MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Skażona perła

Wiadomości: Jelenia Góra
Środa, 15 sierpnia 2007, 0:00
Aktualizacja: Niedziela, 19 sierpnia 2007, 6:07
Autor: TEJO
Fot. rylit
W jednym z programów promujących miasto, Jelenią Górę określono mianem „perły Karkonoszy”. Czy jest tak naprawdę?

Postanowiliśmy wczuć się w turystę, który z aparatem fotograficznym wybiera się na spacer polecanym w przewodnikach szlakiem prowadzącym ku wieży widokowej na Wzgórzu Krzywoustego.
Wybraliśmy poranek, kiedy miasto budzi się ze snu i na ulicach jeszcze nie ma zbyt wielkiego ruchu.

Jak wygląda taki spacer? Na „dzień dobry” trzeba przejść przez podziemne przejście pod obwodnicą przy ul. Obrońców Pokoju. Ściany pasażu są Mekką jeleniogórskich „grafficiarzy”, którzy tam właśnie zostawiają swoje mniej lub bardziej udane „dzieła”.
Wrażenie – rzecz subiektywna. Jednym taka ozdoba się podoba, inni zachwytu nie czują. O tej „atrakcji” żaden przewodnik nie wspomina.

Dalej przybrudzony budynek Zespołu Szkół Technicznych Mechanik. Jeden z najstarszych w mieście. Byłe koszary pułku Strzelców Jeleniogórskich. Kiedyś była przed nimi pętla linii tramwajowej. Stał pomnik hrabiego van der See. Do 1998 roku przechodziło się pod Bramą Wojanowską.
O tej przeszłości turysta nie dowie się jednak podczas wycieczki. Na ponurym gmachu nie ma tabliczki z opisem historii tego miejsca.

Kilkaset metrów dalej w XIX wieku otwarto pierwszą na Dolnym Śląsku rafinerię cukru z buraków cukrowych. Wiadomość godna uwagi, ale nigdzie nikt o tym na miejscu nie przeczyta.

Blisko zrujnowana kamienica. Od lat przeznaczona do wyburzenia, jakoś się trzyma. Ruiny nie dodają blasku temu miejscu. Była to podobno siedziba dawnego kapelana wojskowego. Wiele wskazuje na to, że budynek ten wkrótce albo sam się rozsypie, albo zmiotą go z powierzchni ziemi buldożer.

Później czeka nas spacer częścią ulicy Obrońców Pokoju aż do mostku nad Kamienną. Mógłby to być bardzo malowniczy zakątek, ale nie jest. Kamienice ostatni raz były remontowane przed 1945 rokiem, bądź nigdy. Wszędzie sypią się tynki a samo spojrzenie na jedną z klatek schodowych wystarczy, aby przekonać się, jak lokatorzy dbają o wspólne części budynku.

Ślady europejskości mijamy przy początku ścieżki rowerowo-pieszej wiodącej ku schronisku Perła Zachodu. To tu powiewały flagi Unii Europejskiej oraz narodowe barwy w dniu oficjalnego oddania do użytku tego traktu. W jakim jest stanie dziś? O tym już pisaliśmy. Wystarczy jedno słowo: fatalnym.

Kiedy już dojdziemy do popularnego „grzybka”, czyli wieży widokowej na Wzgórzu Krzywoustego wybudowanej w roku 1911 ze składek mieszkańców miasta, przywita nas brud i kilka niewybrednych wyzwisk pozostawionych tu przez niezbyt rozgarniętych twórców. Do tego smród.
Miało być lepiej po przejęciu tego obiektu przez Towarzystwo Świętego Brata Alberta. Bezdomni wieżę wysprzątali i zamykali bramę na noc. To jednak melodia przeszłości. Dziś pobazgrolone drzwi są cały czas otwarte, a wnętrze wieży przypomina śmietnisko.

Nasze wrażenia estetyczne poprawi dopiero widok, jaki rozciąga się z jej tarasów. Na szczęście zadbano o przycięcie drzew, które ograniczały widoczność. Jelenia Góra z tej perspektywy wygląda rzeczywiście bajecznie. Szkoda tylko, że nie zainstalowano tam lunet, bo przez ich obiektywy dostrzec by można wiele kompromitujących szczegółów. O ile wcześniej ktoś tych urządzeń by nie ukradł.

