MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Piątek, 25 września
im. Aurelii, Władysława

Sięgają do portfela pasażera

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Środa, 19 marca 2008, 7:09
Aktualizacja: Czwartek, 20 marca 2008, 7:13
Autor: ROB
Fot. TEJO
Od kilku do kilkunastu złotych podrożeją bilety miesięczne Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego. Nową, rewolucyjną taryfę opłat opracowują radni z komisji gospodarki komunalnej. Ma wejść ona w życie w połowie roku.

Najwięcej podrożeją bilety miesięczne, ważne od 1 do ostatniego każdego miesiąca. Dla przykładu, za bilet normalny na terenie strefy Jeleniej Góry płacimy obecnie 63,2 zł. Nowa cena to 75 złotych.

Taryfa zaproponowana przez MZK i radnych komisji gospodarki komunalnej, zakłada też wprowadzenie nowych biletów, na dowolną ilość dni aż do pół roku. Przykładowo, pasażer może kupić sobie bilet na 50 dni, albo na 123 dni. Te bilety mają być opłacalne.
Nowością będzie też bilet na wszystkie strefy. Przeznaczony jest on dla tych, którzy jeżdżą przez kilka stref opłat, np. z Podgórzyna do Jeżowa Sudeckiego.

Dla osłody, tańszy ma być bilet jednorazowy na dwie strefy (np. Piechowice – Jelenia Góra). Normalny obecnie kosztuje 4,1 zł, nowa proponowana cena to 3,8 zł. Bilet jednorazowy na jedną strefę podrożeje od 2,24 zł do 2,3 zł.

Jak oszacował dyrektor MZK Marek Woźniak, nowe taryfy zwiększą przychody zakładu o 700 tysięcy złotych rocznie.
Radni są zdania, że podwyżki są konieczne. – W ciągu ostatnich 6 lat ceny biletów wzrosły o 7 procent, a cena oleju napędowego w tym samym okresie wzrosła o 64 procent – uzasadnia Jerzy Lenard, przewodniczący komisji gospodarki komunalnej.

Nie obawia się, że MZK przez to straci pasażerów. – Klientów i tak będzie ubywało, gdyż wielu ludzi jeździ samochodami – mówi. – Możemy przyciągnąć klientów np. nowoczesnym taborem. A żeby wymieniać stare autobusy na nowsze, zakład musi mieć pieniądze.

Nie wszyscy zgadzają się jednak ze zdaniem przewodniczącego. – To bez sensu, przecież bilety i tak są już drogie. We Wrocławiu jednorazowy bilet normalny kosztuje 2 złote, u nas 2,24 zł.

Na razie to tylko propozycja zmian, ale poparli ją radni komisji gospodarki komunalnej. Projekt musi jeszcze uzyskać zgodę związków zawodowych MZK. Dopiero po tym zostanie przedstawiony radzie pod głosowanie. Jak planuje Jerzy Lenard, nowa taryfa powinna wejść w życie w połowie roku. Nie wiadomo jednak, czy rada zgodzi się na proponowane podwyżki.

Wyjaśnienie Marka Woźniaka - dyrektora MZK
/.../
Miejski Zakład Komunikacyjny jest przewoźnikiem realizującym usługę transportową zleconą przez Miasto i nie ma wpływu na wysokość cen biletów. O cenach (zgodnie z postanowieniami art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 5 lipca 2001 r. o cenach) oraz o lokalnych uprawnieniach do przejazdów bezpłatnych bądź ulgowych decyduje Rada Miejska ustanawiając „Taryfę przewozu...”. Nie jest tutaj istotnym, czy przewoźnikiem jest MZK, czy jakiś inny podmiot gospodarczy – jest to polityka transportowa miasta a decyzje leżą w gestii Rady Miejskiej. Ustalając uprawnienia do przejazdów bezpłatnych bądź ulgowych Rada Miejska przyjmuje jednocześnie zobowiązanie refundowania przewoźnikowi utraconych z tego tytułu wpływów.

