziać w II kwartale ubiegłego roku, kiedy ograniczono eksport i zaczęto masowo zwalniać pracowników. Obecnie do końca lutego pracuje tam jeszcze około 35 osób. W wielu przypadkach mają oni na swoim koncie po 36 lat przepracowanych tylko w sobieszowskim tartaku. Kilka tygodni temu oficjalnie poinformowano ich o zamknięciu zakładu. Na stronach internetowych właściciele spółki zamieścili też informacje o sprzedaży zabudowanej działki w Sobieszowie z przeznaczeniem na inwestycje.

W ostatnim czasie w Sobieszowie mieliśmy bardzo poważne problemy z ochroną środowiska w związku z przekraczaniem dozwolonych norm hałasu, za co płaciliśmy niemałe kary – mówi Stanisław Bieńskowski, prezes firmy Stelmet S.A.

– Poza tym tartak w Sobieszowie był drugim zakładem naszego przedsiębiorstwa, w które pakowaliśmy mnóstwo pieniędzy, a wydajność pracy była bardzo mała. Nie stać nas było na jego utrzymanie. Podjęliśmy więc decyzję, że jeśli ktoś zapłaci nam za niego godziwie, lepiej będzie nam go sprzedać, kupić działkę w polach i tam wybudować tartak. Po prostu zadziałały tu prawa ekonomii. Jeśli przyszłoby nam kupić na rynku elementy wytwarzane w Sobieszowie, zapłacilibyśmy dwa lub nawet trzy razy taniej. Pracownicy natomiast zostali zwolnienie zgodnie z obowiązującym prawem.

Więcej na temat sprawy oraz opinii pracowników tartaku przeczytacie Państwo w najbliższym wydaniu naszego tygodnika Jelonka.com.

Ogłoszenia

Czytaj również

Zmiany na Ogińskiego

To było bezpieczne?

"W Góry Serca" z Leszkiem na Śnieżkę

Komentarze (12) Dodaj komentarz

~Michał 62-67 17-02-2009 10:22
Sobieszowski tartak, góra wspomnień dla uczniów TPL/TPD - ma sporo więcej niż 40 lat funkcjonowania.
~zzzzz 17-02-2009 10:23
Będzie biednie ale ekologicznie, zamiast produkcji skowronki będą śpiewały zajączki się bzykały a nawiedzeni ekolodzy triumfowali.
~wie39 17-02-2009 10:47
a czy pan prezes też pójdzie na bezrobocie???dlaczego uczciwie pracujący ludzie tracą pracę przez niedouczonych i źle zarządzających pseudo-prezesów?
~Andi 17-02-2009 11:26
Mój Boże -polskie realia -zniszczyć to co już jest,wykręcić ludzi ,wykiwać urzędy ,nabrać znowu nowe kredyty,ogłosić upadłość. Tak się robi w Polsce interesy-a ludzie w tym wszystkim to śmieci-----Kiedyś zmądrzejemy ,ale już polski nie będzie...RATUNKU!!!!
~pracownik 17-02-2009 12:15
A o DSE nikt wam jeszcze nie powiedzial, wiecie do kiedy bedzie istniec? ja juz wiem, bo pan dyrektor juz sprawe jasno postawil...
piipi 17-02-2009 12:34
...¿ brakuje drzewek do przetarcia ?.
ebee 17-02-2009 13:59
Najlepiej wieszać psy na prezesach. Ale prawa ekonomii to raz, a polskie chore prawo , to dwa. Zagraniczne firmy mają ulgi , polskie nie. Zus, urząd skarbowy, to bezwzględne bestie, które nigdy nie miały żadnych skrupułów wobec polskiego przdsiębiorcy. Prezez jak nie będzie zarabiał, to sam pójdzie "w gaciach", więc puszcza w gaciach ludzi. Tylko.........czy to jego wina ? W Polsce, podobno wolnej, człowiek, zwłaszcza ten szary, uczciwy jest, jak dotąd po prostu......................śmieciem w tej chorej naszej rzeczywistości - niestety !
~john 17-02-2009 14:43
wie ktos moze ile chca za ten tartak ??
~lipo- 17-02-2009 15:12
Najlepiej dzisiaj sie maja urzedasy ich nikt nie redukuje , bo tam nie ma kryzysu- a powinno sie likwidowac urzednikow proporcjonallnie do likwidacji miejsc pracy i firm dla dobra kraju i spoleczności lokalnej- bo kogo oni maja obslugiwać i od kogo coś żądać ? Jak zostanie jeszcze źipiąca i dychajaca jakaś jedna firma to urzednicy ustawia kolejkę z harmonogramem kontrolujących od samego rana- od UKS- po przez inspekcje pracy, ochronę środowiska,inspekcje p.poż,, sanepid,nadzór energetyczny,inspekcje kontroli odpadów z kserokopiarek i żarówek , inspekcje ściekow ,urzedu wag i miar,- wszyscy pozostawia protokoly i wnioski do wykonania bo muszą byc przygotowani do rekontroli. Dlatego kiedy firmy sie zamyka powinni automatycznie likwidować urzędasów- dla dobra egzystencji spoleczeństwa i nie marnowania spolecznych pieniędzy na wyplaty dla przerostów w zatrudnianiu bezczynnych urzedników.
ebee 18-02-2009 9:45
Lipo ma rację. Mało kto wie , ale w Polsce jest ponad 50 instytucji kontrolnych, mających w prawo w każdej chwili wejść do zakładu pracy !
~ciekawy dzie te pieniądze pakowano? 19-02-2009 9:15
Ciekawe gdzie te mnóstwo pieniędzy było pakowane w Tartaku w Sobieszowie? Traki z ledwością się trzymały, psuły się co chwila. Sprzęt do transportu drewna pożal Boże stare trupy o dziw że jeszcze jeździł i nic się nikomu nie stało. Plac to jedno bagnisko i zalewisko. Nie można było się doczekać na jakiekolwiek niezbędne inwestycje celem polepszenia bezpieczeństewa i higieny pracy. Cóż się dziwić, że były kary za hałas jak wszystko czeszczało, skrzypiało ze starości, a inwestycje polegały tylko na bieżacej naprawie trupów, aby tylko produkcja szła by zarabiać kasę. No cóż najlepiej zrzucić wszystko na innych a samemu nie widzieć swojej winy. Mam wielką nadzieję, że Tartak w Sobieszowie dostanie się w ręce konkretnego inwestora, który nie będzie tylko patrzył na trzepanie kasy lecz coś robił aby poprawić jakość i bezpieczeństwo pracy oraz zmniejszenia uciążliwości dla otoczenia.
~Observator 27-03-2014 8:52
Przejął za psie pieniądze ten tartak , razem z Topwoodem, wycisnął co się dało i dalej . W Kowarach też dużo złego narobił! Cwaniaczek!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Zmiana kierownictwa prokuratury okręgowej

Debata samorządowców

"Skarb" Solidarności ukryty w Komarnie zostanie wydobyty

Dwie dziewczyny pobiły i okradły 15–latkę  

Remont wiaty na finiszu

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
789
Tak
24%
Nie
72%
Nie wiem
4%