MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Piątek, 7 sierpnia
im. Doroty, Kajetana

„Single track” nie dla Jeleniej Góry?

Wiadomości: Jelenia Góra
Czwartek, 17 sierpnia 2017, 13:44
Aktualizacja: Piątek, 18 sierpnia 2017, 6:33
Autor: Przemek Kaczałko
Trasa "Single track" w Górach Izerskich
Fot. singletrack.pl
Od dłuższego czasu trwały przymiarki do budowy „single tracka”, czyli trasy jednokierunkowej dla rowerzystów, która miała mieć długość ok. 72 kilometrów i przebiegać przez tereny Jeleniej Góry, Podgórzyna i Piechowic – w tym Karkonoskiego Parku Narodowego. Jak się okazuje, Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego przy ocenie wniosków wybrał ofertę w Górach Kaczawskich.

Niezwykle popularne trasy w Górach Izerskich (w Świeradowie Zdroju i czeskim Nowym Mieście) miały mieć konkurencję poprzez jeszcze dłuższą i atrakcyjniejszą trasę na terenie Jeleniej Góry i okolic, ale do pełni szczęścia brakowało decyzji o dofinansowaniu ze środków unijnych. Było porozumienie z KPN oraz Gminami Piechowice i Podgórzyn, ale jak donosi portal zlotoryjska.pl, to opcja budowy raju dla rowerzystów w Górach Kaczawskich, jako jedyna znalazła uznanie w oczach wojewódzkich urzędników.

Na terenie trzech gmin naszego powiatu powstanie blisko 65 km leśnych ścieżek rowerowych (łącznie z drogami dojazdowymi), które wybudują samorządy i leśnicy przy wsparciu funduszy unijnych. Gmina Świerzawa stworzy "single track" przy górze Zawada w pobliżu Gozdna, miasto Wojcieszów – wokół góry Dłużek, gmina Pielgrzymka – spod Ostrzycy do Czapli i z powrotem, a złotoryjskie nadleśnictwo – jedną ścieżkę na Okole, a drugą w okolicach Rzeszówka. Ta ostatnia połączy się z trekiem wokół Zawady – czytamy w Gazecie Złotoryjskiej. Projekt o wartości 4 570 547,10 zł uzyskał dofinansowanie w wysokości 85 proc., a budowa ma się rozpocząć jesienią tego roku. Poza ścieżkami i wieżami widokowymi w ramach projektu powstaną też 2 infokioski (pod Zawadą i Ostrzycą), a w Pielgrzymce stworzona będzie bezobsługowa wypożyczalnia rowerów (stojaki, terminale, punkty serwisowe). Dodatkowo przewidziane są wydawnictwa promocyjne, mapy, jest też pomysł na aplikację telefoniczną.

Co w takim razie z projektem w Kotlinie Jeleniogórskiej? Jak przekonuje Jerzy Łużniak, zastępca prezydenta Jeleniej Góry – mamy jeszcze szansę. - Pula, która była w tym priorytecie została całkowicie wyczerpana, w związku z tym złożyliśmy wniosek jako ZIT Aglomeracji Jeleniogórskiej, żeby przesunąć te środki na bioróżnorodność, gdzie są jeszcze niewykorzystane środki. Wymagało to zgody Komisji Europejskiej i taka zgoda została wyrażona. Zatem pieniądze te prawdopodobnie zostaną przesunięte we wrześniu i wszystkie projekty przejdą, a są tam jeszcze: pumptrack, ścieżki rowerowe wzdłuż ulicy Łomnickiej i promenada Jagniątkowa – powiedział Jerzy Łużniak.

Ogłoszenia

Czytaj również

Co z odpadami po Green Energy Power?  

