MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Sobota, 4 lipca
im. Malwiny, Odona

Smród wita turystów

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Poniedziałek, 13 kwietnia 2009, 8:39
Aktualizacja: 9:55
Autor: TEJO
Fot. TEJO
W kiepskim stanie jest szlak rowerowo–pieszy na Perłę Zachodu i dalej do Siedlęcina. Minusami przejażdżki do jednego z najbardziej urokliwych miejsc w sąsiedztwie Jeleniej Góry są fetor z oczyszczalni ścieków i niezabezpieczony miejscami trakt.

Uciążliwe dla cyklistów i pieszych prace przy budowie elektrowni Bobrowice IV dawno już się zakończyły. Ale obiecanej naprawy ścieżki uszkodzonej przez potężne ciężarówki i inne maszyny budowlane jakoś nie widać. Postępuje też dewastacja traktu oddanego do użytku 21 lipca 2003 roku.

Niezbyt przyjemne wrażenia zaczynają się już na początku wycieczki: przed mostem kolejowym towarzyszy turystom uciążliwy fetorek dochodzący z pobliskiej oczyszczalni ścieków przy ulicy Lwóweckiej. Piękno budzącej się do życia natury pozwala nie dostrzegać niedogodności w postaci dziurawego asfaltu, który – w niektórych miejscach – wymaga bardzo uważnej jazdy na rowerze.

Ale już częściowy brak zabezpieczenia oddzielającego niektóre odcinki ścieżki od urwiska skalnego budzi niepokój. Kilkadziesiąt metrów przed celem, czyli schroniskiem Perła Zachodu turystów „wita” głaz na środku ścieżki. Być może postawiony tam jako swoisty ogranicznik prędkości…

Dla samych widoków rozciągających się z tarasu przy schronisku warto tam jednak przyjechać (lub przyjść). Chciałoby się zobaczyć więcej, ze schroniskowej wieżyczki, ale wczoraj zastaliśmy ją zamkniętą.

Reasumując: wrażenia mieszane. Ścieżce po sześciu latach od otwarcia już przydałby się solidny remont. Na montaż nowych zabezpieczeń nie ma jednak pieniędzy. Zresztą niepewna to inwestycja, bo trakt – stosunkowo rzadko patrolowany przez stróżów prawa – to mekka dla wandali i chuliganów, sprawców większości dewastacji przy tej ważnej nie tylko dla turystów ścieżce.

