MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Smog: Ruszyła kampania informacyjna miasta

Wiadomości: Jelenia Góra
Wtorek, 10 stycznia 2017, 11:06
Aktualizacja: Środa, 11 stycznia 2017, 7:59
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Archiwum
Edukacja mieszkańców to kolejny krok, jaki samorząd Jeleniej Góry podjął w kierunku poprawy jakości powietrza w mieście. W różnych punktach widoczne są billboardy, a w szkołach pojawią się specjalne „buźki”.

Chcemy uświadomić mieszkańców Jeleniej Góry, żeby nie palili słabej jakości paliwem, różnego rodzaju odpadami. Paląc to nie tylko zatruwamy kogoś innego, ale zatruwamy siebie – powiedział Jerzy Łużniak, wiceprezydent Jeleniej Góry.

Jednocześnie we wszystkich jeleniogórskich szkołach i przedszkolach mają pojawić się aktywne tablice informujące o stanie powietrza. - Robimy to wzorem innych miast. Np. gdy jest uśmiechnięta zielona twarzyczka to znaczy, że dzisiaj jest dobre powietrze, a płacząca – czerwona lub brązowa oznacza, że jest zbyt duże skażenie i będzie to sygnał dla nauczycieli, żeby dzieci jak najmniej przebywały na powietrzu – opisuje zastępca prezydenta.

Obowiązek reagowania ma też straż miejska, do której można zgłaszać zauważone przypadki spalania w piecach niedozwolonych rzeczy. - Jeżeli zdarzają się sytuacje, że straż miejska nie reaguje, to proszę bezpośrednio o informację do mnie – mówił J. Łużniak zwracając uwagę, że dzisiaj potrzebna jest przede wszystkim zmiana przepisów dająca większe uprawnienia straży miejskiej i większe kary dla tych, którzy spalają odpady. Obecnie zdarzają się sytuacje, że strażnik nie zostaje wpuszczony do mieszkania, ale jeśli wejdzie i stwierdzi, że są palone odpady – może nałożyć mandat. Gorzej w sytuacji, gdy palony jest muł czy miał węglowy, który w Polsce jest dopuszczony. - Oczekujemy zmiany ustawy i rozporządzenia, która jednoznacznie wskaże, że nie można w określonych piecach spalać miału, mułu, ani węgla brunatnego, a przede wszystkim, żeby nie można było tego sprzedawać na składach węglowych – dodał zastępca Marcina Zawiły.

W minionym roku w Jeleniej Górze było 38 dni, kiedy normy były przekroczone, ale należy zwrócić uwagę, że normy w Polsce są znacznie wyższe niż w pozostałych krajach europejskich, a przecież płuca Polaków nie są inne od Słowaków czy Czechów.

Ogłoszenia

Czytaj również

Wybory: Zwycięstwo PiS

Będzie referendum w Jeleniej Górze?

