MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Słoneczne Święto Matki z „Czerwonym Tulipanem”

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Niedziela, 29 maja 2011, 19:32
Aktualizacja: Poniedziałek, 30 maja 2011, 7:22
Autor: RED
Fot. RED
Tłum mieszkańców nie tylko uzdrowiskowej dzielnicy miasta wziął udział w dzisiejszym festynie przy kościele Matki Bożej Miłosierdzia w Cieplicach, gdzie już po raz 23. w sposób szczególny wyrażono wdzięczność wszystkim Mamom. I Ojcom – przy okazji także. Hasłem majówki było wyzwanie: miłości trzeba się uczyć.

Święto Matki, które przy cieplickiej parafii przy ul. PCK trwa od wczoraj, dziś rozpoczęło się uroczystą Mszą Świętą w intencji matek, ojców, małżeństw i rodzin. Po Eucharystii do parafian zwróciła się prof. Alicja Chybicka, gość honorowy wydarzenia, kierownik Katedry i Kliniki Transplantologii Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej Akademii Medycznej we Wrocławiu, która podzieliła się swoimi refleksjami o miłości do matek. To uczucie zresztą można było dziś udokumentować dzięki tzw. Laurom Szacunku, które – wypisane kaligraficznym pismem na ozdobnych blankietach – wzbudzały spore zainteresowanie.

Po mszy – przy dźwiękach Orkiestry Dętej Kopalni Węgla Kamiennego „Murcki Staszic” z Katowic pod dyrekcją Grzegorza Mierzwińskiego – pokaz musztry paradnej zaprezentowali gwardziści Matki Bożej. Wcześniej - przez plac przed kościołem - przejechali majestatycznie cykliści biorący udział w Paradzie RETRO. Po pokazie orszak muzyków i gwardzistów przeszedł na scenę, gdzie festyn symbolicznie otworzyli – jak z humorem rzekł prowadzący święto burmistrz Gryfowa Olgierd Poniźnik – prezydent miasta stołecznego Jeleniej Góry Marcin Zawiła oraz gospodarz Święta Matki, ksiądz prałat Józef Stec.

– Już po raz 23. ta szczytna impreza pozwala na wspólne spotkanie różnych pokoleń mieszkańców – dziękował księdzu Stecowi prezydent M. Zawiła. Dodał, że sam musi jechać po swoją mamę. – Pan prezydent jest dobrym synem Cieplic – zapewnił proboszcz parafii Matki Bożej Miłosierdzia. Wszystkim gościom, a szczególności – matkom – duchowny życzył dobrej zabawy i dużo słońca. Tego ostatniego nie zabrakło: w przeciwieństwie do ubiegłego roku, kiedy siąpił deszcz, dziś nad Cieplicami królowała piękna pogoda.

Ceremonii otwarcia towarzyszył koncert wspomnianej już orkiestry górniczej, po której wystąpiła Kapela Góralska z Łącka. Olgierd Poniźnik zauważył, że nie tylko z muzyki słynie ta miejscowość, lecz także z bardzo mocnej śliwowicy, co „daje krzepę i krasi lica”. Ale w szczegóły właściwości tego trunku konferansjer nie chciał wchodzić bojąc się reprymendy od proboszcza. Górale zaprezentowali kilka piosenek z klimatów biesiadnych, w tym – na bis – „Nalej winka, nalej.”

Po nich z recitalem zaprezentował się zespół „Podgórzanie”, który co roku zapewnia oprawę muzyczną festynowi. Kto miał dość gorąca i skocznych ludowych przyśpiewek, mógł wejść do wychłodzonego wnętrza świątyni, gdzie Orkiestra Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Moniuszki pod dyrekcją Maestry Eweliny Rożek dała udany koncert muzyki klasycznej.

W muzycznych klimatach trwał program Święta Matki na scenie w plenerze. Z kolejnym koncertem wystąpiła orkiestra dęta z Katowic, która akompaniowała solistce: obdarzonej mocnym głosem Bułgarce z Plowdiw Daminie Petkovej. Zabrzmiały, między innymi, pieśni neapolitańskie oraz melodie z ojczyzny solistki, a także jeden utwór po polsku. Muzykujący górnicy, których zespół działa już od 104 lat, zagrali także kilka standardów, w tym motyw z filmu „Va banque”.

