MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Ślepa wiara w przepisy uderzy w zabytki

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Wtorek, 3 czerwca 2008, 13:35
Aktualizacja: Środa, 4 czerwca 2008, 7:09
Autor: TEJO
Poseł Marcin Zawiła jest oburzony postawą urzędników z ministerstwa kultury. Na zdjęciu – podczas wtorkowej konferencji prasowej.
Fot. TEJO
Postawa urzędników biurokratów z Warszawy może się fatalnie zakończyć dla jednego z najstarszych w Polsce zamków – Lenno we Wleniu. Decydenci odrzucili wniosek o dofinansowanie prac konserwatorskich zabytku, bo nie dostali na piśmie potwierdzenia, że warownia… jest zabytkiem.

Przez to projekt złożony przez Wleń w ramach programu Dziedzictwo Kulturowe Rewaloryzacja Zabytków Ruchomych i Nieruchomych został odrzucony. Tymczasem zamek wymaga pilnych robót konserwatorskich, bo jego część może runąć.

Samorządowcy z Wlenia nie uzasadnili formalnie, że jeden z najstarszych zamków piastowskich w Polsce jest obiektem zabytkowym. Powód: decyzja o uznaniu go za takowy, pochodząca z listopada 1961 roku, zaginęła w formie papierowej. Urzędnicy nie uwierzyli im.
– To szczyt biurokracji – oburza się poseł Marcin Zawiła, który jeszcze jako radny sejmiku wojewódzkiego zabiegał o przyznanie pieniędzy dla Lenna. – Skierowałem w tej sprawie pismo z prośbą o wyjaśnienie do ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego, który przecież doskonale zna te obiekty – dodał.

Nie tylko Wleń z powodów formalnych nie dostanie zastrzyku złotówek. Odrzucono także wnioski złożone przez gminy karkonoskie, dotyczące schronisk Samotnia oraz Szwajcarka. – Szczególnie to ostatnie wymaga pilnych prac konserwatorskich, ale decydenci dopatrzyli się uchybień w formie własności obiektów, które należą do PTTK, ale są dzierżawione – mówi przewodniczący sejmiku dolnośląskiego Jerzy Pokój. W ministerialnych gabinetach „poległ” także wniosek gminy Podgórzyn, w którym samorządowcy argumentowali potrzebę remontu zrujnowanego kościoła poewangelickiego.

Jak już informowaliśmy wczoraj, urząd wojewódzki we Wrocławiu przyznał pięć milionów złotych na rewaloryzację 88 obiektów zabytkowych na Dolnym Śląsku. Wśród beneficjentów w Jeleniogórskiem jest, między innymi, zamek Chojnik, zespół kaplic funeralnych przy Sanktuarium Podwyższenia Krzyża Świętego oraz kilka kościołów, w tym parafialny pw. św. Erazma i Pankracego w Jeleniej Górze.

