MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Poniedziałek, 10 sierpnia
im. Borysa, Wawrzyńca

Skok cywilizacyjny w Bursie Szkolnej nr 1

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Sobota, 26 listopada 2011, 8:59
Aktualizacja: 9:03
Autor: Angela
Fot. Angela
Po półtorarocznej modernizacji wczoraj oficjalnie otwarto Bursę Szkolną nr 1 przy ul. Kilińskiego w Jeleniej Górze. Teraz to obiekt z wysokim standardem pokojów, z nowymi instalacjami, łazienkami, pokojami, nową elewacją, ociepleniem, salą komputerową i multimedialną.

O tym, jak bardzo potrzebny był remont bursy, świadczy zakres wykonanych tu prac. Część z nich, jak wymiana stropów, w ogóle nie była brana pod uwagę przy planowanej inwestycji. Kiedy jednak wykonawca rozpoczął prace, okazało się, co jeszcze trzeba w tym zabytkowym i zaniedbanym budynku wykonać.

- Plany modernizacji bursy szkolnej pojawiły się w 2008 roku, kiedy miasto zdecydowało o rozwoju szkolnictwa zawodowego w Jeleniej Górze i postanowiło wejść w projekt unijny „Nowoczesna Infrastruktura Szkolnictwa Zawodowego”. Dzięki temu zostały wymienione praktycznie wszystkie instalacje placówki: rury, instalacje elektryczne, ogrzewanie. Mamy wyremontowane pokoje, w których są nowe umywalki, część pokoi ma łazienki i jest dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych podobnie, jak cały obiekt. Mamy też nowe wyposażenie pokoi, salę multimedialną i komputerową, windę, jadalnię i kuchnię – powiedziała Elżbieta Krausiewicz, dyrektor Bursy Szkolnej nr 1 w Jeleniej Górze.

Zofia Czernow, posłanka na Sejm, była zastępczyni prezydenta Jeleniej Góry podkreślała, że remont Bursy Szkolnej przy ul. Kilińskiego był jedną z trudniejszych inwestycji w ostatnim czasie, którą przeprowadzono nie bez „niespodzianek”. Potwierdziła to również Mirosława Dzika, aktualna wiceszefowa miasta.

- Przesunęliśmy termin zakończenia robót, bo stan techniczny stropów groził katastrofą budowlaną, ale o tym dowiedzieliśmy się dopiero, kiedy roboty ruszyły. Wcześniej robiliśmy częściowe odkrywki, ale w miejscach, gdzie zostały one wykonane, stropy wydawały się być „zdrowe”. Nic nie wskazywało na to, że problem jest tak poważny. Musieliśmy więc z pieniędzy własnych wymienić wszystkie stropy w całym obiekcie – wyjaśnia Mirosława Dzika.

W uroczystości oficjalnego oddania obiektu do użytkowania uczestniczył były wychowanek, Marcin Nowakowski, który wspominał lata spędzone w tym obiekcie. Gratulował władzom miasta i dyrekcji wykonanej inwestycji i podkreślał charakter nie tylko obiektu, ale i panującej w nim przyjaznej atmosfery.

– Jelenia Góra oferuje dla uczniów ponadgimnazjalnych bardzo szeroki wachlarz edukacji. Natomiast za każdym uczniem spoza Jeleniej Góry, który zdecyduje się chodzić do jeleniogórskich szkół, idą pieniądze. Myślę, że Bursa Szkolna będzie jednym z powodów, dla których młodzi ludzie z regionu będą chcieli się tu uczyć, a nam bardzo na tym zależy – mówił Marcin Zawiła, prezydent Jeleniej Góry.

W nowo wyremontowanej bursie będzie mogło zamieszkać 95 osób, w pokojach trzy-, dwu- i jednoosobowych. Ci, którzy tu już mieszkają, nie kryją zadowolenia. Tomasz Rzeszótko i Marcin Bijakowski potwierdzili, że teraz jest to bardzo nowoczesny obiekt o naprawdę wysokim standardzie. Podobne zdanie miały również ich koleżanki.
- Po remoncie zmieniło się tu po prostu wszystko. Trudno jest to wszystko wymienić, ale standard zamieszkania jest nieporównywalnie lepszy. Bursa jest jak nasz drugi dom - mówią Agnieszka Mytych i Marzena, które mieszkają w bursie od trzech lat.

W ramach przeprowadzonych prac powstały 4 pokoje 2-osobowe dla osób niepełnosprawnych z łazienkami, 19 pokoi 3-osobowych z umywalkami, 9 pokoi 2-osobowych z umywalkami, 2 pokoje 1-osobowe z umywalką, 5 pokoi 2-osobowych z łazienką, 4 aneksy kuchenne wyposażone w meble i sprzęt, pracownia komputerowa i dwie czytelnie. Utworzono również jadalnię, która pomieści 49 osób, pracownię plastyczną, świetlicę, salę do cichej nauki i salę do zajęć pozalekcyjnych. Zakupiono niezbędny sprzęt, meble oraz urządzenia techniki komputerowej (informatycznej). W ramach termomodernizacji wymieniono pokrycie dachu, wykonano jego ocieplenie, wymieniono okna wraz z montażem oświetleniowych okien połaciowych, drzwi oraz wykonano elewację budynku. Zagospodarowany został też teren wokół obiektu.
Koszt inwestycji to 4,7 mln zł, z czego wkład Unii Europejskiej to niemal 1, 6 mln zł.