Nadleśnictwo buduje wieżę widokową

Komentarze (46) Dodaj komentarz

~autor123 10-01-2017 11:13
Wszystkim polecam stronę czysteogrzewanie.pl i zaczęcie palenia w piecach "od góry" - sam stosuję u siebie i świetnie się sprawdza. Wcale nie trzeba zmieniać rodzaju ogrzewania na gazowe czy prąd. Po prostu trzeba zmienić swoje nawyki i przyzwyczajenia. Powodzenia!
~ 10-01-2017 12:34
Kupują czeskie g..wno i to ma być węgiel przeważnie palą nim co mają pieniądze ,dostają 500+do tego na węgiel a palą czym popadnie ukrucić menelom to spadnie smok
~kx 10-01-2017 12:38
Kampanię informacyjną to można prowadzić w cywilizowanych krajach a nie w cebulandii ,gdzie co drugi burak pali śmieciem a 80% buraków smród nie przeszkadza.Nawet Czesi zabronili już sprzedaży zwykłych pieców,nie wspominając o Europie Zachodniej.
~ 10-01-2017 12:53
Było ocieplenie klimatu ale jak przy minus 25 stopniach mogą kłamać o ociepleniu klimatu no to dawaj o zanieczyszczeniu chcą zniszczyć Polski węgiel i taka jest prawda zniszczyli cały Polski przemysł i zostały im Polskie kopalnie co nam proponują Ruski gaz .Zwracam się do Polaków nie dajcie się zwariować robią nas w h,,,,a
~ 10-01-2017 13:19
Likwidacja Polskich kopalń to tak jak by szejkowie zamykali szyby naftowe Węgiel kamienny jest czarnym złotem Polacy nie możemy dopuścić do likwidacji Polskich kopalń
~Miro 60 10-01-2017 13:46
Węgiel już nie jest naszym skarbem! Dopłacamy miliardy do nierentownych kopalń gdy cały zachód zdecydowanie odchodzi od węgla! W Paryżu czy Londynie od kilkudziesięciu lat jest absolutny zakaz opalania węglem!Smog w naszych miastach jest nie z samochodów a właśnie z opalania mieszkań nędznej jakości węglem lub miałem.Niestety społeczeństwa nie stać na ogrzewanie np.gazem czy prądem stąd cały problem.Obecny rząd zniszczył lub co najmniej bardzo utrudnił pozyskiwanie energii z odnawialnych źródeł!Lepiej pakować miliardy w żyjące w skrajnym ubóstwie duchowieństwo niż zadbać o zdrowie obywateli!Zamiast tej durnowatej akcji edukacyjnej podłączcie chociaż centrum miasta do miejskiej sieci ciepłowniczej bo ludzie żeby nie zamarznąć i tak będą palili byle czym a wasze apele na nic się zdadzą!
~ 10-01-2017 14:11
W czasie remontu Wyczółkowskiego była okazja podłączyć budynki do miejskiej sieci ciepłowniczej ..ale poco panie Łużniak lepiej wieszać durnowate bilbordy a ludzie jak jest zimno to i tak będą palić w starych piecach byle czym bo dzisiejsze płace ,renty i emerytury na tyle wystarczają .....
~~~niewiedzący~~ 10-01-2017 14:25
Jeżeli to ogrzewanie gazowe jest takie eko to ja się pytam po co do komina wsadzamy rurę KWASOODPORNĄ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
~` 10-01-2017 14:43
Jak was nie stać na opał to weźcie kredyt i zmienicie pracę. ( dobra B.Ka )
~cieplice zdrój 10-01-2017 14:51
Wolska nie po to wstała z kolan żeby stawiać wiatraki od niemca. Będziem palić tapczany śmieci i muł węglowy bo lubimy darmowe ciepełko.
~ab+ 10-01-2017 15:27
niewiedzący ,,przeczytaj warunki budowlane a nie pieprz , To nie węgiel tylko złe palenie ,palenie przy zamknietym popielniku i BRAK czerpni powietrza w piecu się kisi bo nie ma tlenu.Inna sprawa to śmieci .za "komuny" pakowano w papier lub gazete teraz wszystko jest w plastiku naweet podwójnym ,nie segregują tylko w piec A jak dziś ZORKA dymiła !
~do miro 10-01-2017 15:30
