MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Niedziela, 27 września
im. Kosmy, Damiana

Sensacja na listach

Wiadomości: Jelenia Góra
Sobota, 15 września 2007, 0:00
Aktualizacja: Poniedziałek, 17 września 2007, 19:33
Autor: ROB
Fot. Agnieszka Gierus
Marcin Zawiła (PO), Paweł Domagała (SLD) i Józef Zabrzański (PiS)wśród kandydatów do parlamentu.

Wzmienieni będą reprezentować nasze miasto w wyborach parlamentarnych. Beata Sawicka (PO – na zdjęciu)), nie powtórzy sukcesu sprzed dwóch lat: nie ma jej w gronie kandydatów. Jest za to piłkarka ręczna Marta Oreszczuk.

Wyborczym łupem podzielą się starzy wyjadacze niezwiązani z regionem.
Najlepsze miejsca na listach są zarezerwowane dla partyjnych tuzów. W SLD jedynkę bierze Jerzy Szmajdziński, poseł w połowie z Jeleniej Góry i w połowie z Warszawy.
Listę PiS otworzy Adam Lipiński, który do stolicy Karkonoszy zagląda niewiele częściej niż łysy do fryzjera. Pierwsze miejsce na liście Platformy Obywatelskiej w okręgu jeleniogórsko-legnickim przypadnie Grzegorzowi Schetynie z... Wrocławia, który nawet nie raczył otworzyć swojego biura w Jeleniej Górze. Dlaczego startuje stąd? – To proste. Nie chce blokować miejsca swoim kolegom w okręgu wrocławskim – mówi jeden z byłych posłów.

Na lewicy wszystko jest praktycznie podzielone. Za posłem Szmajdzińskim będzie Ryszard Zbrzyzny (Legnica). Trzecie miejsce SLD oddaje koalicjantowi, czyli Partii Demokratycznej, a w Jeleniej Górze ugrupowanie to praktycznie nie istnieje. W kolejsce jest też Mirosław Fiedorowicz, były burmistrz Zgorzelca. Paweł Domagała, dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1, może liczyć co najwyżej na 4. miejsce. – Będzie na 6. albo 7. – przewiduje jeden z jeleniogórskich przedstawicieli SLD.

Jeszcze gorsze miejsce na liście Prawa i Sprawiedliwości może otrzymać Józef Zabrzański, jeleniogórski radny. W tej partii główne role odgrywają ludzie z zagłębia miedziowego. Za Lipińskim będzie Ewa Witek z Jawora. Kto następny? Klucz, według którego są rozdzielane miejsca w tej partii, daje pierwszeństwo obecnym już posłom. Czyli przed Józefem Zabrzańskim będą na pewno Marzena Machałek, Tadeusz Madziarczyk i pozyskany z PO Piotr Cybulski. Dwaj ostatni są także związani z Legnicą.

Posłanka z Kamiennej Góry, która często gościła w stolicy Karkonoszy, może się czuć rozczarowana. Nieoficjalnie mówi się, że nie otrzyma 3. miejsca, które daje niemal pewną przepustkę na Wiejską. Marzena Machałek zrezygnowała z mandatu radnej sejmiku dolnośląskiego, zostawiła też pracę w kuratorium oświaty, by poświęcić się PiS-owi i pracy w Sejmie.
– To tylko dowód, że dla szefów PiS Jelenia Góra się nie liczy – mówi jeden z jeleniogórskich radnych. Przygoda Marzeny Machałek z parlamentem trwała tylko rok. Posłanka dostała się w trakcie kadencji.
Jeszcze większa sensacja nastąpiła w szeregach PO. Do sejmowych ław nie powróci na pewno jeleniogórzanka Beata Sawicka, dla której zabrakło miejsca na liście. Zainteresowani twierdzą, że to zabieg jednego z najbardziej znaczących posłów tej partii. Nie jest tajemnicą, że Sawicka nie była zbyt lubiana w pewnych kręgach Platformy. Na otarcie łez wystartuje do Senatu.
Na liście pojawi się radna Grażyna Pawlukiewicz-Rehlis oraz piłkarka ręczna Marta Oreszczuk. Pierwsza z pań wystartuje z numerem 14, druga – z 19. Najwyższe, trzecie, miejsce z jeleniogórzan zajmie Marcin Zawiła. Zestawienie kandydatów Platformy otwiera Grzegorz Schetyna. Za nim – Ewa Drozd z Głogowa. Partia wystawiła tylko 3 osoby do senatu. Będą to: Tomasz Misiak, Jacek Stachoń oraz wspomniana Beata Sawicka.

