MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Wtorek, 22 września
im. Maurycego, Tomasza

Skarby pod kluczem

Wiadomości: Jelenia Góra
Środa, 22 marca 2006, 0:00
Aktualizacja: Środa, 22 marca 2006, 19:15
Autor: TEJO
Fot. rylit
Muzeum zamiast wyższej uczelni – to pomysł Stowarzyszenia Miłośników Cieplic na zagospodarowanie pałacu Schaffgotschów przy Placu Piastowskim. Pracownicy naukowi ani myślą się przeprowadzać.

– Ten budynek nie powinien służyć uczelni. Jest wiele innych obiektów, które można na ten cel przeznaczyć. Nie mamy nic przeciwko politechnice, ale pałac Schaffgotschów powinien być udostępniony turystom. Jest tam piękna, barokowa sala balowa, którą przeciętny gość w zdroju można zobaczyć tylko na zdjęciach i antyczne meble – mówi Małgorzata Turowska, wiceprzewodnicząca stowarzyszenia.

Jednak filia Politechniki Wrocławskiej, która znajduje się w pałacu Schaffgotschów przy Placu Piastowskim w Cieplicach, nie zamierza przenieść się do campusu akademickiego przy ulicy Podchorążych w Jeleniej Górze.
– Takie było założenie po likwidacji jeleniogórskiego Centrum Szkolenia Radioelektronicznego. Jego obiekty służą Kolegium Karkonoskiemu – przypominają ciepliczanie. Przeprowadzka politechniki być może przyspieszyłaby otwarcie w campusie Uniwersytetu Karkonoskiego, o którym rektorzy trzech jeleniogórskich uczelni mówili trzy lata temu.

Politechnika Wrocławska nie chce przeprowadzki z zabytkowego pałacu w Cieplicach, ponieważ obiekt jest własnością uczelni. Władze nie widzą powodów, aby uczelnia miała pałac opuścić.
– Studenci ożywiają uzdrowiskową część miasta i dają zarobić handlowcom i ludziom, którzy wynajmują im kwatery. Po odejściu części słuchaczy Kolegium Karkonoskiego do Jeleniej Góry, to znacząca liczba: w filii PW studiuje ponad tysiąc osób – usłyszeliśmy w dziekanacie.

Stowarzyszenie Miłośników Cieplic nie ustępuje i wciąż postuluje zmianę zagospodarowania dawnej siedziby rodu właścicieli okolicznych ziem. Są pomysły, aby do pałacu przenieść przechowywane w magazynach zbiory Muzeum Przyrodniczego i Karkonoskiego.
Zdaniem zwolenników takiego rozwiązania, w placówkach nie ma miejsca, aby pokazać wiele cennych eksponatów, które przechowywane są w magazynach. Cieplicki pałac byłby idealnym miejscem dla takiej ekspozycji.

Po 1945 roku w pałacu był przez jakiś czas ośrodek wypoczynkowy dla urzędników Rady Państwa, a potem – wydziały Urzędu Miejskiego Cieplic Śląskich Zdroju oraz szkoła harcerska. Po wcieleniu uzdrowiska w granice administracyjne Jeleniej Góry, zabytek przejęła Politechnika Wrocławska.

Ogłoszenia

Czytaj również

Coraz więcej w mieście stojaków dla rowerów

Debata o szlaku "Dolina Bobru"