Po co rozmowa o ogrzewaniu przecież mamy ocieplenie klimatu widać to na termometrach za oknem mam jakieś minus 12 stopni. Miro jesteś tak tępy dopłacamy do kopalni p....j się w łeb to że dopłacamy do kopalni to to że były żle zarządzane tak jak stocznie . Chcą r,,,,,,ć kopalnie i tyle mówisz o odnawialnych żródłach energii co masz na myśli chińskie wiatraki czy Ruski gaz
THX1138 10-01-2017 15:37
a kiedy likwidacja sygnalizacji świetlnej i budowa kładek dla pieszych ? kiedy obniżki cen gazu oraz prądu ? Gdzie ta elektrownia atomowa która niby ma być w naszym kraju ? edukować to się każdy może a chyba nie po to na was podatki płacimy drodzy włodarze
~OPAL 10-01-2017 16:24
1. Opalanie węglem jest tańsze. 2. Kasa zasila polski a nie rosyjski przemysł wydobywczy. 3. Miejska ciepłownia czym jest opalana? Węglem. A wiadomo jakie ceny są za ogrzewanie z ciepłowni. Skończcie tą mizerną propgandę bo ludzi już nie jest tak łatwo nabrać jak kiedyś.
~dziękuję 10-01-2017 16:28
w tamtym roku o tej porze ruszyła reklama programu kawka, po sezonie grzewczym zlikwidowałem piece, papiery stosowne zostały przyjęte, sprawdzone, a pod koniec roku zwrot papierów z powodu braku środków
~Real 10-01-2017 17:16
14:25 tutaj też nadajesz. No to kopiuj/wklej by Real. Z 1 kg gazu po spaleniu mamy 3 kg dwutlenku węgla i 1,5 litra wody. Powstaje słaby kwas węglowy który skrapla się, dlatego stosuje się rury kwasoodporne. Wszystko odbywa się w kominie i nie ma wpływu na środowisko. Ot trochę mocniejsza woda sodowa ;)
~kokospoko 10-01-2017 17:34
Akcja informacyjna? To jak rzucanie pereł przed wieprze. Skoro cebulak ładuje smieci do pieca a potem wychodzi z dziećmi na spacer to do kogo ta mowa? Tylko karanie mandatami i ta takimi żeby cebulakowi sie nie opłacało reszta nie ma sensu. Wczoraj widziałem jak babcia w cieplicach między piekarnią a delikatesami rąbała sobie sterte płyt OSB i stare meble na opał.
~Miro60 10-01-2017 20:32
Do 15:30Licz się ze słowami pisowski trollu! Sam jesteś tępy jak szpadel a twoje IQ jest tylko zbliżone do IQ miału węglowego Wsadź sobie w d..ę te chińskie wiatraki i ruski gaz skoro nie jesteś w stanie pojąć pewnych podstawowych rzeczy!Jeśli masz ochotę to możesz przeznaczyć swoje całe dochody na ratowanie nierentownych kopalń bo ja nie mam najmniejszego zamiaru!Jeśli są źle zarządzane to nie wyjeżdżaj z pretensjami do mnie tylko do ludzi,którzy za to wszystko odpowiadają! Wątpię czy i tak cośkolwiek z tego zrozumiałeś ale jak chcesz to poproś sąsiada to może ci jeszcze raz wytłumaczy!
~Miro60 10-01-2017 20:44
Zanim coś według Ciebie mądrego spróbujesz napisać to się najpierw dobrze przygotuj! Tematem dyskusji jest smog i może na początek zajrzyj do statystyk i wtedy się dowiesz za jaki procent zanieczyszczeń odpowiada opalanie węglem przez użytkowników indywidualnych! Skoro mówisz o ciepłowniach opalanych węglem to wiedz że one stosują w przeciwieństwie do np.pieców kaflowych specjalistyczne filtry spełniające ekologiczne normy! I tutaj właśnie jest największy problem przy którym zanieczyszczenie z samochodów stanowi "tylko" 6 procent!
~Miro60 10-01-2017 20:56
Do kokospoko.Uważasz że babcia powinna zamarznąć na śmierć bo jej po prostu nie stać na węgiel czy ogrzewanie gazem lub prądem?To wyłącznie sytuacja materialna zmusza ludzi do takich działań z czego powinieneś doskonale sobie zdawać sprawę! Gdyby Twoje dziecko przymarzło do krzesła sam byś porąbał kredens i nim napalił! Skoro nie jesteś w stanie pojąć w czym właściwie tkwi problem to chociaż nie wypisuj takich bzdur! Najlepiej babcie jeszcze ukarać lub uśpić bo i tak już za długo żyje,prawda?
~B+ 10-01-2017 21:52