Na pocieszenie pozostaje nam fakt, że dobre miejsce w PO ma otrzymać Marcin Zawiła, dyrektor jeleniogórskiej biblioteki grodzkiej. Mówi się o tym, że będzie on tuż za Grzegorzem Schetyną. Czy na pewno? Czas pokaże. Rejestracja kandydatów ma zakończyć się do 26 września.

Dlaczego tak ważne są miejsca na listach? Wynika to ze skomplikowanego systemu liczenia głosów, oddanych na poszczególne partie. Promuje on kandydatów z wyższych miejsc. Nie oznacza to jednak, że wejście do parlamentu z dalszych pozycji jest niemożliwe. W przeszłości zdarzało się, że posłowie z gorszym numerem uzyskiwali lepszy wynik od tych z czołówki. Prawdziwy rekord należy do Olgierda Poniźnika, posła kadencji 2002-2006. Przepustkę do Sejmu wywalczył on z... 14 pozycji na liście SLD! Oby podobnie było w tym roku, w przypadku kandydatów z naszego miasta.

Ogłoszenia

Czytaj również

Będzie nowa spółka miejska?

Komentarze po decyzji radnych ws. muzeów

Góry otwarte dla wszystkich

Komentarze (109) Dodaj komentarz

~wyborca 15-09-2007 7:07
Bogu dzięki!
~hetman 15-09-2007 7:50
Dobrze , że przepadnie to postać ktora nie rozumiala zagadnień ekonomicznych i gospodarczych . taki typowy utrzymanek budżetu który niczego nie dokona z wyjątkiem pobierania doskonalych diet z publicznych pieniędzy– podobnie jak Tadziu Lewandowski – powinni razem zalożyć spoleczne kolo szydelkowe albo klub wysokich zbiorów dzialkowych.
~anarchista 15-09-2007 10:09
Ja tam przekreślę wszystkich dotychczasowych posłów i senatorów z naszego okręgu. W przypadku rozwiązania parlamerntu, który sobie nie radził, powinni wprowadzić zakas ponownego kandydowania tych samych posłów i senatorów.
~ja 15-09-2007 10:20
A czy kandyduje nasz obecny Prezydent?
~za te betanki 15-09-2007 10:34
za bardzo kościelna...
~Skrzydłowa w Sejmie? 15-09-2007 11:05
No to sensacja z tą Oreszczuk!
~heniek 15-09-2007 13:25
że co?Platforma się wali! to chyba koniec tej formacji!
~wyborca jeleniogórzanin 15-09-2007 14:00
No i bardzo dobrze. W takim razie głosuję na Pan Zawiłę. Uczciwy człowiek z ideą i mam nadzieję że jeżeli wejdzie do sejmu to zrobi dużo dla naszego miasta.
~katolik 15-09-2007 14:21
Biedne betanki, kto je teraz z herezji wyciągnie?
~Patol 15-09-2007 14:36
Wielka szkoda :(
~Matylda 15-09-2007 14:39
Czy Platforma w Jelonce nie ma lepszych kandydatów niż koniunkturalista Marcin Zawiła ?? Kiedyś UW , później Partia Demokratyczna. Od niedawna PO – miał nosa ?? DLACZEGO NIE POSTAWIONO NA JURKA ŁUŻNIAKA lub WIESŁAWA TOMERĘ jednoznacznie kojarzonych z PO ?
~J23 15-09-2007 15:15
Nareście Pani Sawicka była posłanka( poprzednie nazwisko Cielebąk)może powrócic do swojego starego nazwiska.Brawo PO za info o nie wystawianiu p.Cielebąk do sejmu. Po co ją też wyznaczono do senatu? Napewno zginie jej ten szyderczy uśmiech. Jak ona teraz będzie budować dom. BRAWA !!!!
~kiki 15-09-2007 15:49
Ponoć na liście z jeleniej jest jeszcze niejaki Mazur oby nie ten ze stanów
~platformers 15-09-2007 17:49
Wrocek i Ścięgny kręcą Jelonką!!!!!!
~web watch 15-09-2007 18:18
Skromna ta pani Beata, spodenki jakies za male , chyba z " second hand " , kurteczka tez jakby z Zweite Hande , kto ja wybierze?
