MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Niedziela, 9 sierpnia
im. Edyty, Romana

Smród palonych liści szkodzi i przeszkadza

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Niedziela, 26 października 2008, 13:44
Aktualizacja: 13:47
Autor: TEJO
Fot. Archiwum
Zasnute dymem z palonych liści ulice to codzienny widok jeleniogórskiej jesieni. Tymczasem pozbywanie się listowia przez jego palenie jest niedozwolone.

Tę kwestię ustala obowiązujący regulamin utrzymania miasta w czystości. Dym ze spalanych odpadów roślinnych ma tak szkodliwe oddziaływanie jak dym papierosowy.

Najprościej jest zakopać opadłe liście lub pozostawić je w worku zakupionym w MPGK. Firma zajmie się ich wywozem i utylizacją w ekologicznej kotłowni przy ul. Mickiewicza.

Straż miejska zapowiada, że będzie pouczała i karała tych mieszkańców, którzy nie będą stosowali się do zakazu. Strażnicy zwrócą też uwagę na posesje, gdzie zalegają opadłe liście. Nierzadko utrudniają one przejście chodnikiem, są śliskie i mogą przyczynić się do upadku przechodniów.

Ogłoszenia

Czytaj również

Tort w dowód wdzięczności

Miejsca spotkań (na razie) zamknięte

Czytelniczka: drogo i brudno

Komentarze (31) Dodaj komentarz

~L 26-10-2008 14:16
Co za bzdury! Jak dzwoniłem do dyżurnego Straży miejskiej, że mój sąsiad pali liście przed moi domem, to sam strażnik mnie pouczał, że jak mi to przeszkadza to mam okno zamknąć, a oni nie zamierzają nic z tym robić A teraz się im nagle zmieniło?
piipi 26-10-2008 15:01
..po spalonych lisciach zostaje popiol,ktory nie usuniety jest zagrozeniem dla otoczenia !!.
~ipiip 26-10-2008 15:12
wiadomo mężczyzna jest zły bo listki podpala.
HankaOdRumcajsa 26-10-2008 15:14
"Dym ze spalanych odpadów roślinnych ma tak szkodliwe oddziaływanie jak dym papierosowy" - tyle, że ludzi palących papierosów nikt nie karze,...
~wiadomo 26-10-2008 15:27
Jeżeli palone są tylko liście to nie jest żaden smród, ale wielu przy okazji pali śmieci, resztki foli, butelki plastikowe i inne. Spalenie pozostałości roślinnych powoduje, ze definitywnie pozbywamy się chorych części roślin i szkodników które mogą przetrwać. Jeżeli jestem dobrze poinformowany to dopuszczone jest właśnie spalanie pozostałości roślinnych natomiast jest zakaz spalania śmieci
~romek 26-10-2008 15:31
ale głupoty ! sąsiad pali liście każdej jesieni , smród taki że nie można wytrzymać ! dzwonię do strazy miejskiej , a pan strażnik mowi że liście wolno palic . Straż miejska będzie ...... to niech w końcu zacznie a nie tylko obiecuje
piipi 26-10-2008 16:37
..do - [~Ipiip..]...masz doswiadczenie !!.
~zew 26-10-2008 16:55
palić nie wolno od tego roku, nasza Rada uchwaliła ten zapis przez uchwalonym przez siebie regulaminie porządkowym dla miasta jelonka w zeszłym można było... ... tylko, że działkowcy mają to w d....
~Działkowicz 26-10-2008 17:42
Zarządcy ogródków działkowych winni zakazać palenia liści działkowiczom .Dym z ognisk przedostaje się do domów usytuowanych przy ogrodach działkowych. Również należy poinformować użytkowników działek o szkodliwym działaniu dymu na zdrowie ludzkie.
~zuzio 26-10-2008 18:31
a mój sąsiad pali liscie i nic nie moge mu zrobic , nawet na straz miejska nie zadzwonie gdyz on tam pracuje i co mam zrobić ??
~_ojdiridirachciach___ 26-10-2008 18:39
No i w związku z powyższym MPGK odpowiednio podniósł cenę worów na odpady roślinne ...;)
~ 26-10-2008 18:45
guzik prawda na palacych liscie nie ma bata!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! faktycznie zadzwońcie sobie do SM i powiedza ,ze co oni moga fakt faktem
~maniusia 26-10-2008 18:59
