MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Sobota, 4 lipca
im. Malwiny, Odona

Sesja nowej rady. Wybrali panów, odrzucili panie

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Czwartek, 2 grudnia 2010, 18:42
Aktualizacja: Piątek, 3 grudnia 2010, 8:01
Autor: TEJO
Fot. TEJO
Hubert Papaj z Platformy Obywatelskiej został wybrany na przewodniczącego rady miasta kolejnej kadencji. Zastępcami zostali Józef Sarzyński z Sojuszu Lewicy Demokratycznej oraz Ireneusz Łojek z Prawa i Sprawiedliwości. Zaskoczeniem była porażka w głosowaniu Marii Anny Ragiel z PO, której do funkcji wiceszefa rady zabrakło dwóch głosów. Przepadła także kandydatura Bożeny Wachowicz–Makieły z Razem dla Jeleniej Góry.

To najważniejsze ustalenia dzisiejszego, inauguracyjnego posiedzenia rady miasta, która w nowym składzie o godz. 15. 30 rozpoczęła obrady w ratuszu. Sesji przewodniczył radny senior Józef Gajewski z SLD. Gościem był Ryszard Sułtanowski prezes Sądu Rejonowego w Jeleniej Górze i jednocześnie szef Miejskiej Komisji Wyborczej, który pogratulował radnym wyboru i wręczył stosowne zaświadczenia. Rotę ślubowania przeczytał prowadzący sesję, a radni – ślubowali wstając. Niektórzy do rytualnego „ślubuję” dodali „tak mi dopomóż Bóg”.

Radnym gratulował także poseł Marcin Zawiła. Parlamentarzysta podkreślił wagę i służebność misji rajcy, a także nawiązał do 900-letniej historii Jeleniej Góry, którą – w dziejach – przewodzili ludzie mający na celu dobro miasta i jego mieszkańców. Życzył rajcom, aby i tak było w nadchodzącej kadencji. Poseł Zawiła zasiadł obok kolejnego gościa, wiceprzewodniczącej Sejmiku Dolnośląskiego Grażyny Malczuk, która zasiadała w poprzedniej radzie miasta.

Później nastąpiło powołanie komisji skrutacyjnej, która – pod przewodnictwem Ewy Duziak i z udziałem Wojciecha Chadżego oraz Oliwera Kubickiego – przeprowadziła od strony technicznej procedurę wyborów szefa rady. Hubert Papaj nie miał kontrkandydatów i przy trzech głosach wstrzymujących się został wybrany przewodniczącym rady miejskiej na kolejną kadencję. Na sekretarza obrad pierwszej sesji powołano Krzysztofa Kroczaka ze Wspólnego Miasta.

Wybory zastępców szefa zajęły więcej czasu, bo – oprócz kandydatur Marii Anny Ragiel oraz Józefa Sarzyńskiego i Ireneusza Łojka, Miłosz Sajnog z RdJG zaproponował czwartą pretendentkę do tej funkcji: Bożenę Wachowicz-Makiełę. Radni musieli więc oddać głos osobno na każdą z tych osób. W cuglach wygrali Józef Sarzyński oraz Ireneusz Łojek. Panie odpadły: Annę Ragiel poparło 10 radnych, a 10 było przeciw. Jeszcze mniejsze poparcie dostała Bożena Wachowicz-Makieła. Dodajmy, że jedna z radnych i tak musiałaby odpaść, bo wiceprzewodniczących jest tylko trzech. Nazwisko trzeciego poznamy – być może – podczas następnej sesji rady miejskiej już w przyszłym tygodniu.

Na drugą część obrad dotarł Jerzy Łużniak, nowowybrany członek zarządu województwa odpowiedzialny za transport i inwestycję. – Ostatni raz przemawiałem z tej mównicy chyba półtora roku temu - mówił Jerzy Łużniak gratulując radnym wyboru i życząc im owocnej pracy na rzecz mieszkańców. Były zastępca prezydenta miasta i długoletni radny otrzymał od Huberta Papaja pamiątkową statuetkę. W przerwie sesji swoje niezadowolenie z postawy zakładów gospodarki lokalowej wyraził z pomocą transparentu jeden z mieszkańców. Nie wzbudził jednak większego zainteresowania radnych.

