MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Śledztwo w sprawie internetowych oszustów

Wiadomości: Jelenia Góra
Środa, 28 marca 2018, 8:08
Aktualizacja: Czwartek, 29 marca 2018, 6:54
Autor: WAC
Fot. Użyczone
Prokuratura Okręgowa w Jeleniej Górze nadzoruje śledztwo w sprawie grupy przestępczej dokonującej oszustw przy sprzedaży pojazdów na portalach internetowych.

Jak ustalili śledczy, członkowie grupy przestępczej w 2016 i na początku 2017 roku zamieszczali w popularnych polskich i zagranicznych serwisach internetowych ogłoszenia o sprzedaży pojazdów, w tym samochodów osobowych, autokarów, maszyn budowlanych, rolniczych i innych. Następnie, od potencjalnych kupców pobierali zaliczki w wysokości od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych. W rzeczywistości, przestępcy nie dysponowali pojazdami, ogłoszenia o sprzedaży których zamieszczali w sieci.

Kolejne osoby oszuści nabrali proponując im swoje pośrednictwo przy sprzedaży maszyny budowlanej, pojazdu typu kamper i dwóch autokarów. - Przestępcy wyszukali oferty sprzedaży takich pojazdów – opowiada rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze prokurator Tomasz Czułowski. - Następnie proponowali właścicielom pomoc w ich sprzedaży. Zainteresowani klienci oglądali pojazdy na miejscu, u ich właścicieli. Po podjęciu decyzji o zakupie przelewali należność na rachunek bankowy wskazany przez sprawców. Niestety pojazdy nigdy do nich nie trafiły, podobnie jak zapłacone przez nich kwoty nie były przekazywane właścicielom maszyn. Pokrzywdzeni w ten sposób zostali obywatel Holandii, obywatel Niemiec oraz dwie firmy z Polski i Rumunii. Sprawcy uzyskali od oszukanych łącznie blisko 1 milion 270 tysięcy złotych – podsumowuje rzecznik.

- W śledztwie zatrzymano i przedstawiono zarzuty 13 osobom. Procederem kierował Bartosz C., który usłyszał zarzuty popełnienia łącznie 21 czynów, w tym kierowania grupą przestępczą, a także popełnienia wspólnie i w porozumieniu z innymi osobami 20 oszustw na szkodę 21 osób. Łączna kwota strat powstałych w wyniku przestępstw przekracza 1,4 mln zł. Wobec dwóch podejrzanych, na wniosek Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze zastosowano areszt tymczasowy, zamieniony jednak przez sąd na poręczenie majątkowe, w wysokości odpowiednio po 100 tys. zł i 150 tys. zł. Wobec pozostałych podejrzanych, prokurator zastosował inne środki zapobiegawcze, w tym dozór policji i zakaz opuszczania kraju. Za zarzucone przestępstwa podejrzanym grozi kara pozbawienia wolności do 10. lat – dodaje prokurator Tomasz Czułowski.

Prokuratura Okręgowa w Jeleniej Górze w związku z prowadzonym postępowaniem zabezpieczyła minie podejrzanych o wartości 660 tys. zł. oraz kryptowalutę w postaci 8 Bitcoinów, która jak ustalono została nabyta za pieniądze uzyskane z popełnionych oszustw. Na zarządzenie prokuratora, 22 marca Naczelnik Urzędu Skarbowego w Lubaniu dokonał sprzedaży zabezpieczonej kryptowaluty, uzyskując kwotę ponad 237 tys. zł.

Ogłoszenia

Czytaj również

Apel córki tragicznie zmarłego mężczyzny  

Motocykliści dla Niepodległej

Spore zainteresowanie dopłatami

Komentarze (6) Dodaj komentarz

~Mirecki.w. 28-03-2018 10:39
internet i SMS to raj dla oszustow i naciagaczy bez zadnej kontroli.
~głupich nie sieją 28-03-2018 10:48
do: ~Mirecki.w. (10:39)
raj dla oszustów to stada naiwniaków i nieważne czy w internecie czy realu.Wpłaciłbyś kilkadziesiąt koła zaliczki za auto którego nie widziałeś?Trzeba być niezłym jeleniem żeby to zrobić.
~Kulak 28-03-2018 11:07
Glupoli nie ma co zalowac
~ja 28-03-2018 17:36
10 lat dla oszustówi tyle samo dla pijanego mordercy dwóch dziewczynek, super prawo i g..wniany rząd
~Szybowiec... 28-03-2018 22:12
A Basia ile dostanie ,jak wszystko sprzedała ?
~Do szybowiec 28-03-2018 22:45
Grochal nie wiem

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Harcersko i patriotycznie

O rozpadających się górach

Marcin Wyrostek patriotycznie

Wypadek przy baniakach  

Studium na początek

Sonda

Wypalenie zawodowe należy uznać za chorobę?

Oddanych
głosów
830
Tak
63%
Nie
30%
Nie wiem
7%