MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Wtorek, 14 lipca
im. Kamila, Marcelina

Sięgnęli po dublet w Pucharze Europy!

Wiadomości: Praga
Poniedziałek, 18 września 2017, 0:07
Aktualizacja: 0:10
Autor: MDvR
Fot. użyczone
Dolnośląscy kajakarze Zofia Tuła i Tomasz Czaplicki (KKK Jelenia Góra) w miniony weekend dopisali kolejne sukcesy do listy swoich tegorocznych osiągnięć. Mistrzyni Polski we freestyle'u kajakowym i srebrna medalistka Pucharu Świata 2016 w pięknym stylu zwyciężyła w czwartych i finałowych zawodach Pucharu Europy. Tomasz Czaplicki po zaciętym pojedynku tym razem wywalczył srebro.

Finałowe zmagania Pucharu Europy rozegrano podczas kultowej imprezy kajakowej "Freestyle Fest" na torze kajakowym w Pradze. W zmaganiach europejskiej czołówki freestyle'u kajakowego nie mogło zabraknąć reprezentantów Słowacji, Czech, Niemiec, Austrii, Belgii, Polski i nawet Argentyny.

Właśnie podczas Freestyle Fest zapadły ostateczne rozstrzygnięcia w klasyfikacji generalnej Pucharu Europy. Zofia Tuła pomimo tego, że zwycięstwo w całości Pucharu miała w kieszeni już wcześniej nie postanowiła oddawać pola rywalkom. Awansowała do finału z notą z eliminacji 1113 pkt. (suma dwóch przejazdów). Z drugiego miejsca do zmagań finałowych dostała się utytułowana Słowaczka Nina Csonkova z 743 pkt. Trzecia po eliminacjach była
Niemka Anne Hubner - 707 pkt.

- Różnica w punktacji między pierwszą trójką, a resztą dziewczyn, które zakwalifikowały się do finału była tak duża, że było jasne, że to właśnie między Zosią, Niną i Anne rozegra się walka o zwycięstwo - komentuje Tomasz Czaplicki.

W finale kobiet już pierwszy z trzech przejazdów wyłonił zdecydowaną liderkę i zwyciężczynię zawodów. Zosia rozpoczęła swój przejazd od figury wejściowej (entry move) bazującej na salcie do przodu. Potem przeszła do sekwencji salt o nazwach Mc Nasty i piruetów połączonych z saltem w przód - Phonix Monkey. Po chwili sędziowie podali wynik 570 pkt. Z tą notą pozostawiając rywalki daleko w tyle Zofia Tuła zwyciężyła we Freestyle Fest trzeci rok z rzędu.

Zobaczcie najwyżej oceniony z przejazdów Zosi podczas Freestyle Fest:

Na drugi stopień podium wskoczyła wicemistrzyni Europy Anne Hubner. Brąz zdobyła zwyciężczyni wcześniejszego Pucharu Europy 2015 - Nina Csonkova.

- Odwój w Pradze nie należał do najprostszych. Fajnie, bo nie trzeba było martwić się, że podczas przejazdu się z niego wypadnie. Minusem jednak było to, że jak się stanęło w nim bokiem, to ciężko było się wydostać i dużo czasu marnowało się na ustawienie do kolejnej figury. Cieszę się ze swoich przejazdów, choć zanim przyjechałam do Pragi liczyłam na pobicie swojego wyniku punktowego z zeszłego roku. Jednak jestem zadowolona, ponieważ po treningach obawiałam się, że przejazdy nie pójdą mi tak dobrze - wyznał Zofia Tuła.

W konkurencji mężczyzn rywalizacja już na poziomie eliminacji była bardzo zacięta. Zgodnie z zapowiedzią komentatorów walka o zwycięstwo miała się rozstrzygnąć między zwycięzcą dwóch poprzednich edycji Freestyle Fest, zwycięzcą Pucharu Świata 2016 i liderem Pucharu Europy - Tomaszem Czaplickim, a dwukrotnym mistrzem Europy i trzykrotnym wicemistrzem świata Peterem Csonką ze Słowacji.

We wszystkich poprzednich edycjach tegorocznego Pucharu Europy w rywalizacji między Czaplickim i Csonką, Polak był górą. Tomek nie zszedł ani razu z podium Pucharu, a w trakcie zawodów poprzedzających Freestyle Fest zwyciężył (Graz – Austria). Peter zajął wtedy drugie miejsce. W Pradze po bardzo widowiskowym finale role się odwróciły i tym razem to Słowak odniósł zwycięstwo. Zawodnik Karkonoskiego Klubu Kajakowego z
Jeleniej Góry zdobył srebro z notą 1090 pkt. Trzecie miejsce zdobył wicemistrz Polski Bartosz Czauderna, który w najlepszym ze swoich przejazdów zdobył 1060 pkt.

- Nie udała mi się sztuka wygrania Freestyle Fest po raz trzeci z rzędu, ale tego dnia zwycięstwo słusznie należało się Peterowi, który w finale zdecydowanie objął prowadzenie i dowiózł je do końca z przejazdem ocenionym przez sędziów na ponad 1500 pkt. Gratulacje dla zwycięzcy, zdobywcy brązu i wszystkich finalistów. Jak przystało na finał Pucharu Europy poziom był bardzo wysoki i walka zacięta, aż do końca - mówił Tomasz Czaplicki.

Zobaczcie przejazd, który dał Tomkowi srebro Freestyle Fest 2017:

W rywalizacji juniorów srebro wywalczył Michał Sobieraj-Jakubiec z Krakowskiego Klubu Kajakowego z notą 520 pkt. plasując się tuż za reprezentantem Niemiec. Eric Linsel zdobył 550 pkt. i po raz pierwszy odniósł zwycięstwo w zawodach z cyklu Pucharu Europy. Brąz
wywalczył reprezentant gospodarzy David Hlavacek z 413 pkt.

Finałowy Puchar Europy skończył się pozytywnie dla Polaków. Zdobyliśmy w
tej edycji 4 medale: 1 złoto – Zofia Tuła (K1K), 2 srebra – Tomasz Czaplicki (K1M) i Michał Sobieraj-Jakubiec (K1JM), 1 brąz – Bartosz Czauderna (K1M).

Zwycięstwo w całym tegorocznym Pucharze Europy powędrowało do Polaków. Zarówno w kategorii kobiet, jak i mężczyzn. Zofia Tuła nie pozostawiła szansy swoim rywalkom zwyciężając we wszystkich – czterech imprezach. Tomasz Czaplicki zwyciężył z brązem, srebrem, złotem i srebrem. Na wynik końcowy Pucharu Europy składały się 3 lepsze wyniki z czterech imprez – Millau (Francja), Wildalpen (Austria), Graz (Austria) i Praga (Czechy).

Ogłoszenia

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Politycy komentują wynik wyborów

Sięgnęli po medale w siatkówce plażowej

Spragnieni rywalizacji wrócili na tor w Siedlęcinie

Półkolonie z MOS–em po pierwszym turnusie

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Guwer: To będzie profesjonalny skatepark treningowy

Senator zaklejał plakaty? Jest odpowiedź K. Mroza

Dobrej zabawy było jak zwykle pod dostatkiem

Sonda

Powstała miejska plaża nad Bobrem, czy to dobre miejce, także na rodzinny, relaks?

Oddanych
głosów
711
Tak
46%
Nie
41%
Nie wiem
14%