MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Sensacje z granicy

Wiadomości: Kotlina Jeleniogórska
Środa, 5 kwietnia 2006, 0:00
Aktualizacja: Środa, 5 kwietnia 2006, 17:06
Autor: TEJO
Fot. Straż Graniczna
Przemytników antycznych mebli, cudzoziemców nielegalnie przekraczających granicę, złodziei kabli miedzianych i przewoźników kradzionego roweru złapali ostatnio pogranicznicy.

Do kontroli na drogowym przejściu granicznym w Jędrzychowicach zgłosiło się dwoje Polaków. Okazało się, że w naczepie pojazdu, którym podróżowali, znajduje się cenny ładunek.
– Wśród 17 przedmiotów ujawnionych w samochodzie znajdowały się zabytkowe meble, zegar, ikona oraz trzy tomy encyklopedii Larousse z początków XX wieku – poinformowała porucznik Joanna Woźniak, rzeczniczka prasowa Łużyckiego Oddziału Straży Granicznej.

Teresa C. oraz Bogdan G. tłumaczyli, że przedmioty te zostały przywiezione z Belgii do Polski w celu dokonania renowacji. Ale nie posiadali stosownego zezwolenia wydanego przez wojewódzkiego konserwatora zabytków na wywóz tych przedmiotów za granicę kraju.

Wszystkie przedmioty zostały zabezpieczone w celu poddania ich ekspertyzie przez biegłego, który ma ustalić wiek pochodzenia tych rzeczy oraz oszacować ich wartość.

– W trakcie innej kontroli pojazdu, którym podróżowało trzech Polaków, strażnicy znaleźli rower kolarski. Po sprawdzeniu okazało się, że pojazd został skradziony na terytorium Czech. Szacunkowa wartość roweru to 8 tys. zł. – mówi Joanna Woźniak.

W ręce strażników wpadło też trzech złodziei kabla miedzianego Po odkopaniu ok. 4 metrów miedzianego przewodu usiłowali go odciąć, przerywając w ten sposób łączność pomiędzy dwoma nastawniami PKP w Bogatyni.

Z kolei we wtorek pogranicznicy zatrzymali dwie kobiety narodowości ukraińskiej, które jechały do Niemiec, do pracy.
– Ponieważ żadna z nich nie miała dokumentów uprawniających do legalnego przekroczenia granicy, postanowiły znaleźć inny sposób na jej przekroczenie. Pomocą służył niewiastom Jan K., który ukrył je między przewożonym przez siebie ładunkiem mebli, w naczepie samochodu ciężarowego marki Volvo – podaje por. Woźniak.
Misternie ułożony plan pokrzyżowała kontrola graniczna funkcjonariuszy z PSG w Zgorzelcu.

Ogłoszenia

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Radni KO przeciw kupcom?

Artystycznie na rzecz czystego powietrza

Koperty życia już w Mysłakowicach

MPGK przygotowane na zimę

Lwowiacy uczcili Święto Niepodległości

Karkonoskie witraże

Cecylia Woźniak skończyła 100 lat!

O rozpadających się górach

Sonda

Wypalenie zawodowe należy uznać za chorobę?

Oddanych
głosów
906
Tak
64%
Nie
29%
Nie wiem
7%