MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Piątek, 3 lipca
im. Jacka, Tomasza

Śmietnisko przy Bobrze

Wiadomości: Jelenia Góra
Czwartek, 28 marca 2019, 6:03
Aktualizacja: Sobota, 30 marca 2019, 6:14
Autor: Angelika Grzywacz–Dudek
Fot. Angelika Grzywacz– Dudek
– Często przychodzę tu nad rzekę, żeby odpocząć, niestety w krajobrazie tego pięknego terenu jest dzikie wysypisko śmieci – mówi pan Piotr z Zabobrza. – Urządzili go sobie bezdomni koczujący w baraku na terenie po byłej fabryce papieru przy ul. Wiejskiej. Niepotrzebne im rzeczy wyrzucają za mur na brzeg rzeki i większa woda po części je zabiera. Czy ktoś się tym zainteresuje i to posprząta? – pyta nasz Czytelnik.

Pan Piotr często spaceruje przy Bobrze. Jak mówi, odpoczywa tu od wszystkich problemów w pracy. – Kiedy zrobi się ciepło, pojawią się kaczki, a nawet łabędzie – mówi jeleniogórzanin.

Jak co roku na wiosnę, niebawem wszystko się tu zazieleni i będzie naprawdę pięknie. Dziwię się, że ktoś nie zrobi w tym miejscu jakiegoś placu rekreacji. Niestety od dwóch lat w baraku na miejscu wyburzonej fabryki papieru przy ul. Wiejskiej sprowadzili się bezdomni. Znoszą ze śmietników wszystko, co się da. Część ułożyli przed barakiem jako dzikie wysypisko śmieci, a to co im nie jest potrzebne, wyrzucają za mur obok rzeki. Wygląda to koszmarnie, nie mówiąc już o tym, że te nieczystości w końcu lądują w rzece – dodaje mieszkaniec Jeleniej Góry.

Na miejscu zastaliśmy sprawców. 54-letni Grzegorz nazywany przez znajomych „Diabełkiem” obiecuje, że teren posprząta.

Czekaliśmy, aż zejdzie śnieg i posprzątamy to – zapewnia bezdomny. – To są rzeczy na handel i trochę naszych potrzebnych sprzętów – dodaje i pokazuje nam dwa ruszty, na którym gotuje sobie obiady, a także skrzynki, pod którymi z kolegą trzyma jedzenie, ubrania, wózki, walizki, materace, koce, i wiele innych rzeczy. – Jestem bezdomnym z wyboru. Kiedyś w samej stolicy handlowałem balonami i dmuchawcami dla dzieci oraz takimi rogami, które zawsze zakładałem na głowę, stąd moja ksywka. Jak się zrobi cieplej, znów pojadę na giełdę i będę handlował, również tym, co udało mi się tu przynieść, dlatego tego nie wyrzucam. Zawsze to wpadnie parę groszy. Nie kradnę, nie oszukuję, tylko staram się jakoś sobie radzić. Czasami też bramy pod kościołem zrobię dla młodych i dostaję flaszeczkę czy parę złotych. Staram się żyć jak umiem. Nie nadaję się do schroniska św. Brata Alberta, bo tam trzeba poddać się dyscyplinie, a ja zawsze chciałem żyć w lesie, albo po swojemu. Rodzina zmusiła mnie do małżeństwa, które rozpadło się po dwóch tygodniach. Potem trochę mieszkałem i pracowałem w Dąbrowicy. Potem poszedłem pod przysłowiowy most i dobrze mi z tym. Kąpię się w rzece, jem to co znajdę na wystawkach sklepowych, albo co kupię jak zarobię pomagając to tu, to tam, lub właśnie jak coś sprzedam. Kiedyś było nas tu pięciu, teraz zostałem ja i Włodek. A ten bałagan posprzątam, obiecuję – mówi.

Jednak nikt w jego obietnice już nie wierzy. – Nie pierwszy raz zapewnia nas, że to posprząta, ale śmietnisko staje się coraz większe – mówi pan Piotr. - Nie mam nic do bezdomnych, ale coś z tym bałaganem trzeba zrobić. Teren przy baraku jest prywatny, ale koło rzeki za murem już nie. Niezależnie od właścicielstwa trzeba to posprzątać. Przy ul. Wiejskiej jest duży kontener, do którego można te śmieci wynieść, ale ktoś musi się tym zająć i zmotywować do tego bezdomnych – dodaje jeleniogórzanin.