Niektórzy rajcy zmienili miejsca przy stole w porównaniu do poprzedniej kadencji. I tak radni PiS usiedli tuż obok przedstawicieli SLD. Swoje krzesło zachowali rajcy z PO: Zofia Czernow i Wiesław Tomera. Jak się dowiedzieliśmy, posadzić radnych nie było sprawą łatwą. Ostatecznie kluby zwycięskie zajęły miejsca bliżej stołu prezydialnego. W sesji nie wziął udziału radny Jerzy Pleskot. Nie dotarł też zaproszony prezydent Marek Obrębalski, który się rozchorował.

Jutro nadamy relację VIDEO z pierwszej sesji rady nowej kadencji.

Ogłoszenia

Czytaj również

Most do rozbiórki

Strażacy–nurkowie na basenie przy Sudeckiej

Wiceminister podsumowała kampanię prezydenta

Komentarze (37) Dodaj komentarz

~es 2-12-2010 19:11
Będziemy sie przypatrywali szczególnie tym,którzy Stwórcę przywoływali do pomocy.Tacy najczęściej próbują swoją prywatną niegodziwośc zamieniac na publiczną cnotę.Czasowo to się udaje!!!! Ogromnej większości Radnych życzę głębokich przemyśleń przy podnoszeniu ręki i wszelkiej dla Jeleniogorzan pomyślności.
~Jejek 2-12-2010 19:32
O! Najmłodszy radny zgolił wreszcie swoje pekaesy :)))
~Wiem 2-12-2010 19:39
O Tomera ten z Jezowa co on tu robi jako radny w Jeleniej. Ale oszukal tych ludzi z Zabobrza.A tam dalej z Dziwiszowa Wrotniewski jak oni stali sie mieszkancami Miasta ??? O najbardziej chorowita rencistka tu moze pracowac ? Tu jej nic nie dolega.No a tak to mamy caly zestaw komuszkow.Nie ma co, pieknie popisali sie mieszkancy Czerwonej Doliny.Najbardziej skomuszone miasto w Polsce,dlatego mamy to co mamy i nie bedziemy nigdy postrzegani jako partnerzy chocby dla Wroclawia czy w miastach o bardziej rozwinietymi niepodleglosciowymi idealami. Tu czas sie zatrzymal. Tu jest koniec wolnej Polski.A nasze spoleczenstwo jeszcze nie doroslo do wolnych wyborow.Szyld partii elektryzuje dlatego i druga P-olowa O-bywateli S-ojuszu L-ewicy D-olaczy do nas.!!!!Mieszkancom Jeleniej nalezy sie MEDAL za wiernosc .Tylko gratulowac takiej Rady !!!
~wtr. 2-12-2010 19:55
Jest ok.
~lullaby 2-12-2010 19:57
Takim to tylko życzyć 1200zł wypłaty i niech spróbują zimę przeżyć.
~ 2-12-2010 20:09
Pan Zawiła wcale nie robi kampani wyborczej w sali ratusza i na tej właśnie sesji. Pan Łużniak też przypadkowo jest na tej sali i na tej sesji. Czy może Pan Zawiła kandydat czuje że ma słabiutkie poparcie i "na wydrę"wykorzystuje sytuację ściągając pomoc z Wrocławia. A Pan prowadzący Gajewski udzielajac głosu w/w zrobił to zgodnie z prawem i porządkiem obrad??/kampania wyborcza na sesji rady miejskiej tuż przed II tura głosowania na prezydenta miasta/
~wyborca 2-12-2010 20:24
brawo tym paniom juz dziękujemy,moze i radni tez zrozumieli ze kolory sa dobre ale na obrazach, a nie w polityce!!!
wupe 2-12-2010 20:33
młodzian obejrzał w końcu film "Ogol się świnio!"
~czytacz 2-12-2010 20:37