Spacer kończymy z mieszanymi uczuciami. Czy poprowadzilibyśmy takim szlakiem – zachwalanym przez miasto – zagranicznego gościa, aby pokazać mu walory i ciekawe zakątki Jeleniej Góry?

<b> Jeśli znacie magiczne miejsca w Jeleniej Górze, które są zaniedbane, napiszcie o nich. Może warto przypomnieć o tym samorządowcom i samym mieszkańcom? </b>

Ogłoszenia

Czytaj również

Przeszkadzali gapie

Studium na początek

Immatrykulacja w KPSW

Komentarze (46) Dodaj komentarz

~seeee 15-08-2007 9:00
kurde ale syfffffffffff !!!!!!!!!!!!!!
~Maleństwo 15-08-2007 9:02
Niestety musze się zgodzić z autorem, nie mamy się za badzo czym pochwalić...
~AGNES 15-08-2007 9:16
Jesteśmy 1000 lat za Murzynami!!!
~Kolejny dowód... 15-08-2007 9:24
...na brak obiektywizmu Jelonki.com. Dlaczego nie ma zdjęć tego co jest ładne, choćby starówki – tam chodzą turyści. Każde miasto na świecie jest takie same. Widział ktoś np. Strasburg ? Namioty, wysypiska, narkomani, żebracy. Europa pełną gębą. Praga, bliżej jak wyżej. poza mostem Karola i ścisłym centrum. Za to łatwo zostać okradziony. Trzy lata mieszkałem w NY – obejrzyjcie to sobie na żywo, ładnie wygląda – tylko na filmach. Zakładam, że ta stronę mogą również czytać ludzie spoza Jeleniej. Co widzą na zdjęciach ? Po co to ? Mam czasem wrażenie, że Jelonka.com jest narzędziem w czyjeś grze mającej na celu... tu niech każdy dopisze coś sam. Zastanawiam się również kiedy władzą miasta, radnym otworzą się oczy na takie newsy. Fakt to nie jest strona urzędu miasta, komercja rządzi wszystkim, jest krytyka jest więcej kliknięć, jednak nawet dziennikarze Jelonki winni mieć trochę lokalnego patriotyzmu. Chciałbym dowiedzieć sie od autora tekstu jaki miał chciał osiągnąć cel irytuje mnie te ciągłe krytykanctwo
~do Kolejny dowód... 15-08-2007 9:46
Szanowny Internauto, niepotrzebnie węszysz spiskową teorię dziejów. Gdybyśmy napisali, jak pięknie jest na placu Ratuszowym (wcale nie jest), to zgodnie z Twoją teorią też bylibyśmy nieobiektywni. Kto za tym stoi? Takie pytanie dobre było w czasach tow. Gomułki, ale jak widać się nie zdezaktualizowało. Zapewne nie zdajesz sobie sprawy z tego, że takie teksty nie pojawiają się z braku lokalnego patriotyzmu. Wręcz przeciwnie: to właśnie lokalny patriotyzm jest tu powodem szczególnym. Bo wszyscy chcemy, aby miasto było jak najładniejsze. Samorządowcy też. A w tym przypadku nie chodzi o wazelinę, ale o wskazanie miejsc, rzeczy, zjawisk, które najlepiej o JG nie świadczą. Zdajemy sobie sprawę, że urzędnicy niezbyt często wychodzą z ratusza, aby zobaczyć nasze miasto "z drugiej strony". Dlatego staramy się im pomóc. Tylko tyle. A jeśli nie podoba Ci się "krytykanctwo" polecam odwiedziny w archiwum i lekturę wydań regionalnej prasy z lat 70–tych ubiegłego wieku. Pozdrawiam serdecznie – autor
~Jeleniogórzanin(T) 15-08-2007 10:18
Przejście podziemne przy ul. Obrońców Pokoju naprawdę wygląda odrażająco przez te bazgroły na ścianach.Najlepszym sposobem zminimalizowania tego zjawiska byłoby pokrycie ścian taką fakturą, która nie będzie atrakcyjna dla graficiarzy i wandali np. drobnym kamieniem. Wystarczy spojrzeć na bloki na zabobrzu– elementy płyt pokryte drobnym kamieniem rzadko były zamazywane, z uwagi właśnie na małą atrakcyjność takiej płaszczyzny do pokrywania jej farbą. Może w taki sposób pokryć ściany wspomnianego tunelu?
~in5ane 15-08-2007 10:18
Proponuję jako następną wycieczkę: spacer wzdłuż kanału Młynówka..
~Normalny do kolejny dowód 15-08-2007 10:35
