MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Sobota, 8 sierpnia
im. Cypriana, Dominika

Smutny koniec fabryki papieru Friedricha Erfurta

Wiadomości: Region
Poniedziałek, 27 lutego 2017, 7:54
Aktualizacja: Wtorek, 28 lutego 2017, 8:16
Autor: Stanisław Firszt
Fot. Archiwum S. Firszta
Od XIX wieku region jeleniogórski słynął z produkcji papieru. Powstało tu wiele zakładów, które przetrwały do II poł. XX wieku, a jeszcze do niedawna istniały one w: Dąbrowicy, Janowicach Wielkich, Łomnicy, Piechowicach, Podgórzynie i Miłkowie. Opowiada o tym Stanisław Firszt, dyrektor Muzeum Przyrodniczego w Jeleniej Górze.

Złotymi zgłoskami w rozwoju papiernictwa na tym terenie zapisała się rodzina Erfurtów, przybyła tutaj w poł. XIX wieku z Westwalii i Heinrich Füllner, który przyjechał z Wrocławia. Ci pierwsi produkowali papier, a ten drugi konstruował, budował i naprawiał maszyny papiernicze.

Julius Erfurt zbudował wraz z niejakim Brewerem pierwszą maszynową papiernię w latach 40 – tych XIX wieku, w okolicach dzisiejszej ul. Mostowej w Jeleniej Górze. W 1889 roku, zainstalowano tam nowoczesną maszynę papierniczą, skonstruowaną w zakładach Füllnera, które znajdowały się w Malinniku, przy Cieplicach. W 1853 roku Erfurt zbudował drugą fabrykę, która funkcjonowała przy ul. Kilińskiego. Oba te zakłady przejmowały później inne podmioty, m.in. Hirschberger Papierfabrik GmbH, aby w latach 30 – tych XX wieku je zamknąć. Nie pozostał po nich żaden ślad.

Brat Juliusa, Friedrich Erfurt, w 1851 roku zakupił w Strupicach nad brzegiem Bobru młyn zbożowy i przebudował go na papiernię. Zakład uruchomiono 18 października 1853 roku (w przyszłym roku minęłoby 175 lat od jego uruchomienia). Uruchomiono w nim produkcję papieru pakowego. W 1879 roku papiernię przejął Friedrich Erfurt junior, a po rychłej śmierci, jego brat Max. To on rozbudował zakład, w latach 80 – tych XIX wieku. Także go unowocześnił, kupując w zakładach Heinricha Füllnera, prowadzonych przez jego syna Eugena, w 1892 roku nowoczesne maszyny papiernicze, co pozwoliło mu produkować jednostronnie gładki papier (Heinrich Füllner zbudował swoją fabrykę w Malinniku, jego syn Eugen przeniósł ją bliżej Cieplic i rozbudował tworząc później tzw. kompleks Füllnera, w którego skład wchodziły zakład, willa właściciela, Park i Pawilon Norweski oraz osiedle mieszkaniowe).

Max Erfurt był także racjonalizatorem i wynalazcą w dziedzinie papiernictwa, za co w 1903 roku otrzymał tytuł Radcy Handlowego Królestwa Prus. Zbudował także willę, zaopatrzoną we własny agregat prądotwórczy, opodal Strupic (dzisiaj jest to, nie wiedząc czemu, "Zameczek", chociaż przypomina raczej większy dom lub mały pałacyk). Po śmierci właściciela papierni, w 1909 roku, zakład przejęła wdowa Hedwig Erfurt, która dwa lata później oddała go synom Friedrichowi i Ernstowi. Oni to, w 1912 roku, zakupili od Eugena Füllnera dwie nowoczesne maszyny papiernicze. Tak więc do 1914 roku, w ich papierni pracowały trzy maszyny tego wytwórcy. Pod koniec lat 20 – tych pracowała już tylko jedna maszyna, ale produkty zakładu sprzedawane były nawet do Indii i Chin (kolebki papiernictwa!). W latach 30 – tych XX wieku zamontowano nowe maszyny, a w zakładach pracowało 130 osób.

