MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Czwartek, 16 lipca
im. Marii, Mariki

Skarby pod Jasną

Wiadomości: Jelenia Góra
Czwartek, 12 lipca 2007, 0:00
Aktualizacja: Czwartek, 12 lipca 2007, 11:37
Autor: anzol
Fot. rylit
Archeolodzy podsumowują rezultaty wykopalisk na jeleniogórskiej starówce.

Już w XIII wieku na dzisiejszej ulicy Jasnej mieszkali ludzie! To jeden z wniosków wynikających z prac archeologicznych, które od połowy kwietnia trwają na gruncie między ulicami Jasną a Grodzką. Prowadzi je firma Argo.

– Odsłonięto relikty piwnic gotyckich oraz fundamenty zabudowy zlokalizowane wzdłuż ul. Jasnej i Grodzkiej. Odkryte relikty architektoniczne pozwalają na zrekonstruowanie historycznej zabudowy parcel miejskich od okresu średniowiecza do czasów nowożytnych – poinformował Wojciech Grabowski z firmy prowadzącej eksplorację.

Na zapleczach historycznej zabudowy odkryto obiekty gospodarcze, rzemieślnicze.
To zachowane we fragmentach formy konstrukcyjne oraz studnie kamienne (8 studni) datowane na okres XIV - XVIII w.

– Cenne są znaleziska dotyczące zabytkowych obiektów ruchomych – mówi Wojciech Grabowski.
Stanowią one źródło wiedzy o mieszczańskiej kulturze materialnej miasta od średniowiecza do czasów nowożytnych. Pozyskano całe zespoły naczyń ceramicznych o różnym kształcie i przeznaczeniu.
Wśród nich dzbany, garnki, misy, talerze, puchary, kafle garnkowe oraz fragmenty wyrobów stołowych ze szkła.

Znaleziono, między innymi, puchary fletowate. To kielichy bez podstawek świadczące o zamiłowaniu do trunków wśród dawnych mieszkańców. Takie naczynie przed odłożeniem trzeba było opróżnić z wina do dna.

Najstarszy pozyskany ruchomy materiał zabytkowy pozwala datować najwcześniejsze zagospodarowanie tego rejonu miasta na okres od XIII w. Ponadto w trakcie prac związanych z odgruzowywaniem zasypanych piwnic odkryto piaskowcowe fragmenty kamieniarki.

Wojciech Grabowski podkreśla, że realizowane w tak szerokim zakresie prace archeologiczne były możliwe dzięki sfinansowaniu ich przez inwestora Pawła Müllera.
Zapewnił on nieodpłatnie sprzęt mechaniczny oraz transport. Zainteresowanie inwestora wynika z faktu, że odkryte relikty architektury chciałby on wkomponować w przyszłą projektowaną zabudowę tej działki z zachowaniem historycznie ukształtowanych granic parceli i odtworzyć fasadową zabudowę ul. Jasnej.

Paweł Müller planuje pokazać wszystkim zabytki ruchome pozyskane w trakcie wykopalisk w specjalnie do tego przeznaczonym miejscu.

Ogłoszenia

Czytaj również

W sobotę zbiórka krwi

Budowa światłowodu w gminie Kamienna Góra

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Komentarze (24) Dodaj komentarz

