MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Niedziela, 5 lipca
im. Antoniego, Karoliny, Marii

“Skąpiec” z Obłozą 347 lat po Molierze

Wiadomości: Jelenia Góra
Środa, 30 września 2015, 8:29
Aktualizacja: Czwartek, 1 października 2015, 7:50
Autor: Manu
Fot. Tomasz Raczyński
We wtorkowy wieczór (29.09) na Dużej Scenie jeleniogórskiego Teatru im. Cypriana Kamila Norwida, w ramach jubileuszowej XLV edycji Jeleniogórskich Spotkań Teatralnych, Centrum Kultury i Sztuki im. Andrzeja Meżeryckiego Scena Teatralnej Miasta Siedlce wystawiło spektakl “Skąpiec. Work in progress” według komedii Moliera na podstawie scenariusza i w reżyserii Adama Biernackiego. Przedstawienie zostało entuzjastycznie przyjęte przez jeleniogórska publiczność.

Oto klasyczny przykład “teatru w teatrze”. Publiczność śledzi pracę aktorów i ich prywatne sprawy. Intrygi, kłótnie, fascynacje, zazdrości i wzajemne sympatie i antypatie. Oglądamy dylematy aktorów, problemy reżyserów i scenografów, zawiłości interpretacyjne i produkcyjne, gorsze i lepsze dni prób, czyli to, co zwykle towarzyszy przygotowaniom przedstawienia, ale co zazwyczaj ukrywa się przed publicznością. Adam Biernacki postawił właśnie na ów uniwersalizm, stąd jego “Skąpiec. Work in progress” to spektakl o powstawaniu... spektaklu. Bazą jest oczywiście komedia Moliera.

“Skąpiec” Moliera to chyba jedna z bardziej znanych francuskich komedii. Wystawiono ją po raz pierwszy we wrześniu 1668 roku, a w roli Harpagona - głównego bohatera, wystąpił sam Molier.

Kim jest tytułowy bohater - Harpagon? To wdowiec z dwójką dorosłych dzieci - córką Elizą i synem Kleantem. Jego prawdziwą miłością są jednak pieniądze, ich namiętnemu gromadzeniu podporządkowuje wszystko, również szczęście najbliższych skazanych na jego tyranię i życie w biedzie. Ponury obraz rodziny Harpagona wyłaniający się z fabuły sprawia, iż dzieło Moliera określane bywa często dramatem rodzinnym. I trudno się z tym nie zgodzić, zważywszy na ojcowską bezwzględność bohatera, który nie licząc się z uczuciami dzieci, planuje dla nich korzystne finansowo związki, choć Eliza zakochana jest w biednym Walerym, a Kleant w ubogiej Mariannie.

“Skąpiec. Work in progress”, nawiązując do baroku elementami strojów (kostiumy przygotowała Katarzyna Lipińska), motywami muzycznymi (aranżacje opracował Konrad Wantrych), a nawet grą aktorską, nie ma ograniczeń ani czasowych, ani żadnych innych. Reżyser Adam Biernacki pozornie bawi się tekstem, postaciami, konwencjami teatralnymi, ale wszystko w rzeczywistości drobiazgowo przemyślał, stąd jego widowisko przypomina precyzyjną i fantazyjną układankę - efekt pracy reżysera i zgranego zespołu, którym wspólnie udało się wydobyć ze sztuki Moliera wszystkie walory komediowe i cały potencjał dramatyczny zarazem. Publiczność zdaje się nieźle bawić. Trzeba uczciwie przyznać, że aktorzy (Waldemar Obłoza, Agata Sasinowska, Dorota Zielińska, Bartek Magdziarz, Sebastian Cybulski i Maciej Czapski oraz gościnnie występujący siedleccy aktorzy - Robert Protasiewicz i Krzysztof Barabasz) grają bardzo energetycznie, trzymają tempo, sprawnie i z należytym dystansem wcielają się w kolejne postaci.

