MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Piątek, 18 września
im. Ireny, Józefa, Stanisława

Skansen i muzeum na dworcu pod Śnieżką

Wiadomości: KARPACZ
Poniedziałek, 18 października 2010, 9:19
Aktualizacja: 9:20
Autor: Agrafka
Fot. Agrafka
Stara stacja Karpaczu przy nieużywanej już linii kolejowej zmieni się w Muzeum Zabawek z kolekcji Tomaszewskiego oraz skansen kolejnictwa a także informację turystyczną. Trwają prace remontowe i rozbudowa obiektu. Otwarcie planowane jest pod koniec roku 2011.

– Uzyskaliśmy prawo tytułu własności do dworca i prowadzimy jego adaptację. Wykonawca od początku roku realizuje całe przedsięwzięcie zgodnie z harmonogramem. Termin otwarcia tego budynku to koniec przyszłego roku – mówi Ryszard Rzepczyński, zastępca burmistrza Karpacza. Obecnie montowana jest więźba dachowa. Samorządowcy mają nadzieję, że do zimy zostaną ukończone prace zewnętrzne. Potem przyjdzie czas na roboty w środku. Władze miasta pod Śnieżką zamierzają ten budynek wykorzystywać jako miejsce spotkań i działalności artystycznej.

Na zachowanym fragmencie torowiska bocznicy ustawionych zostanie kilka wagonów, w których mieściłoby się muzeum kolejnictwa. – Udało nam się wydzierżawić od PKP tory oraz uzyskać teren znajdujący się przy nich, łączący ulice Wielkopolską z ulicą Kolejową – wyjaśnia Ryszard Rzepczyński. W przyszłości, jeśli okaże się to możliwe, zachowanie torowiska pozwoli także na uruchomienie połączeń kolejowych, o ile znajdą się na to środki.

Korzystając tego przedsięwzięcia władze miasta pragną usprawnić wyjazd z Karpacza, aby przebiegał płynnie, umożliwić pieszym bezpieczne poruszanie się na tym terenie oraz stworzyć więcej miejsc parkingowych. Przedłużą ulicę Nad Łomnicą tak, aby ulica Kolejowa nie wchodziła w Konstytucji 3 Maja, tylko łączyła się z Wielkopolską. W ten sposób uda rozładować newralgiczne skrzyżowanie Kowarskiej z Kolejową. Z tego traktu zostanie wykonany wyjazd w kierunku ulicy Wielkopolskiej.

Starostwo jeleniogórskie złożyło także wniosek na remont tej ostatniej i drogi prowadzącej w kierunku Jeleniej Góry od Miłkowa aż do Karpacza. Gmina dofinansowuje to przedsięwzięcie w wysokości 700 tysięcy złotych. – Chcemy również zrobić parkingi i chodnik do ulicy Przemysłowej, gdyż teraz muszą turyści, jak i mieszkańcy chodzić ulicą. Celem tego przedsięwzięcia jest usprawnić wyjazd z Karpacza, aby przebiegał płynnie – dodał.