W sytuacji zakładu budżetowego jakim jest Miejski Zakład Komunikacyjny istnieją dwa źródła finansowania, a o których, poprzez stosowne uchwały, decyduje Rada Miejska: wpływy z biletów oraz dopłata z budżetu miasta. Jeżeli wpływy z biletów nie pokrywają kosztów działalności przewoźnika, Rada Miejska, dla zbilansowania rachunku kosztów działalności MZK może podjąć różnego rodzaju działania poprawiające wynik finansowy, tj:
- może nie dokonywać żadnych zmian,
- może pozostawić ceny biletów na dotychczasowym poziomie a zwiększyć dopłatę z budżetu,
- może pozostawić dopłatę z budżetu na dotychczasowym poziomie a podwyższyć ceny biletów,
- może także podwyższyć ceny biletów oraz dopłatę z budżetu.
Od przyjętej polityki transportowo-społecznej miasta oraz zasobności budżetu zależy, które działanie zostanie uruchomione.

"Projekt musi jeszcze uzyskać zgodę związków zawodowych MZK.” – jest to oczywista nieprawda – zakładowe organizacje związkowe MZK nie są do tego uprawnione. Zgodnie z postanowieniami art. 19 ustawy z dnia 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych, prawo opiniowania założeń i projektów aktów prawnych w zakresie objętym zadaniami związków zawodowych ma organizacja związkowa, reprezentatywna w rozumieniu ustawy z dnia 6 lipca 2001 r. o Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno-Gospodarczych i wojewódzkich komisjach dialogu społecznego. W przypadku omawianego projektu „Taryfy...” prawo opiniowania posiadają: Rada Powiat OPZZ w Jeleniej Górze, Zarząd Regionu NSZZ „Solidarność” w Jeleniej Górze oraz Dolnośląski Zarząd Wojewódzki Forum Związków Zawodowych we Wrocławiu.

Ceny biletów są elementem polityki transportowej danego miasta stąd też ceny stosowane we Wrocławiu nie mogą stanowić wykładni dla Jeleniej Góry – jest to miasto wielokrotnie większe od Jeleniej Góry, generujące bardzo duży ruch pasażerski a co za tym idzie również na odpowiednim poziomie wpływy z biletów. Stosownie do swojej wielkości Wrocław posiada też odpowiedni budżet, pozwalający na ustanowienie takich a nie innych cen biletów.

