Czwartek, 28 marca
Imieniny: Anieli, Jana
Czytających: 9280
Zalogowanych: 16
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Skazani na podwórkowe śmietnisko

Wtorek, 7 kwietnia 2009, 7:53
Aktualizacja: 7:53
Autor: Angela
JELENIA GÓRA: Skazani na podwórkowe śmietnisko
Fot. Archiwum
Mieszkańcy budynku nr 5 i 7 przy ulicy Szymanowskiego od 2005 roku walczą o wybudowanie śmietnika, który należycie spełniałby swoją funkcję i nie przynosiłby lokatorom wstydu.

Jak wygląda rozpadający się śmietnik przy budynkach 5 i 7 przy ulicy Szymanowskiego, pisaliśmy już wielokrotnie. Jednak mimo dobrych chęci ze strony zarządcy budynku nr 5, który zobowiązał się pokryć koszty postawienia nowego murowanego obiektu, sprawa nie ruszyła z miejsca.

– Mimo informacji prasowych, skarg kierowanych do zarządców oraz ZGL "Północ", sprawa śmietnika, który służy mieszkańcom nieruchomości położonych przy ulicy Szymanowskiego 5 i 7 nie znajduje rozwiązania – pisze do nas czytelnik. – Włodarze miasta nie chcą wydać zgody na budowę śmietnika z prawdziwego zdarzenia, mimo, że wspólnoty mieszkaniowe chcą zrobić to za własne pieniądze.

Jakub Pawlak, właściciel firmy „Nasz Dom” zarządzającej m.in. budynkiem nr 5 przy Szymanowskiego, tłumaczy, że cały problem tkwi w przepisach o dzierżawie gruntów przy nieruchomościach. – W 2008 roku kiedy w życie weszło zarządzenie dające możliwość dzierżawy od miasta gruntu przy budynkach mieliśmy nadzieję, że sprawę śmietnika w końcu uda nam się rozwiązać – mówi Jakub Pawlak. Wtedy jednak okazało się, że jest to kwestia bardziej zawiła, niż komukolwiek mogłoby się wydawać.

Jak tłumaczy zarządca, zgodnie z obowiązującą uchwałą rady miasta, aby wybudować kontener na śmieci, trzeba nabyć od miasta prawo do gruntu, na którym śmietnik miałby stanąć. Umowa dzierżawy natomiast zobowiązuje nabywającego do płacenia do gminnej kasy ponad 10 złotych podatku oraz do utrzymywania terenu w należytym porządku czyli koszenia trawników, grabienia liści, podcinania zieleni itp.

Całość najbardziej komplikuje jednak fakt, że budynki 1, 3, 5 i 7 przy Szymanowskiego mają jedną wspólną działkę nr 89. Miasto natomiast zastrzegło w uchwale, że dzierżawić można tylko całość działki. Na dzierżawę musiałyby się zgodzić więc wszystkie wspólnoty tych budynków. Niestety poza lokatorami spod piątki i siódemki, niewielu jest zainteresowanych przejęciem gruntu. To bowiem podniosłoby ich obecne koszty o kwotę utrzymania nabytego gruntu w należytym porządku, i nie dałoby im nic w zamian. I tu błędne koło się zamyka.

– Rozmawiałem z lokatorami spod „jedynki”, którzy głośno wyrazili swoją niechęć do dzierżawienia gruntu – mówi Jakub Pawlak. – Podobnie wyglądałaby najprawdopodobniej sytuacja w przypadku mieszkańców z „trójki”. Zachwyceni pomysłem dzierżawienia tego dużego terenu nie są też lokatorzy spod „piątki”, bo na wybudowanie śmietnika potrzeba im zaledwie kilka metrów. Najlepszym rozwiązaniem tego problemu byłoby jednak podzielenie działki, lub wydanie zgody na budowę śmietnika bez dzierżawienia gruntu.

O nowy śmietnik walczy też zarządca budynku przy Szymanowskiego 7, Zakład Gospodarki Lokalowej „Północ”. W najbliższym czasie będą na ten temat rozmowy z prezydentem miasta.
– Lokatorzy z Szymanowskiego 7 zdecydowali już o wydzierżawieniu gruntu i teraz będziemy w tej sprawie dalej rozmawiać z pozostałymi zarządcami budynków – mówi Lucyna Januszewska, dyrektor ZGL „Północ”.

Jaki skutek przyniosą te rozmowy? Nie trudno się domyśleć. Tak jest bowiem, kiedy interes wspólny, jak zabezpieczenie nieczystości przed wiatrem, który rozrzuca je po całym osiedlu, leży na sercu jednostek, a nie całości. Takie sytuacje powinny jednak regulować przepisy prawa. A jeśli i te zawiodły, w kim szukać poparcia w społecznie słusznej sprawie – pytają zainteresowani problemem. W takim przypadku jest to z pewnością rola prezydenta miasta, który powinien wykorzystać swoją mądrość stratega i problem rozwiązać. Czy tak się stanie? Przekonamy się już niebawem.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (14)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy chodzę do teatru?

Oddanych
głosów
382
Tak
22%
Nie
40%
Czasami
26%
Nie chodzę
12%
 
Głos ulicy
Dlaczego biegają?
 
Miej świadomość
100 konkretów (zrealizowano 10%): SUKCES czy PORAŻKA?
 
Rozmowy Jelonki
Mroczne opowieści nadchodzą
 
Polityka
Z pustego i Salomon nie naleje
 
Kultura
Zagrali w Podgórzynie
 
112
Pożar w restauracji
 
Piłka nożna
Jedziemy na Euro, ale w grupie czekają potęgi! [PLAN]
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group