MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Smaczne i naukowe spotkania z edukacją

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Piątek, 24 września 2010, 19:27
Aktualizacja: Sobota, 25 września 2010, 7:48
Autor: Agrafka
Fot. Agrafka
Pierwszy dzień II Karkonoskich Spotkań Edukacyjnych w Dolnośląskim Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli za nami. Nie zabrakło smacznego jedzenia i wielu imprez towarzyszących: wykładów, prezentacji i konkursów. Jutro – ostatni dzień tego wydarzenia ważnego nie tylko dla środowiska pedagogów.

Jedną z atrakcji były VII Spotkania Kulinarne “Dary Jesieni” w ZSLiZ nr 2, popularnej "Handlówce". Jej uczniowie wykazali się znakomitymi umiejętnościami kulinarnymi. – Chcieliśmy pokazać, że uczniowie wszystkich szkół mają zdolności w różnych dziedzinach. Potrafią przygotować piękne i smaczne potrawy oraz wyczarować z warzyw i owoców wspaniałe ozdoby – powiedział Zygmunt Korzeniewski, dyrektor filii DODNu w Jeleniej Górze.

Potrawy były tak pięknie podane, że nie wiadomo było od której zacząć degustację. – Bardzo mi smakują potrawy przygotowane przez uczniów. Najbardziej przypadły mi do gustu krokiety, natomiast pierwszy raz spróbowałam dziś taki rodzaj faszerowanych mięsem placków – wyznała Dorota Tymicka z Olszyny.

Na stołach można było znaleźć takie potrawy jak: faszerowane pomidory w kształcie jeżyków, jajka z pomidorami w kształcie grzybków, ogórki nadziewane leczo. – Z bardziej wykwintnych dań można było dziś spróbować babkę ziemniaczano-mięsną czy zupę dyniową, ale i tak największym powodzeniem cieszyły się pierogi ruskie – powiedział Piotrek Ciupiński, uczeń z klasy o specjalizacji technik organizacji usług gastronomicznych.

- Wszystkie dania mi smakowały, jednak najbardziej faszerowane pieczarki o delikatnie pikantnej nucie – wyznała Dorota Błażyńska, nauczycielka matematyki ze Szkoły Podstawowej nr 8. Oprócz jadła na słono, były też słodkości. W siedzibie DODN cukiernicy zmagali się w zdobieniu mazurków. Wprawdzie to wypiek typowo wielkanocny, ale – z powodu hasła spotkań nawiązującego do Fryderyka Chopina i jego muzycznych mazurków – ten smakołyk trafił na stoły.

Po zakończeniu degustacji odbył się wykład dr Beaty Dyrdy z Instytutu Pedagogiki Uniwersytetu Śląskiego. Najpierw wręczone zostały dyplomy w konkursie kulinarnym “Na szopenowską nutę”.

Wykładowczyni obaliła mit, że zdolny uczeń to wzorowy uczeń. Nawet Einstein wykazywał cechy nadpobudliwości m.in. intelektualnej, wyobrażeniowej, psychomotorycznej czy też zmysłowo-sensorycznych. Uczeń zdolny nie obawia się przyjmowania nietypowych punktów widzenia i poszukiwania nowych rozwiązań.

W błędnym rozumieniu potocznym, zdolny uczeń dobrze się uczy i ma wzorowe zachowanie. – Uczniowie zdolni to także dzieci specjalnych potrzeb edukacyjnych. Coraz częściej w praktyce spotykamy się z sytuacją kiedy rodzice i nauczyciele tych uczniów zwracają uwagę, że ci, którzy osiągali najwyższe wyniki w nauce, uczy się coraz słabiej.

Zjawisko to nosi nazwę Syndromu Nieadekwatnych Osiągnięć Szkolnych (SNOS) i może dotyczyć nawet 50 % populacji dzieci zdolnych – powiedziała dr Beata Dyrda. Najważniejszą cechą nauczyciela jest zdolność rozpoznawania zdolności. Jak mówi Władysław Grzeszczyk “Geniusz mieszka daleko – i tylko pracowitość wie gdzie”

Kolejne atrakcje II KSE – jutro. Szczegółowy program w zakładce „Artykuły sponsorowane”. Patronem medialnym spotkań jest portal i tygodnik Jelonka.com

Ogłoszenia

Czytaj również

Młodzi przeciw zmianom klimatycznym

Od jutra Jarmark Bożonarodzeniowy

Cieplice nie chcą Jeleniej Góry?

Komentarze (6) Dodaj komentarz

~Iza 24-09-2010 20:08
Gratuluje swietnych pomyslow...i prosze po ukonczeniu edukacji -zostancie w Jelonce,i wykonczcie te wstretne plastikowe zarcie!!!
~Jagódka 24-09-2010 20:20
Chciałoby się powiedzieć: Ja tam byłam, miód i wino piłam.....potraw próbowałam. Były wyśmienite! Po raz pierwszy jadłam zupę z dyni. Oby Wam nigdy nie brakło inwencji kulinarnej.
~j-in 24-09-2010 20:40
a najważniejsze by najeść się gratis
rymcycymcy 25-09-2010 0:35
"...a zwały rosną, rosną, rosną ....:)" ...była kiedyś taka piosenka ;)
~gostek54 25-09-2010 7:11
I na tym polegają II Karkonoskice Spotkaia Edukacyjne w Dolnośląskim Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli - to jakaś paranoja Korzonka .Bufon i błazen zawsze będzie taki sam?A co z tego maj ą nauczyciele wszakże to impreza dla nich, chyba ze się mylę???
~badała@ 25-09-2010 7:30
bardzo trafna sentencja II Karkonoskich Spotkań Edukacyjnych w Dolnośląskim Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli....~`j-in z 20.40...cyt.a najważniejsze by najeść się gratis ...To jest impreza dla nauczycieli? wiecej szacunku do zawodu KORZONEK a nie bufonady i porzerostu ambicji partryjnych.Toz to nie ja Klaudiusz ani własne latyfundia rolne!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Piechotą przez Stromiec na Okole

Rok niespełnionych obietnic

Filmowy konkurs o defibrylatorach

GIS Day w szkole

Najzdolniejsi młodzi Dolnoślązacy – wkrótce gala

Sonda

Czy coraz więcej przepowiedni o zbliżającym się końcu świata należy traktować poważnie?

Oddanych
głosów
860
Tak
22%
Nie
70%
Nie wiem
8%