O to, czy temat jest znany władzom miasta zapytaliśmy rzecznika. W odpowiedzi czytamy:
„W przypadku stwierdzenia pojawienia się "dzikich" wysypisk śmieci mieszkańcy powinni poinformować Straż Miejską albo Wydział Gospodarki Komunalnej UM - to przyspieszy usunięcie odpadków. Telefon do redakcji gazet, czy portali co najwyżej wydłuży okres skutecznego oczyszczenia zaśmieconego miejsca. Służby miejskie po przyjęciu zgłoszenia ustalą właściciela terenu i zawiadomią go o konieczności posprzątania (jeśli to teren prywatny) lub zgłoszą sprawę do MPGK (w przypadku gdy chodzi o tzw. teren komunalny niezainwestowany).

Zatem zgłosiliśmy sprawę Straży Miejskiej w Jeleniej Górze, która zapewnia, że podejmie interwencję.
| Dotychczas nie mieliśmy wiedzy ani o tym dzikiem wysypisku śmieci, ani też o koczujących w tym miejscu bezdomnych – mówi p.o. komendanta Straży Miejskiej Jacek Winiarski. – Ustalimy do kogo należy teren i przypilnujemy, by teren został posprzątany. W pierwszej kolejności postaramy się oczywiście zobligować do tego sprawców, czyli bezdomnych – dodaje szef straży miejskiej.

Twoja reakcja na artykuł?

3
6%
Cieszy
0
0%
Hahaha
1
2%
Nudzi
5
10%
Smuci
11
22%
Złości
31
61%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

