MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Czwartek, 9 lipca
im. Sylwii, Weroniki

Skarby z głębi szuflady

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Wtorek, 16 czerwca 2009, 20:37
Aktualizacja: Środa, 17 czerwca 2009, 8:12
Autor: TEJO
Fot. TEJO
Ewa Andrzejewska postanowiła przejrzeć zawartość archiwów. Powstała udana wystawa nie pokazywanych do tej pory miniatur artystki.

„Fotografie z ostatniej dekady XX wieku” to tytuł ekspozycji, którą w ramach projektu Pamięć Miasta otwarto w Galerii Małych Form Książnicy Karkonoskiej. Ewy Andrzejewskiej, która wraz z Wojciechem Zawadzkim ustaliła estetykę fotografowania i ukształtowała tzw. szkołę jeleniogórską, przedstawiać nie trzeba. To autorka niepowtarzalnych stykówek, odbitek wykonanych z klisz rzadko dziś używanego dużego formatu.

– To są zdjęcia, które uważałam za mniej udane, dlatego wylądowały w szufladzie. Ale mój przyjaciel Jacek Jaśko namówił mnie, abym wzięła udział w projekcie „Pamięć Miasta” i pokazała te fotografie – tłumaczyła dziś artystka na wernisażu otwartym przez Marcina Zawiłę, dyrektora Książnicy Karkonoskiej.

– Te zdjęcia powstawały podczas spacerów Ewy, która rzadko jest widywana z kamerą. Ona sama nazywa to „fotografią spacerową” – powiedział Jacek Jaśko. – Chyba ci, którzy na co dzień fotografują miasto, przyznają mi rację, że nikt inny nie uwiecznia Jeleniej Góry tak dobrze, jak czyni to Ewa Andrzejewska – podkreślił pomysłodawca projektu.

Prace przedstawiają oniryczno-nostalgiczną Jelenią Górę sprzed około 20 lat. I nawet obskurny wtedy plac Ratuszowy ma na zdjęciach E. Andrzejewskiej aureolę piękna.

To już trzecia wystawa w ramach projektu „Pamięć Miasta”. Do tej pory w Książnicy Karkonoskiej prezentowano wydruki Jacka Jaśko oraz fenomenalne zdjęcia dokumentalne Jerzego Wiklendta, przedstawiające Jelenią Górę w 1958 roku. Prace Ewy Andrzejewskiej można oglądać w Książnicy Karkonoskiej przy ul. Bankowej.

Ogłoszenia

Czytaj również

Zapuszczone okolice Drzymały

Otwarcie Galerii Przechodniej już w piątek

Prezydent na Polanie Jakuszyckiej

Komentarze (8) Dodaj komentarz

rymcycymcy 16-06-2009 22:35
Nie jestem z natury wredny, ale zrobienie waty z wody i przyozdobienie tego nekrologiczną ramką jest jakby ...hmmm ...kiczowate ? ;)) ...reszta fajna mimo, że smętna.
~eee 16-06-2009 22:50
uwielbiam Andrzejewską, ale na wernisażu nie mogłem być, ponieważ w BWA była Kozyra mega-gwiazda, na przyszłość proszę nieliczne instytucje kultury z naszego miasta o ustalanie terminów tak, aby się nie zazębiały :(
~dee 17-06-2009 1:03
pozdrawiam moją panią profesor... a rymcycymcy jesteś ekspertem czy co?
ago. 17-06-2009 6:36
Ja bym się nie zgodziła z "pomysłodawcą projektu", że nikt inny tak dobrze nie uwiecznia Jeleniej Góry. Może bez przesady z tą szarmancją wobec kobiet. Wiadomo, kto robi NAJlepsze zdjęcia Jeleniej Górze. :-)
~szosa 17-06-2009 7:55
a ja się cieszę, że wybralam spotkanie z Kozyrą:)
~galla 17-06-2009 8:34
i znowu towarzystwo sie zebralo aby odswiezyc wspomnienia i zarobic i pochwalic jeden drugiego to juz stalo sie nudne ciagle to samo i te same geby a pokazcie czego nauczyli sie ci ktorzy wydali ful kasy na nauke czemu im nie zrobicie wystawy
~Adam/wrocław 17-06-2009 12:56
Jak Wam Jeleniogórzanie (?) z łatwością przychodzi oplucie kogoś kto w kraju jest cenionym artystą,niepowtarzalnym,cenionym...środowisko małe, znający się wzajemnie ludzie, więc zamiast zgryzliwości-popierajcie się,trzymajcie razem
piipi 17-06-2009 21:53
~Smutne zdjecia ...brrrr..brr ZIMNO ! Klepsydry pogrzebowe ..

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Są pieniądze na projekty dla Muzeum Zabawek

Wyjątkowa wystawa

Oficjalne wyniki wyborów – Jelenia Góra i powiat jeleniogórski

Soboty z artystami

Bobry na Zabobrzu

Sonda

Przed nami II tura wyborów prezydenckich w Polsce. Kto ma większe szanse na wygraną?

Oddanych
głosów
2069
Andrzej Duda
40%
Rafał Trzaskowski
55%
Nie wiem
5%