MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Poniedziałek, 21 września
im. Jonasza, Mateusza

Silesia Art Biennale w jeleniogórskim Biurze Wystaw Artystycznych

Wiadomości: Jelenia Góra
Sobota, 8 września 2012, 7:44
Aktualizacja: 7:46
Autor: Agrafka
Fot. Archiwum Organizatora
Już dziś (8 września) o godz. 16.00 w BWA rozpocznie się Silesia Art Biennale „Outside in inside out”, które oparte są na koncepcji wejścia sztuki w przestrzeń publiczną. Organizuje je wrocławski Ośrodek Kultury i Sztuki. Sześciodniowy projekt, który potrwa do 13 września, rozpocznie się spotkaniem autorskim z Łukaszem Guzkiem „Stałe – efemeryczne–społeczne” oraz prezentacją autorską Anny Leśniak.

Po raz pierwszy na Dolnym Śląsku odbędzie się Silesia Art Biennale. W projekcie, oprócz Jeleniej Góry, uczestniczą również: Bystrzyca Kłodzka, Legnica i Wałbrzych. W Jeleniej Górze projekty artystyczne zrealizują: Tomasz Opania „Hi Honey”, Anka Leśniak „SUR-REALIZACJE. Chciałam tylko latać", Paulina Braun „The Cables” oraz Małgorzata Kazimierczak „Konfrontacje mentalne - pomiędzy miejscem i czasem”. Odbędą się także spotkania i dyskusje panelowe.

Tomasz Opania - "Hi Honey" (realizacja na ul. Pijarskiej) - to linearna, ażurowa struktura opisująca - opakowująca prosty gest podnoszenia prawej a opuszczenia lewej ręki. Powstanie w ten sposób obiekt w pewnym sensie „edukacyjny”, odbiorca wchodząc do środka, zmuszony będzie podążać swoim ciałem za wyciętym negatywem. Być może wbrew swoim intencjom. Tomasz Opania studiował we Wrocławskiej PWSSP, dyplom z rzeźby obronił w pracowni prof. Leona Podsiadły (1994r.), doktorat uzyskał w roku 2006. Stypendysta Ministra Kultury i Sztuki (1993r.) oraz rządu Konfederacji Szwajcarskiej (lata 1994-1996, program "Dla młodych artystów"). Obecnie pracuje na ASP we Wrocławiu.

Anka Leśniak -"SUR-REALIZACJE. Chciałam tylko latać"(realizacja na ulicy Jasnej 5) - należy do prac, które artystka tworzy na opuszczonej architekturze. Ich znaczenie związane jest z kontekstem miejsca - historią miasta, dzielnicy, budynku, ludzi. Praca będzie dotyczyć niemieckiej pilotki Hanny Reitsch. Leśniak pochyla się nad nią jako nad kobietą nieumiejscowioną w historii, pozbawioną miejsca w panteonie osób, które warto upamiętnić. Reitsch to dla artystki kobieta, która bez względu na przeszkody społeczne i obyczajowe realizowała swoją pasję, dążyła do wolności decydowania o sobie. Aby tego dokonać musiała wejść w męski świat i nie uniknęła jego pułapek. W instalacji ważny będzie motyw lustrzanego odbicia i spojrzenia z różnych perspektyw. Anka Leśniak jest absolwentką Historii Sztuki Uniwersytetu Łódzkiego (dyplom 2003r.) oraz Wydziału Edukacji Wizualnej Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi (dyplom 2004r.). Działa w obszarze multimediów i sztuki tradycyjnej, np. malarstwa. W swojej twórczości zajmuje się zwalczaniem stereotypów dotyczących kobiet oraz obalania ich fasadowych wizerunków.

Paulina Braun „The Cables”, (realizacja na Placu Ratuszowym) - do tego projektu zaproszeni zostali mieszkańcy jednej z kamienic w centrum Jeleniej Góry. Ludzie ci opowiadają historie związane z miejscem ich zamieszkania w kontekście ulicy, miasta, całego kraju. Ich wypowiedzi wysłuchać będzie można dzięki słuchawkom rozciągniętym przed budynkiem w różnych kierunkach i odległościach. Paulina Braun w swojej realizacji „wyciąga” historie mieszkańców z wnętrza budynków. Artystka jest absolwentką Szkoły Aktorskiej i Telewizyjnej SPOT w Krakowie. Realizuje prace z dziedziny Community Art. Za projekt "Foksal 13, 15" otrzymała Grand Prix w konkursie „Wykluczone”. Jest członkinią OHP Kultura - programu realizowanego przez Fundację Uptown.

Małgorzata Kazimierczak - "Konfrontacje mentalne - pomiędzy miejscem i czasem"
(realizacja na Placu Ratuszowym) - to projekt badawczy, oparty na próbie stworzenia mentalnej sieci, na którą złożą się wypowiedzi, konfrontacje myśli, przekonań i poglądów różnych osób za pośrednictwem relacji, rozmowy i kontaktu. Efektem finalnym, rezultatem przedsięwzięcia, będzie artystyczna platforma wypowiedzi w formie instalacji video. Materiał realizowany będzie w przestrzeni społecznej, rozmowy prowadzone będą z mieszkańcami wszystkich miejscowości, w których odbywa się Biennale.
Małgorzata Kazimierczak jest absolwentką ASP we Wrocławiu na wydziale Grafiki, Malarstwa i Rzeźby (dyplom z wyróżnieniem w 1995r.). Artystka multimedialna pracująca w obszarze sztuki idei, koncepcji, przestrzeni instalacyjnej, fotografii, filmu, eksperymentalnego oraz video-artu. Tworzy projekty procesualne rozłożone w czasie oparte na spotkaniach, działaniu i kontakcie.