Szkoda Zawiły na prezydenta, jak donosi Gazeta Wrocławska ma szansę zostać wojewodą gdy w Jelonce będzie klapa
~ 2-12-2010 20:43
No i bardzo dobrze że ktoś poznał sie na tych Paniach jeszcze powinni podziękować Lenartowi i Sajnogowi.
~Bleeee 2-12-2010 20:45
Papaj wygłosił żenujące przemówienie a Łużniak cienką mową. Matko, kto wybiera te persony!
~ISPCA 2-12-2010 20:53
Pani Ragiel chyba cała zapłakana. I na nic taki śliczny żakiecik.
~do wiem 2-12-2010 20:56
O którą Ci chodzi rencistkę,bo mamy w tej radzie dwie stypendystki ZUS-u.
~m13 2-12-2010 20:57
mysle ze pani ragiel dopiero wybiorą jak w kolejnej radzie/albo też tej/ zmieni barwy klubowe albo na nowe..zostaje tylko chyba pis albo wroci do starych/np. sld/ ale tu ma duzy wybór
~Ariel 2-12-2010 21:11
Zanosi się, że Radna Z.Czernow zostanie zastępcą prezydenta. Pani Janowiak-Witek będzie mogła dalej już bez ograniczeń zadłużać ZGL. Szanowny protestujący dopiero dostanie napadu szału.
~ 2-12-2010 21:17
Wredne panie won z polityki.
~Sarna 2-12-2010 21:21
I tak za wszystko zapłacą podatnicy.Ciekawe czy nowy prezydent będzie miał tyle odwagi i zrobi porządek w tonących w długach ZGL-ach.
~izka 2-12-2010 21:40
Zobaczyć zaskoczenie porażką na twarzy pani Marysi Ragielowej - bezcenne!!! Za wszystko inne możesz zapłacić kartą Master Card.
~ 2-12-2010 21:54
Dziwne że Sajnog poparŁ Wachowicz....? kolega z partii!
~ 2-12-2010 22:28
Zobaczyć porażkę na twarzy Zawiły 6 grudnia to dopiero bezcenne!!! Za resztę prezentów twój Mikołaj zapłaci kartą Visa.
~te same ryje 2-12-2010 22:31
I znów te same ryje do koryta!!!!!!! Żenada i ma być dobrze!!! Parodia KLub Emerytów i Rencistów z grupką opiekunów z opieki społecznej dla dziadków
~gra 2-12-2010 22:55
Ragielowa sądziła,że wszyscy przyklasną zdrajczyni.PO już m Papaja w prezydium rady tej pani chciano dać prezent bo się przyzwyczaiła do nic nierobienia.Brawo radni miłośnik psów i kotów.
~Najemcy 2-12-2010 23:03
Mamy nadzieję że Radni zainteresują się poczynaniami Lokalówki ,która ludzi traktuje jak bydło ( ul. Pijarska)
~do 22;31 2-12-2010 23:28
Czytając przed wyborami wpisy na forum jelonki myślałem, że w końcu mieszkańcy przejrzeli na oczy i dadzą mandat zaufania młodszemu pokoleniu. I niestety rozczarowałem się. Bardzo mało mieszkańców wzięła udział w wyborach, co niestety pozwoliło twardemu elektoratowi ( który zawsze idzie i głosuję na swoich ) - wybrać ich ponownie.Ponadto wynika z tego, że tak naprawdę 60 % mieszkańców nie obchodzi rozwój miasta, wolą siedzieć przed kompem i tylko narzekać. A przecież była okazja, aby w końcu coś zmienić. Mówimy to nic nie da i dlatego na takim podejściu , inni korzystają i mamy od lat tych samych radnych - bezradnych. Ile jeszcze musi upłynąć lat, abyśmy zrozumieli , że nie możemy być bierni, jeśli chcemy coś zmienić.Ja np nie głosowałem na panów w I turze, ale staram się dowiedzieć jak najwięcej o tym co proponują, który z kandydatów myśli realnie i nie obiecuje gruszek na wierzbie.W osądzie nie kieruję się przynależnością partyjną czy towarzyską, nie ważny jest wygląd , liczy się