najlepiej by było trzymac to wszystko w tajemnicy masz racje ale gorzej jak ktoś będzie szedl koło bramy wojanowskiej i spojży skąd taki fetor sików czuc i zauważy zasikaną uliczke z odpadającymi popisanymi tynkami wtedy to dopiero był by wstyd a tak niech nasi radni zaradni biorą się so roboty i robią porządki w perle bo narazie tyo niema czym sie chwalic bo był przez jakis czas porządek ale to było robione pod wybory to teraz perła będzie zyła od wyborów do wyborów czy wreszcie ktos zacznie onią calyczas dbac
~kazimierzp 15-08-2007 10:46
Poprawka! Cukrownie w Konarach i Jeleniej Góry były to pierwsze w świecie przerabiajace buraki cukrowe, a nie jak napisałem w poprzednim poście: Europie!;–)
~Teraz Polska 15-08-2007 10:48
A tym razem nic nie napisze , Panie TEJO , do nastepnego .
~Czytelnik 15-08-2007 10:55
Popieram Pana, Konradzie. Mamy perełkę w mieście, którą należałoby pokazywać wszystkim, albo większości gości przybywających do nas. Wieża Krzywoustego, przepiękne widoki w okolicach Bobru, Perła Zachodu. Ilekroć prowadzę tam gości, którzy mnie odwiedzają (również zza granicy) wymyślam przeróżne ekwilibrystyki w ustaleniu trasy dojścia lub dojazdu rowerami aby ominąć te nieszęsne miejsca, o których Pan pisze. Zaniedbania i zniszczenia wieży i miejsc, których nie da się ominąć przychodzi tłumaczyć, "że niedługo będzie to czy tamto remontowane". Goście nie mogą się nadziwić, że tak piękne obiekty po prostu niszczeją. Drugi raz w to samo miejsce ich nie prowadzę. Są także może niekoniecznie ciekawsze, ale bardziej estetycznie utrzymane rejony naszego miasta i kotliny gdzie można się nie rumienić. Problem jest złożony. Bo nawet jak już widać pewne symptomy starań władz, to dają znać o sobie wandale np. ścieżka rowerowa. Jak rozwiązać ten problem, abyśmy mogli się chwalić tym przepięknym szlakiem pieszo rowerowym?
~cr@zy 15-08-2007 11:16
Taaa, sezon ogórkowy
~kazimierzp 15-08-2007 11:26
W tekście jest drobny formalny błąd! Jak podaje studium historyczne dla Jeleniej Góry: "Zespół budynków ul. Obrońców Pokoju nr 10, mur., 1788, przebudowane i rozbudowane na koszary 1858. Dawniej rafineria cukru, od 1858 Waldersee Kaserne, ob. budynki szkolne. W zespole dawny magazyn prochu." Tak więc dawne koszary i dawna cukrownia to to samo! Projektantem pierwotnego budynku tej cukrowni był Langhans. Budowla nad końcówką kanału Młynówki to dawna oczyszczalnia ścieków. W kwestii formalnej pierwsza europejska cukrownia produkująca cukier z buraka cukrowego powstała w Konarach w dzisiejszym powiecie wołowskim, a w Jeleniej Górze powstała druga!;–) Co do szlaku! Faktycznie droga na grzybek przez Obrońców Pokoju jest strasznie zapuszczona, ale jeżeli chcę poprowadzić gości ładną trasą to zatrzymuję samochód na wlocie Jagiełły i piękną aleją wśród ładnych i ciekawych willi dochodzę do wieży!;–) A potem przez przejazd kolejowy prowadzę do Ogrodu Muz (już niestety bez Helikonu!;–() Niemniej piekno niektórych zakątków przesłania ohydę działania w niektórych miejscach wandali! Dlatego miłych spacerów!
~przerażony 15-08-2007 11:29
Jestem ciekaw kiedy nasze społeczeństwo zacznie w końcu dbać o swoje, a przynajmniej nie niszczyć tego co ma na własnym podwórku. To wszystko jest nasze i stan w jakim się znajduje świadczy o nas. Pomyślcie kochani jak szybko postępuje degradacja naszego miasta i okolic, naprawde pięknych miejsc. Pomyśl o tym zanim zniszczysz lub zaśmiecisz!!!!!!!!!!!!!!!!
~do Jeleniogórzanin(T) 15-08-2007 11:51
