MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Niedziela, 12 lipca
im. Weroniki, Jana

Skandal na stacji?

Wiadomości: Kotlina Jeleniogórska
Wtorek, 27 lutego 2007, 0:00
Autor: TEJO
Fot. Jelonka.com Archiwum
Kto kupi dworzec kolejowy w Karpaczu? Okaże się w środę. Nie będzie to samorząd, który sprawę uważa za aferę i powiadomił nawet premiera Jarosława Kaczyńskiego.

Ogłoszono nieograniczony przetarg na sprzedaż prawa użytkowania wieczystego stacji, jej budynków oraz wiaty i peronu oraz ogrodzenia, które z roku na rok niszczeją, ponieważ prawowity właściciel, czyli Polskie Koleje Państwowe, o nią nie dba.
Działka jest atrakcyjna: ma ponad 2700 metrów kwadratowych powierzchni. Jaka jest cena wywoławcza – nie wiadomo.

Wśród kupujących, wbrew oczekiwaniom, nie będzie samorządu miasta pod Śnieżką, który od kilku lat zabiega o przejęcie budynku stacyjnego. Jak mówi burmistrz Karpacza Bogdan Malinowski, sprawa przejęcia dworca przez włodarzy miasta była już niemal zapięta na ostatni guzik.

– Było porozumienie z PKP, w którym określono, że w zamian za zwrot zaległego podatku VAT, którego przewoźnik nie płacił, stację dostanie starostwo jeleniogórskie, które nieruchomość przekaże Karpaczowi – usłyszeliśmy.
Jednak w ostatniej chwili PKP zmieniły decyzję i postanowiły stację sprzedać na zasadach komercyjnych. Jeszcze nie wiadomo, jak uregulują zaległy podatek VAT.

Zdaniem burmistrza Malinowskiego zakrawa to na skandal i niweczy wszystkie zamysły gminy, która dążyła do ożywienia szlaku komunikacji kolejowej do Karpacza oraz innych obiektów infrastruktury towarzyszącej: dworców w Miłkowie i Mysłakowicach popadających od siedmiu lat w ruinę podobnie jak dworzec w Karpaczu. Co do tego samorządowcy dogadali się już z przedstawicielami gmin Mysłakowice i Podgórzyn, przez które linia przebiega.

Do przetargu zgłosiło się 15 zainteresowanych firm. Nikt nie wie, jakie plany wobec dworca ma ewentualny zwycięzca. Teoretycznie, po uzyskaniu stosownych zezwoleń, może nawet stację zburzyć i postawić w tym miejscu, na przykład, hotel.

Burmistrz Bogdan Malinowski napisał w tej sprawie pismo do premiera Jarosława Kaczyńskiego, wskazując na niesumienną postawę Polskich Kolei Państwowych. Jednak w mieście pod Śnieżką nie brakuje ludzi, którzy uważają, że samorząd zbyt łatwo kapituluje i nie przystępuje do przetargu.
Z kolei włodarze podkreślają, że miasta nie stać na zakup dworca na zasadach komercyjnych.

Ogłoszenia

Czytaj również

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Senator zaklejał plakaty? Jest odpowiedź K. Mroza

Redakcja przeprasza Krzysztofa Golke

Komentarze (12) Dodaj komentarz

~misio 27-02-2007 8:35
Jestem szczęśliwcem. Miałem okazję kilkakrotnie jechac pociągiem do Karpacza i była to wielka frajda. ;)
~czepialski 27-02-2007 8:49
halo już jest wtorek a pod tytułem tego artykułu nadla jest zdjęcie z Bergson Winter Challenge zamiast zdjęcia dworca z Karpacza
~mania 27-02-2007 9:31
My Polacy umiemy tylko wszystko zniszczyc a przeciez wszystkie dworce w naszej kotlinie to naprawde cacuszka ale byly kiedys. Najlepiej zburzyc i postawic market to jest to!!
~Zibij 27-02-2007 11:49
Przyjdzie walec i wyrówna. A po latach, będziemy wspominać jaki tu był kiedyś wspaniały dworzec - nawet było ciemne piwo można wypić...
~Seti 27-02-2007 11:54
Szkoda takiego ladnego dworca. Ale poraza tez nieudolnosc PKP, ciagla likwidacja kursow i polaczen. Szkoda. A moze zamiast plakac i podnosic lament warto zobaczyc kto i po co chce kupic ta stacje. Moze nadal pozostanie stacja i wroci nowe (prywatne) polaczenie pomiedzy Karpaczem i JG? Ten komentarz jest tak naprawde "o niczym".
~Seti 27-02-2007 11:54
Szkoda takiego ladnego dworca. Ale poraza tez nieudolnosc PKP, ciagla likwidacja kursow i polaczen. Szkoda. A moze zamiast plakac i podnosic lament warto zobaczyc kto i po co chce kupic ta stacje. Moze nadal pozostanie stacja i wroci nowe (prywatne) polaczenie pomiedzy Karpaczem i JG? Ten artykul jest tak naprawde "o niczym".
~PiS siorom mówimy stanowczo NIE!!!!!!!!! 27-02-2007 12:12
Nie wiem po co pisac Do PiSiorów Jarka i jego klona bo to oni kupia ten dworzec i zrobia z niego kaczogóród a w nim zrobia kaczy market Polowanie na Kaczki trwa :)
~niania 27-02-2007 12:55
Może by tak samorządowcy wszystkich szczebli PIS wreszcie pokazali co potrafią zrobić dla naszej pięknej kotliny.Ale oni tylko potrafią rozliczać i o stołki walczyć.
~zenek 27-02-2007 13:22
Karpacz miał okazję kupić budynek wg wyceny. Prawo pierwokupu gwarantuje samorządowi ustawa. Maliniak był jednak chciwy i chciał za darmo. Wiec nie będzie miał...
~do niani 27-02-2007 13:40
My Polacy nic nie niszczymy, ponieważ na wysokich i decydenckich stanowiskach znajdują się przedstawiciele narodu wybranego, z tąd takie niszczenie wszystkiego co zostało wzniesione perzez goji.
~stach 27-02-2007 15:30
a ja słyszalem ze kupi to niemiecka firma, odbuduje dworzec i odnowi polaczenia kolejowe!! ponoc o szklarskiej tez mysli. moze jeszcze kiedys przejade sie ta linia!!
~góral 27-03-2007 22:29
PKP nie tylko nie dba o swoje mienie ale doprowadza do ruiny zabytki Dolnego Śląska ciekawe co na to konserwator zabytków.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

PSZOK tylko bez zaległości

Szansa na remont "zameczku"

Interaktywne centrum w budowie u strażaków

Bałaganiarz zapłaci

"Piękna i bestia" w sobotni wieczór pod Ratuszem

Sonda

Powstała miejska plaża nad Bobrem, czy to dobre miejce, także na rodzinny, relaks?

Oddanych
głosów
383
Tak
48%
Nie
39%
Nie wiem
13%