Jak ludzie zaczną zarabiać godne pieniądze, a nie głodowe 1500 zł to będzie ich stać na wymianę pieców albo ogrzewanie gazem czy prądem.
~max 10-01-2017 22:07
Teraz Niemcy nam kopalnie pozamykają do końca. Ludzie palą śmieciami bo ich nie stać na to żeby nie ganiać z wiadrami popiołu. W d..ę sobie wsadźcie te kampanie.
~Real 10-01-2017 22:15
21:52 sedno sprawy. Chodzi o wymianę starych pieców węglowych na nowoczesne węglowe niskoemisyjne, wytwarzające dużo mniej pyłów, to co czujemy "na nosa". Pyły to przyczyna smogu. I tutaj potrzebna jest pomoc państwa, dopłata do wymiany starych pieców na nowe. To powinno być rozwiązanie ustawowe, przychylne ludziom, ale z drugiej strony dużo bardziej restrykcyjne niż wymiana dachów azbestowych.
~sumienie narodu 10-01-2017 22:20
Miro60>>Masz rację. Ale inne kraje maja alternatywę, a nasze debilne władze nie chcą słyszeć o energii jądrowej. Nie mamy żadnych wód do wykorzystania, gazu za mało dla normalnych celów, zatem został nam ten węgiel.50 lat temu padła propozycja gazyfikowania węgla w złożu - ale lobby górnicze postawiło kontrę i tyle. Tego nie dawało by się łatwo ukraść, a teraz kiedy w jednej spółce (9 kopalni) zginęło 3.000.000 (trzy miliony) ton węgla, widać, co to za proceder. Poza tym Polacy to wybitnie wredna nacja, ŁAMANIE PRAWA JEST U NAS SPORTEM NARODOWYM i powodem do dumy. A z kolei władza jest do doopy, bo straszy i goowno robi, żeby wyłapać choć kilku smrodzących i trujących, po czym publicznie ich ostro ukarać. Ten kraj jest najgorszą nacją jaką w życiu miałem okazję widzieć. A było tego sporo.
~i tyla na przedzie 10-01-2017 22:21
Polskie normy są przystosowane do potrzeb biedoty. Przy okazji oddychania podjedzą sobie trochę gęstego.
rymcycymcy 10-01-2017 22:42
oj, żeby tylko spalacze odpadów nie przeznaczyli na opał tych pięknych banerów :)
~Real 10-01-2017 23:06
Przeczytałem, ale pytam z ciekawości. A Ty z jakiej "nacji" jesteś? Bułgar, Eskimos, Żyd? Bo z wpisu sądzę że nie Polak. To niemożliwe pluć tak na własną "nację"... czyli na siebie?
~Real 10-01-2017 23:07
Pytanie było do 22:20.
~Kuzia 10-01-2017 23:40
Bieda, bieda i jeszcze raz bieda jest wyznacznikiem czym ludzie palą. No chyba, że margines społeczny w Polsce jest odpowiedzialny za smog.
~ 10-01-2017 23:43
A gdzie jest ten smok?
~Manci 11-01-2017 1:02
Znam takich co do pieca wszystko idzie szmaty, buty ,stare okna z pianka,farbale butelki plastikowe a i nie wiadomo co jeszcze
~III sort 11-01-2017 3:06
Zlikwidować RELIGIĘ i utrzymanie katechetów /1,3 miliarda zł rocznie /dotacje na kler itoruńską rozgłosnie to będzie na wymianę pieców.Dlaczego zaniechano budowy zapory i elektrowni wodnej w Młotach .? Pozdrawiam opozycję .
~kokospoko 11-01-2017 7:21
Miro 60 jak bedziesz umierał na raka czego ci nie życze to wspomnisz babcie i jej biede ze zrozumieniem? Bo takie są własnie konsekwencje.
~ 11-01-2017 8:19
pomiary trzeba robić w centrum i w Cieplicach a nie na Ogińskiego!
~do ~~~niewiedzący~~ 11-01-2017 9:11
Po to się wkłada rurę (nie koniecznie kwasoodporną bo można też ceramiczną lub inna odporna na korozję) a na dole komina montuje się odprowadzenie do kanalizacji lub pojemnik na skropliny, ponieważ produktem spalania gazu jest głównie para wodna, która spowodowałaby zamoczenie komina. Teraz już wiesz i nie będziesz pisał głupot?
~mat 11-01-2017 9:43
a jaka mamy gwarancję. ze po wymianie pieców ludzie nie będą palić śmieciami?
~x 11-01-2017 10:41
Pisze tu jakiś debil o zrozumieniu biednej babci palącej czym popadnie,ale nie zdaje sobie sprawy że przez takie "babcie" on albo ktoś z jego rodziny zejdzie z tego świata dobre kilka lat za wcześnie.Dziwny rodzaj solidarności panuje w tym kartoflisku.