miasto samo zezwolilo na malowanie tego przejscia i to dobrze przejdz sie tam i zobacz ze jest wiele ladnych malowidel a nie ktorzy to zasluguja na miano artysty pozdrawiam
~jelgór 15-08-2007 11:54
Tam po drodze koło PKS mijamy jeszcze dawną siedzibę loży masońskiej. Oczywiście bez tabliczki.
~fotoamator 15-08-2007 11:57
a ja odwiedziłem grzybek koło 19tej–ciesze się że udało mi sie wrócić z tamtąd z aparatem i bez uszczerbku na zdrowiu.Co ciekawsze w pobliżu akurat przebywali strażnicy miejscy ale oni zajęci byli gnębieniem działkowicza z pobliskich ogrodów.Co tam zgraja pijanych wandali w porównaniu z groźnym emerytem który ośmielił się rospalić ognisko na swojej działce.
~zenek 15-08-2007 12:25
może by tak wyciągnąć strasznych strażników z miasta z samochodów i z bucika???
~bewohner 15-08-2007 13:53
szkoda wielka to powinniśmy dbać o wizerunek miasta
~ed 15-08-2007 14:09
Wieża jest na wzgórzu Krzywoustego a nie Kościuszki więc proponuje poprawić podpis pod zdjęciem i zdanie w pierwszym akapicie. a na przyszlosć życzę więcej uwagi
~Jelonek z Bydgoszczy 15-08-2007 14:21
Drogie Prawdziwe Jelonki, Nie narzekajcie.Miejscami jest brzydko, a miejscami przepięknie. Tych pięknych miejsc jest zdecydowanie wiecej. Wszystko rzecz względna. Niedawno gościłem w Bydgoszczy dwoje Jelonków z rodziny i zachwycali się miejscami mojego miasta, które to miejsca omijam z daleka i boleję nad ich upadkiem. Ogólną opinię, że Bydgoszcz jest b.ładna odebrałem jako delikatną kpinę i długo musieli mnie przekonywać, że naprawdę tak myślą. Od kilkunastu lat corocznie spędzam w JG po kilkanaście dni i widzę, że idzie ku lepszemu, choć nie tak szybko jak powinno. Także jutro ( w czwartek ) zjeżdżam do JG na dwa tygodnie i będę bacznie obserwował zmiany. Jestem pewny, że będą to zmiany na lepsze. Jeżeli nie, to spodziewajcie się ostrej krytyki na łamach "Jelonki". Pozdrawiam Was wszystkich serdecznie i do jutra.
~kadek 15-08-2007 15:12
za Niemca to było nie do pomyślenia,polacy potrafia wszystko doprowadzic do ruiny jak tylko da im sie troche wolności i popuści cugle
~do fotoamator 15-08-2007 16:13
Cóż za odwaga. Sam pośród zgrai pijanych wandali. Fotoamator? Gdzie tam ! Prawie jak korespondent wojenny !
~Riposta 15-08-2007 17:48
Starówka??? To dopiero jest syf!!!!!
~mietek 15-08-2007 18:35
a gdzie straż miejska i policja w tych rejonach miasta.
~maustaha 15-08-2007 20:46
na grzybku bylo tak pieknie ale graficiarze musieli zrobic swoje
~zenek mietek 15-08-2007 20:55
żal mi was
~do 14.21 15-08-2007 20:57
Jak nic w dwa tygodnie wybudują metro. Jak nie to wal śmiało krytykę!
~przechodzień 15-08-2007 21:10
czy ktoś wreszcie tych debilowatych "gaficiarzy" skutecznie przemaluje w paski poprzeczne na koszulkach i zagoni ich do naprawy ich "dzieła"? Bezsilność służb porządkowych czy tylko "zajmowanie się "poważnymi sprawami?.
~irek 15-08-2007 21:26
Czesi i Niemcy dbaja o wieże widokowe a maja ich duzo więcej jak Polacy. szkoda bo tam dojścia do wież sa zadbane i jest bardzo wielu chętnych na ich zwiedzanie i podziwinie widoków roztaczjących się wokół.Najlepszy przykład, że Polacy również wspinaja sie na szczyty gdzie sa wybudowane wieże to wycieczki z jeleniogorskiego PTTK, które maja duże powodzenie.
~Kto komu winien? 16-08-2007 18:53
