MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Czwartek, 9 lipca
im. Sylwii, Weroniki

Skromna pamięć o ofiarach wojny

Wiadomości: REGION
Poniedziałek, 10 maja 2010, 9:18
Aktualizacja: 9:19
Autor: TEJO
Fot. TEJO
Kilka zniczy zapłonęło w miniony weekend – z racji rocznicy zakończenia II Wojny Światowej – na borowickim cmentarzyku jeńców wojennych pracujących przy budowie Drogi Sudeckiej, których naziści rozstrzelali w 1944 roku.

To jedno z nielicznych na naszym terenie miejsc pamięci świadczących o okropnościach II Wojny Światowej. Działania wojenne wszak ominęły region jeleniogórski. W Borowicach spoczywają szczątki 38 jeńców, którzy zostali rozstrzelani przez hitlerowców po przerwaniu katorżniczych prac przy budowie Drogi Sudeckiej w 1944 roku. Byli to głównie żołnierze rosyjscy, belgijscy, polscy i luksemburscy.

W miniony weekend kilka osób odwiedziło odnowioną trzy lata temu nekropolię, aby oddać hołd pamięci ofiarom II Wojny Światowej. Pozostawiono kilka zniczy.

To nie jedyny symbol pamięci. Na drzewie przy krzyżu w obrębie cmentarza wciąż wiszą powieszone tam przez jeleniogórskich cyklistów kartki z nazwiskami ofiar katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem, która wydarzyła się dokładnie miesiąc temu.

Ogłoszenia

Czytaj również

Prezydent na Polanie Jakuszyckiej

Przestrzega przed glifosatem

Łagodny wyrok za zakatowanie kota

Komentarze (3) Dodaj komentarz

~dreptaczek 10-05-2010 11:19
...moim zdaniem... moim zdaniem, przez szacunek dla ludzi, którzy stracili życie przy katorzniczej pracy, budując drogę do Borowic, należałoby tą drogę dokończyć, wyprowadzić ją na Przełęcz Karkonoską i połączyć ze świetną drogą po czeskiej stronie. Przecież trasa tej drogi jest wytyczona geodezyjnie, wykonano też kiedyś podstawowe prace ziemne! Uzyskalibyśmy atrakcyjne połączenie z Czechami, a szczególnie ze Szpindlerowym Młynem. Jestem pewien, że taki projekt miałby duże sznse na uzyskanie funduszy unijnych. Może to dobre zadanie dlla słodkoustego Miłosza? On, zdaje się, jest "od turystyki"? Ale gdzie tam, lepiej wydrążyć...tunel pod Śnieżką! ha, ha!
~jugo 10-05-2010 18:07
To jest niepojęte, że w Polsce brak jest obchodów rocznicy podpisania kapitulacji i zakończenia II Wojny. Dlaczego TVP nie raczyła pokazać nam uroczystości w Moskwie, gdzie przecież była nasza delegacja. To znowu jakieś polskie fobie. Jest to rocznica kapitulacji Niemiec i zwycięstwa również Wojska Polskiego to nich mi ktoś wytłumaczy o co w tym chodzi ?
~Schengen 11-05-2010 0:25
Szanuję Ofiary tragedii pod Smoleńskiem. Szanuję Ofiary z Borowic. Nie szanuję d...li cyklistów. Proponuję by następnym razem "kartkę" przypięi sobie do koszulek ! Jan Paweł II też by był zażenowany wyczynami (tej chcącej za wszelką cenę zwrócić na siebie uwagę) grupy. p...łujcie zdrowo ! Nie w "imię", "z okazji" oraz "ku czc"i każdej smutnej okazji.... Żałosna forma promocji przez madiaegzaltację i pseudoempatię... P.S. Na tym cmentarzu bywam często. Rzadko płoną Tam znicze......

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Mobilizacja przed II turą

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Czy uda się zniszczyć toksyczną roślinę?

Przy Handlówce z darmowym parkingiem

Senator zaklejał plakaty? Jest odpowiedź K. Mroza

Sonda

Przed nami II tura wyborów prezydenckich w Polsce. Kto ma większe szanse na wygraną?

Oddanych
głosów
2164
Andrzej Duda
40%
Rafał Trzaskowski
55%
Nie wiem
5%