~zemsta prezydenta 15-09-2007 19:00
Obrębalski ją wykośił za to ze miała gorszą pozycję na liście i została posłanką. Znokautowała go i teraz czas zemsty
~brawo zawiła 15-09-2007 20:19
Zawiła rządzi Platformą, czyli sytuacja wraca do normy. Trzeba jeszcze wykosić tych niewyraźnych Tomerów i Łużniaków rozmaitych, a będzie bardzo fajna, sprawna i zacna partia.
~Jacek 15-09-2007 20:49
Marto głosuję na Ciebie! Jacek(kumpel ze studiów) Trzymaj się!
~premia za rozsądek 15-09-2007 21:01
Sama tego chciała, po co rękę podnosiła za samorozwiązaniem? Z miłości do Tuska?
~kazimierzp 15-09-2007 21:03
Platforma więcej niż trzy osoby do senatu mie mogła wystawić – tylko tyle miejsc przewiduje ordynacja dla okręgu jeleniogórsko–legnickiego. W tym roku kiedy nie ma już "sztucznych" dla mnie obściskiwań typu "mój przyjaciel z PO", czy "mój przyjaciel z PiS" jak to mielismy dwa lata temu, to wystawienie na listę do senatu przez PO może być lepsze niz kolejne miejsce na liście do Sejmu. Dlatego Beata Sawicka ma duże szanse zostania senatorem!;–! Czekam na inne kandydatury do senatu z innych list. Wtedy będzie można bawić się w prognozowanie. Marcin Zawiła nie jest koniunkturalistą. Dopóki istniała Unia Wolności (wcześniej Unia Demokratyczna) to był jej wierny. Nie rozbijał i nie przeskakiwał z partii do partii. Razem z nim zakładałem w Jeleniej Górze Unię Demokratyczną i zawsze On (w przeciwieństwie do innych prominentnych cżłonków dzisiejszej Platformy, czy nawet PiS) nie działał na szkodę swego macierzystego ugrupowania! Miałem nadzieję, że będzie startował do senatu i tam miałem ochotę na niego głosować! Nie lubię wyborów proporcjonalnych bo tu do sejmu np. głosując na Zawiłę mogę zagłosować na Schetynę – a tego bardzo bym nie chciał!!! Czekam na wszystkie listy!
~J27 15-09-2007 23:16
nie będę głosował na zbieraninę jaką jest PO. Wiekszoś to przeskakiwacze i karierowicze.Znam większość z nich. Głosujcie na L i D.
~a fe 15-09-2007 23:22
ffu kaziu, tfu unia d...
~matylda 16-09-2007 6:37
"Kazimierzp" ma sporo racji. Wybory proporcjonalne to quasiwybory. O wpisaniu na listę i miejscu tj.szansie kandydata decydują władze partii wg.niejasnych kryteriów .To poważny problem polskiej demokracji.PO jakoś szybko odeszła od swojego sztandarowego hasła "okręgów jednomandatowych – ordynacji większościowej . Jakie szanse miałby wtedy SCHETYNA ?? Listy są problemem nie tylko PO – patrz SLD (Miler,Dyduch). Podtrzymuję ,że Marcin Zawiła to oniunkturalista , ale też komformista.Nie wystarcza mu ,że został radnym Sejmiku z listy PO on chce wykorzystać koniunkturę i wrócić do wielkiej polityki. Jak to nazwać? A jego deklaracje o budowaniu biblioteki , czy załatwianiu pieniędzy na drogi to tania zagrywka.
~A.B. 16-09-2007 10:59
Czułem,że p.Beata Sawicka "nie zmieści się".Nie pasowała do cwaniactwa,zbyt jasno i dobitnie artykułowała opinie, za bardzo oddana była ludziom,a przede wszystkim była orędownikiem żmudnej,systematycznej,pozytywistycznej pracy/ bo tego nauczyła ją działalność oświatowa/, a nie czczego gadania, za które nie bierze się żadnej odpowiedzialności.Wielka szkoda, tym bardziej,że była autentyczną posłanką z Jeleniej Góry,a nie jak niektóre wujki z lobby wrocławskiego,pałający nagłą miłością do naszego miasta.
