MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Środa, 8 lipca
im. Elżbiety, Eugeniusza

Sensacyjne odkrycie w wieży rycerskiej

Wiadomości: Siedlęcin
Środa, 31 października 2007, 18:05
Aktualizacja: 18:06
Autor: AGA
Fot. Archiwum
Średniowieczne malowidła Madonny z Dzieciątkiem odsłonili konserwatorzy w Siedlęcinie. Jest też męska głowa namalowana w pomieszczeniu latryny.

Tego nikt się nie spodziewał. – Wieża w Siedlęcinie, słynna ze średniowiecznych fresków, była badana wielokrotnie. Mało kto wierzył, że kryje ona jeszcze inne, nieznane dotąd malowidła – informuje Agnieszka Matysiak, specjalistka ds. obługi turystów w podjeleniogórskim zabytku.

Podczas prac konserwatorskich na pierwszym piętrze wieży odkryte zostały nieznane wcześniej dwa malowidła. Według wstępnych ocen jedno z nich przedstawia Madonnę z Dzieciątkiem i pochodzi z późnego średniowiecza. Znajduje się ono w pomieszczeniu, które uległo uszkodzeniom po pożarze sprzed dziewięciu lat i dostępne będzie dopiero po zakończeniu prac konserwatorskich. Przewidziano go po 10 listopada.

Drugie malowidło odkryte również na pierwszym piętrze przy wnęce wykusza latrynowego, przedstawia męską głowę w nakryciu ozdobionym piórem. To dzieło już można oglądać zwiedzając wieżę.

Renowacja i konserwacja wieży odbywa się dzięki wsparciu finansowemu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego. We wrześniu rozpoczęto kolejny etap prac konserwatorskich – renowację średniowiecznej wyprawy tynkarskiej pierwszego i drugiego piętra wieży, konserwację drewnianych gotyckich portali, naprawę pieca i podłogi po wspomnianym pożarze.

Naukowcy i znawcy sztuki analizują dzieła i szukają wytłumaczenia, dlaczego te malowidła umieszczono akurat w tym miejscu.

Ogłoszenia

Czytaj również

Apel do radnych o złożenie mandatów w Podgórzynie  

Fundusze dla powiatu kamiennogórskiego

Przy Handlówce z darmowym parkingiem

Komentarze (12) Dodaj komentarz

~Rudebwoy 31-10-2007 20:02
Piękna Sprawa...:) moze odkryją coś jeszcze fajnego... Bo podobno był tam podczas wojny szpital SS :)
~s. 31-10-2007 20:43
Ktoś się nudził. Szczególnie przy Sławojce. Coś to malowidło nowoczesne.
~_rymcycymcy_ 31-10-2007 22:09
Malowanie w kiblu widać modne od zawsze. :) PS: Z tym logowaniem jest padaczka !
studentka 31-10-2007 23:00
hmmm... nie wiem co jest grane, jak klikam na zdjęcia żeby powiększyć cały czas wyskakuje mi tylko powiększenie tego pierwszego od góry... coś nie tak ze stroną, czy z moim komputerem...?:(
~jeleń 1-11-2007 7:17
byłem na tej wieży i nic szczególnego
~Michał 1-11-2007 10:19
To jeden z najwspanialszych zabytków Dolnego Śląska. Świetnie, że od paru lat dobrze się tam dzieje. Gratuluję sukcesów i życzę kolejnych.
~do studentki 1-11-2007 13:11
mi też się ukazuje powiększenie tylko tego pierwszego...
studentka 1-11-2007 22:55
dzięki, od razu mi lepiej...;)
~pelek 4-11-2007 14:11
bylem tam wczoraj,juz drugi raz zreszta wieza naprawde jest super szkoda tylko ze nie ma juz wystawy sukien ktore byly w sierpniu,dodawalu pomieszczeniu uroku,bo teraz niestety stoi puste.polecam zwlaszcza ze jest blisko i latem mozna zrobic sobie wycieczke rowerowa jak ktos lubi;)
~pelek 4-11-2007 14:11
bylem tam wczoraj,juz drugi raz zreszta wieza naprawde jest super szkoda tylko ze nie ma juz wystawy sukien ktore byly w sierpniu,dodawalu pomieszczeniu uroku,bo teraz niestety stoi puste.polecam zwlaszcza ze jest blisko i latem mozna zrobic sobie wycieczke rowerowa jak ktos lubi;)
~jelgór 5-11-2007 20:54
Skoro już jest Matka Boska Siedlęcńska, to teraz możemy mieć własne biskupstwo, a potem nawet okręg wyborczy. Po co nam Legnica?
~zulu-bravo33 7-11-2007 23:53
Ja tam proponuję szanować zabytki tej klasy. Można je zwiedzić za niewielką kasę a jednak freski dotyczące sir Lancelota z Jeziora - to nie jest byle flamaster w kiblu. Podobają mi się siedziska we wnękach okiennych. Ktoś tam kiedyś siedział i czekał na niemieckiego buraka z kuszą w łapie...

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Przegląd miejskich inwestycji – ciąg dalszy  

Prezydent na Polanie Jakuszyckiej

Nadbrzeżna gotowa

Oficjalne wyniki wyborów – Jelenia Góra i powiat jeleniogórski

Sonda

Przed nami II tura wyborów prezydenckich w Polsce. Kto ma większe szanse na wygraną?

Oddanych
głosów
1914
Andrzej Duda
40%
Rafał Trzaskowski
55%
Nie wiem
5%