MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Poniedziałek, 10 sierpnia
im. Borysa, Wawrzyńca

Siły zbrojne zdobywały Samolot

Wiadomości: Polana Jakuszycka
Poniedziałek, 3 lutego 2014, 17:41
Aktualizacja: 22:05
Autor: MDvR
Fot. użyczone
To absolutny rekord tego sezonu i jeden z lepszych wyników w historii zawodów Salomon Nordic Sunday. W ciągu ostatniego weekendu 1 i 2 lutego na Polanie Jakuszyckiej rywalizowało aż 387 osób – 155 stylem dowolnym i 232 klasykiem. Wygrali: Mateusz Zawół i Joanna Badacz (styl dowolny) oraz Piotr Skowron i Alena Jindriskova (styl klasyczny).

Rywalizacja, zarówno w sobotę i niedzielę odbyła się na trasie liczącej około 8 kilometrów - bardzo wymagającej, zarówno kondycyjne, jak i technicznie. Na początku blisko 2 km ostrego podbiegu, a potem sporo zjazdów na zróżnicowanej trasie. W sobotę doświadczenie biathlonowe pomogło Mateuszowi Zawołowi, reprezentantowi gospodarzy, czyli Szklarskiej Poręby. Mateusz w tym sezonie reprezentował Polskę na Uniwersjadzie. Drugiego na mecie Pavla Simka wyprzedził o 5 sekund, a trzeciego Jana Maska o 37 sekund.

Wśród pań najlepsza była wicedyrektor Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Szklarskiej Porębie – Joanna Badacz, przed inną biathlonistką Katarzyną Leją i Czeszką Aleną Jindriskovą. Do mety dobiegło w sumie 155 osób, w tym spora grupa reprezentantów Sił Zbrojnych. W ramach tego SNS-a odbyły się Mistrzostwa Sił Powietrznych i Mistrzostwa Generalnego Dowództwa Rodzajów Sił Zbrojnych. Mistrzami Sił Powietrznych zostali Maciej Bzdawski z Kościeliska oraz Monika Kaczanowska z Mińska Mazowieckiego, a Mistrzami Sił Zbrojnych: Bartosz Mirowski (Lubliniec) i Katarzyna Leja (Ciche).

W niedzielę na trasie było jeszcze więcej osób. Zwycięzca - Piotr Skowron wyprzedził kolejnych na mecie Jakuba Mrozińskiego i Wojciecha Smykowskiego (cała trójka z Jeleniej Góry) o 39 sekund. Alena Jindriskova miała jeszcze większą przewagę. Pokonała Ewę Szmel o 1,29 min.

Trasa zawodów nie należała do najłatwiejszych. Szczególnie pierwszy podbieg, czyli popularne Buczki – krótki, ale wąski i stromy. Tam niestety nie obyło się bez zatorów, zawodnicy ze środka stawki podchodzący jodełką czasami spowalniali resztę peletonu. To jednak nie wadziło czołówce, która w tym czasie już dawno przekroczyła szczyt Samolotu (to wzniesienie to już tradycja podczas Mistrzostw Sił Powietrznych).

- Zaplanowałem sobie, że już na pierwszym podbiegu postaram się zostawić Kubę oraz Wojtka i to mi się udało – mówił na mecie zwycięzca. – Już do końca biegłem samotnie. Smarowanie było trafione, a to na podbiegu miało istotne znaczenie – dodawał Piotr Skowron.

To był dobry dzień dla rodziny Skowronów, bo tuż za podium uplasował się młodszy brat Piotra – niespełna 16-letni Michał. A w zawodach startował jeszcze ojciec – Mieczysław.

W niedzielę „mundurową” rywalizację klasykiem wygrali - Mistrzostwa Sił Zbrojnych: Bartosz Mirowski i Katarzyna Leja (byli najlepsi także w sobotę); Mistrzostwa Sił Powietrznych: Łukasz Karpiński i Monika Kaczanowska.

Podczas weekendowych zawodów SNS odbyła się także zbiórka pieniędzy na rzecz chorującego na złośliwy nowotwór IV stopnia – Neuroblastomę – Szymona Uznańskiego, syna znanej zawodniczki startującej w Salomon Nordic Sunday – Agnieszki Wanżewicz – Uznańskiej.

Jeszcze rok temu Szymon był z nami na SNS-ie, pomagał wręczać medale, stał na podium, robiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcia. A kilka dni po zawodach dowiedzieliśmy się, że ma nowotwór. Zbierane pieniądze przekażemy na leczenie naszego syna we Włoszech – mówiła w niedzielę mama Szymonka.

Pełne wyniki rywalizacji:
sobota, 1.02.2014 – styl dowolny: http://www.online.datasport.pl/results1066/
niedziela, 2.02.2014 – styl klasyczny: http://www.online.datasport.pl/results1067/

Ogłoszenia

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Wraki wróciły po przerwie

Stalowe rumaki w Karpaczu

W planach łącznik Harrachov–Jakuszyce

Kolarski weekend w Karkonoszach

Minka na sobotni wieczór

Skalne ławki pod Szrenicą

Narodziny gnu białobrodych we wrocławskim zoo

Most w Pilchowicach pod ochroną!

Sonda

W rządzie jest plan powrotu do 49 województw. Czy to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
282
Tak
39%
Nie
56%
Nie wiem
5%