Ogłoszenia

Czytaj również

Jelonków trochę mniej

Do miejskiego autobusu tylko ze złożoną hulajnogą

Komputery dla szkół

Komentarze (36) Dodaj komentarz

~JeleniogórzaninT 19-03-2008 8:15
Żeby nie wyszło, że podniosą cenę do kwoty 80 zł, bo tyle jest np we Wrocłwiu za bilet miesieczny, gdzie na autobus czy tramwaj nawet w weekendy czeka się maximum 10 min.
~Xenna 19-03-2008 8:21
No to chyba będziemy jeździli na rowerach wszyscy :/
~m.n 19-03-2008 8:21
następna paranoja>niedosyć że za leczenie będziemy musieli płacic to jeszcze bilety idą w góre ,jest cos co nie idzie w góre?tak tylko w polsce może być poprostu superrrrrrrrrr.
~Ja 19-03-2008 8:25
To jest KARYGODNE! I tak mamy już najdroższe bilety w Polsce... Szkoda słów!
~ola 19-03-2008 8:57
Nie ma to jak wyjść z ręką do pasażera. Wg przykładu różnica w cenie na bilecie miesięcznym wyniesie aż!!! 11,80 zł !!! Chyba lekka przesada .A miało być tak fajnie... autobusy nie miały grupować się w stada... podaje przykład : linia nr 6 godzina : 11- 06 30 54 przystanek sygietyńskiego linia nr 7 godzina: 11 -07 31 55 przystanek sygietyńskiego linia nr 6 godzina : 16 - 17 29X 41 przystanek sygietyńskiego linia nr 7 godzina : 16 - 17 29 41 przystanek sygietyńskiego linia nr 6 godzina: 17- 05 29 przystanek sygietyńskiego linia nr 7 godzina: 17 - 05 29 przystanek sygietyńskiego I jak widzimy autobusy rzeczywiście nie grupują się w stada ...buhhhaaaaa
~Marian elektryk 19-03-2008 9:08
Niech MZK wymieni te rozsypujące się autobusy, a potem niech podwyższą cenę biletów. Stan niektórych autobusów jest przerażający, głośne, czuć w środku spalinami. Ogólnie strach nimi jeździć.
~joorek 19-03-2008 9:36
To skandal! A w Irlandii wszystko jest za darmo.
~***** 19-03-2008 9:55
STRAJK LEKARZY I PIELĘGNIAREK i oni znowu chcą strajkować? znowu im mało?/nasza polska składa sie z podwyżek z bałaganu i z czego jeszcze? a płace jak stoją tak będą stały
~BYKI 19-03-2008 10:16
Kochana jelonko, wiele razy pisałam wam, żebyście nie robili błędów. Niestety, wasza wiedza nie starcza do napisania jakiejkolwiek wiadomości. Przykład? Od kilku do KILKUNASTU złotych podrożeją bilety miesięczne. Mnie w szkole uczyli, że kilkanaście to 11 i więcej (do 19). Poza tym w tekście są inne byki (przecinek). Nie czepiam się, chcę tylko abyście wzięli do ręki słownik. <br><br> <i> Zgodnie z regułami interpunkcji, przed "abyście" - wprowadzającym zdanie podrzędne, stawiamy przecinek :-) </i>
BoaPL 19-03-2008 10:31
To jest karygodne ze MZK wykozystuje sytuacje i chce zarobic na biednych. Tylko Oni kozystaja z biletow miesiecznych. Ci co maja pieniadze i tak kozystaja z samochodow. Ja podnioslbym cene biletow jednorazowych do 2,40 i mniej za miesieczne. Przecierz miastu powinno zalezec na tym aby wiecej ludzi kozystalo na codzien z komunikacji miejskiej. Do Ja To nie slyszales ze w Warszawie bilety beda po 3 zl?
~ Do ~m.n 19-03-2008 10:40
Pytałeś czy jest cos w Polsce co nie idzie w góre jest nasze płace
~konserwatywny liberał 19-03-2008 10:49
Już to widzę, jak za wspomniane 700 tys. Pan Woźniak kupuje nowy tabor - ba choćby jeden nowy autobus dla MZK...! Kpina Panie Lenard! Najpierw dajcie ludziom alternatywę - wyremontujcie drogi publiczne, wybudujcie ścieżki rowerowe, a później podnoście sobie ceny przewozów komunikacją miejską do woli! Zobaczymy ilu wówczas będziecie mieli chętnych cwaniacy! W końcu taki piewca liberalizmu gospodarczego jak PO powinien wiedzieć, że społeczeństwu należałoby dać w pierwszej kolejności wybór... A jaki jest wybór, skoro na każdym kroku podnosicie jak nie podatki lokalne, to opłaty, przez co wzrastają koszty utrzymania nie tylko życia ale i prowadzenia działalności gospodarczej. Po takich pseudokapitalistycznych zagrywkach naszej lokalnej PO, jedyne co pozostanie na drogach, to chyba dziury i jadące po nich furmanki, no i oczywiście bryki lokalnych pasibrzuchów...