~wyborca 16-09-2007 13:13
Tak pani Beata Sawicka nie pasowała do tego cwaniactwa.Była uczciwą posłanką, zawsze odpowiadała na pisma bądz na problemy którymi się zajęła.Dwie oktawy lepsza od Zawiły.Ja na posła głosuję na Pawła Domagałę.
~dajcie spokój 16-09-2007 13:43
Jak taka dobra, to co robiła w tej obłudnej formacji? Widziałem ją w "Sprawie dla reportera". Bani Beatka nie potrafi ani be, ani me, ani kukuryku...
~Sawicka i uczciwość ??? 16-09-2007 14:48
aż zgrzyta takie zestawienie słów!
~Kaziu – nie podlizuj sie tak bardzo! 16-09-2007 14:50
Pamiętaj, że jak się komuś kłaniasz to innemu d..ę wystawiasz.
~UW 16-09-2007 16:06
Dobrze że ZAWIŁA wraca do gry, a niezorientowanym przypominam, że Unia Wolnosci i Unia Demokratyczna to ta sama partia która zmieniła nazwę chyba przy przyjmowaniu Kongresu DeMokratycznego – już nie pamiętam. Nie przystąpił do LiD bo chyba nikt nie wyobraża sobie Zawiły z Kusiakiem, J.Pawłowskim Malczukową i tą całą zbieraniną na jednym zdjęciu. A PO to ugrupowanie centroprawicy o silnych tendencjach liberalnych.
~do kazimierzap 16-09-2007 16:32
<< Nie lubię wyborów proporcjonalnych bo tu do sejmu np. głosując na Zawiłę mogę zagłosować na Schetynę – a tego bardzo bym nie chciał!!!>> TO CO PISZESZ JEST TYPOWO POLSKIE – LEPIEJ DOBREGO NIE POPRZEĆ BO JEDNA TYSIĘCNA MOJEGO GŁSU MOZE WZMOCNIĆ TEGO KTÓREGO NIE LUBIE – DLATEGO W POLSCE JEST JAK JEST.
~OLEK 16-09-2007 16:37
Dobrze że jest Zwiła, bo od lat Jelenia Góa nie miała swojego posła. Albo spadochroniarze albo nieudacznicy. Zawiła jak mało kto zna region i ciągle chce mu się coś dla niego zrobić. Dobrze, że nie wstąpił do LID bo byłby wstyd.
~A.B. 2. 16-09-2007 17:33
Jak czytam te negatywne komentarze,to moje zdumienie nie ma granic,że tak wielka jest u nas obłuda.Wielokrotnie widziałem na różnych spotkaniach, jak uczestnicy łasili się do p.Sawickiej, jak każdy chciał podaj otrzeć się,bodaj dotknąć...a już szczytem marzeń była rozmowa na przerwie i powierzenie Jej swoich problemów.Wielu z mównicy głosiło prawdziwe peany na cześć i robili wszystko,by zostali zauważeni.Dziś, ci sami ludzie piszą powyższe komentarze i szykują się już,jaką treść nadać obłudnym peanom po 21 października i jak dalej okłamywać na naradach nowo wybranych.
~Do OLEK i UW 16-09-2007 17:34
Ten Zawiła jest zawsze w grze jak wygra bo startuje do różnych instytucji więc nie czarujcie wyborców.Widziałam dobrą współpracę Zawiły z Czernowową, Kusiakiem,Lewandowskim ,Pezdą i mogę wymieniać jeszcze inne osoby, i wstydu nie było bo razem na rzecz miasta zabiegali.Ja tą współpracę widzę i sobie wyobrażam.Więc nie......
~jelgór 16-09-2007 19:41
Jest taka znana w środowisku inteligenckim zasada wyrażona przez Bohdana Zadurę, wielkiego poetę współczesnego i tłumacza poezji z paru języków, która głosi: Jak nie ma na kogo głosować, to się głosuje na Unię Wolności. Tak więc: głosujemy na Marcina, z przekonaniem albo bez, ale głosujemy, aby się nie zawieść!
~do dajcie spokój 16-09-2007 20:31