W przerwie tego koncertu nastąpiło wręczenie „Oscarów” Święta Matki. 20 statuetek z minerałami trafiło do osób, które w sposób szczególny troszczą się o przygotowania do corocznej imprezy. Wśród uhonorowanych znaleźli się, między innymi, Anna Bałkowska, przewodnicząca rady dzielnicy Cieplice, dyrektorka Szpitala MSWiA posłanka Elżbieta Zakrzewska, dyrektorki szkół: muzycznej Urszula Borkowska i SP nr 2 Elżbieta Rzemińska, a także 92-letnia parafianka, która przez zimę wykonuje chorągiewki zdobiące otoczenie kościoła MBM. Oscary trafiły też do rąk państwa Kołtowskich, którzy dbają o nagłośnienie imprezy, a także do Teresy Malczewskiej, prowadzącej grupę „Podgórzanie” oraz Reginy Chrześcijańskiej z wydawnictwa AD REM za pomoc w druku materiałów graficznych. Dodajmy też, że specjalne podziękowanie z rąk księdza Józefa Steca oraz Zbigniewa Ładzińskiego, przewodniczącego rady parafii MBM, odebrała prof. Alicja Chybicka.

Po pełnym poetyckich nastrojów koncercie gwiazdy popołudnia, zespołu Czerwony Tulipan z Olsztyna (w sprowadzeniu grupy pomógł Mirosław Salecki z Agencji SOLO), był jeszcze występ pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej Caritas w Szklarskiej Porębie, która zaprezentowała się w spektaklu „Dobry Człowiek”. Uczestnicy Święta Matki z niecierpliwością czekali na Wielką Galę Loteryjną, która w tym roku odbyła się z pomocą elektroniki. Do wygrania – mnóstwo rozmaitych nagród. Fantów – głównie naczyń z plastiku – nie zabrakło także podczas trwania imprezy. Na koniec – około godz. 20 – zabrzmiało Ave Maria wg Bacha Gounoud’a, które na trąbce zagrał Władysław Kołtowski.

W trakcie całej imprezy harcerze prowadzili kwestę na zakup protezy prawej ręki dla Patrycji Jaśków, 12-letniej dziewczynki. W sumie potrzeba prawie 90 tysięcy złotych, znaczną część już się udało zebrać, i pewnie po dzisiejszym Święcie Matki – w puli będzie jeszcze więcej środków. Za datek dla Patrycji skauci dziękowali cukierkami krówkami. Nie zabrakło także różnych innych atrakcji: zwierząt z Cyrklandu, przejażdżek zaprzęgami konnymi z Western City, możliwości oznaczenia roweru przez policjantów, miasteczka ruchu drogowego straży miejskiej, wozów bojowych straży pożarnej, a także bezpłatnych konsultacji w zakresie profilaktyki zdrowotnej prowadzonej przez pracowników Szpitala MSWiA.