50–lecie parafii w Bolesławcu

Plaża nad Bobrem otwarta

Spotkania z Beatą Kempą

Komentarze (48) Dodaj komentarz

~Milosciwy 28-03-2019 6:27
Po 1. Pan czytelnik, Piotr, powinien zmienic prace, na taka co go bedzie mniej stresowala. Wtedy nie bedzie lazil nad bobr sie odstresowywac, i nie bedzie tematu! Po 2. Straz Miejska nie miala wiedzy o takim balaganie? Hmmm..... No raczej! Ruszyc te leniwe dupska przyspawane do taboretu to jest wyczyn godny podziwu! Oni tylko potrafia pojechac eko dacia zalozyc blokadę! A tu trzeba wyjsc z auta, podejsc pare metrow nad brzeg, no i jak tu blokade zalozyc na smieci? Po 3. Ciekawe czy u Warszawiaka z Myslakowic, tego w porsze w lizingu tez sa bezdomni???
~Triceratops 28-03-2019 7:19
do: ~Milosciwy (6:27)
ciekawe, czy taki syf masz w swoim mieszkaniu.porządek musi być, bo zaraza sie rozprzestrzenia
~Anonim+ 28-03-2019 9:32
do: ~Milosciwy (6:27)
Czy w Twojej klawiaturze nie można użyć Alt+(np. l), by pisać polskie litery? "Niechciejstwo", czy idiotyczna moda?
~SOMELIER 29-03-2019 10:08
do: ~Milosciwy (6:27)
To odzwierciedla sytuację w naszym mieście . To nie jest jeden jedyny problem , takie wysypiska można znaleźć na terenie całego miasta. Źle zarządzane miasto tak właśnie wygląda, brudne , nieoświetlone przez długie tygodnie albo miesiące, dziurawe ulice, tynk odpadający z budynków, nasze podatki wydawane na "inwestycje", które niszczy byle ulewa ( promenada ) … To nie jest obraz miasta , które się rozwija.
Holender40 28-03-2019 7:33
W Polsce powinien być jeden centralny punkt (np. linia telefoniczna albo strona internetowa) gdzie można zgłosić dzikie wysypiska śmieci, oprócz tego w każdej gminie punkt gdzie można za darmo wywieźć wszystkie rodzaje śmieci i o wiele wyższe kary. Przecież to jakaś epidemia. Przyjeżdżając do Polski nie wiedziałem że jest tak źle. W lesie leżą lodówki, w strumykach opony i opakowania po olejach samochodowych, a na łąkach odpady budowlane. Ludzie czy wy nie rozumiecie że potem to całe świństwo dostaję się do waszego jedzenia i wody pitnej?
~Walery D. 28-03-2019 12:42
do: Holender40 (7:33)
Postaw serwer, załóż taką stronę i będzie... Jak dodasz odpowiednie tagi to i wypozycjonujesz ją sobie w przeglądarce. Zrób to sam nie czekaj aż 'oni to zrobią'.
~Mieszkanka 29-03-2019 10:07
do: Holender40 (7:33)
Przecież wszystkie śmieci można wywieźć do MPGK. Za darmo. Gruz ma tylko limity.
~Tyle I tylko tyle 29-03-2019 13:23
do: ~Mieszkanka (10:07)
Po dopełnienie wszelkich formalności możesz wywieźć, a wywóz śmieci nie powinien podlegać biurokracji,bo właśnie przez tę biurokrację ludzie wyrzucają odpady, gdzie popadnie. Śmieci podlegają recyklingowi i taki cel powinien przyświecać każdej gminie, każdemu powiatowi i miastu, a nie to, czy ktoś jest zameldowany, czy nie. Nikt z daleka nie podrzuci nam śmieci - nie mówię o spalaniu wysypisk z odpadami z zachodu, bo to proceder zorganizowany na masową skalę. Nawet ze zwykłymi elektroodpadami jest problem. Jakiś czas temu kupowałam monitor komputerowy. W wielu sklepach słyszałam odpowiedź na pytanie czy mogę oddać uszkodzony do recyklingu, że nie zbierają. W jednym sklepie mieli akurat akcję zabierania zużytego sprzętu. W mobilnym PSZOKu to samo. Wszystkiego też nie zabierają,a na dodatek muszę mieć przy sobie dowód meldunku i dowód/ umowę wywozu śmieci. Nie o to przecież chodzi. Ludziom chcącym oddać śmieci rzuca się kłody pod nogi 😕
~Wyborca1 28-03-2019 8:07
Niech straż miejska przejdzie się na giełdę w Cieplicach. Ciek wodny przeplywajacy w dolnej części to dopiero wysypisko!!!! Do roboty...
~Wyborca1 28-03-2019 8:10
Śmietnik w cieku wodnym na terenie giełdy w Cieplicach. Co na to Straż Miejska??!!
~ja1 28-03-2019 8:37
do: ~Wyborca1 (8:10)
teren prywatny
~Matylda 28-03-2019 8:28
Trochę Żuliki narobiły syf wokół.Niech sobie tam mieszkają ale nie może być tak że śmieci wrzucają do rzeki i robią taki śmietnik wokół siebie.Nakazać im posprzątania terenu !
~zaboberek 28-03-2019 8:56
