MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Piątek, 10 lipca
im. Amelii, Antoniego, Filipa

Serce w słowie czytanym

Wiadomości: Jelenia Góra
Środa, 10 października 2007, 0:00
Aktualizacja: Środa, 10 października 2007, 7:51
Autor: Angela
Fot. Angela
Kawaler Orderu Uśmiechu zachęca do włączenia się do ogólnopolskiej akcji.

Działanie „Cała Polska czyta dzieciom” znalazło swojego zwolennika również w Jeleniej Górze. Jest nim znany uczniom większości szkół podstawowych Ryszard Kiełek.
Nie tylko sam czyta dzieciom wiersze w szkołach, lecz także zamierza krzewić ideę czytania najmłodszym wśród wolontariuszy, harcerzy, pracowników oświaty studentów oraz kawalerów Orderu Uśmiechu.

Apel, który kieruje do wszystkich Ryszard Kiełek, wyjaśnia dlaczego warto poświęcić również swój wolny czas dla najmłodszych. Jak mówi autor apelu, nie ważne jest kim jesteśmy, gdzie pracujemy i jakim dzieciom poświęcimy ten czas, najważniejsze są tu efekty tego czytania.

- Od trzech lat promuję akcję wszędzie tam gdzie przebywam – opowiada Ryszard Kiełek. - Czytałem dzieciom nad morzem w Mrzeżynie, Kołobrzegu oraz centralnej Polsce. W rejonie Jeleniej Góry gdzie mieszkam odwiedziłem prawie wszystkie szkoły. Piękna idea czytania dzieciom wciągnęła mnie bez reszty i nie potrafię już bez niej żyć.

Spotkania z dzieciakami mają dwa wymiary: edukacyjny i społeczny, pobudzający wrażliwość dziecięcych serc. Na każdym spotkaniu pan Ryszard pyta dzieci, czy rodzice, dziadkowie i pozostali członkowie rodziny im czytają.

Różnie to bywa, a tempo życia nie zawsze pozwala na zbliżenie dzieci z rodzicami. Akcja czytania dzieciom na celu poza walorami edukacyjnymi zaciśnięcie takich więzi w rodzinie.

- Podczas spotkań z dziećmi przypominam rodzicom i proszę ich o poświęcenie swoim pociechom chociaż piętnastu minut dziennie na czytanie „do poduszki”. Spotkania z dziećmi łączę również z opowiadaniem o dobroczynności, i idei Orderu Uśmiechu – opowiada Ryszard Kiełek.
Pyta, czy pomagają rodzicom w domu, czy pomagają sobie wzajemnie w szkole, czy potrafią podzielić się ostatnią kromką chleba. One natomiast zasypują go licznymi deklaracjami włączenia się do dobroczynności.

- Atmosfera tych spotkań jest zawsze radosna i promieniująca dobrem i miłością. Po każdym takim spotkaniu sam jestem bardzo szczęśliwy i to samo odbieram od dzieci. Dlatego apeluję i namawiam wszystkich do włączenia się do akcji „Cała Polska czyta dzieciom”. W taki sposób można byłoby również uczcić jubileusz 40-lecia istnienia Orderu Uśmiechu – dodaje pan Ryszard.

Społecznik jest otwarty i chętny do przyjścia i poczytania najmłodszym we wszystkich placówkach oświatowych i społecznych, w świetlicach, szpitalach i innych placówkach.
Tym, którzy chcieliby skorzystać z jego bezinteresownego realizowania ogólnopolskiej akcji, lub też chcieliby się przyłączyć do tego dzieła organizator podaje numer swojego telefonu: 510 861017.
Akcja „Cała Polska czyta dzieciom” z udziałem Ryszarda Kiełka odbywa się pod patronatem naszego tygodnika i portalu Jelonka.com

Ogłoszenia

Czytaj również

Przy Handlówce z darmowym parkingiem

Areszt dla mieszkańca Krzeszowa

Finał na lawecie

Komentarze (1) Dodaj komentarz

~Pedagog 10-10-2007 22:22
Wielu dzieciom doświadczenia z książką kojarzą się z przymusem, przykrością i nudą. Dlatego porzucają czytanie na rzecz telewizji. Nie stają się czytelnikami na resztę życia, tracą szansę na ciągłą edukację, na stały rozwój intelektualny i zawodowy. Najskuteczniejszym sposobem wychowania czytelnika na całe życie jest głośne czytanie dziecku dla przyjemności!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Informacja wojewody ws. koronawirusa (aktualizacja)

Prezydent na Polanie Jakuszyckiej

Odnowili Kostiala i Kamienne Schodki  

Niewybuch w Złotoryi

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Sonda

Przed nami II tura wyborów prezydenckich w Polsce. Kto ma większe szanse na wygraną?

Oddanych
głosów
2200
Andrzej Duda
40%
Rafał Trzaskowski
55%
Nie wiem
5%