~do 22:31 2-12-2010 23:32
cd. liczy się człowiek, który naprawdę chce rozwoju miasta i szanuję mieszkańców. Po wysłuchaniu debat stwierdzam, że mój głos oddam na M.Zawiłę, za realne podejście do problemów miasta. Pan M.Obrębalski rozczarowuję nie tylko swoimi 4 -letnimi rządami, ale to co pokazał w debatach, stanowczo go dyskredytuję.
~do 23.32 2-12-2010 23:54
A czy widziałeś spot pana M.Obrębalskiego dotyczący boisk? Chwali się , że buduję boiska, a ORLIKI to przecież pomysł PO i pana Schetyny.Wynika z tego, że zapomniał, że od nich odszedł i chwali się nie swoim ;))
~Adaś 2-12-2010 23:55
Powtórka z rozrywki. Pani Czerow na wice. To już nie ma miejsca w jakiejś firmie. Za cztery lata kęska Panie Marcinie.
~Wyborcy 3-12-2010 0:04
Panie Marcinie tylko nie CZERNOW ,BO BĘDZIEMY ROZCZAROWANI ! Niech Pan słucha głosu Pana wyborców !
~do Adaś 3-12-2010 0:14
Kurcze, co wy bez przerwy o tych wycieczkach personalnych. Niech najpierw wygra wybory, później dobiera sobie tego z kim najlepiej będzie mu się pracować. A nam pozostaję iść zagłosować, zaufać i rozliczyć.
~grr 3-12-2010 0:17
ciekawe jak bardzo rozrosnie sie firma pana chadzego przez nastepne latka... :)
~Greg 3-12-2010 5:21
Te same twarze przy korycie
rymcycymcy 3-12-2010 8:58
O paniach nie myślą, bo następna elekcja za cztery lata ! ;)
~pio 3-12-2010 9:47
banda i tyle
~ZbS 3-12-2010 9:52
Jeszcze się taki nie narodził, by wszystkim dogodził. A ja bym sobie życzył, by wreszcie powstał w JG porządny basen. Tylko tyle i aż tyle.
~piod 3-12-2010 11:08
Chadży jak Chadży ajak ten od kołek rolniczych w siedlecinie co remontuje nam drogi ktore nawet roku nie wytrzymuja łatania?
~Wiedzacy 3-12-2010 14:01
Nie czynie dobro , popieram zlo !.To dotyczy sie niby elektoratu katolickiego.To glownie za jego sprawa powierzyli wladze w miescie ludziom, ktorym daleka droga do czynienia dobra w imie idealow,ktore kazdy katolik powinien miec lub ma.Widac , ze te idealy legly w gruzach, skoro tak duzym poparciem zaufali ludziom,ktorym wiara jest ciezarem,.Teraz narzekamy na wszystko i to ze nie nasza to sprawa .
~ZimnaZośka 3-12-2010 18:49
Odnowa Kredyt wyborcy wyczerpany = 0 zł PLN Dla Pani Zofii Czernow jeszcze 4 lata i mchem Radna obrośnie. Czas to pieniądz , uzbierala Pani sporą sumkę przez przez te wszystkie lata zasiadając na Grzędzie.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Przez Izery po trójkącie

Oficjalne wyniki wyborów – Jelenia Góra i powiat jeleniogórski

Przewaga Dudy w Złotoryi

Spotkali się z Beatą Kempą

Pierwsza tura dla Andrzeja Dudy

Sonda

Przed nami II tura wyborów prezydenckich w Polsce. Kto ma większe szanse na wygraną?

Oddanych
głosów
1325
Andrzej Duda
41%
Rafał Trzaskowski
54%
Nie wiem
5%