~K2 12-07-2007 10:37
Brawo panie Pawle.
~kuncwot 12-07-2007 10:53
tylko rozkopali nasze piekne miasto.
~ja 12-07-2007 10:57
A teraz...niech się mury pną do góry xD
~shrek i fiona 12-07-2007 11:00
bleeeeee...bleeee..powiedzcie w koncu o czyms fajnym.
~Radek 12-07-2007 11:16
http://raider55.blox.pl/html. Teraz nim zabrzmi dyspóta dot. odtworzenia kamienniczek–proponuję zajrzeć pod w/w adres. Z lewej strony znajdują się linki do przykładów wspaniałej zabudowy–a ogólnie blog tyczy się koszmarów architektury. Niech mi ktoś powie,że inwestorowi nie zależy...
~zasypią ? 12-07-2007 11:21
Nie czepiam się,ale zainteresowało mnie zdanie "Tereny wykopalisk niebawem zostaną zasypane.". I moje pytanie –kto wie jak to się robi w świecie? W jaki sposb po zasypaniu można odtworzyć potem i wykorzystać te stare elementy murów? Najpierw buduje się górę a potem znowu odkopuje zasypane piwnice? Czy może najpierw robi się co trzeba z tymi starymi murami piwnicznymi a potem nad tą kondygnacją powstają już nowe mury? Kto to wie ? Nigdy się nad tym nie zastanawiałem. I drugie pytanie – jak p.Muller chce zbudować w tych wykopaliskach podziemny parking deklarując jednocześnie ,że" odkryte relikty architektury chciałby (...) wkomponować w przyszłą projektowaną zabudowę tej działki "?
~Jeleniogórzanka 12-07-2007 11:26
oby było więcej takich ludzi jak Pan Muller
~JGS 12-07-2007 11:29
...To kielichy bez podstawek świadczące o zamiłowaniu do trunków wśród dawnych mieszkańców... I tak z pokolenia na pokolenie bez zmian ;D
~dd 12-07-2007 11:32
podpis pod zdjęciem – "Tereny wykopalisk niebawem zostaną zasypane".. hahaha, na miejscu inwestora na paręnaście lat zrobiłbym tam z powrotem parking. To chyba najlepsze rozwiązanie – przynajmniej nie będzie trzeba kopać się z radą, prezydentem, konserwatorem zabytków co do charakteru zabudowy.
~murażstary 12-07-2007 12:04
Ciekawe , czy znaleźli moje gumofilce . Zostawiłem je po zakończeniu "odbudowy starówki". Miałem przez nie problemy bo nie chciano podpisać mi obiegówki , gdy się później zwalniałem . Fajne one były , te moje gumofilce .
~MaterPlan 12-07-2007 12:09
Wielkie brawa dla pana Pawła Mullera.Dobra robota
~ewka 12-07-2007 12:17
mam pytanie – po co to zasypywać?? jeśli już odkopali to niech zostawią jako dziedzictwo kultury, jakoś to zabezpieczyć, troszkę odnowić i jakiś zabytek jest
~ona_jg 12-07-2007 13:33
hmmm dziwne. Z tego co wiem ma tam byc centrum handlowe, jesli pan Muller dogada sie w miescie. Kupił działke na co innego,za mniejsze pieniądze, buduje co innego, niż w planach początkowych. Jak sie ma kase mozna wszystko prawda?
~j23 12-07-2007 13:35
niestety... nie zostawia... zasypia? watpie... poprostu powstanie tam centrum handlowe... moze i wzorowane na stara zabudowe ale cel jest prosty... kasa... przeciez nikt nie wyklada takiej gotowki na tego typu prace nie liczac kaski jaka z tego bedzie... pozdr
~Krystyna 12-07-2007 13:38
Panie Pawle bardzo prosze ,nie zasypujcie ,to jest cos ,czym mozemy sie wkoncu pochwalic.Ilekroc jestem w Jeleniej ,przystaje i ogladam te wykopaliska.Chcialabym tez zobaczyc to co zostalo wykopane.Wiem ze nie tylko ja.Wiec moze warto znalesc kompromis,zeby Pan nie stracil,a miasto zyskalo.Prosze rozwazyc taka ewentualnosc,a szacunek wielu osob ma Pan zapewniony.Pieniadze to nie wszystko,jak mowi piosenka.Pozdrawiam i dziekuje.
~Dzieku Bogu 12-07-2007 15:23
