MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Skazani za niemieckie brudy

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Wtorek, 21 września 2010, 8:53
Aktualizacja: 8:53
Autor: Angela
21 osób zamieszanych w przywiezienie i rozładowanie na terenie Polski 236 ton odpadów z Niemiec trafiło przed oblicze sądu oskarżonych przez jeleniogórską prokuraturę okręgową. Ukarano też spedytora przedsiębiorstwa ze Szczecina, który pośredniczył w zlecaniu transportu śmieci.

Śledztwo w tej sprawie rozpoczęło się we wrześniu 2006 roku, po ujawnieniu rozładowywania z tirów, odpadów do poradzieckich hangarów na byłym lotnisku w miejscowości Różyniec pod Gromadką w powiecie bolesławieckim. Zaalarmowana policja zatrzymała jednego z kierowców.

W trakcie przesłuchania powiedział, że nieczystości pochodzą z Niemiec. Kierowcy na ich przewóz nie mieli żadnych zezwoleń. W śledztwie ujawniono także inne transporty, w tym do miejscowości Gruszczyn, w województwie wielkopolskim. Była tam druga z hal wynajętych rzekomo na cele prowadzonej działalności, a w rzeczywistości służącej jako składowisko przywożonych odpadów.

– W przedsiębiorstwie, które na terenie Niemiec zajmowało się pozyskiwaniem wiór z drewna, składowano sprasowane odpady komunalne. Do szczecińskiej spółki wysłano zlecenie na przewóz z Niemiec 90 ton, jak to nazwali, sprasowanej folii. Spedytor szczecińskiej spółki był nowym pracownikiem: chciał się wykazać i nie zweryfikował, co naprawdę ma być przewiezione.

Kiedy zorientował się, że chodzi o śmieci i wymagane jest do tego zezwolenie, transport, rozbił na mniejsze zlecenia i zamieścił je na internetowej giełdzie towarowej, co było uwiarygodnieniem legalności przewożonego towaru. Poszczególni kierowcy z różnych firm jeździli po te odpady do niemieckiej miejscowości i odwozili je do Polski. Łącznie w ciągu kilku dni przewieziono około 236 ton odpadów – mówi Marcin Zarówny, prokurator Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze i naczelnik wydziału śledczego.

Decyzją szczecińskiego sądu, na wniosek prokuratury z Jeleniej Góry, spółka ze Szczecina została ukarana kwotą 5 tys. zł. Ponadto sąd orzekł przepadek równowartości korzyści uzyskanej z tych transportów w kwocie 17 tys. zł i podanie wyroku do publicznej wiadomości.

Kierowcy innych firm dostali wyroki od 6 – 8 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na dwa lata i grzywnę od tysiąca złotych. Wyższe kary, ale również w zawieszeniu zasądzono przedsiębiorcom, którzy zapłacili również o wiele wyższe grzywny na rzecz organizacji zajmujących się ochroną środowiska.

Organizatorzy procederu zostali skazani na karę od roku i sześciu miesięcy do
dwóch lat pozbawienia wolności w zawieszeniu do trzech i pięciu lat oraz kary od 15 tys. zł. Dwie ze skazanych osób były poszukiwane przez prokuraturę europejskimi nakazami aresztowania. Jedną z nich zatrzymano i aresztowano na terenie Polski podczas próby wyjazdu do Niemiec, drugą w samych Niemczech.

Ogłoszenia

Czytaj również

Radni KO za podwyżkami

Wędrówka na Grodną

Bilety MZK też podrożeją?

Komentarze (10) Dodaj komentarz

~BruNeVa 21-09-2010 10:41
Dlaczego mnie nie dziwi że niektórzy Niemcy traktują Polskę jak śmietnik a Polaków jak śmieci..???
~ 21-09-2010 11:32
Badz obiektywny-ktos na tym na czarno chcial zarobic. A kto? Polacy. Niemiachy pozbyly sie gowna, zaplacili grosze Polakom, ktorzy w tym momencie okazali sie bezmozgowcami. To tyle. Kazdy kij ma dwa konce. Rowniaz i ta historyjka ma 2 strony medalu. Jedna strona cwansza od drugiej. Jesli Niemiachy traktuja "Polske jek smietnik" to tylko i wylacznie, bo Polacy tego chca. mysla, ze zarobia na tym kokosy. Fuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu
~BruNeVa 21-09-2010 12:22
Do osoby z 11:32 Masz niestety rację, sami Polacy przyzwalają na takie coś, jest to straszne bo nie tędy droga. A tu każdy chciałby się dorobić i to najlepiej 200-metrowego domu z ogródkiem i 3 merców w ciągu roku. Takie echa poprzedniej epoki i starych układów też mają coś niecoś do rzeczy. PS. Jestem obiektywna ;) Ale nie przeczę że mnie to złości - ta głupota i brak szacunku dla samych siebie.
~ 21-09-2010 12:45
Mnie tez zlosci-chociaz mieszkam wlasnie w Niemczech-ta sytuacja. Ze Niemcy sobie pozwalaja wywalac smieci do Polski, bo ich na to stac. A czemu do jasnej cholery nie jest odwrotnie? Dokad Polacy maja wlasne smieci wywozic?! Ale z drugiej strony: Nikt Polakom tych smieci na sile nie wtrynil. Do tanga trzeba dwojga, jak to sie ladnie mowi...Ja wiem, ze oni musza zarobic, bo moze w kraju nie maja pracy. Ale...wywozenie obcych gowien za pieniadze do wlasnej ojczyzny jest niefajne. I nie mozna za zaistniala sytuacje winic tylko Niemcow.
~Obywatel 21-09-2010 12:54
Każdy może praktycznie przywieźć co chce i kiedy chce do Polski bez żadnej kontroli, to był jedynie ujawniony przypadek a ile jest takich o których nikt nic nie wie.
wupe 21-09-2010 15:10
ściągamy z Niemiec stare samochody, sprzęt AGD-RTV, więc co zaszkodzi te 200 ton innego śmiecia... jesteśmy śmietnikiem Europy
~ 21-09-2010 15:52
Ja jednak mysle, ze nie mozna porownywac zwyklych smieci do uzywanego sprzetu/samochodow. I wiecie co??? ja sie tu, w Niemczech wkurzam, bo mam w domu ...5 smietnikow (zwykle odpadki, plastiki, szklo+butelki, papier i odpady kompostowe). Po co sie wysilam i dziele te smieci, jak wszystko jest wywozone na kupie w ciezarowce do Polski i jeszcze ktos na tym zarabia? ktos kogos robi w balona.
~Śmieszek 22-09-2010 0:16
Nie ma co rozpaczać Niemcy i tak wrócą na swoje śmieci .
~ 22-09-2010 8:06
Smieszek-Niemcy maja tyyyyyle swoich problemow, ze nie chca zadnych innych (nowych) smieci. Nasluchales sie, co mowi chora na glowe Pani Steinbach? Normalni Niemcy sie z niej smieja i ona powoli zostaje odsuwana od oficjalnej polityki. Chora, stara, uperdliwa baba.
zbynyk 23-09-2010 8:06
No dobrze, winni skazani, a co ze śmieciami ?! Zostały u nas, czy odesłano do zleceniodawcy ??

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Chcieli wwieźć nielegalnie odpady

PiS apeluje do mieszkańców

Spacer po kowarskich muzeach

Milczy dzwon zegarowy

Kolejowa po remoncie

Sonda

Czy mnożenie rządowych programów plus ma sens?

Oddanych
głosów
437
Tak
22%
Nie
76%
Nie mam zdania
2%