najpierw niech się zajmą tymi, którzy pod osłoną nocy spalają plastikowe opakowania po sprzedanych w dzień towarach. Chodzi o hurtowników w okolicach narzędziówki. jak dzwonię na straż żeby nas ratowali bo smród spalanej folii nas truje, to oni mówią, że nie mogą tam wejść . Sąsiad pali w piecu węglem brunatnym. Ostatnio dymem uraczył całą dzielnicę. i co nikt się nie skarżył? a no nie, bo w piecu przecież palić trzeba jak jest zimno, a to czym, to już inna historia. Strażnicy zwrócą uwagę na posesje.... HA HA HA najpierw niech zwrócą uwagę na chuliganów, którzy malują nowe elewacje, niech się zajmą tym, którzy wjeżdżają do centrum mimo,że tam jest zakaz. Co za trudne? i to są zadanie postawione strażnikom od dawna. jak się z tego wywiążą niech szukają pracy dalej.
~Dawid 26-10-2008 19:17
ale moze najpierw zapytacie skad ludzie maja brac pieniadze na te worki z MPGK jesli jeden worek kosztuje 5 zl a troche ich trzeba moze nad tym sie zastanowicie a nie piszecie tylko o smrodzie dziwni ludzie:(
~konserwator10 26-10-2008 19:50
AAA wszyscy Dendrolodzy zalecają palenie lisci kasztanowców przy zwalczaniu SZROTÓWKA????
~ 26-10-2008 19:54
to tak jak z psami i sprzątaniem po nich. Niby obowiązek, nie ma gdzie tych kup wyrzucać. ednak w sprawie palenia liści: są specjalne worki i MPG to wywozi. A gdzie kubły na kupy ?
~TZE 26-10-2008 20:01
Spalenie w domowych piecach wegla PO-winno zakazać, bo Unia ... limity emisji gazów !? Zakazy, nakazy, kontrole, kary, mandaty, przepis, krytyka, cudowanie, dowalić działkowcom, itd.... - krótko i za twarz ale gdzie jest rozum, mądrość i rozsądek !!! 26-10-2008 15:12 | ~ipiip | - dobre !!! Pozdrowienia.
~ 26-10-2008 20:20
to tak jak z psami i sprzątaniem po nich. Niby obowiązek, nie ma gdzie tych kup wyrzucać. ednak w sprawie palenia liści: są specjalne worki i MPG to wywozi. A gdzie kubły na kupy ?
~Sabath 26-10-2008 21:15
mnie jak przeskadza smród to idę do tego człowieka i go pouczam i poganiam albo dzwonię po znajomego lub znajomych
~ 26-10-2008 21:20
He, he, to dyskusjach o psich odchodach przeniosła się juz tutaj?
~Zdziwiony ... 26-10-2008 21:44
Ludzie czytam co wy tu wypisujecie i jestem przerażony.Od kilku lat pracuję w Norwegii i drodzy moi , na początku jak tam byłem niestety przez swoją głupotę i tylko dlatego ,że nie miałem świadomości ,że pewnych rzeczy w cywilizowanym świecie się nie robi / też pozwoliłem sobie wypalać liście / i słono , wierzcie mi za ten czyn zapłaciłem.Ten mandat długo śnił mi się po nocach.A więc jestem zdziwiony ,że w dobie XXI wieku ,gdzie jesteśmy ludźmi rozumnymi mamy jakieś obiekcie ,że coś nie możemy robić jeśli to jest niezgodne z zasadami społecznymi.Tym bardziej ,że naprawdę wypalanie liści szkodzi i jest bardzo rakotwórcze. Pytanie moje jest - gdzie jest władza ,która pozwala swoim pracownikom /tu straży miejskiej / na nie wykonywanie zarządzeń. Po drugie - rzeczywiście zamiast sprzedawać tak drogie worki na liście można by pokusić się ,aby były bezpłatne niech tylko mieszkańcy do nich włożą te liście , a służby je wywiozą na kompostownik z którego można uzyskać próchnicę i ją później sprzedawać z zyskiem dla miasta.Tak robią w całej Europie.I po trzecie - dopóki my sami nie zrozumiemy ,że niektóre rzeczy nie powinniśmy robić to przykro mi tu mówić ,ale inni nas tego nauczą ,ale będzie to dla nas bardzo bolesna nauka , kiedy przyjdzie nam płacić do Unijnej kasy milionowe kary.
~mieszkaniec 90 26-10-2008 21:56
Z tym sprzataniem i paleniem, straż ma karać właścicieli za liscie na chodniku, a czy bedzie karać miasto za zalegajace liście na ulicach?-są bardzo sliskie i moga stać się przyczyną wypadku. Po drugie dlaczego ceny worków sa takie duże , nie mogą być niższe albo wręcz za darmo? wtedy na pewno więcej ludzi segregowało by smieci i pakowało liście do spalania