Zakłady papiernicze pracowały także w czasie II wojny światowej i właściwie nie zniszczone obiekty przejęła administracja polska w 1945 roku. Co ciekawe, pionierem polskiego papiernictwa u stóp Karkonoszy, był, m.in. wielce zasłużony nie tylko dla Jeleniej Góry, ale i całej Polski, marynista, wieloletni prezes Towarzystwa Przyjaciół Jeleniej Góry i redaktor "Rocznika Jeleniogórskiego", Stanisław Bernatt (1899 – 1979). On to, w 1945 roku został pracownikiem Ministerstwa Przemysłu Lekkiego i tego roku, w czerwcu, wszedł w skład Grupy Operacyjnej "Dolny Śląsk". Na naszym terenie przez pewien czas kierował fabryką papieru w Dąbrowicy, a później przeniósł się do powstającej "Celwiskozy". Ze wszystkich zakładów papierniczych, w 1947 roku, utworzono Jeleniogórskie Zakłady Papiernicze, w którego skład weszły: Dąbrowica, Janowice Wielkie, Karpacz, Jelenia Góra – Strupice (Raszyce), Miłków, Piechowice i Pilchowice. W 1954 roku Strupice włączono do Jeleniej Góry.

W latach 1955 i 1959 zakłady przechodziły reorganizację, ale największa miała miejsce w 1972 roku. Powstały wówczas Karkonoskie Zakłady Papiernicze z siedzibą w Jeleniej Górze – Strupicach, przy ul. Wiejskiej 24. W latach 80 – tych XX wieku starano się nawet je modernizować, szczególnie zakład w Piechowicach. Ta duża inwestycja nie pozwalała wykonać prac w innych papierniach. Zakłady popadły w długi i w końcu 30 listopada 1991 roku uległy likwidacji. Praktycznie rozpadły się na 10 odrębnych zakładów. Jednym z nich była papiernia w Jeleniej Górze. Jej sytuacja finansowa z roku na rok się pogarszała, tym bardziej, że zakład był obarczony niefunkcjonującą papiernią w Janowicach Wielkich.

W końcu, w 1996 roku ogłoszono upadłość jeleniogórskiej papierni. Przejęła ją wałbrzyska spółka "Cyperus" i nawet próbowała ją modernizować poprzez sprowadzenie, co prawda przedwojennej (1928) ale sprawnej maszyny papierniczej. W 1999 roku uruchomiono maszynę do wytwarzania tektury falistej. W roku 2000 planowano nawet zwiększenie produkcji. Krach nastąpił niebawem, a zakład zamknięto. Przez parę lat straszył wyglądem, a w wielu miejscach zaczęła "zajmować go" przyroda. Tak przetrwał do 2017 roku. Z początkiem roku rozpoczęto jego wyburzanie, które skończyło się 22 lutego (zburzono ostatni budynek i pozostał tylko ceglany komin). W miejscu papierni pozostał wielki plac pokryty cegłami, fragmentami betonu, belkami i deskami, kratami okiennymi, przewodami, papą, itp. Pod koniec miesiąca odzyskano jeszcze elementy metalowe, wywożąc je do skupu złomu.

Po zakładach produkcji maszyn papierniczych i samych Füllnerach w Cieplicach pozostało wiele, w tym: willa właściciela (dawne przedszkole "Zaczarowany Parasol", zakład, park, Pawilon Norweski i osiedle – dzisiaj XX-lecia). Po papierni w Jeleniej Górze – Strupicach nie pozostanie nic oprócz dawnych i współczesnych zdjęć. Stoją jeszcze co prawda niszczejące zabudowania willi Erfurtów, które mają się kiedyś stać siedzibą Osiedlowego Domu Kultury. Z całą pewnością po papierni Erfurtów pozostanie to, co wydawałoby się najmniej trwałe, tzn. papier przetworzony na pudła, okładki, klasery na znaczki, albumy i wszelkiego rodzaju druki, wytwarzane przez ludzi – papierników, którzy odeszli już wcześniej, a teraz za nimi do historii odchodzi sama papiernia.

- Po nich zostanie tylko wspomnienie i duma, że to z tego miejsca nawet Chińczycy kupowali papier. O tym może nam przypominać Centrum Chińskie (Chiński Market), położone w niedalekiej odległości od byłej, jeleniogórskiej papierni – podsumowuje Stanisław Firszt.

Ogłoszenia

Czytaj również

Most w Pilchowicach pod ochroną!