~heheee 19-03-2008 10:58
ciekawe jakie najdroższe bilety w Polsce?????? wystarczy pojechać do poznania i przejechać się środkiem komunikacji miejskiej... tam to po kieszeni równo pojechali... bilet normalny na 30 dni kosztuje 81 zl, a taki zwykły to 2 zł ale tylko na 15 min, a w ciągu 15 min wiele można nie przejechać... a jadąc bez biletu nasz portfel straci 300 zl a ściągalność mandatów jest najwyższa w Polsce... więc nie narzekajmy...
Marian Elektryk 19-03-2008 11:07
<i> usunięte po zgłoszeniu internauty </i>
~Jerzy Lenard 19-03-2008 11:14
Do wszystkich beznamiętnie krytykujących wszystko, wszystkich, w tym również projekt Taryfy. Wzrost cen biletu jednorazowego normalnego w okresie 2002-2008 wyniósł 6,7%. Wzrost cen biletu miesięcznego na wszystkie dni tygodnia wyniósł w tym samym okresie 7,1%. Podany w artykule wzrost cen oleju napędowego (64%), który jest drugim co do wielkości kosztem MZK, dotyczył okresu luty 2002 - luty 2008 (wówczas rozpoczynaliśmy prace nad nową taryfą). Wzrost cen oleju napędowego na dzień dzisiejszy w stosunku do lutego 2002 wynosi już ponad 85%. W tym okresie wzrosły również wynagrodzenia – główny koszt MZK (nie w takim stopniu jak paliwo, ale i tak o wiele więcej niż ceny biletów). Bilety w Jeleniej Górze wcale nie należą do najwyższych. Owszem, bilety jednorazowe są jedne z droższych, ale korzysta z nich stosunkowo niewielka liczba pasażerów (3/4 jeździ korzystając z biletów okresowych). Natomiast bilety okresowe są jedne z najtańszych w Polsce. Kilka przykładów cen biletów miesięcznych na wszystkie linie na wszystkie dni tygodnia (z miast o zbliżonej wielkości do Jeleniej Góry): - Jelenia Góra: 63,20 zł - Kielce: 104,00 zł - Rzeszów: 114,00 zł - Włocławek: 82,00 zł - Grudziądz: 78,00 zł - Ostrów Wielkopolski: 80,00 zł - Kutno: 74,00 zł - Przemyśl: 98,00 zł - Elbląg: 80,00 zł - Koszalin: 98,00 zł - Konin: 96,00 zł - Legnica: 90,00 zł - Głogów: 99,00 zł - Kalisz: 92,00 zł - Leszno: 100,00 zł Dla zainteresowanych: służę większą liczbą porównań, nie tylko zresztą cen biletów. Do średniej krajowej jeszcze długo nam będzie brakować. Paliwo w Legnicy kosztuje tyle samo co w Jeleniej Górze. Ktoś musi więc dołożyć. Dokłada budżet, czyli również ci, którzy nie korzystają z komunikacji miejskiej. Proponuję przejechać się do kilku miast, w których ceny biletów są wysokie i zobaczyć stan taboru (np. Rzeszów, Koszalin). Nowy, niskopodłogowy, czysty, częstotliwość kursów znacznie wyższa niż u nas. Np. Koszalin (cena biletu 98 zł) przy porównywalnej ilości wozokilometrów (4,2 mln) w stosunku do Jeleniej Góry (4,1 mln) przewozi 23 mln pasażerów. U nas jest to ok. 14 mln. W budżecie Jeleniej Góry na 2008 rok zaplanowano dotację w wysokości ponad 7,9 mln zł, w tym dotację do wydatków bieżących prawie 6,8 mln zł (o 25% więcej niż w roku ubiegłym). To duża kwota. Porównań wzrostu cen należy dokonywać przede wszystkim w stosunku do głównych grup biletów, tj. miesięcznych ulgowych ustawowych i lokalnych oraz miesięcznych normalnych ważnych w dni robocze (łącznie 70% biletów okresowych). Odpowiednio planowany jest wzrost o 3,30 zł, 5,80 zł i 10 zł. Czy mieszkańcy przesiądą się na rowery? Nie sądzę. Średniej klasy rower kosztuje ok. 1000 zł. Poza tym w Jeleniej Górze na rowerze jeździ się średnio przyjemnie (mało ścieżek i pasów przeznaczonych dla cyklistów). Ale do rzeczy. Jeżeli nie rower to samochód. Koszt miesięczny: jedno tankowanie w zależności od baku i rodzaju paliwa to ok. 150-250 zł. Trzeba doliczyć jeszcze koszt zakupu samochodu, ubezpieczenie oraz pozostałe koszty eksploatacji, czasem