Ogłoszenia

Czytaj również

Zawody wędkarskie

Trwa rozbudowa SOSW

Przygoda w górach  

Komentarze (26) Dodaj komentarz

kwakwa 13-04-2009 9:12
to ciekawe bo jakiś czas temu złapaliśmy tam trzech "pseudo turystów" rozwalających kosz na śmieci (był nawet o tym artykuł w jelonce), świadek nam się wyparł że to oni i zakończyło się mandatami a można było pociągnąć sprawę do końca i doprowadzić do ukarania w sądzie...po co społeczeństwo ma spełniać swój obowiązek skoro można sobie ponarzekać na sm i policję, że nie są wszędzie i zawsze...
~Rudebwoy 13-04-2009 9:14
I po co to robić wszystko? W tym chorym kraju nic się nie da utrzymać, bo po prostu jak się coś zrobi dla ludzi, to albo niszczą, albo władze później nie dbają o to aby dbać o dobry stan tego, czy tamtego ;] Mamy przykład! Ścieżka turystyczna przetrwała od 2003 do około 2007. Już wtedy wszystkie ławeczki, te miejsca postojowe dla turystów zaczęły gnić, pruchnieć... Wstyd! Taka Polska...
~ago 13-04-2009 9:56
Pierwsze zdjęcie bardzo ładne, no i ten most... Następne także byłyby piękne, gdyby nie to co szpeci ten teren.
~Przerzutka 13-04-2009 10:47
Za katastrofalny stan ścieżki odpowiada inwestor budowanej elektrowni tj. tak wszędobylsko się reklamujące : Jeleniogórskie Elektrownie Wodne. To one miały po zakończeniu inwestycji doprowadzić do stanu pierwotnego ścieżkę, którą dowożono materiały na plac budowy. Podobno Drogi i Mosty mają nawet taśmę video sprzed inwestycji oraz deklaracje inwestora. Jak na razie Pan dyrektor Czesław W. wrzucił ją na dno szuflady - może się jakoś rozejdzie po kościach i nie trzeba będzie kolegów nękać. A przy okjazji czy to prawda że Pan Przewodniczący Rady Hubert P. jest w radzie nadzorczej J.E.Wodnych ?> Z bajzlu na ścieżce skorzystali teraz jacyś "drwale" i sukcesywnie wycinają drzewostan w dolinie Bobru. Wjeżdżaja tam teraz ciężkie dłużyce aby wywozić wycięte drzewo.Jeszcze chwila i z wydanych chyba ze 3-milionów na ścieżkę rowerową pozostanie kilka kupek tłucznia. Brawo za pomysły w sprawie zagospodarowania terenu i wydawania pieniędzy. Ale były to chyba fundusze europejskie - to co tam nie nasze przecież. LM
piipi 13-04-2009 11:27
..proponuje autorowi zdjec ..troche poczekac !."Niszczyciel" tej sciezki OBIECAL,ze w miesiacu wrzesniu naprawi szkody.Taka "obiecanka",to cos wrozy...
~Wiarygodny 13-04-2009 11:37
A wystarczy,tylko wysłać dwa razy dziennie strażników miejskich na rowerach ale widocznie panu Łuzniakowi brakuje wyobraźni do zarzadzania mieniem komunalnym.Ekipie Obrebalskiego przy najbliższych wyborach trzeba powiedzieć-Wam już dziękujemy.
~LuLu 13-04-2009 12:32
Na Perle Zachodu byłam raz (nie jestem mieszkanką JG od urodzenia). Bardzo mi się podobała zarówno wycieczka, jak i widoki itp, lepszego miejsca na jazdę na rowerze nie znam w tej mieścinie. Ale ostatnio, chodząc po Jeleniej Górze, strzela po oczach smród i brud w MIEŚCIE !!! Tam też bywają (?) turyści, a może i przede wszystkim tam. Butelki, pety, puszki, śmieci wszelkiej maści - WSZĘDZIE ! Dużo nie chodzę po mieście, ale naprawdę - nie trzeba kilometrów pokonywać, by to zobaczyć. Mnie osobiście "krajobraz po bitwie" w mieście razi wiele bardziej. Czegoś takiego nie widziałam chyba nigdy... Gdybym była turystką, i znalazła się w JG, na pewno wizyta byłaby krótka. Państwo na stołkach, na spacerek i obejrzeć "piękną" Jelenią. A potem zrobić z tym porządek. Bo do cholery mieszkam tu, ponoć w "..turystycznym i pięknie położonym miejscu.." I ma być ono czyste !!!
~qba 13-04-2009 12:59
najlepiej to wyglada droga od perły w strone siedlęcina... jadąc tam na góralu ma sie dosyc, a co dopiero na jakims trekkingowym rowerze. 100 razy przyjemniej jedzie sie kazda lesna droga w okolicy
~kwakwa do wiarygodny 13-04-2009 14:26
może sam byś sobie pochodził, porobił zdjęcia,złożył na policji zawiadomienie o czynie karalnym i świadcząc w sądzie przyczynił się do ukarania sprawców,będziesz miał co dzieciom i sąsiadom opowiadać...
Riposta 13-04-2009 14:56
~qba, a kiedy ostatni raz tamtędy przejeżdżałeś? Ja w sobotę!!! Dziura na dziurze dziurą pogania @_@ Jedyne pocieszenie, że okolice Wieży Rycerskiej jest sprzątane!!! :)
~:) 13-04-2009 16:20
Obrębalski: zastał scieżkę murowaną, a zostawił porozwalaną?
~ago 13-04-2009 17:32
Do postu z 13-04-2009 16:20 | ~:) | - To nie p. Obrębalski dokonywał odbioru tej ścieżki rowerowej po jej wykonaniu. Przypomnijcie sobie jak to dokładnie było. O tym gazety nawet pisały. Obecny Prezydent nic tu nie winien.