"Skarb" Solidarności ukryty w Komarnie zostanie wydobyty

Komentarze (15) Dodaj komentarz

~Lubinianka 22-03-2006 17:06
Popieram, sama w zeszlym roku pojechalam specjanie do Cieplic zeby zwiedzic Palac, ale niezbyt mila pani z recepcji pozwolila mi sie jedynie przejsc po korytarzu na parterze, to bylo wszystko na co bylo ja stac. nie polecam, budynek piekny z zewnatrz, szkoda fatygi na wiecej.
~ciepliczanin 22-03-2006 17:09
Teraz jak wyremontowany,to łapki wyciągają. Ciekawe czy dali by radę taki gmach utrzmać w przyzwoitym stanie?
~Były student 22-03-2006 18:06
I bardzo dobrze że to jest obiekt politechniki, ponieważ do dzisiaj jak to z autopsji mogę powiedzieć byłaby to już nie do odzyskania ruina. To całe towarzystwo pewnie istnieje jako słup w interesach. Ciekawe kto to chce za grosze kupić? Może jakiś Niemiec? A może już wziatku pouczyli w karman, jak to mawiali nasi wielcy byli bracia ze wschodu.
~jur 22-03-2006 18:09
Muzeum do Pałacu - studenci do campusu na ul.Grunwaldzką
~mumin(muminus@interia.pl) 22-03-2006 18:49
Wara od naszej politechniki. To nasz budynek i go nie oddamy. Stowarzyszenie miłośników cieplic heh co to jest jak szystko inne niszczeje w cieplicach to się robi kostke beznadziejną na całym plcu piastoskim likwiduje się stare zabytkowe trawniki i inne bzdury a teraz przyszedł czas aby się politechniki czepiś. Zapomnijcie :)
~Marcin J 22-03-2006 21:11
rzeczywiscie bez sensu.. ale poliotechnika powinna umozliwic zwiedzanie palacu, dlaczego tego nie robi? turysci z Niemiec na pewno by chetnie to odwiedzili a przy odpowiedniej reklamie... to bylby hit dla uzdrowiska... ale doktorzy i profesorowie widac lepiej wiedza
~mbe 22-03-2006 22:40
oni niechetnie widza u siebie turystow bo boja sie ze wyjda na jaw ich machloje i rozkradanie palacowego wystroju i mebli.... tam powinien byc hotel i muzeum a szkola do kampusa!!!
~wojtas 23-03-2006 8:34
mumin - studentem jestes, a pisac nie umiesz... fuj - TAAAKIE błędy ! fotka z pałacu z sali balowej na www.cieplice.pl - zapraszam
~dodek 23-03-2006 14:09
PaniTUROWSKA TO NIE STOWASZYSZENIE CIEPLICinni tego nie popieraja pani t. lubiwystepowac wmediach
~woźny 23-03-2006 14:49
Pracownicy naukowi, jak wszędzie zresztą, są ostatni do godzenia się na jakiekolwiek zmiany. Oni mają tylko jeden cel: gigantyczne zarobki (wg skali zwykłego zjadacza chleba) i święty spokój. A jak to się właściwie stało, że Politechnika jest właścicielem tego obiektu?
~jeleniogórzanin 23-03-2006 19:06
pani Turowska jest ciepliczanką z krwi i kości! wspaniała osoba, która walczy o przywrócenie rangi Cieplicom, więcej takich osób, to pałac byłby hotelem, muzeum a nie tylko zamkniętą enklawą politechniki....
~dodek 24-03-2006 15:33
panie jeleniogorzanin jakby byla z krwi i kosci to by nie pieprzyla bzdur owycowaniu studentow z cieplic tylko by otwierala rece inogi aby te stydenty byli w cieplicach ,zreszta nawet wmilosnikach nie jest lubiana pani t
~bolek 24-03-2006 15:39
kto jest przeciwko stowarzyszeniu wpisywac sie
~dodek 26-03-2006 18:21
ja
~AZO 16-05-2006 22:24
Miłośnicy Cieplic tylko pokrzykują, czepiają się i nic nie robią. Ja nie zauważyłem żeby coś konkretnego od początku działalności zrobili. No może Tomek K. raz do roku. Przeczytajcie ich statut, a później brońcie. Stek bzdur i żadnych konkretów. Przypisują sobie zasługi typu wyremontowanie amfiteatru w Cieplicach. To jest fuszerka, którą robili prawie 3 lata i do tego zarasta teraz krzakami, bo nikt o to nie dba.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Świętowali złote gody

Wandale kontra naukowcy

To było bezpieczne?

Doczekają się ronda

Forex trading od podstaw. Czym jest i jak zacząć inwestować?

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
770
Tak
24%
Nie
72%
Nie wiem
4%