MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Wtorek, 4 sierpnia
im. Dominika, Jana

Skuteczna pomoc czterolatki

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Wtorek, 16 lutego 2010, 8:33
Aktualizacja: Sobota, 20 lutego 2010, 11:13
Autor: TEJO
Lekcja pierwszej pomocy w "Okrąglaczku" – listopad 2008 roku.
Fot. TEJO
Niespełna czteroletnia Gabrysia z Przedszkola nr 27 potrafiła właściwie pomóc swojej prababci, która miała poważny krwotok z nosa.

Nie byłoby może w tym nic dziwnego, gdyby umiejętność udzielania pierwszej pomocy przez tak małe dzieci była powszechna. Tak nie jest, ale coraz więcej maluchów wie, jak ratować ludzi w przypadkach zagrożeń. Tak jest głównie w Przedszkolu nr 27, popularnym „Okrąglaczku”, gdzie program nauczenia pierwszej pomocy opracowany przez pioniera wprowadzania tej materii do placówek oświaty Mariana Stebelskiego, jest na co dzień wdrażany w życie.

– Już w pierwszej grupie jako trzylatki dzieci dowiedziały się, co powinno się zrobić w przypadku krwotoku z nosa – mówi dyrektor „Okrąglaczka” Małgorzata Wrotniewska. Czteroletnia Gabrysia udowodniła, że nauka nie poszła w las. Kończąc przedszkole dziewczynka nie tylko powie, ale udzieli pierwszej pomocy kiedy zetknie się z taką sytuacją

Nie jest to pierwszy przypadek niesienia pomocy przez jeleniogórskiego przedszkolaka. – Mimo braku treści pierwszej pomocy w podstawach programowych przedszkoli, w jeleniogórskich przedszkolach dzieci uczą się elementów pierwszej pomocy i edukacji dla bezpieczeństwa od 2003 – mówi Marian Stebelski, autor programu.

Przedszkolaki z bardzo dużym zaangażowaniem uczą się opatrywania ran, udzielania pomocy przy krwotokach, oparzeniach, złamaniach. Dowiadują się, jak należy zachować się w czasie ataku psa, pożaru, itp. Tę wiedzę często przekazują swoim rodzicom. Do prowadzenia zajęć pierwszej pomocy nauczycielki zostały przygotowane przez Mariana Stebelskiego na kursach merytoryczno-metodycznych.

Ogłoszenia

Czytaj również

Przedszkole po remoncie

Uzupełniający egzamin do cieplickiego „Plastyka”

Remont Wojska Polskiego – jaka organizacja ruchu?

Komentarze (2) Dodaj komentarz

*piipi* 16-02-2010 10:09
*ANIOŁKU ! ....Twoje *Serduszko jest .. po prostu *PIĘKNE !
~Różycka 16-02-2010 13:29
Podziękowanie za inicjatywę wprowadzenia nauczania pierwszej pomocy w szkołach należy się Panu Marianowi Sajnogowi. Dzięki Niemu austriacki czerwony krzyż przekazał prawa autorskie do podręcznika, który został dzięki Jego staraniom przetłumaczony na język polski i wydany przez PCK. To Pan Marian Sajnog zorganizował wycieczkę dla nauczycieli do Wiednia aby zobaczyli w prakytyce nauczanie pierwszej pomocy w szkołach, szkoda że nikt o tym nie pamięta.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Egzaminy zawodowe uczniów kowarskiego Lema

Głos wicekuratora ws. szkoły w Sosnówce

Koleją do Karpacza i Kowar – studium gotowe

Śmierć na żwirowni

Siatki mają chronić karkonoskie murawy

Sonda

Od nowego roku szkolnego w liceach i technikach obowiązkowym przedmiotem będzie łacina. Czy to jest potrzebne?

Oddanych
głosów
776
Tak
21%
Nie
74%
Nie wiem
5%