Na szczególne brawa zasługuje oczywiście odtwórca tytułowej roli - Waldemar Obłoza, który świętuje w tym roku 30-lecie pracy scenicznej. Rodowity jeleniogórzanin, po ukończeniu Wydziału Aktorskiego wrocławskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej, w 1986 roku debiutował rolą Zięcia - Aksela (męża Gerdy) w sztuce Augusta Strindberga “Pelikan” w reż. Andrzeja Guca na deskach jeleniogórskiego Teatru im. Cypriana Kamila Norwida, z którym był związany w latach 1985-87 i 1990-93. Na tutejszej scenie zagrał potem jeszcze w spektaklach: “Golem” w reż. Waldemara Zawodzińskiego (1986) i “Antygona” Sofoklesa w reż. Ireny Dudzińskiej (1987). Później przez rok pracował we wrocławskim Teatrze Kalambur. W latach 1988-90 występował w warszawskim Teatrze Komedia.

W roku 1990 Waldemar Obłoza powrócił do Jeleniej Góry i Teatru im. Norwida, gdzie grał w przedstawieniach: “Monachomachia” Ignacego Krasickiego w reż. Jerzego Zonia (1990), “Martwe dusze” Mikołaja Gogola w reż. Wiesława Hołdysa (1990), “Gyubal Wahazar” Witkacego w reż. Jacka Bunscha w tytułowej roli (1991), “Ciuciubabka albo ślepiec” Clausa Hugo w reż. Marca Bobera (1991), “Pinokio” Macieja Staropolskiego w reż. Jacka Medweckiego (1992), “Kontredans” Bogdana Rudnickiego w reż. Jerzego Zonia (1992), “Się kochamy” Murray'a Schisgala w reż. Zygmunta Bielawskiego (1992), “Bambuko czyli Skandal w krainie gier” Macieja Wojtyszki w reż. Jerzego Bielunasa (1992), “Kolędnicy” w reż. Jana Skotnickiego (1992), “Zemsta” Aleksandra Fredry w reż. Zygmunta Bielawskiego jako Rejent Milczek (1993) oraz “Cyganie z Andaluzji” Jana Potockiego w reż. Henryka Adamka (1993). Następnie występował w teatrach: Polskim w Poznaniu (1993-97) i Rozmaitości w Warszawie (1997-2003). W roku 2009 w Jeleniej Górze gościł na deskach Zdrojowego Teatru Animacji ze stołecznym Teatrem Bajka i inscenizacją “Multimedialne coś” Bogusława Schaeffera w reż. Kariny Piwowarskiej.

Przy okazji warto dodać, że “Skąpiec. Work in progress” zdobył Nagrodę Główną i otrzymał także Nagrodę Publiczności w III edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów Prywatnych “Sztuka plus komercja” w Siedlcach.

Ogłoszenia

Czytaj również

Zaczytaj się z Jelonką.com

Ruszyła procedura ws. referendum

Strażacy–nurkowie na basenie przy Sudeckiej

Komentarze (5) Dodaj komentarz

~wik 30-09-2015 13:02
Brawo Walduś! Świetny Skąpiec!!!!
~Widz 30-09-2015 15:03
Waldemar Obłoza to taki Louis de Funès.
~danuta glinda 30-09-2015 17:23
To wszystko we wczorajszym Skapcu bylo tak dobre i kompletne ze dawno tak sie nie bawilam.Diamentowy spektakl taka sama gra aktorska ,a to co sie dzialo na sali bylo rowniez diamentowe :-))))))) Wielkie brawa. Panie Waldemarze tylko pozazdroscic tak dobrej kondycji ,prawie ze doszlo u mnie do wytrzeszczu. Gratulacje z okzji tego 30-to lecia.
~ 30-09-2015 22:20
Wczorajszy spektakl przywrócił mi wiarę w teatr. Było super !!!
~widz1 2-10-2015 20:22
Spektakl był zachwycający, wszyscy aktorzy bez wyjątku spisali się na 6. Cudownie wspominam ten wieczór. Dziękuję:)

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Prezydent na Polanie Jakuszyckiej

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Sala Krzywa w Zamku Książ odzyskuje dawny blask

Plany wysadzenia mostu (jednak) są realne?

Edycja Limitowana: SEN_kartoteka improwizacje  

Sonda

Przed nami II tura wyborów prezydenckich w Polsce. Kto ma większe szanse na wygraną?

Oddanych
głosów
1424
Andrzej Duda
41%
Rafał Trzaskowski
55%
Nie wiem
5%