MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Wtorek, 4 sierpnia
im. Dominika, Jana

„Skarbówka” zabiera się za nieuczciwych przedsiębiorców

Wiadomości: Jelenia Góra/region
Poniedziałek, 2 lipca 2012, 8:15
Aktualizacja: 8:23
Autor: Angela
Wczoraj (1 lipca) w całej Polsce rozpoczęła się kolejna edycja akcji promocyjnej Ministerstwa Finansów "Weź paragon". Podczas wakacji kontrolerzy skarbowi będą sprawdzać prawidłowe ewidencjonowanie sprzedaży na kasach fiskalnych w miejscowościach turystycznych, również w Jeleniej Górze.

Akcja jest prowadzona we współpracy z Urzędem Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz wojewódzkimi inspektoratami inspekcji handlowej. Ma ona przypominać, że wydanie paragonu w sklepie, barze czy restauracji ma duże znaczenie dla kupującego. Dzięki niemu nie tylko łatwiej jest dochodzić swoich praw np. w przypadku reklamacji wadliwego towaru czy usługi, ale również porównywać ceny u różnych sprzedawców i kontrolować własne wydatki. Chodzi również o uświadomienie przedsiębiorcom potrzeby rzetelnego wydawania paragonów.

– Domagając się paragonu tworzymy też warunki uczciwej konkurencji i eliminujemy z rynku szarą strefę. Dzięki niemu wiadomo dokładnie, ile podatku zostanie odprowadzone do budżetu, a przecież większe wpływy oznaczają więcej pieniędzy na dofinansowanie sfery publicznej, np. policji czy służby zdrowia. Doświadczenia ubiegłych lat pokazują, że prowadzenie takiej akcji zyskuje coraz więcej poparcia - zarówno ze strony uczciwych przedsiębiorców, jak i samych konsumentów. – tłumaczą organizatorzy akcji.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przypomina, że dowód zakupu musimy otrzymać niezależnie od miejsca sprzedaży produktu: nie tylko na bazarze, stoisku z pamiątkami czy w Internecie. Paragon powinien być wydany również wówczas, gdy kupujemy bilet autobusowy, do kina, na mecz. Warto też pamiętać, że zgodnie z prawem dowodem na zawartą transakcję – obok paragonu – może być potwierdzenie płatności kartą, wyciąg z konta, faktura VAT, a nawet zeznania osób, które nam towarzyszyły.

Gdy nie otrzymaliśmy paragonu od sprzedawcy, powinniśmy to zgłosić do urzędu kontroli skarbowej. Natomiast w przypadku problemów z zakupami czy odrzuconą reklamacją możemy liczyć na bezpłatną pomoc miejskich lub powiatowych rzeczników konsumentów. Poradę prawną można również uzyskać dzwoniąc pod darmowy numer infolinii konsumenckiej 800 007 707.
Akcja jest prowadzona przez resort finansów od 2004 r. Oprócz UOKiK i wojewódzkich inspektoratów inspekcji handlowej wspierają ją: powiatowi i miejscy rzecznicy konsumentów, Federacja Konsumentów i Stowarzyszenie Konsumentów Polskich oraz samorządy lokalne i niektóre przedsiębiorstwa.

