MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Sobota, 26 września
im. Łucji, Justyny

Smród, brud i śmieci w Jelchemie

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Środa, 7 października 2009, 7:32
Aktualizacja: Czwartek, 8 października 2009, 7:55
Autor: Angela
Fot. Angela
Sterty gruzu, pociętych karoserii samochodów, kartonów, folii, worków ze śmieciami po artykułach codziennego użytku i innych odpadów zajmują już niemal hektar nieużytków położonych na terenie Jelchemu, czyli byłej Celwiskozy. W minionym tygodniu sprawą zajęła się ochrona środowiska.

Mieszkańcy o sprawie alarmują już od dawna. Z dnia na dzień śmieci bowiem przybywa. Brudasy czują się bezkarni ponieważ teren, na którym tworzy się nowe wysypisko śmieci, znajduje się w sporej odległości od głównej drogi, na zarośniętym terenie w okolicy odstojnika.

Obecnie odpady najróżniejszego rodzaju zajmują około hektar. Sprawę zgłoszono straży miejskiej, która problem przekazała Wydziałowi Ochrony Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miasta w Jeleniej Górze. W ostatnich dniach strażnicy i pracownicy ochrony środowiska przeprowadzili wizję lokalną tego miejsca. Obecnie w tej sprawie toczy się postępowanie. Jak mówi Ewa Tomera naczelnik wydziału, za dwa tygodnie powinny pojawić się już jakieś szczegóły i konkrety.

– Obecnie rozpoznajemy sprawę – usłyszeliśmy w rozmowie telefonicznej. – Prawo zakłada domniemanie posiadania odpadów przez właścicielu terenu. Jeśli nie ustali on sprawcy, który dopuścił się wyrzucenia odpadów na jego terenie, obowiązek uprzątnięcia nieczystości będzie ciążył na nim, czyli na Jelchemie – mówi Ewa Tomera.

Jest jeszcze za wcześnie by mówić o tym, kto i w jakim czasie miałby ten teren posprzątać. Myślę, że teren ostatecznie zostanie posprzątany do końca bieżącego roku. Tworzące się wysypisko śmieci to tylko jeden z problemów dotyczących tego terenu. Inną kwestią jest nieużytkowany i niezasypany dotychczas osadnik Jelchemu, z którego obecnie wydobywa się fetor. Smród czuć aż przy ulicy Wolności. W tym przypadku sprawa jest jednak o wiele bardziej skomplikowana. Toczą się bowiem procedury administracyjne dotyczące rekultywacji tego terenu.

– Urząd marszałkowski przekazał tę sprawę do naszego wydziału i obecnie tworzona jest dokumentacja projektowa w ramach przygotowania procesu rekultywacji tego terenu, która określi m.in. jaką powłoką miałby być to zasypane, jakie warunki techniczne miałby zostać spełnione w ramach poszczególnych zadań itp. – mówi Ewa Tomera.

W przypadku tej sprawy trudno mówić o terminach zakończenia tych czynności, nie ma jednak realnej szansy by sprawę zakończyć w tym roku. A co na to sam właściciel terenu, prezes zarządu Jelchemu Mirosław Gniewowski? Nie chciał z nami rozmawiać. Prosił o przesłanie pytań listem. Na odpowiedzi przyjdzie nam więc poczekać przynajmniej dwa tygodnie. Wówczas do sprawy powrócimy.