rymcycymcy 13-04-2009 17:56
Może warto się zaopatrzyć w widelec z amortyzacją i żelowe siodełko, żeby nie trzęsło pupą ...i w drogę ! ;)
piipi 13-04-2009 18:28
..PRZYPOMNIENIE: ..."tworca" tej sciezki rowerowej jest Boguslaw Galka.(..przyp.byly z-ca Prezydenta Miasta Jelenia Gora).
~ago 13-04-2009 19:12
do postu z 18:28 - A ja czytałam, że kto inny.
piipi 13-04-2009 20:18
..do - [~Ago]..a kto ?.Jozef Kusiak byl wtedy Prezydentem,a Boguslaw Galka jego zastepca i rowniez odpowiedzialny za te sprawy.
~PERFUM 13-04-2009 20:38
Tak tylko że ten smród z oczyszczalni jest również uciązliwy dla mieszkańców pobliskiego osiedla ... nawet okna otworzyć niemożna bo zapodaje sfermentowanymi gówienkami , oczyszczalnia została zmodernizowana z środków unijnych , ale chyba najtańszym kosztem , czasami się warto zastanowić czy lepiej nie zainwestować w jakość niż dalej robić wszystko komunistycznym systemem aby tanio , sztuka jest sztuka. A co do wandali to się nie dziwie zę ich tylu grasuje , ponieważ poliocja na tych dziurach zniszczy swoje nowe radiowozy i zostaną im rowery albo piechotka . Wstyd i chańba dla tekigo miasta
~PERFUM 13-04-2009 21:45
Piipi, jeśli ty coś piszesz to znaczy że jest na odwrót , bo ty się przecież na niczym nie znasz
~Wilczek 13-04-2009 22:10
Ten smrodek z oczyszczalni to z powodu zmiany kierunku wiatru - za to mieszkańcy "Pekinu" odsapną. Ale oczywiście z oczyszczalnią coś jest nie tak - o tym już było. A przy okazji - szanowna Redakcjo - proponuję ciągle przypominać pieszym, że jest to też ścieżka rowerowa i wypadałoby poruszać się prawą stroną. Niestety z reguły jak bezmózgi walą całą szerokością i ciągle trzeba hamować. Jeżeli chodzi o zniszczenie nawierzchni to podobno przed budową ścieżki rowerowej Elektrownie Wodne zgłaszały zastrzeżenie do jej wytrzymałości ze względu na planowaną inwestycję - budowę nowej elektrowni. I na koniec - przy drodze z Perły Zachodu do Siedlęcina wycięto większość drzew - komu przeszkadzały czyżby planowano budowę autostrady??
~PERFUM 14-04-2009 0:31
Wilczek, masz rację! Trzeba rozjechać to dziadostwo pałętające się bez celu. Zatruć źródełko, do którego ciągną te pielgrzymki bezmózgich staruchów to będzie ich mniej. Niech się nauczą, że tam żadzą rowerzyści!!!
~Cień 14-04-2009 3:30
Ludzie!!! Nie wiecie że to polska tradycja, najpierw robią drogi a póżniej je rozkopują, no wtym przypadku rozjeździli ciężkim sprzętem. Co do oczyszczalni, to ponoć najnowocześniejsza oczyszczalnia w Polsce, tylko że to pic na szambo, by ukryć przywłaszczone pieniądze, dobrze że nie tłumaczą się, że dobrze nas karmią.
~Logan 14-04-2009 11:47
Przed szlakiem jest znak C-16b. " Symbole oddzielone kreską poziomą oznaczają, że ruch pieszych i rowerzystów odbywa się na całej szerokości jezdni". Tak więc nie marudzić, że tam piesi chodzą !
~PERFUM do Logan 14-04-2009 13:05
To niech chodzą prawą stroną!!! Nie dość że ta banda sklerotycznych staruchów wlecze się noga za nogą to jeszcze całą szerokością drogi. A ja nie mam zamiaru dzwonka montować na rowerze bo po co wozić bez przerwy zbędne kilogramy? Następnym razem rozjadę takiego starucha, zostanie po nim tylko mokra plama na asfalcie. niech się uczą kultury i norm społecznych obowiązujących w cywilizowanym kraju.
~Cień 15-04-2009 14:10
Do, Perfum. Piszesz o kulturze a nie okazujesz jej po sobie, nikt ci nie każe montować dzwonka, języka nie masz? wystarczy jedno magiczne słowo, przepraszam. Ja też tam jeżdżę rowerem i mi tam nikt nie przeszkadza. Ty Wilczek, też się zapoznaj z kodeksem ruchu drogowego. I pamiętajcie, pieszy ma pierwszeństwo i ta droga (właściwie to co z niej zostało) jest dla wszystkich.
~Cień 15-04-2009 14:17
Dodam jeszcze, że widziałem fajne leciutkie, elektroniczne sygnalizatory do roweru, bardzo głośne.
~ago 19-04-2009 7:48
Jak widać, rowerzyści także bywają bardzo agresywni. Świadczy o tym post z 13:05 14.04.2009. A może to wcale nie rowerzysta lecz kierowca, któremu piesi przeszkadzają. Bo czy można rowerem przejechać pieszego w ten sposób, aby została tylko plama? Te słowa pasują do niecierpliwego amatora czterech kółek.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Wybory uzupełniające w Kowarach

Działka nad zabytek?

Nowy tabor dla Kolei Dolnośląskich

Drastyczne billboardy

Nadbrzeżna gotowa

Sonda

Przed nami II tura wyborów prezydenckich w Polsce. Kto ma większe szanse na wygraną?

Oddanych
głosów
1287
Andrzej Duda
41%
Rafał Trzaskowski
55%
Nie wiem
5%