MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Silni swoją twórczością

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Poniedziałek, 2 czerwca 2008, 12:51
Aktualizacja: Wtorek, 3 czerwca 2008, 7:50
Autor: TEJO
Fot. TEJO
Osiemdziesiąt osób, w tym czterdzieścioro niepełnosprawnych oraz ich opiekunowie, wolontariusze z Kolegium Karkonoskiego, wzięło udział w VII Dolnośląskim Plenerze Artystycznym „Tworzę, więc jestem…”. Impreza odbyła się w poniedziałek w ogrodach Muzeum Karkonoskiego.

– Nasz główny cel to docenienie godności naszych podopiecznych oraz ich integracja ze społeczeństwem – mówi Kazimierz Małko, szef oddziału jeleniogórskiego Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym, głównego organizatora przedsięwzięcia.

Impreza jest związana z obchodzonym w maju Dniem Godności Osoby Niepełnosprawnej Intelektualnie. Bardzo często sztuka staje się płaszczyzną porozumienia i pozwala ludziom dotkniętym przez przypadłości losu na wyrażenie swojej osobowości oraz na komunikację ze społeczeństwem.

Doświadczyli tego wolontariusze, studenci drugiego roku pedagogiki opiekuńczej Kolegium Karkonoskiego, którzy opiekowali się niepełnosprawnymi. Ci przybyli z Zittau (Niemcy, z ośrodka Lebenshilfe) oraz z miast dolnośląskich: Zgorzelca, Lubinia, Głogowa, Świdnicy oraz Jeleniej Góry.

– Jest bardzo sympatycznie. Doskonale się rozumiemy. Malowaliśmy na szkle budynek Muzeum Karkonoskiego – mówi Alicja Lewandowska, studenta KK, która pracowała z Rafałem Mroczkiem. Ich wspólne dzieło schło na słońcu, które wyjątkowo mocno świeciło nad muzealnymi ogrodami.

Uczestnicy posługiwali się różnymi technikami plastycznymi: od prostych rysunków po skomplikowane wyklejanki oraz dzieła na szkle. Używano nie tylko farb, lecz także… suchego makaronu, którym twórcy dekorowali swoje dzieła. Powstało też sporo rzeźb i figur ulepionych z modeliny. Wszystkie niepowtarzalne i oryginalne.

– Będzie można je zobaczyć w lipcu na wystawie w Domu Karla i Gerharta Hauptamannów w Szklarskiej Porębie, oddziale Muzeum Karkonoskiego – zapowiada Aneta Firszt z MK.

Organizatorzy, wspomniane Polskie Towarzystwo na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym, Kolegium Karkonoskie i Muzeum Karkonoskie, które – przy wsparciu marszałka dolnośląskiego – zaprosili artystów na plener, dziękują sponsorom. To Miasto Jelenia Góra, Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, ZETO, Renault Dzięciołowski, Spółdzielnia Społem oraz PKS Tour.

Ogłoszenia

Czytaj również

Akcja ratunkowa w Kotle Łomniczki

Lista Lewicy do Sejmu

Restauratorzy i konsumenci o jeleniogórskiej gastronomii

Komentarze (11) Dodaj komentarz

Riposta 2-06-2008 15:09
Impreza ta pokazuje, że niepełnosprawni są tacy sami jak my. Są warci takiego samego szacunku i stwarzania możliwości rozwoju, jak my. Pamiętajmy o tym :)
~Cypis 2-06-2008 19:33
Ja też jestem niepełnosprawny intelektualnie (przynajmniej tak mi powiedziano w przedszkolu) i też dużo maluję (ale głównie sprayem po przystankach). I też jestem wart takiego samego szacunku i mozliwości rozwoju!!!
~joorek 2-06-2008 20:19
Myślałem, że Społem i ZETO już nie istnieją.
~Pomyśl 2-06-2008 23:09
Cypisie,czy to dowcip,czy wysiłek "intelektualny" w Twoim poście?Treść raczej wskazuje na brak powagi i szacunku dla ludzi niepełnosprawnych.
Riposta 2-06-2008 23:28
Ależ ~Cypis jesteś jak najbardziej wart szacunku. Upiększasz to najbrzydsze miasto. I tylko pamiętaj, żebyś przy każdym swoim dziele się sfotografował (Hanka wyjaśni ci co to jest samowyzwalacz) i zamieścił zdjęcie w internecie... to tak w ramach rozwoju {:>
jelonek_bambi 2-06-2008 23:40
Nie wiedziałem, że Rafał Mroczek jest niepełnosprawny... A w tańcu z gwiazdorami całkiem normalnie tańczył i nic nie dał po sobie poznać.
~Studentka II POiR 3-06-2008 0:02
Jako studentka drugiego roku pedagogiki opiekuńczej Kolegium Karkonoskiego jak i uczestniczka pleneru stwierdzam, iż warto było brać udział w takim wydarzeniu. Było to dla mnie niebagatelne przeżycie, byłam dumna, że mogłam pomóc w twórczej ekspresji. Pracowało mi się niesamowicie dobrze, gorąco polecam wszystkim, gdyż jest to naprawdę wyśmienita zabawa. Btw. Wyklejanki nie były takie skomplikowane ;) coś o tym wiem. Pozdrawiam uczestników, studentów i organizatorów całego zamieszania ;) oraz specjalne podziękowania za dzisiejszy dzień idą dla Krzysztofa, z którym miałam okazję tworzyć wiekopomne dzieła :)
~Cypis 3-06-2008 1:07
Taki głupi to ja nie jestem. Wiem, że to podpucha i nie dam się nabrać. Jak ukazało się w tej waszej gazecie ostatnio moje zdjęcie, to wszyscy się zorientowali, że to ja i skąd wracam. Wszyscy, tylko nie policja...
~STUDENTKA II POIR 3-06-2008 14:20
Jestes KUJONEM?
~HankaodRumcajsa 3-06-2008 17:16
~Rumcajs 3-06-2008 17:20
Co to za komentarze pod adresem Cypisa?!? Fakt że łachudra z niego i smierdzi mu z tyłka, ale to wyłącznie wina jego matki. Wara od mego potomka, bo maczugę wyciągnę i zacznę nia machać na około...

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Prezes sądu okręgowego grozi procesami

Jest szansa na miliony

Gminne Dożynki w Wojanowie

Pożar auta przy rondzie  

Warto zakisić nie tylko ogórki

Sonda

Czy majątki żon i dzieci polityków również powinny być jawne?

Oddanych
głosów
404
Tak
80%
Nie
17%
Nie mam zdania
4%