Ogłoszenia

Czytaj również

Trwa "Davos" w Karpaczu

Koniec remontu tunelu

G/Łoś na sobotni wieczór

Komentarze (19) Dodaj komentarz

~Tomwoj 18-10-2010 9:44
Ciekawa sprawa czym przewiozą te wagony na stację, torowisko jest zarośnięte kilkuletnimi drzewkami. Albo będzie wycięcie na całej linii albo przewiozą tirami!!!!!!!!!!!!!!!!!......
~Tomwoj 18-10-2010 9:50
Powinni też odtworzyć drezyny ręczne co by można było po torach śmigać a nie tylko sztuczny skansen!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
~jg 18-10-2010 10:31
Kupy się nie trzyma co opowiadają włodarze miasta. Jak może być przywrócona komunikacja szynowa jeśli zabudowali peron ? Widać to na zdjęciach. Robią wszystko aby nie dało się uruchomić pociągów , a wszystko tylko dlatego, że jeden facet drugiemu nastąpił na odcisk. Moje jest mojsze !!
~Rex 18-10-2010 10:46
Coś tu niegra i śmierdzi przekrętem... Facet prezydent miasta wyrzuca na bruk drezyny i informuje że żadnej kolei do Karpacza niechce bo niby nie opłacalne,,, ale za to przeciwnik kolei chce postawić kolejowe wagony jako muzeum kolejnictwa.. Lepsze by było puszczenie pociągu parowego retro z Karpacza do Ogorzelca przez Mysłakowice i w weekendy by mógł wozić z powodzeniem ludzi lecz niestety mając przeciwnika kolei można o tym zapomnieć,....
~ 18-10-2010 11:12
DOLNOŚLĄZAK. Panie burmistrzu Malinowski, radni Karpacza. W majestacie prawa rozpieprzyliście część inżynierskiej budowli z przełomu XIX i XX wieku. Skansen-muzeum zabawek można było przenieść niczego nie rozwalając. Wystarczyło jedynie przeprowadzić prace adaptacyjne dworca, nie liwkidując jego funkcji. Gerstenowa drezyna dodatkowo ożywiłaby to miejsce i nie pozostawałby w sprzeczności z lalkami po Tomaszewskim. Moim zdaniem cały trakt szynowy w Kotlinie Jeleniogórskije powinien być administrowany przez jednego zarządcę dopóty, dopóki nie powstanie spójny projekt zagospodarowania tego traktu dla celów komunikacyjnych Kotliny. Póki co to burmistrz i radni w dzielicy Karpacz KJ winni zostać oddani pod sąd. Ja mogę dać im tylko czerwoną kartkę, co niniejszym czynię.
~ 18-10-2010 11:33
Cd z 11:12. Czerwona kartka to za mało. Przed sądem burmistrz i radni /odpowiedzialność zespołowa - pojęcie obce polskiemu prawodawstwu/ ze swojego czynu wyłgają się. Obowiązujące prawo nie zezwala na lincz . A szkoda bo chętnie bym ten środek zastosował wobec tych samorządowców. Innym orłem samorządowcem, dewastatorem Kotliny Jeleniogórskiej jest obecny emeryt, wójt gminy Mysłakowice. On to bowiem sprawił, że wraz z grupą - oddanych mu, stetryczałych radnych - uruchomił kopalnię skalenia, surowca do produkcji kafelek do obudowy s...zy. DOLNOŚLĄZAK. cdn.
~kik 18-10-2010 11:37
A my Karpaczanie jesteśmy zadowoleni !!!Popytajcie ludzi a pózniej się wypowiadajcie !!!
~ 18-10-2010 11:48
cd. z 11:33. Obecny wójt gminy Mysłakowice zachowuje się tak jakby urwał się z księżyca. Aktywnie działał na rzecz uruchomienia kopalni. Samodzielnie podjął decyzję /niestety zezwalało mu na to prawo/, dotyczącą funkcjonowania kopalnii. Panie Zdzisławie Pietrowski dla, kierowanej przez pana gminy wybitny facet, znawca Kotliny Jeleniogorskiej, prof. Tadeusz Borys z AE w Jeleniej Górze opracował /chyba w 2006 r./ - gratis - strategię rozwoju gminy Mysłakowice. Odnoszę wrażenie, że pan nawet nie wiesz, że taka perełka zalega na samym dnie pańskiego - od 12 lat - biurka. Dobrze by było abyś pan naprawdę już poszedł na zasłużony odpoczynek. Czasy PRL i PZPR już się skończyły. Daj pan sobie spokój z ponownym kandydowaniem. DOLNOŚLĄZAK.
~ 18-10-2010 12:05
ad.~kik z 11:48. Nie wypowiadaj się za wszystkich mieszkańców Karpacza. Wielu ma odmienny pogląd. Jesteście jednak częścią pewnej całości i to co dziś może wydawać się dobre tylko dla niektórych Karpaczan nie musi być dobre jutro dla mieszkańców dla całej Kotliny Jeleniogorskiej. Powinieneś/aś/ popatrzeć nieco szerzej, a nie tylko zatrzymywać wzrok w miejscu, gdzie kończy się Twój własny płot. DOLNOŚLĄZAK.