Program:
8 września (sobota) - galeria BWA
16.00 - 17.00 - spotkanie autorskie z Łukaszem Guzkiem "Stałe - efemeryczne-społeczne"
Łukasz Guzek - historyk sztuki i krytyk, autor ponad 250 publikacji poświęconych sztuce współczesnej. Kurator Biennale.
17.00 - 18.00 - prezentacja autorska Anny Leśniak
18.00 - 18.40 - projekcja filmu Konrada Smoleńskiego "Energy hunters"
Konrad Smoleński - artysta sztuk wizualnych, fotograf, muzyk. W swojej twórczości wykorzystuje różnorodne media, m.in. wideo, instalację, performance, muzykę.

9 września (niedziela) - galeria BWA
12.00 - 13.00 - prezentacja autorska Pauliny Braun

10 września (poniedziałek) - galeria BWA
12.00 - 13.00 - spotkanie autorskie z Wojciechem Ciesielskim "Przerwy w procesie"

Na przykładzie kilku zjawisk, twórczości polskich artystów oraz własnej pracy kuratorskiej, Wojciech Ciesielski zarysuje problemy i wątpliwości, które dotykają odbiorców sztuki. Poruszy zagadnienia takie, jak: sztuka kontekstualna, krytyczna, sztuka osobna oraz konsekwencje, jakie ze sobą niosą. Ujawni manipulacje, jakich często dopuszczają się kuratorzy różnorodnych wystaw i jakim poddają się sami artyści.

13.00 - 13.45 - projekcja filmu Konrada Smoleńskiego "Track"

11 września (wtorek) - galeria BWA
11.00 - 12.00 - spotkanie autorskie z Magdaleną Ujmą "Sztuka w przestrzeniach publicznych: wybrane przykłady i problemy z nimi związane"
Magdalena Ujma - krytyczka sztuki i kuratorka, eseistka, feministka. Kuratorka krakowskiej Galerii Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki.

17.00 - 18.00 - prezentacja autorska Tomasza Opani

12 września (środa) - galeria BWA

12.00 - 13.00 - spotkanie autorskie z Grzegorzem Borkowskim "Samorealizacja - samoorganizacja"
Idea "samorealizacji - samoorganizacji" to coś jak manifest albo jedna z możliwości zapisu tego, czym obecnie wielu z nas żyje. To idea w poprzek podziału na sztukę i sprawy społeczne; idea ani lewicowa ani prawicowa, albo i lewicowa i prawicowa, bo generalnie w poprzek podziałów politycznych, dlatego akcentowane są "struktury poziome" (oczywiście struktury nieformalne) i w tym duchu są te hasła zawierające dystans do polityków, afirmację przyjemności, współdziałania z ludźmi i bezpośredniej obecności (...)"

13 września (czwartek) - galeria BWA

11.00 - 12.00 - Małgorzata Kazimierczak "Tablice miejskie myśli społecznej'' / uroczyste zawieszenie tablic ( w przestrzeni Rynku)
12.30 - 13.30 - Alicja Jodko "Animacja oswaja świat" - prelekcja i pokaz filmów realizowanych przez Dziecięcą Wytwórnię Filmową z Galerii Entropia we Wrocławiu

Podczas pokazu będzie można zobaczyć nie tylko hity DWF - jak Paweł i Gaweł, Wojna grzybów z muchami, Potwór marnotrawny, Lot na Księżyc, IQ, Czadowy prezent, Marzę/mażę sobie... ale też odważne eksperymenty i luźne grupowe żarty krążące wokół historii kina jak KINO DWF. W programie pokazu znajdują się zarówno realizacje grupowe, jak i indywidualne, włącznie z serią Spacerków Oli Popińskiej. Pokaz filmowy przeplatany będzie mini wykładami o animacji oraz demonstracją jej technik.

16.00 - 17.30 - uroczyste odsłonięcie realizacji Tomasza Opani, Pauliny Braun, Anki Leśniak, w przestrzeni miejskiej, oprowadzanie po obiektach
18.00 - 18.45 - panel dyskusyjny, prowadzenie: Andrzej Saj i Łukasz Guzek
18.45 - 19.30 - finisaż z udziałem wszystkich artystów i krytyków biorących udział w projekcie
20.00 - 20.30 - prezentacja autorska Małgorzaty Kazimierczak "Konfrontacje mentalne - pomiędzy miejscem i czasem", projekcja filmowa

Ogłoszenia

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Wandale kontra naukowcy

Debata samorządowców

Doczekają się ronda

Wpadka fałszerzy

Przełamywanie barier  

Oczyszczalnia w Szklarskiej Porębie do rozbudowy  

Burza po interwencji w autobusie miejskim

Orle pamięta o Ryszardzie Semczuku

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
686
Tak
25%
Nie
72%
Nie wiem
4%