Ogłoszenia

Czytaj również

„Rzemiosła” razem z MZK

Gmina Mysłakowice rozkwita  

Areszt za oszustwa

Komentarze (15) Dodaj komentarz

~ 3-06-2008 13:51
~Ja 3-06-2008 14:04
Nie zawsze wszystko na raz się udaje i tak dużo już dla ochrony zabytków udało się zrobić że wspomne remont dachu kościoła Erazma i Pankracego i wiele innych spraw. Tak że zobaczymy dalej jak to będzie bo trzeba pamiętać iż na Dolnym śląsku jest najwięcej w Europie zamków, pałaców itd i wszystkie prawie wymagają remontów a środki są ograniczone z tego co wiem to w tym roku wszyscy prawie dostają na dokumentacje aby potem w oparciu o nią móc ubiegać się o konkretne środki na konkretne prace
~xxx 3-06-2008 14:45
no i znowu czarni zagrabili prawie wszystko i bardzo dobrze niech ciemnota dalej włazi kościołowi bez mydła a zabytki niech się walą ważne że księżulkowie będą mieli odpicowane swoje nieruchomości
krkonos 3-06-2008 15:53
I tak oto mamy pierwszy sprawdzian siły przebicia naszego rodzimego tandemu: Pana Posła Marcina Z. i Pana Przewodniczącego Sejmiku Jurka P. Wiem, że zabytki dolnośląskie, w szczególności rejonu jeleniogórskiego były i są bardzo ważne dla Pana Zawiły, dla zabytków ważna będzie operatywność posła (wspartego przewodniczącym). Proszę więc, by nie poprzestawać na wysłaniu do ministra Zdrojewskiego pisma, lecz "wychodzić", "wynudzić", "wymusić" coś, co jest ważne i potrzebne. Raz przetarta "ścieżka finansowania" może (nie musi) poskutkować ułatwieniami w przyszłości.
~Iza 3-06-2008 15:56
No dobra, ja rozumiem, że komuś muszą nie dać, ale niech nie robią z siebie idiotów przy okazji...
~Bryndal 3-06-2008 19:46
Ubijanie piany .
~lklk 3-06-2008 19:47
Skoro miał być papier o wpisie do rejestru zabytków a nie został dostarczony, to na cholerę się teraz dąsać? A kogo w warszawie to obchodzi i skąd tam mają wiedzieć o jakichś parometrowych ruinach we Wleniu, które poza wieżą ledwo co widać? A Jakie byłyby komentarze, gdyby przechodziły 'politycznie słuszne projekty' tyle, że kiepsko przygotowane? można walczyć o nasze projekty, ale wnioski powinny być perfekcyjne, bez błędów formalnych. Inaczej wracamy do czasów komuny - temu się należy za zasługi, temu za ojca w Pzpr, tamtemu za znajomości w PO, Pis, itp - a cała formalna strona pic na wodę g.. warta, bo i tak kto ma dostać ten dostanie. Lepiej by było?
~dermatolog 3-06-2008 20:06
Fotografie mają na celu ukazanie wielkości porów na skórze.
~Zocha 3-06-2008 21:07
Poseł to się chyba z choinki urwał. Nigdy nie słyszał że wnioski odwalają z o wiele bardziej błahych powodów? Tylko kto ustanowił takie glupie przepisy, no właśnie kto? I dodam że polskie przepisy są o wiele ostrzejsze niż wymaga od nas UE. Panie pośle, niech się pan bije we własne piersi...
~do Zocha 3-06-2008 23:02
przecie on nigdy do końca nie znał przepisów, może do tego nie przywiązuje tak samo uwagi jak do swojego ubioru/ ten czerwony sweterek pamięta komunnę/.
piipi 4-06-2008 0:42
...do- ( ´-`)...dermatokoga. -To zdjecie Tejo wykonal,a moze on ZUPE z porow lubi...
~fan komury z kowar 4-06-2008 5:43
~Łowca byków 4-06-2008 11:15
Doktor dermatolog w różnych porach przyjmuje, a najlepiej w sztruksach :-)
~kia 4-06-2008 12:35
ci z samotni i ze szwajcarki robili gesty szmal na tych obiektach a za zniszczenia mamy placic my obywatele sluszna decyzja tym bardziej ze takiego zniszczenia terenu jaki widzimy wookolo samotni - zdeptanego pozbawionego dawnego uroku przyroda sama tak szybko nie odbuduje a za te zniszczenia powinni zaplacic dzierzawcy bo to w koncu karkonoski park narodowy a nie prywatna posesja ale widac dzierzawcy mnaja to w nosie co bedzie dalejz tak pieknym terenem liczy sie forsa i fajne zycie a reszta reszta jest zadeptana na smierc
~Wyborca 5-06-2008 9:10
Praca na rzecz ochrony zabytków w naszej Kotlinie i regionie jeleniogórskim to praca godna najwyższego uznania. Zawsze biliśmy światowe rekordy w ględzeniu i marudzeniu. Lepiej pokazać samemu, co się potrafi zrobić na rzecz własnego regionu. Liczę na to, że radny Pokój dorówna posłowi Zawile w pomysłach i będzie go dzielnie wspierał.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Karpacz rezygnuje z fajerwerków

Od niedzieli już z nowymi przystankami

Betlejemskie światełko pokoju dla jeleniogórzan

Mieszkańcom Trzcińska zostaje pociąg?

Cieplice nie chcą Jeleniej Góry?

Sonda

Czy coraz więcej przepowiedni o zbliżającym się końcu świata należy traktować poważnie?

Oddanych
głosów
990
Tak
22%
Nie
70%
Nie wiem
8%