Ogłoszenia

Czytaj również

Stalowe rumaki w Karpaczu

Koleją do Karpacza i Kowar – studium gotowe

W sierpniu zarejestruj jacht

Komentarze (34) Dodaj komentarz

~ 2-07-2012 9:30
znowu drobnica dostanie po łapach , niech nie zapomną skontrolować babcie klozetowe bo też mają kasy fiskalne
~/-/ 2-07-2012 9:31
Bardzo dobra akcja, szczególnie zwrócić uwagę na handlujących przy Biedronce na ul. Wolności. Tam waga jest postawiona aby klient nie widział ile jest towaru, a o paragonach zapomnieć. Pani sprzedawczyni liczy na kalkulatorku ile chce i po ile chce. Już dawno inspekcja handlowa powinna zająć się włascicielem tej sieci warzywniaków, a posiada ich kilka w Jeleniej Górze. Może skarbówka zmieni zwyczaje takiego handlu " w ciemno"
~12sqandal 2-07-2012 9:45
i tu wychodzi zawiśc ludzka a jeżeli sprzedawca oszukuje ide gdzie indziej na zakupy , proste prawda.
~ 2-07-2012 10:04
A kiedy ludzie wezmą się za "skarbówkę" ?
~OBYWATEL 2-07-2012 10:19
Za ZUS się weźcie, za Skarbówkę, banda nierobów i złodziei, dziwny kraj, zgodnie z prawem jak ktoś mnie okrada mam obowiązek zawiadomić prokuraturę, ZUS okrada nas wszystkich i co? Przecież jawnie się o tym mówi. Nikt z Urzędu nie jest zainteresowany tematem? Po co - przecież kolesie na stołkach prezesów są i karuzela się kręci. Skarbówka też jest nietykalna, sfałszowanie podpisu przez urzędasa skarbowego, kończy się odmową wszczęcia dochodzenia ze względu na brak znamion czynu zabronionego. Porąbany kraj
goscniedzielny 2-07-2012 10:44
no cóż, to nie dbanie o klientów, lecz doraźny interes skarbówki, za co mogą wlepiać mandaty, bo i tak ewidencji sprawdzać nie będą, bo nikt takowej nie trzyma przy sobie jeśli prowadzi sprzedaż obwoźną, po drugie większość drobnych handlarzy jedzie na granicy opłacalności, albo na stratach, więc cóż te kontrole wykażą ? nic! tylko chodzi o mandaty, bo te niezależnie od tego czy ktoś ma dochód czy nie, zapłacić musi. Ot taki sposób na zwiększenie dochodów państwa.
~ 2-07-2012 11:34
niech ktoś zajmie się NIMI, jak bezpodstawnie wykańczają firmy żeby potem dostać premię za doprowadzenie firmy do plajty ,chory kraj
~Robin S. 2-07-2012 12:51
chory kraj..
Niggers™ 2-07-2012 13:04
JA KRADNE PIENIĄDZE, NIE MUSZĘ FISKALA POSIADAĆ :)
~sprzedawca2012 2-07-2012 13:29
czyli ze wedlug tego \"wycinka\" artykułu.....\" a nawet zeznania osób, które nam towarzyszyły.\" to jak sie 3 kumpli umowi zeby kontrolerowi UKS-u wmówić że coś u mnie kupili , to i tak mandat dostane???? Rewelacja...
~ 2-07-2012 13:57
Mam nadzieje ze beda kontrolowac firmy ktore nie placa podwykowcom!!!
~OBYWATEL 2-07-2012 13:59
Skarbówka robi jeszcze inny numer, stoi w kolejce dwóch urzędasów, jeden niby klient coś kupuje, zanim sprzedawca poda mu paragon, ten odchodzi od lady, ten z tyłu wyciąga legitymacje i do ukarania, jaja jak berety, kraj złodziei i oszustów, skąd szewc, krawiec ma wziąć blisko 1000 pln na ZUS, a ZUS i tak to przepuści, można się skarżyć ale tylko do Pana Boga, albo powiedzieć koniowi na ucho, ma wielki łeb i może się to mu jeszcze zmieści.
~ 2-07-2012 14:25
Ad. ~ z godz. 9:31. a...lfabeto finansowo-skarbowy. Zwróć uwagę, że - między innymi - badylarze /ci od handlu gruszką i pietruszką/mają zarejestrowaną działalność gospodarczą. Płacą zryczałtowany podatek. Handlują towarami nie oznaczonymi znakami akcyzy. Rozliczani są wg karty podatkowej i nie obowiązuje ich kasa fiskalna. W przyszłości zanim cokolwiek chlapniesz ozorem - pomyśl. DOLNOŚLĄZAK.
~Wild Darius 2-07-2012 16:01
Te paragony ostatnio faktycznie nadają się tylko do kontroli własnych wydatków, bo z reklamacjami coraz gorzej, często słyszę: „co pan oczekiwał za takie pieniądze?”. To jest skandal!!! Trzeba stąd wiać w pi...
~zorientowany 2-07-2012 16:28
Proponuję przetrzepać lokalnych busiarzy, którzy NAGMINNIE NIE WYDAJĄ BILETÓW ZA PRZEJAZD. Szczególnie dotyczy to busów firmy Eljan-Trans jeżdżących na trasie z Jeleniej Góry do Kowar i Karpacza. Ludzie tak są przyzwyczajeni do tego precederu, że dają w łapę 5 zł i w ogóle nie pytają o bilet, zapominając, że W RAZIE JAKIEGOŚ WYPADKU BRAK BILETU UNIEMOŻLIWI IM JAKIEKOLWIEK DOCHODZENIE SWOICH RACJI! Cierpią na tym oczywiście także inni przewoźnicy, którzy uczciwie płacą podatki i nie mogą zejść z biletami do takiej ceny, jak wspomniani przewoźnicy.