Ogłoszenia

Czytaj również

Książka o jeleniogórskich autobusach

Nowy man dla OSP

Wypadek przy sądzie

Komentarze (17) Dodaj komentarz

~ 29-05-2011 20:28
ta z lewej to chyba siostra
~harcerkaa 29-05-2011 20:42
Kiedy będą footki ? Czekam z niecierpliwościa!
~josh 29-05-2011 21:11
zdjęcia się cały cza s zapętlają i powtarzają :((
~uuuu 29-05-2011 21:41
No popatrzcie jak to przed wyborami wszyscy politycy, radni stają sie bardzo pobożni!!! Twarzyczki muszą być widoczne bo ich nie wybiorą a gdzie najwięcej wyborców, ano w kościele wśród wiernych. Później to już ich nie widzą bo po co już są zbędni. Zawsze powinni się angażować a nie tylko w ramach kiełbasy wyborczej!!!
~emerytka 29-05-2011 21:44
Spędziłam wspaniały dzień.Dziękuję serdecznie organizatorom.Wspaniały występ Czerwonego Tulipana.Wzruszające chwile podczas spektaklu w wykonaniu dzieci i ich wychowawczyni ze Szklarskiej Poręby.Kochana Pani!Gratuluję i dziękuję.
~tr 29-05-2011 22:53
Było fajnie. Świetny koncert młodych jeleniogórskich filharmoników. Szkoda tylko, że w czasie koncertu, który odbywał się we wnętrzu świątyni, z zewnątrz dobiegały głośne odgłosy występu kapeli ludowej. Można było zgrać występy tak, by nie kolidowały ze sobą.
~Ciepliczanin 29-05-2011 22:53
No nareszcie jakieś normalne zdjęcia w tym portalu.
~Roman1965 29-05-2011 22:57
98% ludzi to ludzie biedni, schorowani lub z kompleksami... 1% polityków dla których pokazanie twarzy i zaistnienie na zdjęciach mediów to jedyna szansa wybicia się i pokazania jako potencjalny kandydat.... Smutne ale w dzisiejszych czasach za naszym przyzwoleniem kościół to MAFIA na legalu... ;/ Mam nadzieje że moje wnuki, a może nawet prawnuki doczekają prawdziwej POLSKI! Prawdziwej ojczyzny w którym znajdą dobrą pracę, założą rodzinę i będą cieszyć się z życia. Gdy zachorują bez kolejek dostaną się do lekarza... a gdy stracą pracę znajdą wsparcie w POLSCE... póki co nie dziwię się własnym dzieciom że opuściły ten chory kraj... kraj za który walczyli nasi pra, pra, pradziadowie... dziś dobrze, że ich nie ma z nami bo nie wierzyliby za jaką POLSKĘ walczyli.... często ginąc :( smutne....
~............ 30-05-2011 6:04
Roman1965, a dlaczego Ty nie opuściłeś Polski, jeśli Ci tutaj tak bardzo źle? Co robisz w kraju? I w jakim kraju tak wspaniale Twoim dzieciom? Co tam robią?
~Roman1965 30-05-2011 7:14
Mawiają, że starych drzew się nie przesadza... a tak na prawdę już niemal ponad 6miesięcy w roku spędzam za granicą... jedyne co mnie tutaj przyciąga to nasze piękne okolice i góry pod którymi się wychowałem... W życiu zawodowym prowadzę firmę - niestety od 2002r. nie w Polsce, a w Czechach i Wielkiej Brytanii. Dzieciaki są w Wielkiej Brytanii i Australii. Córka w Anglii jest managerem firmy sprowadzającej auta z USA, a syn jest współwłaścicielem drukarni. Mi nie jest w cale źle bo w porę przeniosłem firmę... nie ma ciśnień z cenami, terminami i innymi dziwnymi problemami które u nas są nagminne... Odkąd "część" siebie wyeksportowałem na prawdę zacząłem żyć! Polska jest dla mnie krajem do odpoczynku od betonowego miasta W chwili obecnej nic więcej... pieniądz jest "stamtąd" i nie jestźle
~Derik 30-05-2011 7:35
Politycy nawiedzają tę imprezę co roku i nikogo to nie dziwi. Świetna okazja do kontaktu z ludźmi. Na tym polega marketing polityczny. Ale najlepiej komentować na podstawie zdjęć. Szacunek dla Proboszcza Steca i wszystkich ludzi dobrej woli, którzy włożyli w organizację imprezy ogrom pracy i wolnego czasu. Brawa dla Pana Wojtka, za ufundowanie porządnych nagród do loterii. Niewielu jest już takich ludzi. Wiele instytucji włączyło się w imprezę: Policja, Straż, Straż Miejska - było co zrobić z czasem. Sporo było nagród w loterii, chociaż niektóre w mojej ocenie były kuriozalne, ale dla każdego coś miłego. No i na koniec - talent sam w sobie - Pan Olgierd. Widziałem różne imprezy przez niego prowadzone - zawsze jest z jajem i humorem. I tak powinno być. Gratulacje dla organizatorów.
~zadowolony 30-05-2011 8:07
Fajna zabawa i relaks dla wszystkich jednostek i rodzin. Dużo atrakcji, świetna orkiestra i solistka z Bułgarii. Gratulacje dla ks prałata dr Józefa Steca i jego całego Komitetu Społecznego, który jak co roku jest niezawodny.
~Iras 30-05-2011 8:11
Przepiękna impreza dla całej rodziny.A dla takich jak "Roman1965" to zakaz powrotu do Polski wprowadzić.
~fest 30-05-2011 9:36
do roman 1965. G....no nas obchodzi twoja historia!!!
~............ 30-05-2011 19:57
Do |30-05-2011 09:36 | ~fest | - a mnie guzik obchodzi, że ciebie nie obchodzi, bo mnie akurat obchodzi historia Romana1965, fajnie, że mi odpowiedział, On zachował się jak człowiek kulturalny, a Ty niekoniecznie. Pozdrawiam Romana1965! :-)
~Roman1965 31-05-2011 14:27
do ~ nie ma za co... jak widać tutaj jak się napisze prawdę to zaraz jakieś bzdurne komentarze lub wyrazi swoją opinię to w ogóle jest się najgorszym... a co do Iras'a - szczerze powiem, iż nie było Ci pisane uczestniczyć w prawdziwej "przepięknej" imprezie... smutne niestety;( Pozdrawiam wszystkich fanów i przeciwników Pana Steca... Szkoda tylko, iż niektórzy nie pamiętają poczynań tegoż Pana sprzed kilkunastu lat.... m.in. dlatego piszę "Pana" choć to i tak za duże "P" jak na tego człowieka...
~K_asia 1-06-2011 19:36
Impreza fajna, mozna było się zrelaksować. A Roman 1965 zrzędzi nie na temat.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Areszty za rozbój i kradzież

Lemury z Czech w wałbrzyskiej Palmiarni

Była gala z nagrodami

Będzie referendum w Jeleniej Górze?

Akt oskarżenia dla sprawców tragedii

Sonda

E-papierosy są lepsze od zwykłych?

Oddanych
głosów
698
Tak
14%
Nie
65%
Nie wiem
21%