MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Środa, 8 lipca
im. Elżbiety, Eugeniusza

Śnieżka nadal bez toalet i restauracji

Wiadomości: Region
Piątek, 13 maja 2016, 8:51
Aktualizacja: Sobota, 14 maja 2016, 8:14
Autor: Angelika Grzywacz–Dudek
Fot. Archiwum Jelonki.com
W tym roku nadal zamknięty dla turystów pozostanie dolny spodek Śnieżki, w tym restauracja i toalety. Właściciel obiektu, Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, wyjaśnia że taka jest decyzja nadzoru budowlanego i wspólnie z Karkonoskim Parkiem Narodowym zastanawia się jak rozwiązać ten poważny problem, szczególnie w okresie letnim.

Jednym z pomysłów jest wspólny remont zamkniętego obiektu, ale jeśli w ogóle uda się go zrealizować, to nie wcześniej niż w przyszłym roku.

- To prawdziwy skandal – skarżyli się Anna i Tomasz z Mazowsza, którzy na Śnieżkę przyjechali z dziećmi: 8-letnim Kamilem i 14-letnią Elizą. – Nigdzie na trasie nie ma rozstawionych toalet, a teraz nawet zamknięto te, które były w obiekcie na szczycie. Dorośli może jakoś sobie poradzą, ale nie dzieci. Jaki jest powód zamknięcia toalet i czy nie można ustawić tam przenośnych toi-toi? – pytali w rozmowie telefonicznej.

Ryszard Kosierb, dyrektor oddziału IMGW we Wrocławiu wyjaśnia, że nie można wpuścić turystów do dolnego spodka Śnieżki, w którym były m.in. toalety, bo zakazał tego nadzór budowlany.
- Ten obiekt nie jest bezpieczny, dlatego w minionym roku musieliśmy go zamknąć – mówi Ryszard Kosierb. – Konieczny jest zarówno remont dolnego dysku, jak i instalacji elektrycznej oraz wentylacji, a na to nie mamy teraz pieniędzy. Szacowany koszt tej inwestycji to około 2 mln zł. Do tego dochodzą koszty doprowadzenia wody i odprowadzenia ścieków. My, jako IMGW, nie możemy się starać się o pieniądze na ten cel z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska, dlatego jednym z pomysłów jest wspólny z KPN-em remont tego obiektu i stworzenie w nim ośrodka edukacyjno-turystycznego z miejscem stacjonowania GOPR-u. Obecnie prowadzone są rozmowy w tej sprawie i jeśli uda się je zakończyć pozytywnie, w tym roku przygotujemy brakującą dokumentację dotyczącą instalacji i wentylacji, a w przyszłym roku, po pozyskaniu funduszy, rozpoczęłyby się prace – dodaje Ryszard Kosierb.

To jednak nie rozwiązuje problemu braku toalet w obecnym sezonie letnim. – Nie mamy wpływu na to, co dzieje się w tym obiekcie, bo nie jesteśmy jego właścicielem – mówi Andrzej Raj, dyrektor Karkonoskiego Parku Narodowego. – Powtórzyła się sytuacja sprzed kilku lat, kiedy po katastrofie budowlanej (w 2009 roku) cały obiekt wyłączony był z użytkowania. Póki co, ustawimy tablice informacyjne o tym, że ostatnia toaleta jest w Domu Śląskim, z którego na Śnieżkę jest około 0,5 godziny drogi. Ostatecznie turyści mogą skorzystać z toalet po czeskiej stronie Śnieżki. W Tatrach nie ma toalet i piechurzy muszą sobie jakoś radzić. Cały czas szukamy jakiegoś innego rozwiązania tej sytuacji – dodaje Andrzej Raj.

Jednym z nich jest ustawienie toi-toi. Jak jednak wyjaśnia jednak Andrzej Raj, problem w tym, że porywisty górski wiatr mógłby je przewracać.

Ogłoszenia

Czytaj również

Prezydent na Polanie Jakuszyckiej

Krakowska w budowie

Stadion nie dla kibiców – jak długo?