Pani Sawicka była w dobrej formacji od początku , tylko tacy jak Zawiła wstępują jak formacja jest na topie.Pani Beato nie daj się poniżać przez cwaniaczków.
~lustrator 16-09-2007 21:02
Jak wspaniale blue jens uwydatnia niektóre części ciała. Niepotrzebny jest Tymochowicz czy inny spec od wizerunku, wystarczy lustro.
~do "do dajcie spokój" 16-09-2007 21:12
Sawicka była wcześniej razem z Zawiłą w jednej partii, tylko trochę wcześniej ją opuściła.
~do J23 16-09-2007 21:22
Czy pamiętasz, kto przysłużył się Jeleniej Górze likwidując WOSR? Jak pamiętam to najpierw pan poseł obiecał utrzymanie szkoły. Czy mam głosować na osoby niedotrzymujące przyżeczeń lub ich kumpli?
~do Pani Agnieszki Gierus 16-09-2007 21:29
Zdjęcie mówi wszystko!!!
~kazimierzp 16-09-2007 21:49
Beata Sawicka należała do Unii Wolności, sam ją do niej jako przewodniczacy koła przyjmowałem! Była też w grupie członków jeleniogórskiej Unii Wolności która inicjowała odejście z tej partii i tworzenie Platformy. Do dzisiaj za to do tej grupy mam ogromny żal! Wielu z nas zostało w Unii do końca, Marcin został dalej w polityce – trudno działać w niej bez przynależności partyjnej, stąd jego członkowstwo w PO. Ja pozostałem już bezpartyjny. Obecnie żadne z ugrupowań nie jest mi bliskie! Osoby tak i to w wielu ugrupowaniach – stąd czekam na listy wyborcze. Jestem ciekaw komu dam swój głos – choć niektóre nazwiska liderów mnie odrzucają.
~J27 16-09-2007 22:16
Zawiła i Sawicka to kameleony lub motylki jak kto woli skaczące z kwiatka na kwiatek.Owoców nie widać.
~do J27 17-09-2007 0:27
zawiła 10 mln euro na rozbudowe biblioteki grodzkiej = najlepsza biblioteka w regionie... kazdemu zycze takich owocow... pozdr...
~Biblioteka 17-09-2007 7:19
Brawo Panie Obrębalski.
~JanorW 17-09-2007 7:26
Jak zwykle, nasza przywara narodowa, góruje nad rozsądkiem. Wszyscy widzimy, jak Jelenia Góra, jest marginalizowana (spójrzmy chociaż na listy wyborcze)jak niewielu jest tam kandydatów z J.G. – stolicy Karkonoszy. Dlatego myślę, że nie uprawiajmy krytykanctwa, tylko zjednoczmy się i głosujmy na swoich (czyt. jeleniogórskich kandydatów). Zróbmy tak, by ludzie mieszkający w Jeleniej Górze, reprezentowali nas w Warszawce. To napewno nam się opłaci! Dlatego głosujmy, do sejmu, na Marcina Zawiłę, a do senatu, na Beatę Sawicką! Są to ludzie, którzy mają czyste ręce! Pozdrawiam J.W.
~Gdyby ktoś się zainteresował.... 17-09-2007 8:44
Gdyby ktoś się zainteresował....co naprawdę robił zawiła od początku Nowej Polski – był pierwszym demokratycznym Prezydentem Jeleniej Góry – t była praca tytaniczna – urząd pełen nie tylko czerwonych urzędników ale ludzi którzy nie rozumieją dokładnie po co są i komu służą i co to znaczy działanie zgodne z prawem a nie zgodnie z widzimisię urzędasów... Niech go ktoś zapyta jak wyglądały pierwsze lata posłowania.... Mało kto pamięta, że jak zakładano EUROREGION NYSA to nikt przez szereg kadencji ani przez moment nie kwestionował jego przywództwa. Jelenia Góra dopiero teraz, jak ostatni patałach, bo pan prezydent MO myślał że to szefa EUROREGIONU należy mu się jak psu zupa. ...i się przekonał że na sukcesy należy pracować. Dlaczego Jelenia Góra ma tak wysokie wykorzystanie środków unijnych – między innymi dlatego, że kiedy je przyznawano, a był jeszcze wtedy posłem to je "dyskretnie" w Warszawie pilotował..... Zawiła tak naprawdę był w jednej partii która co jakiś czas zmieniała nazwę (tak po prostu było), PO stanowi jej liberalny odłam. ... a co miał startować z SLD lub z PIS???