Przecież tą wieżę dostało pod opiekę Stowarzyszenie Bezrobotnych Grzegorza Niedźwiedzkiego. Niedźwiedzki odezwij się pan. Co pan sądzisz oglądając te obrazki o swoich zapracowanych podopiecznych? Uważam, że to bardzo dobrze, że Jelonka pokazuje wygląd naszego miasta. Nie ma się czym chwalić. A swoją drogą pomstowanie tylko na służby porządkowe jest nie do końca sprawiedliwe. Większość jeleniogórzan często udaje, że nie widzi zła wokół siebie. Problemem jest źródło takich zachowań. Chyba sprawiła to dotychczasowa praktyka sądów i prokuratur, brak energicznych i przemyślanych działań ze strony Policji, brak współpracy z obywatelami tego miasta, nie mówiąc o Straży Miejskiej. Zresztą, czy jego wysokość Miejski Komendant Policji kiedykolwiek odpowiedział na liczne przecież uwagi pod adresem Policji w Jelonce
~Kto komu winien? 16-08-2007 18:53
Przecież tą wieżę dostało pod opiekę Stowarzyszenie Bezrobotnych Grzegorza Niedźwiedzkiego. Niedźwiedzki odezwij się pan. Co pan sądzisz oglądając te obrazki o swoich zapracowanych podopiecznych? Uważam, że to bardzo dobrze, że Jelonka pokazuje wygląd naszego miasta. Nie ma się czym chwalić. A swoją drogą pomstowanie tylko na służby porządkowe jest nie do końca sprawiedliwe. Większość jeleniogórzan często udaje, że nie widzi zła wokół siebie. Problemem jest źródło takich zachowań. Chyba sprawiła to dotychczasowa praktyka sądów i prokuratur, brak energicznych i przemyślanych działań ze strony Policji, brak współpracy z obywatelami tego miasta, nie mówiąc o Straży Miejskiej. Zresztą, czy jego wysokość Miejski Komendant Policji kiedykolwiek odpowiedział na liczne przecież uwagi pod adresem Policji w Jelonce
~Kto komu winien? 16-08-2007 18:53
Przecież tą wieżę dostało pod opiekę Stowarzyszenie Bezrobotnych Grzegorza Niedźwiedzkiego. Niedźwiedzki odezwij się pan. Co pan sądzisz oglądając te obrazki o swoich zapracowanych podopiecznych? Uważam, że to bardzo dobrze, że Jelonka pokazuje wygląd naszego miasta. Nie ma się czym chwalić. A swoją drogą pomstowanie tylko na służby porządkowe jest nie do końca sprawiedliwe. Większość jeleniogórzan często udaje, że nie widzi zła wokół siebie. Problemem jest źródło takich zachowań. Chyba sprawiła to dotychczasowa praktyka sądów i prokuratur, brak energicznych i przemyślanych działań ze strony Policji, brak współpracy z obywatelami tego miasta, nie mówiąc o Straży Miejskiej. Zresztą, czy jego wysokość Miejski Komendant Policji kiedykolwiek odpowiedział na liczne przecież uwagi pod adresem Policji w Jelonce
~2 kolegów 17-08-2007 13:57
a nam sie tam podoba:D
~2 kolegów 17-08-2007 13:57
a nam sie tam podoba:D
~2 kolegów 17-08-2007 13:57
a nam sie tam podoba:D
~jeleniogórzanka 24-08-2007 22:30
Do kazimierzp: Ja niestety mieszkam tak, że nie mam szans ominąć Młynówki, przejścia pod Jana Pawła II, ohydnego budynku po Okoloko. Najlepiej jak ktoś nas.a – nakryć to papierkiem i obejść dookoła.
~jeleniogórzanka 24-08-2007 22:36
Do "do Jeleniogórzanin(T)": Może i miasto zezwoliło na malowanie tego przejścia, ale tylko graficiarzom. A 99% tego co jest na ścianach, nie jest graffiti. Komentarze wypisywane na ścianach przejścia należałoby wypisywać na ścianach ratusza, może wtedy radni bezradni zauważyliby problem.
~jeleniogórzanka 24-08-2007 22:48
do obiektywistka: GrAfFiCaRz–a odesłałabym ci do mieszkania. Niech tam uprawia swoją sztukę. Do niego nic nie mam, ale ty zastanów się nim coś napiszesz. Według ciebie jest to przejście w którym można sobie spokojnie się wyżyć. A wyżywają się w nim i tacy co malują (ci mi najmniej przeszkadzają, ci co żyg..ją, ci co wysypują kosze miejskie ze śmieciami, ci co rzucają kamienie z góry na przechodniów, ci co nie sieją, nie orzą a mają. Weź ich sobie wszystkich do domu. na swoje podwórko, a nie innym podrzucaj.
