MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Sobota, 11 lipca
im. Karoliny, Olgi

Smaki Wielkanocy na kiermaszu w Kromnowie

Wiadomości: Region
Poniedziałek, 30 marca 2015, 7:54
Aktualizacja: Wtorek, 31 marca 2015, 7:22
Autor: C–W
Fot. C–W
Ponad pięćdziesięciu wystawców przez dwa dni minionego weekendu prezentowało swoje cacka – tym razem – wielkanocne – podczas tradycyjnego Kiermaszu Rękodzieła i Sztuk Wszelakich. W tym samym czasie na jeleniogórskim Rynku raptem pięcioro rękodzielników, w tym dwoje ceramików, wzięło udział w podobnym przedświątecznym kiermaszu, zorganizowanym przez Karkonoską Agencję Rozwoju Regionalnego.

Co symptomatyczne – w kiermaszu kromnowskim wzięło udział kilkoro rękodzielników z... Jeleniej Góry! To zastanawiające, tym bardziej, że kiermasz w Kromnowie jest właściwie owocem pracy jednej organizatorki – Violetty Pietrzak, która jest animatorką takich przedsięwzięć w gminie Stara Kamienica.

Zjeżdżają tam wytwórcy pieczywa, w tym „chlebów z Nagórza” i ciast, także wegetariańskich oraz wegańskich. Można było kupić dla ozdoby świątecznego stołu świece o zapachu pieczonych jabłek, albo świeżych malin lub ananasów. A jeśli ktoś woli świece bez zapachu – to były i takie, za to wyjątkowo fantazyjnie (ręcznie!) rzeźbione i malowane. Jajka i wydmuszki zdobione dziesiątkami technik – od papierowych, przez wstążkowe, w technice decoupage, po jaja kamionkowe, w „ubranku” wykonanym szydełkiem i wiele innych. Trafiły się sery kozie z Łomnicy i niezwykłej urody deski do serów z Kowar. Grube dechy, wyjątkowo starannie wyprofilowane z drewna czereśniowego i brzozowego znajdowały licznych kupujących. Były syropy oraz napitki nie tylko z tradycyjnej jarzębiny, ale też... lawendowe, chociaż profani uważają, że lawenda nadaje się co najwyżej do tępienia i odstraszania moli. W Kromnowie można się było przekonać, że ma szersze zastosowanie. Mogliśmy znaleźć drób i rogaciznę (kury, kaczki, koguty, owce i barany) z drewna, modeliny i wypalonej gliny, te ostatnie – to dzieło Ady Komorek. Nie potrafimy tylko powiedzieć, czego nie było, bo wydaje się, że było chyba wszystko, co w Święta może być ładne i smaczne, niekoniecznie tuczące.

Amatorzy oryginalnych zup mogli skosztować „polewki nagórzańskiej”, która jest specjalnością sołtysa wsi Nagórze pod Lwówkiem Śląskim, Zofii Fyrst. Ta wyjątkowa zupa stara się o status „potrawy lokalnej”, a przyrządzana jest na bazie pogardzanej niesłusznie serwatki i niewiele wyżej cenionej maślanki. Okazuje się, że jest tak smaczna, że po niedługim czasie zabrakło jej, bo amatorów było zbyt wielu.

Interesujące, że wiele z tych ozdób można wykonać wręcz z odpadów. Dla przykładu – podobne do jaśminów kwiaty, w których eksponowano wyjątkowej urody świece rzeźbione (na jednym ze zdjęć), zostały wykonane przez Marię Romel ze... skrawków wytłoczek do jajek, jajka -„pisanki” zdobione w technologii decoupage wykonywały m.in. Iwona Lubelska w Rębiszowa czy Aleksandra Balcerowicz z Włosienia ze skrawków serwetek.

A przed zrewitalizowanym kościołem poewangelickim, gdzie odbywał się kiermasz, do kosztowania pieczystego z musztardą gruszkową zapraszali goście – wytwórcy z Pogórza Kaczawskiego. Kto chciał nauczyć się wykonawstwa niektórych ozdób – mógł skorzystać z zaproszenia na specjalne warsztaty do Wolimierza pod Leśną, bo rękodzielnicy nie strzegą zazdrośnie tajników swojej pracy.

Film Telewizji StrimeoTV

Ogłoszenia

Czytaj również

Prezydent na Polanie Jakuszyckiej

Bobry na Zabobrzu

Senator zaklejał plakaty? Jest odpowiedź K. Mroza

Komentarze (4) Dodaj komentarz

~par... 30-03-2015 11:05
Dlaczego nie było wześniej informacji? Chętnie bym pojechała.
~prawdziwy 30-03-2015 12:30
bo to jelonka.com, tutaj wszystkie info są parę dni po wydarzeniu
~uczestnik 30-03-2015 23:08
Zgadnijcie jakich rejestracji było najwięcej przed galerią w Kromnowie? Tak, nie pomyliliście się, oczywiście DW. Wrocławskie słoiki przyjechały po zdrowe żarcie do słoików.
~ 31-03-2015 21:09
Oby tylko nie potłukły im się te słoiki w drodze do Wrocławia. Wracajcie ostrożnie na letnich kapciorach - śnieg spadł!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Porównaj ceny z Jelonką.com

Drzymały i Flisaków niemal gotowe

Zamknięta droga od Przełęczy Kowarskiej

Oficjalne wyniki wyborów – Jelenia Góra i powiat jeleniogórski

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Sonda

Powstała miejska plaża nad Bobrem, czy to dobre miejce, także na rodzinny, relaks?

Oddanych
głosów
274
Tak
47%
Nie
41%
Nie wiem
12%