Ogłoszenia

Czytaj również

Jednostki kultury zapraszają na nowy sezon

Senator zachęca do głosowania na maszty

Niebezpiecznie na Krośnieńskiej

Komentarze (23) Dodaj komentarz

~Niezadowolony 7-10-2009 7:57
Chore prawo! Wystarczy. że cwaniaczek który chce zaoszczędzić kilka złotych podrzuci śmieci np sąsiadowi i już sąsiad ma problem bo w/g prawa to jego śmieci. Może tak wysłać kilku ludzi i przeszukać śmieci na pewno znajdą się jakieś dowody stare Koperty z adresem jakieś stare rachunki itp rzeczy które pomogą zidentyfikować śmieciarzy i ich obciążyć za usunięcie śmietniska. Trzeba tylko chcieć złapać cwaniaczków panowie ze Straży Miejskiej a nie odbić piłeczkę i problem z głowy
~spoza-JG 7-10-2009 8:44
tak jest Panowe ze Straży Miejskiej - sprawdzcie zawartość worków , na pewno znajdziecie jakieś poszlaki na właściciela śmieci. To że tam pojechaliście i stwierdziliście stan faktyczny to nie wasza zasługa bo to zrobili już okoliczni mieszkańcy.
~taurok 7-10-2009 9:19
szukajcie a znajdziecie,w śmieciach są same skarby ha ha.
~Jano 7-10-2009 9:28
Gdze sa wladze miasta ktore sa odpowidzalne za ten stan rzeczy, moze tak jak w rzadzie zajmuja sie lobbowaniem w sprawach hazardu ,przeciez to bylo do przewidzenia ze jesli p. Obrebalski jest z PO to tak samo zadba o pozadek jak Tusk obaj panowie nadaja sie do rzadzenia jak wol do karety , jaszcze w tym miescie n iebylo nigdy i zanikogo takiego bajzlu jak za p. Obrebalskiego wstyt do tego niegdys pieknego miasta przyjezdzac , straz miejska zajmuje sie zakladaniem blokad na kola i wozeniem wlasnych tylkow sluzbowymi samochodami , a nie sukaniem sprawcow tych zanieczyszczen zreszta co duzo mowic jak nikt niczego nie pilnuje w miescie ktorym niema nawet gospodarza
~do jano 7-10-2009 9:54
ty tez lobbujesz w swoich marnych komentach za moherami a moze komuchami ale jedno jest pewne -na darmo
~trutturu 7-10-2009 10:39
na Moniuszki codziennie przy śmietniku zatrzymuje się bus i kierowca wyrzuca worki i kartony ze śmieciami. pewnie z jakiegoś sklepu. ciekawe czy płaci za wywóz?
Patol 7-10-2009 11:18
I dobrze że każdy może wyrzucać odpadki gdzie chce. szkoda że ja mam nie po drodze bo sam bym cegiełkę dorzucił ;)
~JeleniogórzaninT 7-10-2009 11:33
Gdyby tutaj były władze, które naprawdę miałyby na celu rozwój miasta, to już pewnie dawno rozmawiałyby z właścicielem terenu na temat rekultywacji terenu pod nowe inwestycje przemysłowe. Tereny dawnej celwiskozy to dobre miejsce na nowe zakłady produkcyjne, tym bardziej, że dochodzi tam bocznica kolejowa, w pobliżu jest elektrociepłownia. Póki co mamy syf, ruiny, nikomu nie potrzebne kominy( poza jednym użytkowanym jako maszt antenowy).Dzisiejsze zakłady przemysłowe bardziej wyglądają z zewnątrz jak markety niż jak dawna celwiskoza, więc nawet ekolodzy nie mieliby argumentów przeciw.Inwestycje przemysłowe napędzają gospodarkę i dają szanse mieszkańcom na znalezienie zatrudnienia.Tylko cóż się dziwić potencjalnym inwestorom, kto by wziął taki zasyfiony kawałek gruntu?Niestety znowu kolejny przykład że pan prezydent i jego elita nie potrafią zdziałać nic aby stworzyć choćby przyzwoite warunki jako podstawę do zagospodarowywania przestrzeni poindustrialnych....
~zdegustowany 7-10-2009 12:23
to miasto nie ma szczescia do rzadzacych. Kolejna ekipa, ktora wogole nie zajmuje sie podstawowymi problemami w miescie. Nie widza niczego. Gdyby tak choc mozna uderzyc do p. Obrebalskiego i z nim pogadac i zostac WYSLUCHANYM!!!
rymcycymcy 7-10-2009 12:37
Widząc komentarze mam wrażenie, że w następnych wyborach wygrają zbieracze złomu i odpadów ;)
