MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Niedziela, 9 sierpnia
im. Edyty, Romana

Słodkości ponad wszystko

Wiadomości: Dolny Śląsk
Poniedziałek, 16 stycznia 2006, 0:00
Aktualizacja: Wtorek, 7 marca 2006, 0:11
Autor: konrad
Fot. konrad
Elwira Iłowska z Dzierżoniowa zwyciężyła w szóstym już Dolnośląskim Turnieju na Najlepszego Ucznia w Zawodzie - Cukiernik, jaki odbył się w miniony weekend. Drugie miejsce zajęła jeleniogórzanka, Sandra Sobecka, trzeci był Dawid Kucia z Wrocławia.

Ośmioro uczniów z różnych zakątków Dolnego Śląska, wyłonionych w eliminacjach okręgowych najpierw napisało godzinny test ze znajomości sztuki cukierniczej.

Następnie adepci cukiernictwa swoje słodkie dzieła wyczarowywali w wytwórni słodyczy Libersbacha w Siedlęcinie, gdzie mieli do dyspozycji kilka pomieszczeń i przeróżne surowce.

Sylwia Chwalińska z Dzierżoniowa, przygotowywała czekoladowy tort ozdabiany różyczkami z marcepanu. Inni uczniowie również wykonali torty, babeczki, eklery i inne smakołyki.

Zdaniem reprezentującej dolnośląskie kuratorium Iwony Helak-Poczętej ten turniej to okazja dla uczniów, aby już w szkole mogli wykazać się szczególnymi umiejętnościami. Dla pracodawców taki cukiernik to gwarancja jakości wyrobów.

Zwycięzca weźmie udział w turnieju ogólnopolskim, który odbędzie się w marcu we Wrocławiu. Udział w finale zwolni z części egzaminów czeladniczych i ułatwi dostanie się na studia.

Nagrody wręczył zwycięzcom prezydent Jeleniej Góry, Józef Kusiak. W ratuszu zaprezentowano też wszystkie prace, które powstały podczas turnieju.
Niestety, nie można ich już oglądać, bo są niezbyt trwałe, a część została wykorzystana podczas uroczystości do dopieszczenia podniebień zaproszonych gości.

Organizatorami turnieju było Stowarzyszenie Cukierników, Karmelarzy i Lodziarzy RP w osobach znanych w Jeleniej Górze i okolicach społeczników, Stanisława Mrugały i Hanny Ciepieli.

Ogłoszenia

Czytaj również

Minka na sobotni wieczór

Informacja wojewody w sprawie koronawirusa

Czytelniczka: drogo i brudno

Komentarze (2) Dodaj komentarz

~kminek 16-01-2006 16:14
No no niezłe torciki były byłem i widziałem za rok ja bede brac udział może jak mnie wybiora ze szkoły zsz4 gratulacje moja szkołą aajeła 2 miejsce ale czemu tak mało zdjęc jest pokazane dajcie cos wiecej
~Jeleniogórzanin 16-01-2006 20:27
ciekawe zawody ale cos malo uczestnikow, a slyszalem ze te torty to kiedys dawali domom dziecka a teraz sami zjedli? wlacznie z prezydentem?

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Most w Pilchowicach pod ochroną!

Tort w dowód wdzięczności

Wkrótce karkonoski

E. Jaworowicz ponownie w Uzdrowisku Cieplice

Narodziny gnu białobrodych we wrocławskim zoo

Sonda

W rządzie jest plan powrotu do 49 województw. Czy to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
252
Tak
38%
Nie
56%
Nie wiem
5%