Bog zachowal dla potomnych te skarby , niech bedzie pochwalony Mueler , Pan nasz . Bog jest wszedzie i patrzy na nas , jednym okiem patrzy a pozniej drugim patrzy . Pomacha czasami palcem a nawet czasami dwoma . A jak sie zdenerwuje to mamy burze straszna ,a jak nie ma burzy to susza jest i musimy wtedy sie pokornie modlic nawet w Sejmie . Taki tem nasz Bog jest dobry i szlachetny .Kocham naszego Boga , czesto mowi do mnie a ja go pokornie slucham , moi znajomi mowia ze mam schizofremie czy jakies takie bo slysze glosy . Ale to glos Boga , mowi do mnie .Nasz Bog jest szlachetny , wszystko co robi jest dobre , chleb nawet jest dobry , tylko taki co ma plesn to dotykal szatan i dlatego sie psuje . Ale nasz Bog jest madry , najmadrzejszy . Zawsze jak ogladam obrazy nasze religijne tak sie patrze i sie nadziwic nie moge , jakie to piekne . A jakie pouczajace, nawet na obrazie Rubensa Adam i Ewa , oboje maja pepki , czyli blizny po naturalnym urodzeniu . Nawet taki szczegol Bog dodal tam . Ale oni byli stworzeni a nie urodzeni i nie powinni miec pepkow , ale maja bo nasz Bog tak chcial . Zaprawde pisze , Bog jest madry . Kiedys nawet dowiedzialam sie , ze tortuty wymyslili kardynalowie katoliccy .Jakie to oni maszyny powymyslali , Bog dal im natchnienie do takiej pracy i wymyslili . Juz nie bede pisac , Bog nie daje mi wiecej natchnienia , lekarze ida wlasnie i zaraz zamkna mnie w bialym pokoju i przywiaza do lozka . Ale Bog mnie kocha , Bog jest wielki i szlachetny .Ide z Bogiem .
~Zibij 12-07-2007 17:19
Ludzie przestańcie – tą dziurę należy zasypać – za 1000 lat znów odkopią, niech im też coś ostanie do szukania, bo po Zabobrzu to tylko kupa betonu zostanie. Ciekaw jestem jak opiszą nasze czasy – BETONOWE
~j23 12-07-2007 17:27
dla niektorych to mamona jest jednak bostwem... a pozatym to wolalem juz tam parking niz jakies wykopaliska ;) a odnosnie prakingu to moze ktos wie co z parkingiem na pijarskiej? wielopoziomowka stoi i czeka az sie rozsypywac zacznie??? a miejsc w miescie brakuje...
~REALITYK 12-07-2007 18:10
Pod szkło to odkopane i turystyka jak ta lalala. A Millerowi oddaC TE JEGO NIEIWELKIE PIENIążKI. Jest to błąd który można jeszcze naprawic A do zabudowy jest jeszcze wiele miejsca. Wynocha z Centrum. Jak tego dokonacie – macie głosy wyborców.
~do "REALITYKA" 13-07-2007 9:04
Zastanów się jaki jest pożytek dla turysty z zamieszkałego pseudozabytku ,wybudowanego na początku XXI wieku w manierze XVII lub XVIII –wiecznej . Można koło niego przejść i tyle. Co innego galeria , która na zewnątrz imituje zabytkową zabudowę ( jak wyżej !!) , ale wnętrze to atrakcyjne prestiżowe centrum handlowe , gdzie zawsze można znaleźć coś ciekawego , a po zakupach przysiąść na małą kawę , drinka lub lampkę dobrego wina w stylowym lokaliku (piwnice dają taką możliwość). Jeżeli jeszcze będzie można pograć w bilarba lub kręgle to sukces pewny . I miasto na tym też zyska ( podatki , atrakcyjność , nakręcona koniunktura itd.). Jak to się robi można zobaczyć w innych krajach np. we Frankfurcie n.Menem , Paryżu , Moskwie.
~kmam 13-07-2007 10:24
Gdyby tereny te nie były zasypane do tej pory, to teraz nic już byśmy nie znaleźli. Pazerniacy są wśród nas.
~Jak się zdecyduje 13-07-2007 12:52
Jak się Miller zdecyduje zwrócić plac miastu to należy go podzielić na działki i sprzedać chętnym na odbudowę w stylu XVIII /XVII?/ wieku. Chętni się znajdą! A na zakupy w galerii trzeba mieć pieniądze i to wg planów Millera duże. To teren starego miasta a nie bazar! Wydaje się, że część piszących jednak woli zwiedzać sklepy
~Take It Easy! 13-07-2007 14:41
Z ducha artykułu sądząc, pan Miller to prawdziwy altruista, nie dość, ze sfinansował wykopki, to jeszcze wystawy robi i "pokazuje"? Przecież wykopki robić musiał, a skarby wykopane stają sie własnością Skarbu Państwa i to Prokuratoria Generalna decyduje o pokazywaniu. Naprawdę ktoś z dziennikarzy nie ma dystansu do pijarowców tego przedsięwzięcia i tego pana!
~behciu 13-07-2007 22:23
Rekonstrukcja łącznie z rynsztokiem i wychodkami na podwórku. Poco komu kilka kolejnych skorupek . Wsadzą to do muzeum a szkoły będą pędzić bardzo zainteresowaną tematem młodzież . Masakra

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

W cieniu wygasłych wulkanów

Podgórzyn chce wyjść z KSWiK

Czyżby Andrzej Duda?

Ciepło bardziej eko

Raport NIK dotyczący m.in. MZK Jelenia Góra

Sonda

Powstała miejska plaża nad Bobrem, czy to dobre miejce, także na rodzinny, relaks?

Oddanych
głosów
822
Tak
46%
Nie
41%
Nie wiem
14%