~bang 7-10-2009 13:30
i tutaj by sie przydali na coś ekolodzy aby wysledzić takich cwaniaczków...
ebee 7-10-2009 13:49
A ja myślę rymcycymcy, że wybory wygra kolejna grupa bajerantów, karierowiczów, wizjonerów nie mających pojęcia o strategii rozwoju miasta. Znów będą tylko dobre pensyjki zainteresowanych . A dla mieszkańca: podkłdanie świń, blokowanie wszyskiego, co sprzyja rozwojowi, wzajemne wojenki.......... Dowód; Poczytaj, pooglądaj cykl Z czterech stron miasta. Zobaczysz: sama piana, kit. Żadnych konkretów Pozdrawiam: EBEE
~AoL 7-10-2009 16:29
Najlepsze jest w tym wszystkim to, że nieraz widziałem jak MPGK wywoziło tam kontenery z guzem
~Jano 7-10-2009 17:10
do kometaza z 07 10 2009 z godz 09,54 nie lobbuje na zadnych ani na mochery ani na komuchy , tylko pokazuje jaki bajzel i jaki smrod panuje w miescie ktore kiedys bylo nawet czyste i dosc atrakcyjne turystycznie a Ty kolego(kolezanko) jak wszyscy no moze Ty nie widzisz wszedzie psy sraja a ludziska smiecie wyrzucaja wiec dlwtego napisalem ze takiego syfu w miescie jeszcze nie bylo jak zyje w nim juz prawie 30 lat i nie dziwie sie tej mlodziezy pijacej belty na lawkach bo co tu innego w tym miescie robic
~alojz 7-10-2009 18:31
ebee ze swoimi słiusznymi uwagami na prezydenta.
piipi 7-10-2009 19:14
..to takie podrzucanie brudów pod *sąsiada dywanik ! ~SMUTNE ..
henijo 7-10-2009 19:29
Karać gnoi wysokimi mandatami!Złapanych na gorącym uczynku,zobowiązywać jednocześnie do pokrycia kosztów wywozu śmieci w promieniu np 50 m od ich zwałowiska!!!
~ja 7-10-2009 20:44
Ciekawe co stanie sie z zabytkowymi ruinami byłej celwiskozy. Pewnie za pare lat Konserwator zabytków zabroni rozbiórce tych -wspaniałych budowli- A dziury trza zasypac.a ze smieciami? Kazdy orze jak moze.pozdro miłosnikom wiskozy
~mam pomysł !!! 7-10-2009 21:21
Zasypać Celwiskoze gruzem aby tylko komin wystawał.Zasypać aby tak nie pachniało ładnie
~zyrant 7-10-2009 22:29
Zasypać tymi śmieciami odstojnik i znikną dwa problemy. A co do tych części od samochodów to chyba nie trzeba daleko szukać - rozliczyć warsztaty i szroty na Jelchemie gdzie wyrzucają takie rzczy..........
~Chyra 7-10-2009 22:34
Tam zawsze byl pospolity syf do kwadratu , ale Polak tak sie dobrze czuje w stercie smieci a zwlasza jak smrod wali. Mamy za to najlepiej opracowane przepisy czystościowe w Europie .Szkoda , ze tam w tym ceglastym szkielecie za kupą smieci nie ma swojego biura p.Tomera jako wieloletnia dzialaczka i bioraca pobory z przynaleznej posady za ochronę środowiska. To jest bezpańska Polska .
~gosc niedzielny 8-10-2009 3:25
aż wierzyć mi się nie chce, że poniewierają się tam karoserie samochodów, przecież złomiarze z miejsca opiekują się takimi zdobyczami. A tak na marginesie o ile pamięć mnie nie myli pisano tutaj, że w planach jest modernizacja Karola Miarki właśnie na terenach Jelchemu... i co? i cisza... W tej chwili nawet nie bardzo wiem czy można przejechać tą ulicą do ul Wojewódzkiej od kiedy to "ktoś" mądry sprzedał grunt pod tartak wraz z fragmentem drogi, który umożliwiał tędy przejazd z terenu Jelchemu do Cieplic.
~ 9-10-2009 6:04
Za Celwiskozy (jak działała) nie było takiego syfu jak teraz. Z każdej strony (przy każdym wejściu) byli strażnicy przemysłowi i mysz się nie przecisnęła.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Był "Krok do sukcesu"

Dwie dziewczyny pobiły i skopały, a następnie okradły piętnastolatkę  

Powstaje rondo w Mysłakowicach

Informacja wojewody ws. koronawirusa (aktualizacja)

Dla bezpieczeństwa

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
942
Tak
24%
Nie
72%
Nie wiem
4%