Mieszkańcy liczą na miejskich strażników

Jan Ewangelista Purkynie w Cieplicach

Komentarze (64) Dodaj komentarz

~Obserwer 27-02-2017 8:36
To może most można wykorzystać most fabryczny , jako jedno kierunkowy od Ul. Flisaków do ulicy Wiejskiej odciąży się skrzyżowanie przy Rondzie . A potem jeszcze miasto udrożni Most TZW garbaty i będzie wreszcie pełna przepustowość w godzinach szczytu dla wracających na Zabobrze PROSZE Radnych Jeleniej Góry o przemyślenie tej propozycji .
~Egon 27-02-2017 8:55
W Polsce po 1989 roku nic się nieopłaca lepiej zniszczyć wybużyć a w to miejse postawić markety i banki po otwierać,polska jest tak bogata że wszystko sprowadzimy z chin,po co w sklepach sprzedawać co kolwiek polskiego?
~Ślepy 27-02-2017 9:16
Taki właśnie pozostaje krajobraz po rządach PO.Ruina i gruzy.JG i regon odczuł to dość boleśnie zaorano przemysł papierniczy,chemiczny, włókienniczy, drzewny .Zlikwidowano jednostki wojskowe.PO i SLD pozostawia po sobie przemysłową pustynię. Dlaczego JG i mieszkancy poniosły takie koszty za wierne i chyba ślepe głosowanie na tych nieudaczników i zapatrzonych w siebie polityków czy też SAMO Rzadowcow?
~ja 27-02-2017 9:31
te Slepy- a teraz to co jest lepiej za pisioów...... poczekaj a zobaczysz jak jelenia bedzie wygladać . bedzie jedna wielka pustynia ,albo blokowiska ,bo Szyszko miał interes i pod siekierę poszły drzewa. prawo i siekiera ... walka ze smogiem więc trzeba wyrąbać dzrewa !!!!! krótko - AŻ BOLI!!
MALKONTENT 27-02-2017 9:36
Pracowałem tam na kilka lat ,pozostały miłe wspomnienia i przykroś że taki koniec jej zaserwowano ! Jako muzeum na pewno przynosiła by kasę !
~Pi 27-02-2017 9:39
A gdzie maszyny papiernicze? Przecież ich nie wyburzono? (ponoć wyjechały w okolice Szczecina i tam pracują).
~ 27-02-2017 10:12
stało i bezproduktywnie miejsce zajmowało, czas najwyższy był wyburzyć, żeby chociaż urbex można było tam to nie bo zakaz wstępu
~dogonisię 27-02-2017 10:32
Platfusy tak dorypały Jelonkę. Smutno jak tak człowiek chodzi po tym mieście i widzi je konające . Beznadziejna władza to miasto umarło. W żadnym kierunku się nie rozwija, a te fabryczki w dzielnicy przemysłowej to zwyczajny wyzysk
~ 27-02-2017 10:36
PO to mafia którą na szczęście w ostatniej chwili odsunelismy od władzy przypomnę rozwalili stocznie za stocznia poszły zakłady Cegielskiego w Poznaniu r..j...i Polską armię podzielili kolej na 10 tysięcy spółek szkoda pisać dalej społeczeństwo przejrzalo na oczy i podziękowało tej organizacji o charakterze przestępczym
~B+ 27-02-2017 10:47
do ja 9:31 Drzewa wycinają tylko PiSowcy, a ci za opozycja nie wycinają? "czerwona kotlina" to bastion postkomuny i POlszewii, PiSowcy to mniejszość.
~san escobar 27-02-2017 10:55
Patologia dostała po pińcet i pluje na Jelonce aż żal czytać te wypociny.Za PO przynajmniej coś wybudowali a dziś macie tylko rozdawnictwo w dodatku na kredyt.Za 2-3lata obudzicie się z ręką w nocniku jak trzeba będzie oddać z nawiązką to co wam "dali".Bez odbioru łajzy moherowe.
~18 sqandal 27-02-2017 10:58
... co by tu jeszcze zniszczyć , rozwalić co by tu jeszcze. Jelenia Góra niedługo będzie < tylko stolicą Karkonoszy > ale czy aby z tego da się wyżyc ? Wszystko niszczą bez opamiętania , nasze dzieci ( jak jeszcze jakie zostaną w tym mieście ) to nam podziękują . Barbarzyństwo i tyle !!!