~jeleniogórzanka 24-08-2007 22:53
do do do obiektywistka "po sąsiednich stolicach lub miastach podobnego kalibru"– ha ha – nie masz ty czasem nadmiernie wyrośniętego ego
~obiektywistka 24-08-2007 23:11
do jeleniogórzanki: może i według mnie jest to miejsce gdzie można sie wyżyc..ale nie przypominam sobie ,żebym pisala o ludziach, którzy wyrzucaja tam smieci...raczej temat dotyczył malowania na tych ścianach, wiec to ty sobie ich zabierz do domu...bo ja nikogo nikomu nie podrzucam.
~jeleniogórzanka 25-08-2007 10:06
do obiektywistki: Temat dotyczył estetyki i naszego miasta. Po za tym Grzybek nie jest sprzątany a zdewastowany, dojście do niego nie jest oświetlone, a mógłby tam być taki piękny widok po zmroku na panoramę Jeleniej Góry. Nie wiem kto dewastuje przejście. Ale malunków pod tym przejściem nie umiem nazwać sztuką. Na samym początku, gdy miasto oddało to przejście we władanie graficiarzy, pojawiło się fajne graffiti. Tylko, że później, pseudograficiarze pokryli to wszystko bohomazami. Wyrwano lampy. wysypano śmieci z miejskich kontenerów, obszczano mury, wyrwano kratki ze studzienek kanalizacyjnych, a posadzkę pokryto obscenicznymi napisami – dotyczącymi np. policji. Więc pod pozorem sztuki nie aprobuj takiej formy wyżycia. Jak sama nazwa wskazuje jest to przejście i w takiej formie marzyłabym aby było wykorzystywane. Wolałabym chodzić normalnie po chodniku a ty sobie weź to całe przejście tam, gdzie wygodnie mieszkasz.
~obiektywistka 26-08-2007 1:45
do jeleniogórzanki: znowu czepiasz sie mojego mieszkania...masz jakies kompleksy na tym punkcie? i musze Ci przyznac racje...fakt, mogloby byc to wszystko jakos oświetlone, bo naprawde milo byloby przejśc sie na Grzybek po zmroku... ale przeciez tam jest sprzatane..może nie tak często jakby sie chcialo,ale jest o wiele lepiej niż wcześniej... a co do napisow dotyczących policji...może i nie są zbyt miłe i nie świadczą dobrze o osobach,które to piszą...ale niejednokrotnie mówia prawde. I taka jest rzeczywistość.
~anetka88 29-08-2007 23:32
miasto powinno sie tym zajac a z drugiej strony ludzie nieszanuja tego co maja– "cudze chwalicie a swego nieznacie". Tam sa bardzo ladne widoki ale nikt tam niechce chodzic bo jest pelno jakichs bezsensownych "niby" grafiti heh.... co za ludzie
~anetka88 29-08-2007 23:32
miasto powinno sie tym zajac a z drugiej strony ludzie nieszanuja tego co maja– "cudze chwalicie a swego nieznacie". Tam sa bardzo ladne widoki ale nikt tam niechce chodzic bo jest pelno jakichs bezsensownych "niby" grafiti heh.... co za ludzie
~herspring 7-09-2007 20:36
Skoro Jelenia Gora zostala nazwana ta perla– cos w tym musi byc. Nie zgadzam sie z tym, ze nie mamy czym sie pochwalic, ale racja jest rowniez, ze duzo obiektow, ktore bylyby wysmienitymi miejscami dla turystow jest zaniedbanych– nie my jedni mamy z tym problem. Graffiti– to tez sztuka, moim zdaniem takie wlasnie podziemne przejscia powinny byc "pracownia" grafficiarzy, moze rozwiazaloby to problem dewastowania budynkow(patrz– odremontowana, zolto–czerwona kamienica na przeciwko Rossmana) Ale my nigdy nie bedziemy zadowoleni– mamy to we krwi...

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Podgórna zarasta!

Była gala z nagrodami

Finał remontu na trójce

Radni KO przeciw kupcom?

Wystarowały Senioralia

Sonda

Wypalenie zawodowe należy uznać za chorobę?

Oddanych
głosów
798
Tak
64%
Nie
29%
Nie wiem
7%