~ 18-10-2010 13:17
HiHi:)! Poziom architektury na poziomie typowo "nowokarpackim" -czyli dramat- dodatkowo z tyłu wygląda jak szalet :D. Zgadam się z trzecim postem. Blokujemy i niweczymy wszelkie działania miłośników kolejnictwa żeby urządzić muzeum kolei.Hipokryzja czy może już schizofrenia? Tak to wygląda z drugiej strony płotu :)
~ 18-10-2010 13:54
ochydna kielbasa wyborcza
~endru 18-10-2010 16:35
przez cały czas dworzec był zbyt oddalony od centrum Karpacza, co było głównym powodem niechęci do reaktywacji połączenia. Przez cały czas tylko Karpacz nie wykazywał zainteresowania wznawianiem kursów (JAKICHKOLWIEK, nieważne czy regularnych, czy turystycznych, okazjonalnych), inne gminy chciały, a Karpacz, który posiada jedną JEDYNĄ aktualnie możliwość dojazdu dąży cały czas do tego, żeby linię zaorać i położyć na niej asfalt dla rowerzystów. Tory można by było ewentualnie na mecie pozostawić i zastawić złomem w postaci starego parowozu i styknie. Dzisiaj jednak wmawia się, że "W przyszłości, jeśli okaże się to możliwe, zachowanie torowiska pozwoli także na uruchomienie połączeń kolejowych, o ile znajdą się na to środki." a przecież jedną bocznicę już ROZEBRANO! bocznicę, na której mógł spokojnie stanąć jakiś eksponat w ramach tego skansenu. W ogóle co znaczy "jeśli okaże się to możliwe"? to teraz nie jest to możliwe? Pociąg do Jakuszyc nie kursował od ponad pół wieku i stało się
~endru 18-10-2010 16:46
a teraz kwestia drogowa: jaki jest cel w przedłużaniu ul. Nad Łomnicą do Wielkopolskiej? wlot ul. Kolejowej ma tak nikły wpływ na to co się dzieje na skrzyżowaniu z ul. Konstytucji 3 Maja, że cały ten pomysł jest śmieszny. wyjazd z niej w prawo jest raczej bezproblemowy, a wyjazd w lewo będzie taki sam jak na Wielkopolską, więc co to za ułatwienie? Większym problemem na K. 3 Maja jest netto i biedrona zlokalizowane na przeciwko siebie z niepoprawnie wyznaczonym przejściem dla pieszych i sam wlot Kowarskiej, na którym nie ma żadnego oznakowania i każdy zatrzymuje się na tym olbrzymim skrzyżowaniu jak chce. Te dwa miejsca należałoby ucywilizować, a nie tworzyć bezsensowne przedłużenie ulicy Nad Łomnicą - strata kasy i czasu.
~ 18-10-2010 20:48
przywrócić kolej parową chociaż tylko na święta pieniążki murowane
~ 18-10-2010 21:34
Jakaś paranoja!! Muzeum otwierają a drezyny i pociągi polikwidowali. Ogarnijcie się trochę błagam.
~JG 18-10-2010 21:59
Władze tego miasta plotą jak Piekarski na mękach. "Ludu mój ludu, cóż mam ci uczynić, abyś mię na nowo gospodarzem óczynił"
~zezol 19-10-2010 9:16
Jak na dłoni widać, że wielka akcja zrobienia z dworca centrum kultury ma być tylko przykrywką do odebrania mu funkcji jaka spełniał przez lata czyli dworca kolejowego. Robienie z dworca centrum kultury to kolejny nieodwracalny krok do zniszczenia szans na przywrócenie połączeń kolejowych do Karpacza. Kiedy sie samorządowcy Karpacza wylecza w końcu ze ślepoty???? Ma ktoś namiar ne dobrego okulistę???? A może Gołębiewski chce zarobić na parkingu i skutecznie niszczy kolei? Cholera ich wszystkich wie......
~olo 19-10-2010 21:04
Ryszard Rzepczyński- to ten który ma problem z odmianą nazwy Karpacz - Karpacki HA HA HA a...lfabeta
~belcik 19-10-2010 22:01
Taka prawda trzeba zmienic rade na mlodych i myslacych a wtedy byc moze cos sie zmieni w tym miescie.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Parada już po raz 20.  

Wizyta profesora

XXI Biennale Fotografii Górskiej rozpoczęte

Zygzakiem po ulicy

Do miejskiego autobusu tylko ze złożoną hulajnogą

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
590
Tak
25%
Nie
71%
Nie wiem
4%