również koszty parkowania, itp. Wynika z tego, że bilet miesięczny jest kilka, kilkanaście razy tańszy od samochodu. To nie wzrost cen biletów jest wyznacznikiem rezygnacji z komunikacji miejskiej. Inaczej. Autobus to niski koszt przemieszczania się. Samochód: wysoki koszt, ale większa mobilność i komfort. Rezygnacja z autobusu oznacza, że podnosi nam się poziom dochodów, które możemy w części przeznaczyć na zwiększenie komfortu życia. Przecież liczba pasażerów cały czas spada, mimo że wzrost cen w ostatnich latach był niższy niż poziom inflacji. To nie ceny biletów determinują nasze przejście „z autobusu na samochód”. Czego więc potrzeba, aby wzrastała (a przynajmniej nie spadała) ilość pasażerów? M.in. częstego kursowania autobusów oraz komfortowego i szybkiego przejazdu (czysty pojazd, miejsce siedzące, bliskość przystanku, łatwość i szybkość ewentualnego przesiadania się). Ale to niestety kosztuje. I to dużo. Jeden nowy (fabrycznie) autobus to koszt ca. 800 tys. - 1 mln zł. A w naszym MZK jest ponad 80 autobusów, w większości kilkunastoletnich i mocno wyeksploatowanych. Ekonomia jest nieubłagana. Możemy zaklinać rzeczywistość. Możemy populistycznie nie reagować na zmiany na rynku (jak np. w tym przypadku wzrost cen paliw czy wzrost płac). Możemy coraz więcej przeznaczać środków z budżetu (w związku z tym, że budżet nie jest z gumy, trzeba komuś innemu zabrać). Tylko dokąd nas to zaprowadzi. W większości innych miast władze dawno to zrozumiały. Mam nadzieję, że w naszym mieście przyszedł również na to czas. Z poważaniem. Jerzy Lenard
~ANONIM 19-03-2008 11:18
JAK TO JEST, ŻE DO MZK-A PRZYJEŻDZAJĄ CYSTERNY Z NAPISAMI OLEJ OPAŁOWY!!! JAZDA NA TYM OLEJU JEST ZAKAZANA, CZY KTOŚ MOŻE SIĘ TYM ZAINTERESOWAĆ??? CENA OPAŁOWEGO TO OKOŁO 3 ZŁOTYCH, WIĘC KTOŚ TU ZASŁANIA SIĘ WYSOKIMI CENAMI OLEJU NAPĘDOWEGO ORAZ PODWYŻSZA CENY BILETÓW A NA BOKU WAŁKUJE SOBIE TAŃSZE I ZABRONIONE PALIWO!!! PROSZĘ SIĘ TYM ZAINTERESOWAĆ!!!
~Normaly 19-03-2008 11:44
Nowoczesny Tabor tylko ta nowoczesnośc to wczesny poprzedni wiek średnia autobusów wynosi około 14 lat same nowości faktycznie a komfort też super szczegulnie te małe nocki jak pada deszcz to można nawet w cenie biletu głowe umyc tylko szamponu niema same rewelacje
~Sloujol 19-03-2008 11:52
szkoda ze mzk szuka kasy tylko w naszych portfelach .. nie dość ze po kupowali autobusy z 2 drzwiami co jest bardzo śmieszne to jeszcze autobusy sie spóźniają nie zatrzymują na przystankach (mowie o tym jak ktoś stoi to autobus nie potrafi sie zatrzymać tylko jedzie dalej ) i jak już jakiś przyjedzie to trzy albo cztery na raz ... później przez 20 min nie ma nic ....
~DEKSTER 19-03-2008 15:05
do anonim ZANIM ZACZNIESZ KOGOS O COS OSKARZAC TO SIE NAJPIERW ZASTANOW I DOWIEDZ DOKLADNIE . OWSZEM DO MZK PRZYJEZDZAJA CYSTERNY Z OLEJEM OPALOWYM ALE TYLKO DLA TEGO, ZE JEDNA Z FIRM MA TAM SWOJA BAZE[dzierzawi plac postojowy dla swoich aut]
~masar 19-03-2008 15:17
W tej chwili bardziej by mi sie opłacało jeździć autem an gaz do szkoły przynajmniej nie będę sie cisną w autobusie.Jeżeli chcą zrobić droższe bilety to niech nie dają na linii numer 7 w godzinach szczytu stary autobus do którego ludzie ledwo co wsiadają
~PASARZER 19-03-2008 16:48
TY KURNA JERZYK NIE P...... LUDZIE ZARABIAJA PO 800 ZL I CO TY SOBIE MYSLISZ ZE JESZCZE 80 ZL NA BILET WYDADSZA CHYBA JESTES CHORY
~ANONIM 19-03-2008 16:54
do dekster DZIĘKUJĘ ZA WYJAŚNIENIE PROBLEMU KTÓRY MNIE DRĘCZYŁ. JESTEM PRAWIE W PEŁNI USATYSFAKCJONOWANY WYJAŚNIENIEM I JUŻ WIĘCEJ NIE BĘDĘ TWORZYŁ INTRYG ZWIĄZANYCH Z MZK-A JEŻELI UZYSKAM DODATKOWĄ INFORMACJE: DLACZEGO OWE CYSTERNY PODŁĄCZAJĄ SIĘ W INSTALACJE DYSTRYBUTORÓW Z KTÓRYCH TO OWE MZK-A TANKUJE AUTOBUSY? [Czy to są inne zbiorniki?]