Komentarze (28) Dodaj komentarz

~Amon 13-05-2016 9:02
IMiGW przez cały okres istnienia schroniska pobierał prawdopodobnie opłaty z tyt. dzierżawy, dlaczego całość została skonsumowana??? Czy nie można było przeznaczyć części z tych środków na jakiś fundusz remontowy? Ta sprawa obnażyła indolencję osób zarządzających tym schroniskiem. To jest wstyd na całą Europę!
~ocena bezpieczenstwa sanit. 13-05-2016 9:24
A z oceny bezpieczeństwa sanitarnego wynika ze wszystko jest dla sanepidu ok i bezpiecznie psse.jgora.ibip.wroc.pl/public/get_file_contents.php?id=170916
~fajnie jest 13-05-2016 10:10
Ci z Mazowsza, to pewnie w Karkonosze przyjechali głównie po to, żeby z toalet korzystać, w drapali się jakimś cudem na Śnieżkę, a tu " ząk " kibla także nie ma...ale musieli szału dostać i wyprawa do du.y. No cóż współczuję wszystkim pod tym względem zawiedzionym.
~fajnie jest 13-05-2016 10:16
Ps toi-toi w górach, dobre jednak ludzka wyobraźnia nie zna granic...
~hmmm 13-05-2016 10:30
miesięczna dzierżawa restauracji to 50000zł bo tyle płacił ostatnio dzierżawca w skali roku daje 600000zł minus koszty i podatek ale jak się przejadło to teraz się wali!
~Do mazowszam 13-05-2016 10:37
Ludzie jak nie macie pojecia o turystyce to nie idzcie w gory.. Ciekawe gdzie w innych miejscach widac rozsyawione toalety i ciekawe jak mini bus lub mala ciezarowka miala by jezdzic i wyprozniac toi toie. Pozdrowienia dla ceprow - dla wyjasnienia ceper to klasyczny przedstawiciel gatunku udającego turyste i nie majacego zielonego pojecia o miejscu ktore zwiedza a wejscie na śnieżke traktuje jak spacer po parku zdrojowym w cieplicach
~Do mazowszam 13-05-2016 11:05
Ludzie jak nie macie pojecia o turystyce to nie idzcie w gory.. Ciekawe gdzie w innych miejscach widac rozsyawione toalety i ciekawe jak mini bus lub mala ciezarowka miala by jezdzic i wyprozniac toi toie. Pozdrowienia dla ceprow - dla wyjasnienia ceper to klasyczny przedstawiciel gatunku udającego turyste i nie majacego zielonego pojecia o miejscu ktore zwiedza a wejscie na śnieżke traktuje jak spacer po parku zdrojowym w cieplicach
~Karkonosze umierają 13-05-2016 11:26
Na terenie KPN-u pozamykali szlaki rowerowe bo zatruwają rowerzyści środowisko pomimo że większości wiodły one drogami brukowymi lub polnymi ale szerokimi. Niedługo będą zamykać kolejne szlaki turystyczne dla ludzi w imię prawa ekologi i ochrony środowiska. Trasy narciarskie na terenie KPN-u to na trasach zjazdowych jedne wielkie kamienie gdzie nie można ich usunąć w imię ochrony środowiska. Tylko no właśnie tylko że po raz kolejny w kolejnym roku też w Karkonoskim Parku Narodowym wycinane są zdrowe drzewa dzieje się to nawet teraz a nikt o tym nie napiszę jak ci ludzie z parku NAS w konia robią. Można to sprawdzić podam przykład wycinka drzew odbywa się w Jagniątkowie pod górą Szerzawa, to co się dzieje w parku to jeden wielki koszmar i nikt z tym nic nie robi.
~z innejbajki 13-05-2016 12:02
--- nie ma już "nieprzekraczalnej" granicy z wopistą na Śnieżce; na "sisi" idzie się do Czechów i zostawia polską "wartość dodaną" w ich instalacji ściekowej.
~ 13-05-2016 12:38
Jak tylu turystów przyjdzie na śnieżkę i zrobi zrzut to to będzie Karkonoski Park Gówien
~w42 13-05-2016 13:20
ach ci turysci. chcieli by miec wszystko. wybudujcie im Lidla i Dino na górze zeby mieli gdzie zakupy tanio zrobic
~luk 13-05-2016 14:57
Na toalety nie ma pieniędzy ,ale na ojca rydzyka i czarną mafię w sutannach to forsa znajduje się zawsze ...śmieszny ten nasz kraik ....
~Koza 13-05-2016 15:16
Toi Toi'e??? Pani Ania z Mazowsza pozostanie zawsze Anią z Mazowsza skoro uważa, że toalety takie powinny stac na szlaku w górach....Proponuję by śnieżkę w końcu wykupili Czesi, oni szybko rozwiążą problem nieopłacalności, wyremontowania tego obiektu i sprawią, że ludzie na nowo odkryją to miejsce. I nie żebym nie była za Naszymi ale u nas w Polsce nic się nie opłaca...taka prawda
~Adrian 13-05-2016 16:50