Ogłoszenia

Czytaj również

Pamięci poległych

Stalowe rumaki w Karpaczu

Most w Pilchowicach pod ochroną!

Komentarze (11) Dodaj komentarz

~~jg 26-11-2011 9:51
A dlaczego nie zaproszono na to spotkanie Obrębalskiego? Zawiła znów przecina wstęgi na inwestycjach, z którymi nie ma nic wspólnego! Niech coś wreszcie zrobi sam! Czym sie pochwali jak skończą się inwestycje rozpoczęte przez Obrębalskiego?
~dj 26-11-2011 10:13
Boże ... Co to za kraj gdzie normalność jest nazywana skokiem cywilizacyjnym...
~do 9:51 26-11-2011 10:19
obrębalski zaczoł -zawiła skończył, zawiła zaczyna a ktoś zakończy, taka kolej rzeczy
~podatnik 26-11-2011 10:34
I tutaj cała świta miasta zawitała Prazydenty, radni ,poslanka , czy oni faktyczne nie maja nic do roboty , przeciez nie siedzą w urzędach spolecznie ,lecz za gruba forsę aby pracować i mieszkańcom żyło sie lepiej - a oni fruwaja od jednej biesiady ,spotkań do drigiej i tak czas im zleci na próżności - a miasto chyli sie ku upadkowi ,bezrobociu .Trzeba mieć jednak brak wyobraźni i dobre samopoczucie aby tak sobie bimbać i zaklepywać kolejne podwyzki podatkow dla mieszkańców a samemu zabawiać sie systematycznie.
~Randka 26-11-2011 10:48
Jak mówił Grzegorz Lato od faktury należy się od 5 -10% nie wspominając jeszcze o tych inspektorach co zaliczają wcześniej faktury do wypłaty- tak jest prawie w całej Polsce kiedy wykonuje sie coś za pieniądze nie swoje lecz z budżetu lub dotacji unijnych . Ciekawe ile kosztował remont tej bursy, a za ile wykonałby tą inwestycję prywatny inwestor gdyby ta nieruchomośc była jego prywatna . Twierdzę , że przynajmniej wielkości wykonania takiego remontu u prywatnego inwestora różniłyby się wartościmi o 50% mniejszymi od tych gdzie inwestuje budżet. Takie to są dzisaiaj biznesy budowlane , jak ktoś ma układy.
~psoloe 26-11-2011 14:41
kwestia czasu jak b...ki to zniszczą!
~Ona 26-11-2011 15:19
psoloe kogo nazywasz b...kami ?
~DZAC 26-11-2011 17:24
jest i ten wspaniały wicek PAPAJ -co za klasa :)
~ 27-11-2011 10:32
To juz wiem jak wyglada dzien "pracy" pani Zosi, dyrektora wydzialu dialogu spolecznego czyt. wydzial do nie wiadomo czego,pana Papaja i pozostalej reszty z Ratusza. To juz naprawde nie ma innych sposobow na zabicie nudy w ratuszu tylko bawienie sie w przecinanie wstazeczek? Moze niech zakupia druty i zaczna robic szaliki w ratuszu dla bezdomnych, przynajmniej jakis pozytek bedzie.
~do Randka 27-11-2011 10:34
Mi się wydaje ze nawet mniej niż połowa!!! Jak unijna kasa poszła na remont a reszta to zawszone fakturki lub wręcz kupowane to będzie dobrze!!!! To właśnie dlatego jest w Polsce taki syf a UNIJNE PIENIĄDZE są w większości przejadane!!!! Już nie wspominając że urzędasy stworzyły takie weryfikacje przy dotacjach że trwa to nawet kilka miesięcy i przechodzi przez łapy CO NAJMNIEJ KILKUDZIESIĘCIU osób!!! W Czechach ta sama dotacja ok. 10tyś € załatwiana jest nawet w tydzień maks. 2 U nas WSTĘPNA weryfikacja trwa miesiąc! A reszta kolejny, kolejny, kolejny... Ale co tu mówić jak większość Ustaw nie przeszło nowelizacji od 1964r!!!! To jakiś absurd!
~Ło matko! 27-11-2011 10:35
Ło matko jedyno!!!! SKOK CYWILIZACYJNY ! No dobra, niech będzie ,że skok. Ino co z tego ,kiedy te pryszczate barany raczej cofają się cywilizacyjnie.Jeszcze trochę i będzie jak dawniej. No nie może być przecie za ładnie.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Porównaj ceny z Jelonką.com

Poprawią bazę sportową i rekreacyjną przy SP 10

Jakie ma być nasze miasto za 20 lat...

Informacja wojewody w sprawie koronawirusa

Śmierć na żwirowni

Sonda

W rządzie jest plan powrotu do 49 województw. Czy to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
299
Tak
39%
Nie
56%
Nie wiem
5%