~` 11-01-2017 11:13
Ludzie mniej zarabiają na miesiąc niż kosztuje opał na miesiąc. Palą więc każdym syfem żeby nie zamarznąć. Skończcie p..rdolić farmazony. BIeda i tyle.
~Miro60 11-01-2017 12:02
Do 10:41 Sam jesteś debilem! Czym kretynie ma ta babcia według ciebie palić skoro jej na nic nie stać?Problem jest w tym że państwo nie przeznacza odpowiednich funduszy na wymianę pieców lub podłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej.Trzeba zlikwidować przyczynę takiego stanu rzeczy a dopiero później skutki!
~Miro60 11-01-2017 12:17
Do kokospoko.W takim razie co według Ciebie mają zrobić np.starsze osoby,które nie mają pieniędzy na ekologiczne ogrzewanie?Dlaczego nie mówicie że za całą tą sytuację jest odpowiedzialne nasze państwo! Czy to jest wina ludzi że za mało zarabiają lub mają za niskie renty i emerytury?Łatwo wieszać psy na ludziach ,którzy w niewielkim stopniu są odpowiedzialni za zaistniałą sytuację! Trzeba najpierw zlikwidować przyczynę takiego zanieczyszczenia a wtedy dopiero karać za celowe palenie wszelkiego rodzaju śmieci.Nie można wszystkich wrzucać do jednego wora bo większość ludzi robi to po prostu z biedy!Nasze protesty,kontrole i kary na nic się zdadzą dopóki nie usuniemy przyczyny tego szkodliwego zjawiska!!!
~Miro 60 11-01-2017 12:43
Miro jesteś jednak debilem takim do kwadratu
~Alip 11-01-2017 13:03
Skoro państwo stawia na poprawę ekologii w naszym kraju i spogląda na wytyczne UE dotycząca min norm co2. To niech nam w tym pomoże. Niech dadzą dotację na modernizację instalacji grzewczej w domach, potem dopłaty do ekologicznych form ogrzewania. Tak jak to jest w krajach UE, które dbają o środowisko. W Polsce przeciętnego Kowalskiego nie stać na modernizację ogrzewania w swoim domu, a potem wydatki na chociażby opalanie gazem. Niech pomogą nam w zakupie lepszych samochodów, tak aby po drodze nie jeździły stare samochody z silnikiem diesla, które też zanieczyszczają środowisko. Jak przeciętny Kowalski przestanie zarabiac 1500zl na rękę to sytuacja się poprawi i będzie tak jak w bogatszych krajach zachodnich. Będziemy mieli " za co " dbać o środowisko.
~buuu 11-01-2017 14:00
Jelenią Górą od lat rządzi ten sam układ UW, PO , SLD, może wreszcie czas im podzięować?
~do sumienia narodu 11-01-2017 14:57
Najgorszą nacją na świecie moim skromnym zdaniem są twoi żiomkowie żydzi ty akurat mieszkasz w Polsce masz nazwisko typowo Polskie bo wstydzisz się nazwiska swoich przodków i plujesz swoim jadem na nas Polaków Piszesz że ten kraj jest najgorszą nacją My Polacy Słowianie mamy wielu przyjaciół na świecie ale z ciekawości parchu napisz mi kto szanuje twoją nacje wszędzie musicie się chować nie ma kraju który nie miał by was po dziurki w nosie
~Miro 60 12-01-2017 10:25
Do 12:43.Życie jest pełne niespodzianek ale że się natknę na tak tępy buraczany łeb to się nigdy nie spodziewałem!
~kawka 12-01-2017 11:09
mam pytanie do pana prezydenta dlaczego w tym roku nie ma programu kawka, u nas się skończył a Wrocław od stycznia 2017 r ma 12 mln i prosi mieszkanców o wymianę ogrzewania na ekologiczne

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Dolny Śląsk wstępuje do WOT

Areszty za rozbój i kradzież

Lemury z Czech w wałbrzyskiej Palmiarni

Co z przebudową stadionu przy Lubańskiej?  

Radny KO: Szyszko już, a kiedy reszta?

Sonda

E-papierosy są lepsze od zwykłych?

Oddanych
głosów
657
Tak
14%
Nie
65%
Nie wiem
21%