Przestępcza fortuna w rękach policjantów

"Parkingi" (wciąż) na chodnikach

Komentarze (18) Dodaj komentarz

~Stagnacja w najlepsze 17-08-2017 15:57
Moim zdaniem to są kpiny żeby pod Karkonoszami po raz kolejny dobijać turystykę w regionie i nic kompletnie nie robić pod tym względem. Beznadzieja urzędników w pełnej krasie. Wystarczy zobaczyć jak to działa w Czechach w Karkonoszach, jesteśmy w tyle za murzynami tylko dlatego że tak działa Polska biurokracja. Wstyd z takimi ludźmi i niech partia PO lepiej nie startuje na wyborach bo ich i tak wybierać nie będziemy przez nich tylko nasz region kompletnie się nie rozwija pod względem turystyki co widać gołym okiem. Nikt takiego urzędnika nie chce który nic dla własnego regionu nie robi a tylko patrzy by jak najwięcej zarobić tak że przy najbliższych wyborach PO i PIS podziękujemy.
~ 17-08-2017 16:05
Co najmniej o 4 lata za późno. Teraz, gdy wszystkie inne powiaty zobaczyły, że w Świeradowie wyszło i turyści walą tam z całej Polski, to nagle u siebie też chcą mieć i składają wnioski. W JG temat single tracka istnieje mniej więcej od 10 lat. Przez ten czas najpierw nie mogli się dogadać z parkiem narodowym, później udowadniali, że inwestycja nie ma sensu, a gdy za temat wzięła się Włoszczowska, to zaczęli jej utrudniać i wmawiać, że odcinki, które wymyśliła biegną przez otulinę parku. Mam ogromną nadzieję, że singletracki powstaną w pierwszym roku rządzenia nowej ekipy i to nowa ekipa zbierze wszystkie laury za inwestycję, której obecnie rządzący nieudacznicy nie umieli zrealizować przez 2 kadencje. Zawiła jedyne co zrobił, to odebrał obwodnicę, termy i stadion po swoim poprzedniku.
~dinki 17-08-2017 17:17
"rowerowa stolyca Polsky' hy hy hy.... wstyd panowie z urzędu miasta!
~ 17-08-2017 18:04
Rowery to przeżytek :)
~ 17-08-2017 18:49
I co Zawiła? Znowu cię w..ymali w województwie i twoje projekty odrzucili? A takich kolegów miałeś. Ze Schetyną zniczami machałeś, ciemny lud nawoływałeś do obalania rządu. I co? G..no !! Szykuj się na dożywotnie bezrobocie, bo jeszcze trochę i zdrajcom narodu, podobnie jak SBkom emeryturki będą odbierane.
~ 17-08-2017 19:41
No i gitara. Ma być zadupie - będzie zadupie.
~ 17-08-2017 19:46
Najważniejsze że są dwie galerie. Dwie fabryki drex i plastiki. Po co komu jakieś ścieżki.
~oszty 17-08-2017 20:20
:(
~POfan 17-08-2017 20:33
Jeszcze turyści by tu chcieli przyjeżdżać ! Mówiła już raz jedna blondyna, Jelenia Góra nie będzie miastem turystycznym.
~bikerx 17-08-2017 21:00
Szkoda ale prawdziwy rowerzysta znający mapy znajdzie sobie tu super trasy sam ,obejdzie się bez single sraków.
~Otwarte karty 17-08-2017 22:16
Zastanawiam się po co Pan Zawiła chodzi do kościoła i do spowiedzi skoro co poniedziałek idzie do pracy i grzeszy, zastanawiam się ile jeszcze czasu będzie Pan Raj z KPN-u udawał że wszystkie ograniczenia rowerowe i piesze są dla dobra parku, przyrody i jej ochrony podczas gdy hurtowo się wycina zdrowe drzewa z lasu z KPN-u. Drogi dyrektorze Lasów Państwowych w naszym regionie wmawiałeś Włoszczowskiej i innym ludziom ze single traki są złem dla przyrody i biegną w otulinie parku narodowego, podczas gdy ty wy Lasy Państwowe hurtowo to mało powiedziane wyżynacie zdrowe drzewa zostawiając same kikuty 20-40 metrów od siebie a czasami wycinacie do zera, tak się dzieje w całej otulinie parku na całym Pogórzu Karkonoskim, sam widziałem inni też, więc po co ta cała szopka się pytam. Jesteście źli
~joł 17-08-2017 23:32
Jeleniogórzanie nie płaczcie. Na Okole macie z 12km drogi, do Świerzawy z 25, do Rzeszówka, Gozdna 27. To i tak bliżej niż do Świeradowa. Będzie dobrze.
~uzi 18-08-2017 7:18
s..m na singielki, zróbcie porządne ścieżki rowerowe w mieście!!!
~Leo 12-10-2018 14:14
do: ~uzi (7:18)
Ścieżki robi się w lesie, w mieście mają być drogi rowerowe!
~oburzony 18-08-2017 8:28
Marszałek dba o swój Bolesławiec i inne okolice a co robią radni samorządowi np. Obrębalski który chce pisać kolejna niepotrzebna nikomu strategie a nie dba o swojej miasto Wszystko dla Wrocławia i Bolesławca a radni sejmikowi z Jeleniogórskiego o co zabiegają i jak pomagają tym którzy ich wybrali? Nie plujcie tutaj patrzcie co robią radni sejmikowi i po co jeżdżą do wrocka ? Papaj ,Miedziński itp. wybrali marszałąka to niech teraz walczą !!!
~ 18-08-2017 11:19
A po Jeleniej jeżdżą dilerzy z plecakami rowerami i im nie potrzeba ścieżki rowerowej opanowali chodniki a trasy znają na pamięć
~jckjck 18-08-2017 12:36
O wszystkim decyduje Urząd Marszałkowski i Marszałek, a jego dobrymi kolegami partyjnymi są panowie Papaj, Wrotniewski, Obrębalski i Miedziński
~Fafel 26-03-2018 19:31
No wiadomo kto rządzi w jeleniej :D

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

E. Jaworowicz ponownie w Uzdrowisku Cieplice

Inwestycje wodno–kanalizacyjne we Wleniu

Śmierć na żwirowni

Czas na remont ulicy Ogińskiego!

Koleją do Karpacza i Kowar – studium gotowe

Sonda

Od nowego roku szkolnego w liceach i technikach obowiązkowym przedmiotem będzie łacina. Czy to jest potrzebne?

Oddanych
głosów
1038
Tak
22%
Nie
73%
Nie wiem
5%