~miejscowy 19-03-2008 17:20
Donaldu Tusku cudów ciąg dalszy. Proszę o następne.
~ona 19-03-2008 17:24
Jeżeli MZK chce podnieść cenę biletów miesięcznych to najpierw niech weźmie pod uwagę, że w czasie weekendu ludzie nie mogą dostać się przed godzina 6 do pracy i po 22 do domu. Chodzi tu m. in. o linie nr 6. Skoro cena biletów ma iść w górę to niech przewoźnik będzie konsekwentny i także podniesie liczbe kursów. Skoro mamy płacić więcej to mamy też prawo więcej wymagać.
~Qba 19-03-2008 18:37
ja tez nie moge zrozumieć dlaczego linie 2, 3, 11 jedza prawie o tej samej porze (z małymi odstępami) i nie ma się jak dostać do centrum
~XL 19-03-2008 19:58
Do Anonim -dzierżawią inny zbiornik tylko na olej opałowy
~ do ~miejscowy 19-03-2008 20:30
jeszcze przed wyborami powiedzialem jak Tusk obiecal cuda i macie te cuda ale nie zapomnijcie beda one wieksze cudem bedzie przezyc od wyplaty do wyplaty
~człowiek z prowincji 19-03-2008 21:29
mzk to powinno jeździć po terenie miasta jelenia góra, a nie wrzynać się klinem w d......w okoliczne gminy, zresztą co to za jeżdżenie raz w życiu jechałem 9 do piechowic i nigdy więcej, żenada, czas przejazdu i prędkość autobusu porównywalna z szybkością dyliżansu z epoki dzikiego zachodu, dobrze, że indianie nie napadają howgh!
~do anonim 19-03-2008 21:33
Owe cysterny nie podłaczają się w instalacje dystrybutorów tankujących autobusy MZK. Olej opałowy jest w oddzielnym zbiorniku, a system tankowania nie pozwala na zatankowanie oleju opałowego do zbiorników autobusów - nie ma takiej możliwości.
~Normaly 19-03-2008 21:39
autobusy nie jeżdzą już stadami tylko parami tzn po dwie trzy pary na raz
~Sloujol 19-03-2008 23:07
przystanek ceglana 4 kierunek jelenia rano jedzie o 7 28, 30 czy to jest normalne żeby puścić ten sam autobus w odstępie 2 min ??następna 4 o 9 z minutami ..
~nie gapowicz 19-03-2008 23:11
sprawdziłem te dobre i super miasta o których mówi przewodniczący są to spółki. dlaczego nasze MZK jest budżetowe???? zrobić panie przewodniczący spółkę, wpuścić wreszcie konkorencję i cena biletu sama się ukształtuje
~adam2239 19-03-2008 23:38
Tak więc: 1) Jedynie podwyżka biletów jednorazowych wydaje się słuszna. Wszyscy mają dość użerania się z idiotycznymi końcówkami typu 24 czy 27 groszy. 2) Bilet miesięczny NIE ma prawa zdrożeć, bo po pierwsze, jest ograniczony daną strefą, czyli nie jest sieciówką, ponadto w JG nie ma tak jak w Warszawie, czy Lublinie, gdzie funkcjonuje bilet 30-dniowy, ważny od daty zakupu, a nie od 1 do ostatniego dnia miesiąca. 3) Zastanawiające jest podejście MZK do klientów: >> Nie obawia się, że MZK przez to straci pasażerów. Klientów i tak będzie ubywało, gdyż wielu ludzi jeździ samochodami
~_rymcycymcy____ 19-03-2008 23:43
Z wywodu Pana JL wynika, że z roku na rok, jako podatnik nie korzystający z usług MZK, coraz więcej dokładam do miejskich przewozów. OK ...można to znieść, bo finansowanie takich firm jest normą na całym świecie. Wkurza jedynie to, że goście korzystający z moich pieniędzy nie dość, że marudzą, że niewygodnie, to jeszcze wołają o więcej i więcej ...co za paskudna pazerność w narodzie ;)
~Piechowice88 20-03-2008 0:17
:) ciekawe... Mysle ze bedzie wiecej gapowiczów.. a nie 700 tysiecy Szacowane.. rocznie.. niedługo niczym nie bedzie sie oplacalo jezdzic.. KRycha z Jeleniej do Piechowic tez ma kosmiczną cene...
~kupajeza 20-03-2008 0:48
<i> regulamin złamany </i>

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Senator zachęca do głosowania na maszty

Budowa drogi S3

"Skarb" Solidarności ukryty w Komarnie zostanie wydobyty

Jednostki kultury zapraszają na nowy sezon

Wracają dopłaty do wody i ścieków

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
890
Tak
24%
Nie
72%
Nie wiem
4%