~belzebub 27-02-2017 11:06
Kto wymyślił tytuł w innym artykule "10.000 zł tys. zł na wymianę pieca"?
~B+ 27-02-2017 11:17
@san escobar 10:55 Przecież PiS nie rządził tutaj nigdy. Jelenia Góra od ponad 25 lat rządzona była i jest przez SLD, UW, PO i jak to miasto wygląda?!Dyskont za dyskontem, marketem pogania.Władza miasta dumna jest z powstania kolejnego zakładu pracy, gdzie 80% załogi zarabia niewiele ponad minimalna krajową, a później wielkie zdziwienie, że to miasto tak się wyludnia.
~do san escobar 27-02-2017 11:34
ty oszolomie straszyłeeś nas ze jak PIS wygra to będzie koniec sświata jakoś wszystko funkcjonuje teraz bredzisz coś ze za dwa trzy lata będzie koniec ja mmyślę że jesteś starym komuchem oderwanym od koryta i tracąc dojście do koryta oglupiasz część społeczeństwa kiedyś popieralem twoje wpisy teraz zzrozumiałem ze jesteś swinia oderwana od koryta
~fiu fiu 27-02-2017 11:37
Naród który nie szanuje swojej przeszłości nie zasługuje na przyszłość...
~ 27-02-2017 11:39
straszą nas PiS a oni nigdy nie rządzili w Jeleniej Górze Polaku ta mafi z PO doprowadzi nniegdyś piękne te miasto do całkowitego unicestwienia
~do escobar 27-02-2017 11:49
ty d...li a co PO wybudowalo no napisz co PO wybudowalo ty d...lu z PO nie masz na myśli ty d...lu marketów hyba dzięki kktórym te miasto pada ty d...lu
~tak 27-02-2017 11:51
jedni i drudzy są siebie warci, nie ma znaczenia kto jest u władzy, to ta sama banda, tylko pod inną nazwą, oni się "trą" między sobą, naszym kosztem, kosztem naszego zdrowia i naszych pieniędzy, to za nasze pieniądze wożą się limuzynami i latają erbasami, za nasze pieniądze wynajmują ochroniarzy i kupują papierowe drony, jak przyjdzie co do czego, to oni pierwsi będą uciekać, tylko, że oni mają na to kasę, a mięso armatnie zostawią na polu walki, obudźcie się Polacy i zacznijcie w końcu myśleć! widzisz różnicę? pisior czy peowiec? bo ja nie! polepszyło ci się? tak? to chyba tylko dlatego , że masz czym rzygać....
~ 27-02-2017 11:57
straszą nas PiS a oni nigdy nie rządzili w Jeleniej Górze Polaku ta mafi z PO doprowadzi nniegdyś piękne te miasto do całkowitego unicestwienia
~Ekolog 27-02-2017 11:59
W okolicy wyburzane są wszystkie poniemieckie fabryki. Pozostają tylko nieliczne zagospodarowane przez... kapitał niemiecki. Chyba jednak polityka i "krzewienie polskości" mają głos.
~ 27-02-2017 12:06
PO świnie odsunięte od koryta PO organizacja przestępcza
~ 27-02-2017 12:08
PO to katastrofa dla Jeleniej Góry
~ 27-02-2017 12:11
PO świnie odsunięte od koryta PO organizacja przestępcza
~Ciekowski 27-02-2017 12:20
A co tam planuja zrobic? Jakis sklep czy park.? Jakis taki rekreacyjny teren przy wodzie fajny by byl
~ 27-02-2017 12:25
Obiecujemy wam my włodarze miasta z PO jeśli wygramy najbliższe wybory to was zabetonujemy marketami Niemieckimi oczywiście będzie jeden market na jednego mieszkańca
~do 12.11, masz swoje świnie 27-02-2017 12:44
