MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Czwartek, 24 września
im. Gerarda, Teodora

Sienkiewiczowski sukces licealistek z „Żeroma”

Wiadomości: Jelenia Góra
Poniedziałek, 24 października 2016, 7:54
Aktualizacja: Wtorek, 25 października 2016, 7:51
Autor: Robert Czepielewski
Fot. Robert Czepielewski
W tym roku obchodzimy 100. rocznicę śmierci i 170. rocznicę urodzin Henryka Sienkiewicza. Z tej okazji odbywa się wiele imprez. Jedną z nich był Konkurs Sienkiewiczowski, zorganizowany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej w ramach Olimpiady Literatury i Języka Polskiego, do którego przystąpiły dwie uczennice I Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Jeleniej Górze: Oliwia Majchrowska i Ewa Tucholska.

Uczestnictwo w konkursie okazało się wielkim sukcesem, gdyż Oliwia Majchrowska została laureatką konkursu, natomiast Ewa Tucholska zakwalifikowała się do centralnego konkursu.

Żeby zakwalifikować się do konkursu trzeba było napisać pracę na jeden z dziesięciu tematów dotyczących życia i twórczości pisarza. Ewa Tucholska i Oliwia Majchrowska wybrały ten sam temat czyli: „Biografia Henryka Sienkiewicza i wielka przygoda Polaka i Europejczyka”. Jak przyznaje Ewa, impulsem do przystąpienia do konkursu jest jej pasja poznawania historii sławnych pisarzy, a sympatia do twórczości Henryka Sienkiewicza sprawiła, że z podjęciem decyzja o przystąpieniu nie miała problemów. Ewa Tucholska przyznaje też, że dopiero przygotowując się do zawodów dowiedziała się jak ważną kobietą dla Sienkiewicza była Helena Modrzejewska.

Laureatka Konkursu Oliwia Majchrowska, dzięki uczestnictwu w wydarzeniu poznała inne, mniej znane oblicze Henryka Sienkiewicza. - W szkole przedstawia się go jako autora powieści historycznych, ale tak naprawdę Sienkiewicz spełniał się na wielu płaszczyznach. Pisał nowele, fantastyczne reportaże z podróży, w których spędził 17 lat swojego życia - powiedziała Oliwia

Zapytana co czuje po osiągnięciu tak dużego sukcesu odpowiedziała: -Satysfakcję, że trud włożony w tą pracę został doceniony.

Swojej radości nie ukrywali opiekunowie uczennic Katarzyna Dobrzańska i Jan Owczarek. - To jest wielka sprawa - mówi Jan Owczarek nauczyciel j. polskiego Ewy Tucholskiej. - Szczególnie, gdy uczeń bierze udział w tak ważnym wydarzeniu i udaje mu się dotrzeć do szczebla centralnego. Musimy pamiętać, że OLiJP jest najważniejszym konkursem organizowanym w kraju, jeśli chodzi o przedmiot języka polskiego – dodał.

Równie z wielkimi emocjami o wydarzeniu i sukcesie uczennic mówi Katarzyna Dobrzańska, opiekunka i nauczycielka j. polskiego Oliwii Majchrowskiej. - Jestem bardzo dumna z dziewczyn, a szczególnie z Oliwii, która włożyła ogromny wysiłek w ten konkurs, poświęciła sporą część wakacji i wykazała się ogromną determinacją. To była też wielka przygoda dla mnie, kiedy mogłam obserwować jak Oliwia odkrywa polskiego pisarza, gdyż Sienkiewicz, którego poznajemy w szkole to zaledwie rąbek tajemnicy, którą nam noblista pokazuje.

W nagrodę Oliwia Majchrowska wyjedzie w podróż do Rzymu, gdzie w Wiecznym Mieście będzie podążać śladami Henryka Sienkiewicza.

Ogłoszenia

Czytaj również

Kruszwicka na finiszu  

Obradowali seniorzy

List Dolnośląskiego Kuratora Oświaty do Rodziców

Komentarze (5) Dodaj komentarz

~belfer 24-10-2016 8:55
Gratulacje dla dziewczyn,pozdrowienia dla najlepszej polonistki ever prof.Dobrzanskiej,
~ona 24-10-2016 9:18
Gratulacje ............wiecej takich wiadomosci na jelonce:)))))))
~gość 24-10-2016 15:04
Gratulacje!!! Dziewczyny jesteście super!!! Życzę powodzenia w szkole oraz radości i smakowania sukcesu!!!
~czytelniczka. 24-10-2016 21:28
a szkoła powinna dołożyć kasę i drugiej uczennicy zafundować taki sam wyjazd- w końcu dotarła równie daleko i godnie reprezentowała szkołę.
~alicjam78 25-10-2016 6:55
Wielkie gratulacje i słowa podziwu dla obu uczennic.Jeszcze komuś chce się chcieć.Takie dziewczyny to prawdziwy skarb dla szkoły!!!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Ponad 716 tys. zł na wymianę źródeł ciepła

Laptopy dla szkół

"Skarb" Solidarności ukryty w Komarnie zostanie wydobyty

W Sosnówce trwa strajk okupacyjny...  

Do miejskiego autobusu tylko ze złożoną hulajnogą

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
818
Tak
24%
Nie
72%
Nie wiem
4%