MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Silesia Sonans: od dziś!

Wiadomości: Jelenia Góra
Poniedziałek, 3 września 2018, 13:21
Aktualizacja: Środa, 5 września 2018, 7:04
Autor: Organizator
Fot. organizator
Dzisiaj (3.09) zaczyna się 21. edycja festiwalu Silesia Sonans. O programie i o festiwalu opowiada Michalina Bienkiewicz, kuratorka festiwalu.

Po co nam w 21. wieku muzyka klasyczna?

Bo pozwala odkryć inny wymiar rzeczywistości, bez hałasu, krzyku, bez przymusu głośnej, szybkiej i często bezmyślnie uśmiechniętej zabawy. Taką muzykę, niezagłuszającą myśli i uczuć, chcemy, wspólnie z dyrektorem i twórcą festiwalu Andrzejem Bokiejem prezentować festiwalowej publiczności.

Czego możemy się spodziewać w tym roku?

Tak naprawdę wszystkiego, od światowych gwiazd, czyli Simone Kermes w towarzystwie capelli cracoviensis (piątek, 7.09), przez łączenie muzyki elektronicznej z klasyczną, czyli koncert nocny bach open air dzisiaj o 21:00 na tle jednej ze ścian kościoła, który wykonają Jorge Jimenez i DJ Slime. Zabrzmią polskie nowości fonograficzne, utwory tegorocznego laureata Fryderyka - Dariusza Przybylskiego (wtorek 4.09) i Trio Bastarda (poniedziałek 3.09). Nowością tegoroczną jest koncert dla dzieci w nietuzinkowym wykonaniu. Zagra go 13-letni Jakub Moneta, cudowne dziecko organów, grający w tym swoim nastoletnim wieku repertuar, który studenci akademii muzycznych przygotowują na egzaminy.

Nie wymieniła Pani swojego koncertu.

Tak, to prawda, a niesłusznie. Bardzo lubię to, co udało nam się zrobić. „Miłość i Życie Kobiety” to moja interpretacja pieśni mężczyzn, którzy w XIX i na początku XX wieku pisali o kobietach, m.in. Roberta Schumanna i Richarda Straussa. Kobieta w ich pieśniach postrzegana jest jednak albo przez pryzmat swojej urody, albo jedynej słusznej kiedyś roli życiowej - dojrzewanie, zaręczyny, ślub, dzieci. I we mnie zrodził się bunt, ja nie chciałam już śpiewać o tym, że „najwspanialszy ze wspaniałych, wybrał mnie, niegodną jego uwagi i stał się całym moim życiem”. Dodałyśmy wspólnie z Aleksandrą Śnieżek do tych pieśni wizualizacje, które będą prezentowane podczas koncertu na żywo i te wizualizacje umożliwiły naszą interpretację tekstów pieśni. Uwspółcześnioną, z dodaną damską dumą i intelektem, bo ja żyję w 21. wieku i z tymi panami nie zgadzam się całkowicie. Napisali przepiękną muzykę, która mnie porusza do głębi, jednak inaczej odczuwam otaczający mnie świat i możliwości jakie mi on daje. Dlatego zapraszam w środę 5.09 o 19:30.

Warto pewnie przy okazji wspomnieć o najmłodszych jeleniogórskich artystach.

Koniecznie. Supporty koncertów wieczornych wykonają wyróżniający się uczniowie jeleniogórskich szkół muzycznych. W środę i czwartek o 19:00 na głównej scenie festiwalowej usłyszymy wspaniałych nastoletnich muzyków, w tym cały kwartet smyczkowy złożony z zeszłorocznych absolwentów PSM II st.

Można powiedzieć, że festiwal zrobił się mocno eklektyczny. Nie boją się Państwo, że przestanie być traktowany poważnie? W końcu to najstarszy i najpoważniejszy festiwalu muzyczny miasta.

Kompletnie się tego nie boję, gdyż muzyka, którą zagrają artyści tej edycji po pierwsze sama się obroni, bo jest świetna, po drugie koncerty wieczorne zostają w tradycyjnej formule. O 19:30 można wejść do pięknego kościoła i posłuchać pięknej muzyki. Dodatki odbywają się w innym czasie i uważam że są niezbędne, by Silesia Sonans żyła. Świat muzyczny nie stoi w miejscu i ta różnorodność festiwalowa to reakcja na rzeczywistość. Stąd dzisiejsza alternatywna scena festiwalowa open air z elektroniką. A ja osobiście nie potrafię sobie wyobrazić święta muzyki bez uczestnictwa najmłodszych. Szczególnie w Jeleniej Górze, gdzie są właściwie trzy szkoły muzyczne. Młodzi ludzie muszą mieć możliwość wyjścia na scenę i pokazania swojej twórczości publicznie. Jak inaczej chcemy rozwijać ich kreatywność, odwagę i umożliwiać ekspresję? Dlatego w tym roku w programie znalazł się koncert dla dzieci i dlatego już tradycyjnie odbędą się supporty o 19:00.

Zapraszamy na 21. Silesię Sonans 3-7.09.2018, Kościół Łaski w Jeleniej Górze (dawny Garnizonowy). Szczegóły: www.silesiasonans.pl

Twoja reakcja na artykuł?

23
82%
Cieszy
1
4%
Dziwi
2
7%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
2
7%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dołącz do Teatru "Na Progu"

Konferencja Literacka w Podgórzynie

Jubileuszowy trening

Komentarze (3) Dodaj komentarz

~ 3-09-2018 23:25
Pani Michalino - podzielam pani pogląd na temat męskiej dominacji w szeroko rozumianej kulturze. Dlaczego wobec tego współpracuje pani z pułkownikiem Bokiejem, dyrektorem Festiwalu, członkiem katolickiej organizacji traktującej kobiety jak służące, żeby nie powiedzieć niewolnice. Kim pani jest? Zachęcam do refleksji, zostawiwszy własne ambicje muzyczne.
~2 4-09-2018 16:15
Jak się domyślam Pani~ , aby realizować kobiece ambicje trzeba współpracować z kobietami? Chyba przemawiają przez Panią kompleksy. Co Pani robi realizując własne ambicje? Domyślam się, że co najwyżej co kupić na kolację.Największym przeciwnikiem dla kobiet są one same. Zamiast cieszyć się, że kobieta działa w zdominowanym przez mężczyzn środowisku to Pani ją pogrąża. WSTYD!!!! ps. Życzę wyzbycia się słabości,a Michalinie wszystkiego dobrego.
~elw 4-09-2018 17:07
Piękna inicjatywa, cudowna wrażliwość! Takie imprezy są miastu potrzebne. Oby mieszkańcy dostrzegli (i docenili) nietuzinkowe podejście organizatorów i zaangażowanie muzyków.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Wypadek przy baniakach  

Kolejna przygoda z Rytmem i Melodią

Koncert Marcina Wyrostka w Jeleniej Górze (rozmowa z artystą)

Jezioro Łabędzie z owacjami na stojąco!  

Artystycznie i nie tylko u "Młodych Duchem"

Sonda

Miejscowości turystyczne bez zakazu handlu w niedziele?

Oddanych
głosów
180
Tak
60%
Nie
36%
Nie wiem
4%