MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Piątek, 10 lipca
im. Amelii, Antoniego, Filipa

Skazani na podwórkowe śmietnisko

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Wtorek, 7 kwietnia 2009, 7:53
Aktualizacja: 7:53
Autor: Angela
Fot. Archiwum
Mieszkańcy budynku nr 5 i 7 przy ulicy Szymanowskiego od 2005 roku walczą o wybudowanie śmietnika, który należycie spełniałby swoją funkcję i nie przynosiłby lokatorom wstydu.

Jak wygląda rozpadający się śmietnik przy budynkach 5 i 7 przy ulicy Szymanowskiego, pisaliśmy już wielokrotnie. Jednak mimo dobrych chęci ze strony zarządcy budynku nr 5, który zobowiązał się pokryć koszty postawienia nowego murowanego obiektu, sprawa nie ruszyła z miejsca.

– Mimo informacji prasowych, skarg kierowanych do zarządców oraz ZGL "Północ", sprawa śmietnika, który służy mieszkańcom nieruchomości położonych przy ulicy Szymanowskiego 5 i 7 nie znajduje rozwiązania – pisze do nas czytelnik. – Włodarze miasta nie chcą wydać zgody na budowę śmietnika z prawdziwego zdarzenia, mimo, że wspólnoty mieszkaniowe chcą zrobić to za własne pieniądze.

Jakub Pawlak, właściciel firmy „Nasz Dom” zarządzającej m.in. budynkiem nr 5 przy Szymanowskiego, tłumaczy, że cały problem tkwi w przepisach o dzierżawie gruntów przy nieruchomościach. – W 2008 roku kiedy w życie weszło zarządzenie dające możliwość dzierżawy od miasta gruntu przy budynkach mieliśmy nadzieję, że sprawę śmietnika w końcu uda nam się rozwiązać – mówi Jakub Pawlak. Wtedy jednak okazało się, że jest to kwestia bardziej zawiła, niż komukolwiek mogłoby się wydawać.

Jak tłumaczy zarządca, zgodnie z obowiązującą uchwałą rady miasta, aby wybudować kontener na śmieci, trzeba nabyć od miasta prawo do gruntu, na którym śmietnik miałby stanąć. Umowa dzierżawy natomiast zobowiązuje nabywającego do płacenia do gminnej kasy ponad 10 złotych podatku oraz do utrzymywania terenu w należytym porządku czyli koszenia trawników, grabienia liści, podcinania zieleni itp.

Całość najbardziej komplikuje jednak fakt, że budynki 1, 3, 5 i 7 przy Szymanowskiego mają jedną wspólną działkę nr 89. Miasto natomiast zastrzegło w uchwale, że dzierżawić można tylko całość działki. Na dzierżawę musiałyby się zgodzić więc wszystkie wspólnoty tych budynków. Niestety poza lokatorami spod piątki i siódemki, niewielu jest zainteresowanych przejęciem gruntu. To bowiem podniosłoby ich obecne koszty o kwotę utrzymania nabytego gruntu w należytym porządku, i nie dałoby im nic w zamian. I tu błędne koło się zamyka.

– Rozmawiałem z lokatorami spod „jedynki”, którzy głośno wyrazili swoją niechęć do dzierżawienia gruntu – mówi Jakub Pawlak. – Podobnie wyglądałaby najprawdopodobniej sytuacja w przypadku mieszkańców z „trójki”. Zachwyceni pomysłem dzierżawienia tego dużego terenu nie są też lokatorzy spod „piątki”, bo na wybudowanie śmietnika potrzeba im zaledwie kilka metrów. Najlepszym rozwiązaniem tego problemu byłoby jednak podzielenie działki, lub wydanie zgody na budowę śmietnika bez dzierżawienia gruntu.

O nowy śmietnik walczy też zarządca budynku przy Szymanowskiego 7, Zakład Gospodarki Lokalowej „Północ”. W najbliższym czasie będą na ten temat rozmowy z prezydentem miasta.
– Lokatorzy z Szymanowskiego 7 zdecydowali już o wydzierżawieniu gruntu i teraz będziemy w tej sprawie dalej rozmawiać z pozostałymi zarządcami budynków – mówi Lucyna Januszewska, dyrektor ZGL „Północ”.

Jaki skutek przyniosą te rozmowy? Nie trudno się domyśleć. Tak jest bowiem, kiedy interes wspólny, jak zabezpieczenie nieczystości przed wiatrem, który rozrzuca je po całym osiedlu, leży na sercu jednostek, a nie całości. Takie sytuacje powinny jednak regulować przepisy prawa. A jeśli i te zawiodły, w kim szukać poparcia w społecznie słusznej sprawie – pytają zainteresowani problemem. W takim przypadku jest to z pewnością rola prezydenta miasta, który powinien wykorzystać swoją mądrość stratega i problem rozwiązać. Czy tak się stanie? Przekonamy się już niebawem.