BOR w ramach przetargu nieograniczonego chce też kupić nowy samochód reprezentacyjny - orientacyjna wartość zamówienia to 341 463,41 zł netto. Biuro ogłosiło również przetarg na auto ochronne, które ma powyżej pięciu miejsc na pokładzie - cena 235 772,36 zł plus podatek. W marcu BOR zaplanował zakup opon letnich i wielosezonowych na kwotę ok. 100 tys. zł netto. Czytaj więcej na http://biznes.interia.pl/wiadomosci/news/bor-kupuje-nowa-opancerzona-limuzyne-po-wypadku-szydlo-za,2483313,4199?utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome
~ 27-02-2017 12:49
PO organizacja przestępcza o charakterze zbrojnym
~ 27-02-2017 12:52
kolejne 4 lata rządów PO dla tego nigdys pięknego miasta będzie katastrofą
~ 27-02-2017 12:53
PO organizacja przestępcza o charakterze zbrojnym
~do 12:44 27-02-2017 13:06
co mnie obchodzą twoje brednie na temat nowych aut BOR niech se kupują jeśli są takie potrzebne mi chodzi o to aby PIS wsadził złodziei z PO do więzienia za to co ci terroryści z PO nakradli odbierać majątki im i ich rodzinom PIS ani kroku w tył bo jeśli nie rozliczycie ich to my rozliczymy was
~do 12:44 27-02-2017 13:10
A na czym mają jeździć oszolomie albo latać.d...lu na drzwiach od stodoły...j się w łeb d...lu
~_ 27-02-2017 13:30
PO pogrzebie nas wszystkich ocali tylko "rodzinę "i znajomych króliczka. Jak PiS lub inna partia nie zwiazana z obecną władzą w naszym mieście przejmie stery wyjdą wszystkie wałki jakich dopuścili sie PO SLD UW PSL razem wzięci.To dlatego tak zarzarcie bronią stołków i plują na Pis.Okarze sie że warszawska syrenka to pikuś
~ 27-02-2017 13:35
Masz rację kolego
~uuuuuuu 27-02-2017 14:13
taka bogata historia - mogło by być najciekawsze muzeum papiernictwa w Europie, tylko ......
~do : ~Obserwer 27-02-2017 14:21
do: 27-02-2017 08:36 | ~Obserwer | Ty jesteś prawdziwym komunistą czy tylko nie pomyślałeś? Przez PRYWATNĄ posesję, po PRYWATNYM moście na PRYWATNĄ posesję chcesz jeżdzić ?
~Anonim+ 27-02-2017 15:02
Patrząc na stare zdjęcie papierni (wraz z opisem położenie niektórych obiektów), mam niezaprzeczalne odczucie ówczesnego "ludzkiego" kapitalizmu. Pracownicy tejże papierni nie musieli starać się samodzielnie o mieszkanie, bo kapitalista takowe im wybudował by mieć ich w pobliżu, a sądzę że też jakaś opieka lekarska była im zapewniona. A jak jest teraz? No cóż wiadomo, nie podoba się - to spadaj.
~Do B+ 27-02-2017 15:17
A Ty myślisz, że w innych miastach dyskontów itp. nie ma? Jest i to sporo. Przeczytaj: http://katowice.wyborcza.pl/katowice/1,72935,17716817,Chorzow_ma_prawie_najwiecej_dyskontow_w_Polsce__Urzad.html?disableRedirects=true Wiele zakładów pracy płaci najniższą krajową, bo wie, że jeśli ktoś zrezygnuje ma na jego miejsce wielu chętnych. Poczta Polska płaci głodowe stawki, a zmusza pracowników do sprzedawania kartek, galanterii skórzanej, ręczników, książek i nie tylko. Zresztą widać, że z poczty powstał sklep kolonialny i czasami zastanawiam się gdzie jestem. Jeśli pracownik nie sprzedał wyznaczonej odgórnie liczby przedmiotów nie dostaje premii.
~Duch Gór 27-02-2017 16:11
Miasto powinno się dogadać co do gruntu przy moście i poszeżenia ulicy , Obserwer ma racje choć to mój pomysł , rozwiązałby wiele problemów, ułatwił by dojazd karetek do szpitala , mieszkańcom wiejskiej też by ułatwił powrót do domu z miasta.
~do Ślepy 27-02-2017 17:44
PO pozostawiła drzewa a Po PiS tylko TROCINY !!!
~ja 27-02-2017 17:55
Świetny artykuł. Mieliśmy za darmo tyle dobra i nic się nam nie opłaciło utrzymać, ot wschodnia nacja - wszystko zniszczyć. A papier zawsze potrzebny...
