MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Czwartek, 9 lipca
im. Sylwii, Weroniki

Skandynawska gra Kubb i młodzież

Wiadomości: Jelenia Góra
Czwartek, 16 października 2008, 16:16
Aktualizacja: Piątek, 17 października 2008, 20:29
Autor: Ania
Fot. Ania
Zamiast podpierać ściany grają w Kubba, grę towarzyską bardzo popularną w Szwecji. Uczniom Zespołu Szkół Licealnych i Zawodowych taki sposób spędzania wolnego czasu zaproponowali nauczyciele. Pomysł okazał się trafiony bo buntownicza z natury młodzież coraz chętniej gra w Kubba.

– Chcemy w ten sposób pokazać młodzieży, że wolny czas można spędzić aktywnie, angażując do zabawy znajomych i przyjaciół, a niekoniecznie przesiadywać w ciemnych lokalach. Jest to również impreza integracyjna, a w związku z tym, że nasza szkoła ma kameralny charakter zależy nam na miłej atmosferze – mówi Iwona Michalska – Kumek, dyrektor Zespół Szkół Licealnych i Zawodowych w Jeleniej Górze.

W turnieju w KUBBe udział brali również nauczyciele, co jest swego rodzaju tradycją w placówce, ponieważ odbywa się u nich cykl imprez sportowych, w które czynnie włączają się nauczyciele.

W Kubba może grać od dwóch do 12 osób. Najlepiej, gdy konkurują ze sobą dwie, sześcioosobowe drużyny, ustawiające się na przeciwległych, krótkich bokach boiska, mającego kształt prostokąta. Celem każdej drużyny jest strącenie kijkami klocków przeciwnika, a na końcu przewrócenie króla. Rzuty wykonuje się zza tzw. linii bazowej.

Zestaw do gry jest niedostępny w Polsce, ale szkoły które chciałyby rozpropagować ją również wśród swoich uczniów, mogą zgłosić się do Zespołu Szkół Licealnych i Usługowych, gdzie pracują osoby, które chętnie go wykonają. Sylwia Czesna, inicjatorka całego przedsięwzięcia zapewnia, że koszt usługi jest niewielki (50 zł),a frajda ogromna - Bardzo chcielibyśmy zaangażować w nasze działania inne szkoły i kiedyś zorganizować turniej międzyszkolny Kubba. Można by było przeprowadzić go już jesienią przyszłego roku. Sprawdziliśmy już wśród trudnej młodzieży, jaka trafia do naszej szkoły, że naprawdę potrafi się bawić i może to właśnie jest ten kapitał, który wyniesie z naszej szkoły – mówi Sylwia Czesna.

Nauczyciele w Zespole Szkół Licealnych i Usługowych mają już pomysł na kolejną grę, którą będą propagowac wśród młodzieży - W naszej szkole gramy również w petanque czyli popularne we Francji boules. Mistrzostwa w boules zrobimy na wiosnę - mamy nadzieję, że do tego czasu uda nam się zrobić boiska do tej gry, co nie wymaga większych nakładów – wyjaśnia Sylwia Czesna - Chcemy pokazać młodym ludziom, że fajnie można się bawić nie tylko pijąc piwo w zadymionych lokalach.

Ogłoszenia

Czytaj również

Oficjalne wyniki wyborów – Jelenia Góra i powiat jeleniogórski

Senator zaklejał plakaty? Jest odpowiedź K. Mroza

Remont hali sportowej

Komentarze (9) Dodaj komentarz

~Czytelnik 16-10-2008 17:31
Jestem rozczarowany treścią zdjęć.Opis gry powinien być uwidoczniony na zdjęciu.Gra jest nowa,nieznana-dlatego dobrze byłoby zobaczyć te klocki,króla itp.
Fuego_34 16-10-2008 19:30
Dokładny opis gry znajduje się na stronie: http://www.kruki.org/main.php?s=s0702 Zdjęcia bardziej oddają nastroje naszych uczniów niż zasady gry - trudno je zaprezentować na zdjęciach. O następnym turnieju poinformujemy na naszej stronie: http://www.gastronom.yoyo.pl/news.php Osoby zainteresowane grą lub zestawem proszę o kontakt pod nr szkoły: 0757547431. S. Czesna
~irek ^^ 16-10-2008 19:46
uhh co prawda mojej klasie nie poszło najlepiej..ale naprawde wszyscy uczniowie polubili te gre. wiecej takich imprez i bedzie git. pozdrawiam
~Adam Z. 16-10-2008 20:28
^^ Szkoda trochę ,ze niema mnie na fotkach xD Oczywiście Moja drużyna Wygrała 2B Góra xD Choć 1B tez dala rade :) Ogólnie za to Kocham ta Szkołę jest inna niż wszystkie uczeń może poczuć się swobodniej i zintegrować się z innymi Klasami :) Nawet z Nauczycielami :) Bardzo mile można spędzić czas ^^
Fuego_34 16-10-2008 21:46
Chciałam jeszcze coś dodać: bardzo dziękuję mojemu koledze - Piotrowi Szewczykowi - bez którego ten turniej by się nie odbył. To on właśnie "wyczarował" dwa dodatkowe zestawy do gry w Kubba i opracował system rozegrania turnieju. DZIĘKI!!
~Trzy grosze... 16-10-2008 23:46
A moze by sie tak pokusic o stworzenie "Bowling Club" z prawdziwego zdarzenia... Doskonaly sposob na rozladowanie nadwyzki energii, emocji, okazja do spotkan towarzyskich i wspolzawodnictwa dla mlodziezy i tej troche "starszej" mlodziezy...
~ 16-10-2008 23:59
dobra gierka :)
~Sabath 17-10-2008 21:50
gram w nią ze znajomymi
~tanis44 11-11-2008 15:02
Polecam dokładne zasady gry i jej krótką genezę na stronie: http://www.yggdrasillthing.fora.pl/gry-i-zabawy,42/kubb,207.html

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Nadbrzeżna gotowa

Monitoring w Radomicach

Inwestycje drogowe w powiecie bolesławieckim

Bobry na Zabobrzu

Prezydent na Polanie Jakuszyckiej

Sonda

Przed nami II tura wyborów prezydenckich w Polsce. Kto ma większe szanse na wygraną?

Oddanych
głosów
2054
Andrzej Duda
40%
Rafał Trzaskowski
55%
Nie wiem
5%