~keegan 26-10-2008 22:13
A niby jakie to przepisy zabraniają wypalania liści. Uchwała rady miasta w tym zakresie nie ma oparcian w zadnym rozporządzeniu lub ustawie więc SM może mi "skoczyć" Zakaz ustawowy owszem obowiązuje ale dotyczny on wypalania pozostaości roślinnych na łąkach pastwiskach i nieużytkach. Mój ogródek nijak pod to nie podchodzi.
~A 27-10-2008 7:45
Do keegan. Pewnie Tatuś palił Dziadek palił Ty też ciekawe które pokolenie zmądrzeje? Pewnie także się nie Myjesz bo nie ma przepisu.
HankaOdRumcajsa 27-10-2008 9:16
...z liści można piekne bukieciki układać...
ebee 27-10-2008 11:13
Do zdziwionego ! Nie porównuj Norwegii , do Polski. Bo Norwegia , to normalny kraj. Tam ludzie normalnie zarabiają, mają we krwi utrzymywanie porzadku wokół siebie, a słuzby miejskie chronią i pomagają mieszkańców. A w Jeleniej Górze chuligani niszczą co się da, a straż miejska zakłada blokady kuracjiuszom i turystom. Miasto tonie w brudzie, bo miejskie słuzby sobie nie radzą, a straż ugania się za palącymi liście ! Co do tych liści . Zapełniłem 10 worków liśćmi . Niestety wszyskowiedzące orły z MPGK odmówiły mi przyjęcia tych worków, bo choć takie same niestety nie były zakupione w MPGK. Teraz mam problem Następnym razem je podpalę i nie dam się złapać !
piipi 27-10-2008 15:12
..*Rumcajsowa jest dzisiaj tak fajnie romantyczna.~Chyba ta dodatkowa godzinka w lozeczku...tak pozytywnie podzialala.
~do ebee 27-10-2008 15:30
Masz rację ,że Ci panowie z MPGK nie chcą brać worków.I tu winę widzę w złym zarządzaniu.Wiadomo pracownik robi tak jak mu zleca kierownictwo.A więc szanowny panie Prezydencje i Rado wydajcie stosowne i zrozumiałe zarządzenie tak ,aby nikt nie miał wątpliwości co do jego wykonywania i przestrzegania.I karać tych co nie przestrzegają przepisów i tych co mają pilnować, aby je przestrzegano i to dotkliwie.I w końcu musimy się wszyscy nauczyć i Ci rządzący i my szary obywatel ,że prawo powinno się respektować.My Polacy nie jesteśmy innymi obywatelami Europy.I trzeba w końcu skończyć z tym ,aby cała Europa miała nas za brudasów,pijaków i złodziej.Nie wszyscy nimi jesteśmy i z tymi stereotypami powinniśmy walczyć , zaczynając od siebie.
~Zdziwiony 27-10-2008 15:54
A zauważyłem ostatnio ,że np: mieszkańcy Sobieszowa wzięli się na sposób i liście wypalają w piecach .Wieczorem jak wychodzi się na miasto nie można oddychać ,a zadymienie jest tak duże ,że na kilka metrów nic nie widać.Może odpowiednie służby pouczyłyby na łamach Jelonki co daje spalanie liści w piecu i jak komin po takim wypalaniu wygląda.Widać ,że ludzie nie zdają sobie sprawy co robią.
~mak 27-10-2008 20:02
...buhaha a jak będę te liście palił w piecu od centralnego to ten dym nie będzie już szkodliwy?? a może będzie mniej śmierdział?? bo przecież można spalić liście w piecu c.o. i nikt nie może tego zakazać A dym który będzie sie wydobywał z komina ekologicznej spalarni będzie mniej szkodliwy?? Ostatnio często myślę,że nasi ustawodawcy są kalekami umysłowymi...Fakt,nie powinno się palić liści u kogoś pod oknem,ale to już sprawa kultury...pozdrawiam
~romek 27-10-2008 21:24
dzisiaj sąsiad znowu palił liście , zadzwoniłem do Straży Miejskiej o 14.20 , przyjeli informacje i powiedzieli że przyjadą - jest 21.00 ..... i co jak sądzicie ??

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Most w Pilchowicach pod ochroną!

Ratunek ze śmigłowcem

Poprawią bazę sportową i rekreacyjną przy SP 10

Śmierć na żwirowni

W czwartek spotkanie z Elżbietą Jaworowicz

Sonda

W rządzie jest plan powrotu do 49 województw. Czy to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
129
Tak
40%
Nie
52%
Nie wiem
8%