Redakcjo Jelonki,tak się nie robi.Zdjęcie bezdomnego z ul.Wiejskiej, jest przedstawione w całej okazałości,a w artykule obok o podrzucaniu śmieci,sprawcy tego czynu mają twarze zakryte.Czy ten pan z ul.Wiejskiej wyraził zgodę na przedstawienie swojego wizerunku?
~Triceratops 28-03-2019 10:38
do: ~zaboberek (8:56)
na pewno.jest procedura, której muszą sie trzymac dziennikarze i zawsze pytaja o zgodę
~Chełmikiki 28-03-2019 9:38
Diabełek, co za gość. Woli być bezdomnym z własnego wyboru, życie mu dawało wiele począwszy od założenia rodziny i olał to bo nie chciało mu się pracować i wolał alkohol. Teraz deklaruje się że to posprząta, już to widzę. Facetowi któremu nie przeszkadza syf, bród i bałagan weźmie się za sprzątanie, jedzie mi tu czołg.
~duch 28-03-2019 9:43
Oj panie komendancie czy żelazną zasadą jest /my nie wiedzieliśmy/ a te radiowozy straży miejskiej które wcześniej tam były to z kosmosu zaczynam wierzyć w obcych ale sobie wybrali kamuflaż
~Patollll 28-03-2019 9:51
To wszystko wina 7 lat nieudolnych rzadow centralnych PO! Niestety w JG nadal ta zaraza ma sie dobrze... Czekam na dzien wyzwolenia przez ekspertow z PiS! Tylko wtedy Jelenia Góra wyplynie na powierzchnie. Tylko senator Mroz moze uratowac cala kotline od zguby!!!
~Matylda 28-03-2019 10:10
do: ~Patollll (9:51)
Tak skrycie zapytam : chciałbyś mną chodzić . Trochę o sobie opowiem. Puszysta 159cm. ruda blondynka,miła,zadbana,uśmiechnięta,bez nałogów:piję tylko wieczorami kilka piw lub drinków,mało palę do paczki dziennie,zmotoryzowana jeżdżę po jeleniej rowerem a jak dalej to komunikacją zbiorową autobusową lub kolejową . I co ?
~ 28-03-2019 10:23
do: ~Matylda (10:10)
Te 159 cm to wzrost czy obwód w biodrach ? Tak skrycie pytam.
~Matylda 28-03-2019 10:43
do: ~ (10:23)
Oczywiście że wzrost a bioderka też mam niczym sobie :)
~ 28-03-2019 14:07
do: ~Matylda (10:43)
No to za piętnaście trzecia przed Neptunem:)
~Porudek 28-03-2019 21:05
do: ~ (14:07)
I co randka udana?
~ 28-03-2019 21:17
do: ~Porudek (21:05)
Nie poszedłem, bo nie ustaliłem ze sobą mojej właściwej płci na dzisiaj. Może jutro?
~Patollll 28-03-2019 10:43
do: ~Matylda (10:10)
Darowanemu koniu sie w zeby nie zaglada wiec chetnie sie z toba spotkam. Dzisiaj o 15:00 pod fontanna neptuna na rynku.
~Anonim+ 28-03-2019 11:34
do: ~Patollll (9:51)
O Matko! Przekonałeś mnie, zagłosuję na PIS - skreślę nawet dwa razy!
~ 28-03-2019 14:06
do: ~Anonim+ (11:34)
To skreśl ponadto jeszcze sześć razy totolotka, jak Bolesław, to już będziesz całkiem szczęśliwy.
~STACH 28-03-2019 10:17
Bywam czasami w Bawarii w Monachium i tak się złożyło że zięć postanowił odwieźć niepotrzebne sprzęty i odpady do ichniejszego najbliższego punktu odbioru odpadów i opadła mi szuflada do ziemi. Trwało to góra kilka minut i było po sprawie. Punkt wyglądał tak , wygodny wjazd na plac, dookoła placu baraki na poszczególne rodzaje odpadów , chętni do pomocy pracownicy i oczywiście czystość. Dzięki dbałości mieszkańców o czystość i porządek Monachium jest miastem w którym można się zakochać. Dodam jeszcze że ostatnią grupą idącą w pochodzie na rozpoczęcie" oktober fest" jest ichnia firma MPGK która jednocześnie sprząta cały mogący powstać bałagan. Po zakończeniu pochodu jest czysto. Takie to proste.
~Miejscowy 28-03-2019 10:29
8 marca zgłaszałem do Straży Miejskiej zaśmiecone przejście powyżej ogródków działkowych między ulicami Mickiewicza i Morcinka. I co ? I nic, śmiecie jak leżały tak leżą.
~Sanescobar 28-03-2019 10:53
Tak wygląda ten wasz pisowski dobrobyt.
~give chance a peace 28-03-2019 12:35
do: ~Sanescobar (10:53)
Ale z tego Łużniaka pisowski siepacz!. Precz z pisowskim Łużniakiem!
~ 28-03-2019 14:01
do: ~Sanescobar (10:53)
Tak, tak, masz rację. Przez ten PiS to kury przestały dawać mleko a krowy znosić jajka !
~ 28-03-2019 14:42
do: ~Sanescobar (10:53)
Kiedyś gdy nie było internetu tylko rodzina i kilku znajomych wiedzieli żeś idiota, dziś wiedzą wszyscy..
~give chance a peace 28-03-2019 19:31
do: ~ (14:42)