Ogłoszenia

Czytaj również

Powstanie trasa rowerowa – sprostowanie

Trwa budowa punktu widokowego

Droga rowerowa w budowie

Komentarze (14) Dodaj komentarz

Ryba 7-04-2009 8:33
A moze byloby latwiej smieci wywozic niz zabudowywac?
~lokator5 7-04-2009 8:48
Oprócz 5 i 7 pozostali lokatorzy mają w d... jakies działki pod nasz śmietnik, bo mają śmietniki przy swoich budynkach, kończy się zima, przyjdzie lato zacznie się jazda jak co roku, smród i syf, no ale przecież przepisy, może wezwać sanepid, jak ktoś z włodarzy dostanie po d... może sie ockną, wstyd ludzie, mamy XI wiek a u nas czas zatrzymał się na średniowieczu, odbijanie piłeczki każdy z mądrali rządzących zasłania się przepisami, a gdzie w tym lokatorzy,zdrowy rozsądek , normalnie policyjne państwo, ciekawe czy p. Pawlak czy p. Obrębalski jak by miał przed oknem taki widok też by nic z tym nie zrobił, zbliżają się święta, przyjadą rodziny, znajomi, wstyd przechodzić koło tego szamba, i to już tyle lat nie mogą sobie poradzić "fachowcy",powodzenia, a tak na marginesie jakby zawartość tego śmietnika wysypać przed ratuszem może ktoś ocknął by się....
~Mieszkanka Wojska Polskiego 7-04-2009 8:52
To jest pikuś w porównaniu z tym co sie dzieje za kamienicami na Wojska Polskiego nr 44,46,48,50. Tam Simeko po prostu o nas zapomina, na kilka wielkich kamienic gdzie w jednej jest 15-20 mieszkań stoi 6 kontenerów. Śmieci się wysypują i walają w koło. Żenada.
~wkurzony 7-04-2009 9:43
XXI wiek ( to tak na marginesie ). Właśnie takie są polskie realia.Każdy ma wszystko w d***e,patrzy tylko na swój czubek nosa.Wstyd dla tych lokatorów,nie mówiąc o włodarzach miasta.
~wkurzony 7-04-2009 9:44
XXI wiek ( to tak na marginesie ). Właśnie takie są polskie realia.Każdy ma wszystko w d***e,patrzy tylko na swój czubek nosa.Wstyd dla tych lokatorów,nie mówiąc o włodarzach miasta.
kwakwa 7-04-2009 10:26
...i tu się zgodzę z rybą...nie potrzeba tworzyć sztucznych problemów z osłona śmietnikową,wystarczy regularnie wywozić kontenery i sprzątać wokoło nich by było czysto i ładnie...
~Dux 7-04-2009 10:28
Śmietnik... Przyjedźcie do Kowar, zobaczycie prawdziwy śmietnik - całe miasto. Ulice? - władze miejskie mogą pochwalić się skutecznością w zimowym utrzymaniu dróg i chodników. Piach zostanie na przyszłą zimę, a jakie przy tym oszczędności.....
piipi 7-04-2009 10:28
..brzydo to wszystko wyglada !!.Mieszkancy powinni pokazac Administracji..KUKU i wybudowac smietnik w czynie spolecznym.
~lokator5 7-04-2009 10:49
PS oczywiscie chodziło mi o XXI wiek, sorki, ale to i tak wiele nie zmienia, Wesołych świąt i miłych zapachów, podeśle do redakcji fotki ze śmietnika poświątecznego, będzie na co popatrzeć...
~lokator B 7-04-2009 12:12
W reportażu gazety znalazły się nieprawdziwe informacje odnośnie starań o budowę śmietnika, zarządcy nieruchomości położonej przy ul. Szymanowskiego7. Otóż ZGL Północ zarządza czy też administruje tą wspólnotą bez umowy, dzieje się tak za wiedzą włodarzy miasta. Pytam jak nie mając umocowania prawnego ZGL Północ może reprezentować wspólnotę w staraniach o budowę śmietnika?
~Cień 7-04-2009 12:22
No co wy ludzie, nie wiecie że takie rzeczy załatwia się z kopertą. A najlepiej, jak by te śmieci wyrzucić pod ratusz.
~lokator5 7-04-2009 12:38
do kwakwa i ryby, umowa na wywóz nieczystosci jest zawarta na jadnokrotne wywożenie śmieci, tak jak na całym osiedlu, nie chodzi w artykule o ilość śmieci ale o śmietnik tzn brak śmietnika bo to co jest to jest ruina, czyz nie widać na fotkach, jak mało widac to zapraszam na szymana popatrzeć a nie pisać głupoty...
~ZABOBRZANIN 8-04-2009 6:42
Jak nie są zainteresowani gruntami do okola swoich posesji to zabrac, sprzedac i będą płacic za przejście przez podwórko do swoich klatek innemu prywatnemu inwestorowi. Taki stan zastały mamy bo każdemu sie wydaje że mu sie należy od górnie bo tak było i basta ! Wykupić jako wspólnota, ogrodzić dwie bramki i przejscia nawet nie będzie. Spokój i teren zamkniety plac zabaw dla dzieci bezpieczny będzie tylko dla lokatorów dostępny. Ale staropolskim zwyczajem zjeść ciastko i mieć ciastko to sztuka... !
~Purpurowy Janek 18-06-2014 22:56
do powyżej - całe wojska polskiego teraz obsługuje Mpgk

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Jest pomnik przyrody

Mobilizacja przed II turą

Podgórna jest nadal zarośnięta

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Przy Handlówce z darmowym parkingiem

Sonda

Przed nami II tura wyborów prezydenckich w Polsce. Kto ma większe szanse na wygraną?

Oddanych
głosów
2228
Andrzej Duda
40%
Rafał Trzaskowski
55%
Nie wiem
5%