~,,, 2-07-2012 16:34
proszę napiszcie o nowych miejscach pracy.
HankaOdRumcajsa 2-07-2012 16:51
sprzedawca2012 - można się umówić w trzech kumpli, że urzędas był niemiły, wulgarny, agresywny i "uprzejmie donieść na niego"...
~sprzedawca.. 2-07-2012 17:13
Hanka , no niby mozna różnica polega na tym ze ja nie mam czasu by potem po sądach latać i "dochodzić" praw.. prawdy itd .. a urzedasowi za to zapłacą w ramach godzin pracy... z naszych podatków..., ze juz nie wspomne o jednej wielkiej machloji jaka jest opodatkowanie obiektow wielkopowierzchniowych a własciwie ich brak... kiedys byla Hypernowa... ale skonczyla sie ulga podatkowa to sie zwineli i teraz mamy ( juz niedługo) Carrefour na tych samych zasadach..... i gdzie tutaj jest równosc?? bo podatkowej na pewno nie ma
~Xxxx 2-07-2012 19:04
Wreszcie podpierdziele sąsiada za lewizne :))). Jaki jest numer tel.. Do UKS.
~ 2-07-2012 19:24
a może wreszcie wprowadzimy kasy fiskalne dla lekarzy, adwokatów...?...tam są pieniądze do budżetu....tylko kto ich ruszy...:-)
~KKK 2-07-2012 20:46
DB Andelst
~fakss 2-07-2012 21:12
Gdy ktos nie prowadzi kasy fiskalnej zawsze ma obowiazek wypisac rachunek gdy klient tego zechce.
~ 2-07-2012 21:30
czyli znowu trzeba dokopać polskim firmom by zagraniczne mogły po całości się tu rozgościć ??? a nie lepiej by było gdyby inspekcja pracy zrobiła kilka nie zapowiedzianych kontroli ???
Niggers™ 2-07-2012 21:56
HankaOdRumcajsa UPRZEJMIE DONIEŚĆ DONOSICIELKO ! PLUĆ NA CIEBIE BĘDĄ ! ! WARTO ? BYĆ TAKĄ S...KĄ ?
~777 2-07-2012 21:59
znam jedną co pracuje w niemczech i nie płaci podatku i oszukuje urzad pracy jak dobrze pamiętam to ulica nadbrzeżna dajcie mi numer tel do skarbówki oni lubią takie sprawy
~ 2-07-2012 22:15
do 19;24 , ŚWIĘTA RACJĄ,
~US 2-07-2012 22:21
A w Warce, Pokusie na meczach nie dawali paragonu.
~bankier 2-07-2012 22:21
Organizatorzy tych pomysłów to zapewne cała rzesza kanaponów budżetowych z skarbówek , urzędników miejskich typu federacja konsumentów , inspekcja handlowa, z dobrymi placami na ktore pracuje badylarz , piekarz , sklepikarz , fryzjer , gastronomik - a powinni tez pozamykać swoje miejsca pracy i zaniechać podatków - i żądać posad z gwarancja poborow, preii , urlopów , szkoleń z biesiadami na koszt podatnikow . Już lpowróciły czasy szpiclowania , naklaniania do donosicielstwa często na uczciwych ludzi. A kto kontroluje cale rzesze urzędasów i tą liczna szarą strefę sztucznie przypisanych do rozmaitych posad która uszczupla budżet za udawanie pracy siedząc do przyklejonych często powstałych sztucznych nadmiernych stanowisk- a sio na stragany, do wypracowywania podatkow.
~123 3-07-2012 8:29
PODATNIKU BADZ UCZCIWY,PAŃSTWO NIE MUSI
~ 3-07-2012 12:18
DOLNOŚLĄZAK. W jednej z gazet przeczytałem, że pewien znany i szanowany businessman wpadł na na znakomity pomysł i używa kas fiskalnych jak automatycznej "pralki" walorów NBP. W salonie ......./?/, którego prawie nikt nie odwiedza, dziennie potrafi wydrukować ogrom paragonów, potwierdzających przyjęcie zapłaty za wykonanie dość drogich usług. Dzięki temu ma legalnie udokumentowane przychody, od których odprowadza podatki. W rzeczywistości robi jako niekonwencjonalny windykator długów oraz dystrybutor farmaceutyków poprawiających samopoczucie
~| ~777 | 3-07-2012 20:38
pod biedrąką na wolności dopiero okradają państwo nie wydają paragonów a sprzedają mase towaru dziennie a skarbówka ich nie kontroluje tylko się czepiają małych sklepików
~przeciwny 4-07-2012 9:08
nieroby jedne !a może tak oszczędności poszukać w urzędzie gdzie Panie kierowniczki nic do roboty nie mają ??dlaczego pani kierownik M.D. nie wyjdzie udzielać informacji w strefie klienta w skarbówce tylko siedzi na dupsku i myśli o głupotach !
~ 4-07-2012 12:18
ad. ~777. Ostry jesteś jak brzytwa potraktowana pumeksem. Przeczytaj uważnie post z 14:25, adresowany do innego a...lfabety.
~os 4-07-2012 15:17
lepiej zlikwidować to towarzystwo

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Znowu auto na chodniku

Staranował samochodem trzy pojazdy

Trwa akcja bezpłatnego przejazdu do Krzeszowa

Nie ma rady na wandali?

Szpital z nową windą

Sonda

Od nowego roku szkolnego w liceach i technikach obowiązkowym przedmiotem będzie łacina. Czy to jest potrzebne?

Oddanych
głosów
685
Tak
20%
Nie
75%
Nie wiem
5%