Oh tak od teraz na Sniezke Zolto-Brazowym szlakiem 😉
~pakss 13-05-2016 19:23
Jeszcze MCdonaldsa postawcie na Sniezce :),aaa i dlaczego nie ma bankomatow w Karkonoszach :)
~szatan angel 13-05-2016 20:16
Podobno tęgie głowy mają rozwiązanie problemu toalet. Na Śnieżce ustawi się tablice instruktażowe jak prawidłowo oddawać mocz z wiatrem czyli tak, aby nie umyć twarzy włąsną, właśnie oddawaną uryną.
~:)) 13-05-2016 21:51
Strach korzystac z Toi-toia ktory przewraca sie akurat pod wplywem wiatru zaczlowiekiem w srodku, brrrr :) :) :)
~Tom 13-05-2016 21:57
Witam! Na śnieżce toaleta kosztowała 1€ po polskiej stronie ... Po czeskiej stronie toaleta była i jest za darmo :) Piwko tez tańsze 2 razy i lepsze ...U nas niestety ceny mamy zachodnie jednak jakosc daleko wschodnia ...
~ 14-05-2016 1:25
oho, szykuje się kolejna sprzedaż naszego majątku za grosze, nie drogie pasożyty ... znaczy się politycy włodarze itp jak aż tak bardzo nie radzicie sobie z zagospodarowaniem to wypad ze stołka a jak tak bardzo nie chcecie zleźć z tego stołka to nieruchomości podatników się wynajmuje a nie sprzedaje za grosze
~kosmita 14-05-2016 2:15
"tak czy owak zawsze Nowak", proszę wziąć pod uwagę fakt , jak traktowany jest człowiek, który składa pozew przeciw ZUS!, proszę oficjalnie podać ludziom do wiadomości, jak traktuje się tzw" petentów" Zusu,nie ma różnicy żadnej, i jest tylko nadzieja, że kiedyś CI SAMI ludzie będą mieli Takie Same problemy, jak Ci którzy składają pozwy! i tego im życzę! i modlę się do wszystkich Bogów,aby ICH to spotkało i Ich Rodziny(wiem ,że mnie wysłuchają) ale jestem pewien: Wysłucha mnie teraz PIS!...co do tzw"badania" luuuudzie! to skandal, lekarz bierze kasę nie zaznajamia się z dokumentacją medyczną i RŻnie Sąd na kupę kasy, ale jak widać Sąd też ma w tym zyski i rąbią nasze w sumie pieniądze na DWA fronty! nikt nic nie robi i bierze kase! Hej! Panie Ministrze d/s Ziobrrooooo! Widzi Pan to? Super!
~kosmita 14-05-2016 2:16
j/w, doszedł na śnieżkę i się sfajdał!!!!!!!!!!!
~haloooo 14-05-2016 2:19
do 1,25- proszę być przekonanym! niebawem będzie parking wraz toilet Band-....cha ,cha cha,! ( Pna Łużniak wie, jak się buduje parkingi!TYLE!
~haloooo 14-05-2016 2:28
Uwaga! w związku z tym ,że doszłam to mam taki oto postulat: wszystkie nazwy ulic będą teraz zmieniać to ja też mam taki postulat: zmienić nazwy wszystkich gór: " Śnieżka" na "Os...ecowa Gora" ewentualnie proponuje "Zas...y Wierch" a bardziej po naszemu to " śmierdząca góra", zapłacić Czechom trzeba jeszcze za papier toaletowy,nie daleki Śnieżnik nazwać podobnie...i podobnie nazwać tych ludzi, którzy mają się za tzw"włodarzy"...tyle!,a jeszcze jedno: na szczycie postawić pomnik!wiecie pewnie jaki?
~urynello 14-05-2016 11:21
"Zas...y Wierch" lub w manierze obecnej "Pik Parującej Kupy" to super nazwy ! Plus Brązowy parujący pomnik z fontanną tchnąca uryna doda splendoru temu miejscu. Praski pomnik sikających wymięknie !
~ 14-05-2016 13:12
jestem zbulwersowana że nie ma tam biedronki
~urynello 14-05-2016 14:11
"Zas...y Wierch" lub w manierze obecnej "Pik Parującej Kupy" to super nazwy ! Plus Brązowy parujący pomnik z fontanną tchnąca uryna doda splendoru temu miejscu. Praski pomnik sikających wymięknie !
~Kocu 14-05-2016 18:31
Za 2 bańki to można postawić posiadłość z basenem w środku, wymyślnymi dodatkami, sporym terenem i jeszcze zostanie na używany helikopter... No ale w mieście gdzie pomalowanie mostu kosztuje 200k, a kilka plujących wodą po bruku rurek bańkę to nie dziwi.
~ 15-05-2016 1:08
krótko mówiąc: przesrane

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Wiceminister podsumowała kampanię prezydenta

Przy Handlówce z darmowym parkingiem

Areszt dla mieszkańca Krzeszowa

Wyrok dla sędziego

Oficjalne wyniki wyborów – Jelenia Góra i powiat jeleniogórski

Sonda

Przed nami II tura wyborów prezydenckich w Polsce. Kto ma większe szanse na wygraną?

Oddanych
głosów
1921
Andrzej Duda
40%
Rafał Trzaskowski
55%
Nie wiem
5%