MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Piątek, 14 sierpnia
im. Maksymiliana, Alfreda

Śląski Batalion Strzelców nr 5 z Jeleniej Góry

Wiadomości: Jelenia Góra
Poniedziałek, 27 listopada 2017, 6:36
Aktualizacja: Wtorek, 28 listopada 2017, 7:07
Autor: Stanisław Firszt
Strzelcy armii cesarskiej
Fot. Archiwum S. Firszta
Podczas reorganizacji armii Cesarstwa Niemieckiego, 31 marca 1887 roku do Jeleniej Góry przerzucono ze Zgorzelca 1 Śląski Batalion Strzelców. Batalion otrzymał w roku 1889 imię generała Augusta von Neumanna od sławnego z czasów wojen napoleońskich dowódcy Śląskiego Batalionu Piechoty.

Żołnierze zajęli przebudowane budynki koszar zajmowanych wcześniej przez 3 batalion 19 Pułku Piechoty. Koszary mieściły się w obecnym budynku ZST „Mechanik” przy ul. Obrońców Pokoju. Jeleniogórski batalion wchodził w skład większych związków taktycznych armii cesarskiej. W 1902 roku podlegał bezpośrednio pod V Korpus Armijny Poznań z dowództwem w Poznaniu i Legnicy. W skład Korpusu wchodziły dwie dywizje. Dywizja 9 Głogów i dywizja 10 Poznań. W skład tej pierwszej wchodziły: 17 Brygada Piechoty w Głogowie, 18 Brygada Piechoty w Legnicy, Regiment grenadierów Króla Wilhelma I, dwa bataliony piechoty (Nr 7 w Legnicy, Nr 5 Dolnośląski), Regiment Piechoty nr 154 w Jaworze.

W skład 10 dywizji wchodziły: 19 Brygada Piechoty w Poznaniu, 20 Brygada Piechoty w Poznaniu, 77 Brygada Piechoty w Ostrowie Wielkopolskim, 10 Brygada Kawalerii w Poznaniu i 10 Brygada Artylerii Polowej w Poznaniu. Dodatkowo przy Korpusie funkcjonowały: Dolnośląski Regiment Artylerii nr 5 w Poznaniu, Dolnośląski Batalion Pionierów nr 5 w Głogowie, Dolnośląski Batalion ćwiczebny nr 5 w Poznaniu i 1 Śląski Batalion Strzelców von Neumanna nr 5 w Jeleniej Górze.

Zgodnie z regulaminem, strzelcy (pruscy) w tym z jeleniogórskiego batalionu nosili ciemnozielone czapki z daszkiem i tego koloru kurtki. Mieli ciemnobrązowe spodnie z czerwonymi lampasami i ciemnobrązowe, skórzane buty. Ich uzbrojenie stanowiły karabiny wzoru 98 z bagnetem, który nosili w pochwie, przytroczonej do pasa. Strój polowy był całkowicie zielony, a hełmy przykrywane były zielonymi pokrowcami.

Batalion Strzelców w Jeleniej Górze brał udział we wszystkich uroczystościach państwowych i lokalnych. Nadawał kolorytu miastu. Żołnierze brali udział nie tylko w paradach i marszach, ale także włączali się w życie codzienne mieszkańców, uczestniczyli m.in. przy wielu pracach ziemnych, a w razie zagrożenia, ruszali z pomocą miejscowej ludności. Tak było w czasie katastrofalnej powodzi 1887 roku. Batalion wziął udział w pierwszej wojnie światowej na froncie zachodnim. Zginęło ponad 1500 żołnierzy. W 1919 roku jednostkę formalnie rozwiązano.

Wojsko powróciło do Jeleniej Góry już w 1921 roku. W mieście stacjonowały: 7 Pułk Piechoty Reichswehry, 83 Pułk Piechoty i 28 Pułk Piechoty Górskiej. Oddziały te wzięły udział w drugiej wojnie światowej i to od pierwszych dni jej trwania. Po wojnie w mieście stacjonowały różne jednostki polskie, w tym 18 Karkonoski Pułk Przeciwlotniczy. Dzisiaj w Jeleniej Górze wojska już nie ma i pamięć o tym przemija. Niedługo nikt już nie będzie o tym garnizonie pamiętał.

Co ciekawe, mimo że stacjonowało tutaj wiele różnych jednostek niemieckich i polskich, najbardziej mówi się o 1 Śląskim Batalionie Strzelców nr 5. Kolekcjonerzy zbierają różne pamiątki i fotografie związane z tym oddziałem, a niektóre z nich osiągają całkiem niezłe ceny.

Ogłoszenia

Czytaj również

Szybko zapomniany staw?

Dolnośląskie gołębniki

Obserwatorium na szczycie Śnieżki

Komentarze (3) Dodaj komentarz

~ 27-11-2017 10:39
Jak już to batalion z Hirschberg panie autor,jak już piszemy o Niemcach ,to nie ma co ukrywać faktów historycznych.Nazwa Jelenia Góra obowiązuje od drugiej połowy 1945.
~??? do 10:39 27-11-2017 11:14
nie spinaj się tak, bo inne miejscowości też są pisane po polsku (Poznań, Głogów, Legnica i Jawor) abyś wiedział o jakie miasta chodzi. Może jeszcze nazwy jednostek chcesz po niemiecku. Szkopie pie_szony
~Alojzy Kuciapa 27-11-2017 17:18
może by więc tradycyjnie po staropolsku jakąś zgrabną brygadę obrony terytorialnej, antek ma szmal, póki co...

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Stalowe rumaki w Karpaczu

Chopin Północy mieszkał w Cieplicach

Czytelniczka: drogo i brudno

Wędrówki przedmiotów w Jeleniej Górze

Doczekają się wiat przystankowych

Sonda

W rządzie jest plan powrotu do 49 województw. Czy to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
791
Tak
37%
Nie
58%
Nie wiem
6%