~do Gdyby... 17-09-2007 10:26
Za sam fakt pójścia do wyborów każdy daje 10 zł ze swych podatków na utrzymanie aparatu robiącego ludziom wodę z mózgu. Udany bojkot tzw. wyborów, to radykalnie mniej kasy dla kasiarzy – a swojej to oni nie dają. Dlatego przebąkują o wprowadzeniu prawnego obowiązku głosowania. Udany bojkot, to niemożność powoływania się władzy na legitymację Narodu Polskiego, to dowód na to, że przestały działać na ludzi wszelkie mamidła. Tego każda władza boi się jak ognia. Gdy nie ma wyboru, to taktyka biernego oporu jest najskuteczniejszą bronią. No i zapomniał Pan o tym, że jak się wejdzie między wrony, to trzeba krakać jak i one – co się chyba też Panu przydażyło.
~pietruszka 17-09-2007 10:36
Tak jest, głosujmy na swoich. Na senatora głosujmy na kandydata z Jeleniej Góry. Wybierzmy Roberta P. – człowieka bezpartyjnego, który zawsze ma czas i broni zwykłych ludzi...
~Gdyby ktoś się zainteresował 17-09-2007 10:41
Zawiła uczył się pracy od pani Czernow.
~ap 17-09-2007 10:44
Czemu mamy się zainteresować, szukać argumentów, co naprawdę robił kandydat na polityka? To powinno być jasne, oczywiste i czytelne. To powinno być głośne, publicznie znane. Zawiła jako prezio "wygonił" mnie z biura!
~rekin 17-09-2007 11:14
Faktycznie skromna ta Beatka – nie wiadomo o czym mówi – ale przez spodenki widać że muszelke ma obfitą. Po co jej ta polityka ? skoro szczodrze jest obdarowana przez naturę.
~no tak 17-09-2007 11:44
a pani czernow nic nie umie...
~nono 17-09-2007 12:11
Skoro nikt się nie nadaje to może ktoś napisze kto byłby najlepszym dla jeleniej góry posłem....
~Acha!! 17-09-2007 12:15
To teraz wiem na podstawie tekstu z godz 8;44 że Zawiła załatwił wszystkie środki unijne dla Jeleniej Góry???????????????????????????????.Władze samorządowe są niepotrzebne.!!!!
~Do Acha 17-09-2007 13:02
Ciemniaku – naucz się czytać – nie załatwił ale bardzo wiele pomógł. Przypomnij sobie ile w owym czasie wniosków przechodziło.
~Precz z Unią Wolności! 17-09-2007 15:24
i to wszystko mówi przeciw zawile. był on najgorętszym orędownikiem wejścia Polski do unii europejskiej. teraz trzeba się prosić o swoje (wcześniej wpłacone) pieniądze. gros z nich konsumuja komisarze unijni i metropolie.
~do 13;02 17-09-2007 15:52
Bardzo kulturalnie piszesz człowieku? Z takimi nie zbudujemy dob rego państwa. W poparciu wniosków o pieniądze bardzo pomagał J. Szmajdziński.
~Szmaja i Zakalec 17-09-2007 17:27
niech obaj pomogą teraz rybakom łowić dorsza
~Jan Kochanowski 17-09-2007 18:53
Sztuka w 1–nym akcie "POWRÓT POSŁA " Na scenę wchodzi główna postać dramatu Marcin Zawiła , były poseł z lekka podstarzały , trochę stetryczały , lecz miał jeszcze trochę werwy, by się dorwać do konserwy .Patrząc na wschód mówi: " Sejm , Sejm wielki na mnie czeka" Osoba w bieli : "Marcinie , a Biblioteka ? " Marcin : " Niechaj czeka !!" Osoba w czerni : " Marcinie , a nasze drogi" Marcin : " Nie przeszkadzaj schodź mi z drogi! cdn
