MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Poniedziałek, 3 sierpnia
im. Lidii, Nikodema

Śmigłowiec ratunkowy raczej tylko na pokaz

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Sobota, 18 października 2008, 14:58
Aktualizacja: 14:59
Autor: TEJO
Fot. cocacola150
Czy w nadchodzącym sezonie zimowym pomoc dla ofiar wypadków w górach nadejdzie z powietrza? Chcieliby tego ratownicy Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, którzy chwalą współpracę z załogami śmigłowców Sokół, które stacjonowały minionej zimy na Górze Szybowcowej.

Namiastkę tego, co może stać się rzeczywistością, zaprezentowano w piątek na lądowisku przy szpitalu wojewódzkim, a okazję dała konferencja dotycząca ratownictwa w Euroregionie Nysa. Nad Jelenią Górą pojawił się czeski „eurokopter”, lądował przy największej lecznicy w Jeleniej Górze, a ratownicy dali pokaz możliwości maszyny.

Wiele wskazuje niestety na to, że na pokazie działalność helikoptera w Jeleniej Górze się zakończyła. Lotnicze Pogotowie Ratunkowe pragnie wprawdzie dokupić jeszcze kilka takich maszyn do swojego taboru (kilkanaście już zakupiono), ale pierwszeństwo w przyznaniu śmigłowca ma podobno Bolesławiec, gdzie może powstać lądowisko dla tego typu maszyn.

Jak podkreślają goprowcy, rola śmigłowców w szybkim niesieniu pomocy nieoceniona. Przy sprawnej akcji helikopter może być już na miejscu zdarzenia po kilkunastu minutach. Aby dotrzeć w góry tradycyjnie, trzeba znacznie więcej czasu, a przy wielu obrażeniach dla ratowania ludzkiego życia liczy się każda minuta. Ratownicy - w przypadku poważniejszych wypadków - mogą liczyć na pomoc śmigłowców czeskiej Górskiej Służby.

Ogłoszenia

Czytaj również

Warsztaty dziennikarskie z Ryszardem Bizoniem

Porównaj ceny z Jelonką.com

Otwarcie siłowni zewnętrznej w Lubawce

Komentarze (10) Dodaj komentarz

~GOPRowiec 18-10-2008 18:06
"Wiele wskazuje niestety na to, że na pokazie działalność helikoptera w Jeleniej Górze się zakończyła". Powiem szczerze jako ratownik. Śmigło byłoby cudownym ułatwieniem pracy nie tylko dla GOPR, ale i dla Policji, Straży Pożarnej, Straży Parku Karkonoskiego i Służb Medycznych. Pytanie tylko kto by ten helikopter utrzymywał?? Władze miejskie na pewno nie, bo oni robią wszystko by każdy grosz zasilił ich kiesę, a nie szedł na dobro obywatelskie. Służb medycznych i resztę zrzeszoną w KSRG (jak by się zrzucili) tez na to nei stać. Ale lepiej, że śmigo będzie w Bolesławcu (ok 50 km od Jeleniej) niż we Wrocławiu (120 km od Jeleniej) Konkluzja: możemy mieć do dyspozycji śmigło nie łożąc na jego utrzymanie :):):)
~Kiedy to się skończy? 18-10-2008 20:18
Wrocławskie ćwoki znów zaszczekały. Ciekawe kto tym razem z władz wojewódzkich? Najwyraźniej utworzono we Wrocławiu przeciw Jeleniej Górze koalicję. Jak można, na logikę, wozić do Bolesławca ludzi z urazami, gdy blisko Karkonoszy są specjaliści-lekarze! Głupota i nieodpowiedzialność decydentow tego niedorobionego województwa przerosła już najśmielsze oczekiwania. Jak długo jeszcze durnie z Wrocławia będą udawali, że Jelenia Gora zniknęła z mapy?
~ 18-10-2008 20:27
Czechów stać, a nas nie...... Wstyd i żal jednocześnie :-( Dla zaciekawionych co to za śmigłowiec: Eurocopter EC 135 - takie wygrały przetarg dla Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Tak będziemy płacić za śmigłowiec, bajońskie sumy wtedy gdy poprosimy o lot. Dlatego lepiej wyprosić śmigłowiec u nas i pracować lotami dla innych, jednocześnie zarabiać.
~Sabath 18-10-2008 21:34
śmigłowiec doleci do miejsca 100 razy szybciej niż na nogach zgadzam się z tym ale utrzymanie
piipi 19-10-2008 0:31
..do - [~Sabath..]...czytalam,ze on sie czesto psuje !.
piipi 19-10-2008 0:42
..~Zakup takiego smiglowca moze byc duzym ryzykiem,bo duzo ludzi cierpi na chorobe lokomocyjna i ..NIE moze smiglowcem latac.
piipi 19-10-2008 1:10
C.d..a to znaczy,ze transport chorego smiglowcem moze byc dla niego strasznie niebezpieczny.
~Dresler 19-10-2008 9:02
Przetransportuj sobie Pipii kogoś chorego na chorobe lokomocyjną 120 km ambulansem (2 h), a tę samą odległość śmigłem (0,5) h). Powodzenia.
~Tomany 19-10-2008 13:32
Gdzie nasze pieniądze z podatków ZŁODZIEJE !!!!!!!!!!
~Trzy grosze... 21-10-2008 1:32
Duzo racji jest w wypowiedzi GOPRowca..., wiele jest sluzb, ktore moglyby korzystac ze smiglowca..., ktory by w ten sposob moze chociaz czesciowo na siebie zarabial, moze doszlyby do tego rowniez inne ciekawe propozycje... Wielka szkoda, ze na pokazie sie skonczylo... A co zrobili nasi "Przewodniczacy" w tej sprawie...

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Śmierć na żwirowni

W Podgórzynie chcą dopłat (aktualizacja)

"Parkingi" (wciąż) na chodnikach

Pomoc od partnerów

Święty Benon w Muzeum Karkonoskim

Sonda

Od nowego roku szkolnego w liceach i technikach obowiązkowym przedmiotem będzie łacina. Czy to jest potrzebne?

Oddanych
głosów
529
Tak
19%
Nie
77%
Nie wiem
5%