MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Sobota, 26 września
im. Łucji, Justyny

Skromna dieta sołtysa

Wiadomości: Dolny Śląsk
Środa, 28 lutego 2007, 0:00
Aktualizacja: Środa, 28 lutego 2007, 10:06
Autor: Michał
Fot. Michał
Tylko 46 złotych uposażenia dostają sołtysi z gminy Bolków. Od 1 marca dostaną podwyżkę. Na ich konto wpłynie po 69 złotych.

Uchwała została podjęta podczas V Sesji Rady Miejskiej w Bolkowie, która odbyła się we wtorek 27 lutego. Radni jednogłośnie przegłosowali decyzję o podwyżce uposażenia.

W gminie pracuje 17 sołtysów. Według burmistrza Jarosława Wrońskiego radni właściwie postąpili podwyższając im groszowe diety gdyż nie wyobraża sobie pracy na rzecz mieszkańców bez ich pomocy.

Zadowoleni z dodatkowych 23zł są też sami zainteresowani. Jak mówią 69 zł, które dostaną, pozwoli im pokryć rzeczywiste koszty związane z dojazdami na sesję czy załatwianiem urzędowych spraw.
Poza tą kwotą dostaną też ryczałt na telefony w kwocie 20 zł miesięcznie.

Nawet po 50 procentowej podwyżce diety sołtysów z gminy Bolków są jednymi z najniższych w regionie a nawet w kraju.

Ogłoszenia

Czytaj również

Patrolowali jezioro

Nie tylko dla seniorów

Wracają dopłaty do wody i ścieków

Komentarze (6) Dodaj komentarz

~Ob. Szaraczek 28-02-2007 10:17
Czy oni nie mają aby udziału w zbieranym podatku rolnym jako inkasenci?
~mesjasz 28-02-2007 11:14
oni maja inne mozliwosci,owiele wieksze niz te 69;) dla kogos kto sie kuma soltysowanie to calkiem dobra posadka,zreszta na paliwo na te sesje to moga sobie dorzucic z innych dochodow;p skarbowka wie;)
~-- 28-02-2007 11:16
nie mam więcj pytań
~Matylda 28-02-2007 12:12
Do SZaraczka - bardzo pasuje ten Szaraczek do Ciebie - jak sądzisz ile mają z podatków, te wielkie pieniądze nie starczą sołtysowi na wkład do długopisa.Buchalterem to Ty nie będziesz- lepiej zostań sobie tym Szaraczkiem i żyj w spokoju.
~Ob. Szaraczek 28-02-2007 14:36
Sprawdziłem to i tak: Rada gminy może zarządzać pobór podatku rolnego od osób fizycznych w drodze inkasa oraz określać inkasentów i wysokość wynagrodzenia za inkaso. Mogą to być sołtysowie. Ile praktycznie za to inkaso i czy w Bolkowie też, trudno powiedzieć- dziennikarz powinien zweryfikować tę sprawę, a nie tylko słuchać biadolenia sołtysów, że diety małe. Z podatkiem leśnym też można zlecić inkaso sołtysom. Ponadto gmina może wyposazyć jednostki pomocnicze w różne dodatkowe rzeczy- nie tylko ryczałt telefoniczny- jeśli uzna, że praca sołtysów naprawdę jest tak duża i wymaga wsparcia finansowego. Ale tak po prawdzie to niektórzy sołtysowie pracują tak, jakby wcale nie pracowali- nic się we wsi nie dzieje. I na tych szkoda nawet tych 69 zł!
~Matylda 28-02-2007 15:43
A ja znam takiego sołtysa co prowadzi sołectwo koło Bolkowa i jest bardzo zaangażowany w swoją pracę. Te parę złotych co dostaję, to nie pieniądze za wkład w pracę na wsi jako sołtys. We wsi u niego dzieje się, to dzieje - tylko pozazdrościć takiego sołtysa .

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Senator zachęca do głosowania na maszty

Poświęcili kapliczkę

Komentarze po decyzji radnych ws. muzeów

Dwie dziewczyny pobiły i skopały, a następnie okradły piętnastolatkę  

Powstaje rondo w Mysłakowicach

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
940
Tak
24%
Nie
72%
Nie wiem
4%