~miki 17-09-2007 20:57
no to naprawdę sensacja z tą Oreszczuk nie daj Boże nie pokazała nic pracując jak na razie w Oświacie a cóż potrafi w Sejmie , o Boże chroń nas od takich fachowców!!! trzeba by tą Panią najpierw wysłać do dobrej wizażystki no i nie wspomnę że przydało by się trochę nauki Kamyczka
~Margo 17-09-2007 21:29
A ja i tak zagłosuję za Marcina Zawiłę a nie na byłą przedszkolankę Beatę S
~mała 17-09-2007 21:40
Głosuję na Marcina Zawiłę, bo coś zrobi dla Jeleniej Góry a inni nic .
~Jan Kochanowski 17-09-2007 21:54
"POWRÓT POSŁA" cd Osoba w bieli zwracajac się do głównej postaci dramatu: "Marcinie, wielkim guru dla nas byłeś tyle środków ( z UE) załatwiłeś, Tyle ludziom obiecałeś , a na koniec w długą dałeś." Marcin : "Ja odważny zawsze byłem na Platformę też wskoczyłem wtedy , gdy się okazało ,że ryzykuję mało."
~No dobra 18-09-2007 5:43
Sawicka Zła, Zawiła Zły, Szmajdziński Zły, Prosimy o dalsze propozycje, czekamy na dalszych złych
~Do poety 18-09-2007 6:16
Kto jest w takim razie twoim kandydatem na posł. Z różnych wpisów , nie tylko poety, widać że: nie może być wykształcony, nie może znać języków, nie może być znany w Polsce i zagranicą, nie może miec doświadczenia w poselskiego, nie moze mieć doświadczenia samorządowego, nie moze mieć doświadczenia wzdobywaniu środków UE, czyba nie może znać się na czymkolwiek. to co zostaje ktoś z samoobrony
~były 18-09-2007 6:18
Całe szczęście że się pogodził z PO, bo płakać się chce jak się widzi Onyszkiewicza, Geremka i innych w towarzystwie baronów z SLD
~dobry pomysł 18-09-2007 6:56
Podejdźmy konstruktywnie – zamiast krytykować X czy Y to proszę napisać kto Waszym zdaniem nadaje się na posła RP.
~zły do złych 18-09-2007 7:07
Jak widać w ten sposób wszyscy załatwiają swoje prywatne porachunki z kandydatami na posłów. Pachnie mi to kompleksami i frustracjami z którymi piszący nie mogą sobie poradzić
~Prystrom na posła 18-09-2007 8:14
Szpital ocalił,pokazał ciemne strony władzy,nauczył ludzi wal;czyc o swoje =rachunki za wodę itd.
~Do Miki 18-09-2007 9:01
Ta Oreszczuk musiała ci zajść za skóre,choć to prawda że pracuje w oświacie dopiero dwa lata to i tak jest lepszym fachowcem od ciebie nie tylko za biurka ale też i z boiska.A co do wyglądu to miotło powinaść pójść do fryziera poprawić swą perułke.Co do Kamyczka ;kamyczkiem to może rzucałaś,ale go nigdy nieprzeczytałaś.
~ja! 18-09-2007 9:03
ja się nadaję, ale nikt nie chce mnie wystawić na listę :–(
~ktoś 18-09-2007 17:12
to poco my jelegórzanie mamy głosować jak do sejmu dostaną się nie nasi mieszkańcy ?????????????
~Tutaj 18-09-2007 19:40
Tyle ile zrobił Szmaja dla Jeleniej Góry to Zawile i 1o kadencji bedzie za mało.Trzeba przyznać,że lubi i umie kręcić dla siebie kasę.Zawsze pensję wzbogaca dietami..radnego i posła.Choć jak zostanie posłem to szybko rzuci bibliotekę w której interesowały go tylko rozbudowa i środki.i tylko to.
~Do Tutaj 18-09-2007 20:36
Rozbudowę biblioteki zapoczątkował poprzedni DYREKTOR i poprzedni Prezydent Miasta a pan Zawiła to kontynuuje, i tyle w tej sprawie.