~do17:44 27-02-2017 18:04
jaki ty jesteś rozgarnięty jak na 8 lat to nie wiele nie zostawilo po sobie PO
~pracownik KZP 27-02-2017 18:52
W latach rządów E.Gierka zbudowano dla pracowników papierni w Łomnicy,Dąbrowicy,Miłkowie,Piechowicach,Zgorzelcu kilknascie (13) szklarni ,dla zaopatrzenia pracowników w nowalijki,warzywa i kwiaty.Od 1974 roku budowy tych obiektów pozostały szklane dachy na metalowej kon strukcji szklarni. Służa za garaże maszyn. To bardzo mądre działania dyrekcji w Piechowicach.Papier toaletowy też mają niezły.Dąbrowica dalej produkuje papier.Natomiast co z Miłkowem.Metowa konstrukcja szklarni na złom a szkło w dołek?Rozumek czasami jest potrzebny w każdym działaniu!!!!
~ 27-02-2017 19:18
Nareszcie Polskie spoleczenstwo przejzalo na oczy, cieszy to.Teraz liczymy dni do wyborow i WSZYSCY WONT.-Do pracy do Dreksa
~Marcin Zzz 27-02-2017 20:17
To bardzo dobry pomysł to wyburzenie. Osobiście byłem za tym. Teraz postawimy tu Biedronkę, Tesco i Kaufland. Będzie dużo kultury i ogólnie bardzo europejsko jak przystało na nasze piękne miasto. Wasz Prez....
~~~ 27-02-2017 20:48
Będzie główny węzeł promenady Bobru z JBO 2014.
~Iwo72 27-02-2017 21:03
Kiedy wreszcie ogłoszą termin wyborów samorządowych??? Dość władzy darmozjadów i starych nierobów!!!
~buuu 27-02-2017 21:19
Takie były rządy Balcerowiczów, Lewandowskich , Rostowskich, wszystko zamknąć wszystko sprzedać bo się nie opłaca.
~~~ 27-02-2017 21:29
Będzie główny węzeł promenady Bobru z JBO 2014.
~h 27-02-2017 22:38
PiS do czego się dotknie to spieprzy, tragedia !!!!
~do 13.10 27-02-2017 22:45
rozliczysz pis? ty malućki i nie douczony? ty , co porównuje stodołę do limuzyny za kilkadziesiąt lat twojej pracy? jeszcze trochę, poczekaj i takim jak ty pis dobierze się w końcu do skóry, nie martw się , nawet w Irlandii cię znajdą...
~do 12:44 27-02-2017 23:16
to może nam powiedz kto wp.....ł obiady za 1500zł za naszych podatkó rzecz jasna ?
~ 28-02-2017 0:25
Prawda jest taka , ze komuna i nikt inny wszystko zniszczyła cały przestarzały i nierentowne już dawno przemysł kompletnie nie opłacało sie modernizować bo przez wiele lat leczenia syfu pudrem nikt nie chciał tego sie podjąć i pieprzenie ze PO cos zniszczyło to jakieś śmieszne i durne pier.........lenie wy lenie wiec do roboty a nie czekać aż wam cos darmozjady dadzą
~ 28-02-2017 1:00
Durnie nie ogarnięte trzeba było po 89 kupować i modernizować takie zakłady jak żeście tacy mądrzy(często można było przejąć je tylko deklarując modernizacje)myślicie ,że to takie proste przejąć zakład który za komuny funkcjonował tylko teoretycznie głupki wbicie sobie w te durne czaszki ze żadni politycy wam nic nie dadzą, a jak nawet wyglada że coś dają (np.500+)d...le w rzeczywistości (1500-)macie w plecy zrozumcie to zanim zaczniecie oceniać władze ,acha jeszcze cos jak słyszę w dzisiejszej dobie globalizacji,ze zasypał nas zachodni kapitał to postaw sobie idioto pytanie co by bez niego było baranie stał byś w kolejce po ocet dalej filozofie jeden habilitowany
~~~ 28-02-2017 9:51
Gościu nie możesz strawić że większość ma odmienne zdanie niż ty w tym swoim ograniczonym do dwóch zwoi mózgu nie czytaj.Spokojniej zaśniesz a nie w środku na wyżyny intelektualne się zbierasz.