Wszyscy o tym wiedzą, ale koleżka sanescobar dalej nieoświecony.
~hgj 28-03-2019 10:55
Najbardziej skandaliczne w sprawie jest tłumaczenie rzecznika a szczególnie cytat: "Telefon do redakcji gazet, czy portali co najwyżej wydłuży okres skutecznego oczyszczenia zaśmieconego miejsca.". w skrócie - róbcie nam dobrze, łubudubu, a te okropne gazety i redakcje tylko jątrzą...
~Ich 28-03-2019 11:42
Ja, Polak, jestem czarnym, prymitywnym brudasem wyrzucającym śmieci do lasu i nad rzekę. Niestety, nie sprostałem cywilizacji Zachodu. Za wcześnie wpuszczono mnie do Unii Europejskiej. Korzystam z dobrodziejstw tamtejszej cywilizacji: Internetu, elektronicznego sprzętu, nowoczesnych samochodów, itd.; ale mentalnie nie dorosłem do myśli, że wypierdzielenie śmiecia przez okno samochodu podczas jazdy, byle gdzie, jest nieetyczne. W ogóle, co to za słowo "etyka" ?
~ 28-03-2019 11:45
Z doświadczenia wiem, że najlepiej iść prosto do gazet. Ponad 2 tygodnie temu zgłaszany był obsypujący się gruz z budynku przy Korczaka, przy wjeździe na florę. Mail poszedł do straży miejskiej, do nieruchomości w UM i do ZGKiM na Podgórnej. Nie odpowiedział nikt. Gruz na chodniku dalej leży. Naderwana łata tynku nad głowami przechodniów dalej wisi. Zastanawiam się czy nie zrobić tam prowokacji i nie powiadomić policji, że ten gruz spadł mojemu dziecku na głowę. Następnym krokiem będzie zgłoszenie tego gazetom, a wtedy Wiklik powie, że nic nie wiedzieli. Tyle, że ja mam potwierdzenie, że SM maila dostała, bo dostałem potwierdzenie wysyłane przez automat.
rymcycymcy 28-03-2019 12:40
Porządny człowiek ten bezdomny ...tylko popełnił małżeństwo ! :)
~Jg 28-03-2019 14:02
do: rymcycymcy (12:40)
Kosciol
~Pani K. 28-03-2019 13:44
Ha! Nareszcie pretekst by teren po byłej papierni sprzedać... Tylko co tam postawimy?
użytkownik facebook 28-03-2019 14:23
Tak,😉 bezdomni posprzataja😂😂😂 Tak jak swoje skladowisko na Oginskiego.Tylko bezposredni nakaz ich do tego zmusi.
~jg 28-03-2019 17:46
Nikt nie pyta o zdanie czy może podać wizerunek czy nie jak ktoś posprzątał cały teren w dobrej wierze a potem został oskarżony o wyrzucenie worków to ok bo tam nikt nie sprząta tego terenu wiele osób nie raz wyrzucali śmieci i nikt się nie interesował 2 lata tam śmieci były wywożone a jakiś palant z firmy wykupił teren drogę dojazdową chce tam budować kamery pozakładał i wielce mo...lnego udaje a bezdomny jakby chciał to by także posprzątał
~ 28-03-2019 19:09
do: ~jg (17:46)
ŁOŁ co za długie zdanie. Potrafisz jeszcze dłuższe ?
~juulaa 28-03-2019 19:02
I gdzie to zaniesie? podrzuci pod jakiś boks? Przecież wszystkie pozamykane.Już widzę to sprzątanie
~wk...ny 28-03-2019 20:15
A może by tak władze miasta wycięły chaszcze przed szpitalem , połowa jesienią została wycięta pod jakąś podobno budowę ale drugą część nadal zaniedbana i zajeta przez alkoholików i meneli
użytkownik facebook 28-03-2019 21:58
Śmieci wzdłuż Bobru zaczynają się już wcześniej między Wiejską a Powstańców Śląskich. Tam nawet element wywala śmieci domowe w workach normalnie na łące. Przydał by się taki superbohater 😁😁😁 co by łapał te wszystkie łajzy które tam śmiecą i za każdy zły uczynek 10 pał na gołe plecy.😋😁
~xiz 29-03-2019 7:42
Kaczki i łabędzie już są, widocznie pan Piotr chodzi nie w te rejony Bobru, co trzeba. Przy starorzeczu są ptaki, a i śmieci mniej.
~xxx 29-03-2019 14:33
a na kogo głosowaliscie w wyborach to teraz nie płaczcie ze nic nie ma jest bajzel,kara musi byc
~T*E*J*O 30-03-2019 3:36
Jak zwykle straż miejska nic niewie ,na co ona komu jak nie patroluje miasta w takich właśnie miejscach???Zlikwidować SM i przyjąć ze 4 policjantów do komendy miejskiej 👮

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Jest absolutorium, czy będzie referendum?

Jak głosowali jeleniogórzanie?  

Drastyczne billboardy

Promesy dla OSP

Spotkali się z Beatą Kempą

Sonda

Przed nami II tura wyborów prezydenckich w Polsce. Kto ma większe szanse na wygraną?

Oddanych
głosów
1110
Andrzej Duda
41%
Rafał Trzaskowski
55%
Nie wiem
4%