~Przeciwnik Piły I Siekiery 28-02-2017 12:12
Piła I Siekiera Piła I Sieriera Alleluja i do przodu..............
~ 28-02-2017 13:18
Ciemnota wybrała Ciemnote i jest ciemno:)
~ 28-02-2017 13:34
Lepiej mieć dwa zwoje niż kompletne ECHO jak WIĘKSZOŚĆ nie tylko tutaj
~do meduz z opozycji totalnej 28-02-2017 19:43
do : *.jeleniagora.vectranet.pl (78.*.143.72) i *.jeleniagora.vectranet.pl (78.*.138.55) „ Fakt , iż meduza przeżyła 650 milionów lat bez posiadania mózgu , niesie nadzieję milionom ludzi .”. W tym wasza nadzieja.
~tak 1-03-2017 10:08
ciemno, ciemno , głucho wszędzie, co to będzie? co to będzie, pis rozsiada się wszędzie, co to będzie? co to będzie? a nad pisem czarna chmura, niczym wielka czarna dziura, kto to taki? kto to taki ?, czyżby to czarne głuptaki ? toż ta dobra zmiana nie padnie przed głuptakami na kolana...ciemno, ciemno, głucho wszędzie, co już raz było to nie będzie...
~do 27-02-2017 22:45 2-03-2017 7:40
Jakiś ty zacietrzewiony i ślepy. Nawet nie zauważyłeś,że do ciebie już dobrali się i wyprali ci mózg. Możliwe ,ze zamiast mózgu masz coś innego. Trociny?
~analityk 25-03-2017 1:31
|~do 27.02.2017 11:59 ~tak | - jedyna ze wszech miar trafna i celna uwaga. To właśnie nie komu innemu, jak tylko tym dwóm na pozór totalnie wrogim, oficjalnie w przestrzeni publicznej zaciekle nawzajem zwalczającym się obozom, oraz ich liderom, oficjalnie stojącym po dwóch stronach tej hiperparanoicznej barykady, przez ostatnie ok. 12-13 lat udało się rozniecić tą wojnę POLSKO-POLSKĄ. Następnie perfekcyjnie, precyzyjnymi chirurgicznymi cięciami, podzielić ten wymęczony, zaczadzony i otumaniony medialną propagandą (z obu stron) polski naród. Naród ten doznał zbyt wielu już krzywd w swej krwawej historii, a za dążenia do wyzwolenia się spod ucisku i jarzma, zbyt często płacił hekatombą ludzkiej krwi i cierpienia, by być tak traktowany przez te pseudoelity.
~analityk 25-03-2017 12:47
Jeszcze za kadencji poprzedników, gdy ówcześni władcy wprowadzali nam wspaniałą, i oczywiście dla naszego dobra, ustawę 1066 o "bratniej pomocy", ówczesna opozycja trochę się tam temu sprzeciwiała, lecz nic konkretnie nie zrobiła by temu przeciwdziałać. Był to okres przed wyborami, więc trzeba było pokazać potencjalnym wyborcom i społeczeństwu że się o nich martwi. Potem, gdy zdobyto pełną władzę, mało tego że absolutnie nic z tym nie zrobiono, to jeszcze sprytnie majstrowano przy tym fenomenalnym projekcie, rozbudowując go o kolejne segmenty. Podobnie rzecz się miała z głosowaniami w sprawie CETA, i wcześniejszymi chyba w sprawie TTIP. Tego typu sytuacje pokazują że te dwa pozornie wrogie obozy, oficjalnie stoją na dwóch biegunach, ale w sprawach strategicznych dla narodu są jednomyślni.
~ 1-04-2017 18:54
Oj co wy tak na to PO narzekacie w tej Jeleniej... przecież teraz też pracujecie w niemieckich fabrykach.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Śmierć na żwirowni

Przestępcza fortuna w rękach policjantów

Koleją do Karpacza i Kowar – studium gotowe

Dachowanie w Radomierzu

Szpital w Cieplicach

Sonda

Od nowego roku szkolnego w liceach i technikach obowiązkowym przedmiotem będzie łacina. Czy to jest potrzebne?

Oddanych
głosów
1071
Tak
22%
Nie
73%
Nie wiem
5%