~kazimierzp 18-09-2007 21:24
Rozbudowa wojewódzkiej biblioteki wraz z rozbudową filharmonii (praktycznie budową nowej sali koncertowej) zapoczatkowana była w latach osiemdziesiątych – tu polecam opisanie w jelonce poczatkowej koncepcji ze złotym łukiem poprowadzonym na słupach nad chodnikiem przy Bankowej (kilka z tych słupów obłozonych klinkierem stoi). Na początku lat dziewięćdziesiątych część dawnego Komitetu Obywatelskiego chciała zastopowania tej rozbudowy samego budynku biblioteki (nazwisk tych panów przez grzeczność nie przypomnę) i zabrania tego budynku na inne cele – co o mało nie przyprawiło o zawał ówczesnego dyrektora Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej pana Andrzeja Baltyna – jako członek ówczesnego Zarządu Miasta musiałem w wizji na budowie uczestniczyć! Szczęśliwie do tych niecnych planów nie doszło, biblioteka dalej pozostała w tym budynku przy Bankowej, ale rozbudowa w nowej części została zastopowana. Gdy biblioteka została przemianowana na grodzką (po likwidacji województwa), a dyrektorem został pan Łokaj (chyba nazwiska nie przekręciłem!) to zaczął on starania o dalszą rozbudowę – niestety bez konkretnych efektów (brak finansów). W miedzyczasie dostał On stanowisko w Warszawie i tam sie przeniósł, a w wyniku otwartego konkursu dyrektorem Biblioteki Grodzkiej został Marcin Zawiła. "Udało mu się" przekonać decydentów we Worcławiu i Jeleniej Górze, uzyskał odpowiedniej wysokości dofinansowanie z różnych źródeł i ruszyła dalsza rozbudowa biblioteki powiększona o dodatkową przybudówkę w podwórzu. Ma w całym obiekcie powstać nowoczesna książnica skomputeryzowana z łatwym dostępem do wszelkich zbiorów. Nie będę oceniał który z dyrektorów miał największe zasługi! Każdy w pewnym stopniu przyczynił się do tego stanu jaki jest dzisiaj. A terez trwają mocno zaawansowane prace wykończeniowe i nic już nie powinno przeszkodzić w dokończeniu tej inwestycji!
~do kazimierzap 18-09-2007 22:36
nie wprowadzaj czytających w błąd ; to decydenci Jeleniej Góry przekonywali o konieczności dokończenia tej inwestycji, aby to zrealizować Zarząd Miasta a potem Prezydent robili wszystko aby przejąć to od MARSZAŁKA Województwa do Miasta Jelenia Góra, a następnie zabezpieczyć środki finansowe na przygotowanie i rozpoczęcie tej baardzo potrzebnej inwestycji nie tylko dla mieszkańców J.G. Srodki finansowe znalazły się w kolejnych budżetach miasta, wniosek o pieniądze zewnętrzne został doskonale przygotowany,a obiekt zostanie oddany czytelnikom wkrótce.Jest kilka osób którym należy się ukłon .
~Do 19:40 18-09-2007 22:37
Co Zawiła zrobił i robi nadal – każdy widzi :–) A co takiego zrobił Szmaja? Jakoś nikt nie chce nazwać tych "dobroczynów" pana–posła Sz.
~Co zrobił ZAWIŁA 18-09-2007 23:12
Zlikwidował woj. JELENIOGÓRSKIE i był na utrzymaniu budżetu państwa i samorządów.
~DO WSZYSTKICH 18-09-2007 23:30
Towarzyszu Ciosek dziękujemy za decyzje o rozpoczęciu budowy /rozbudowy/ Woj.Biblioteki i filharmoni.
~kazimierzp 18-09-2007 23:54
Do 22:36 – byłem jednym z decydentów w okresie od 1990 – do 2002 ( z czteroletnią przerwą) i nie oczekuj, że bedę wypisywał panegiryki na naszą cześć. Nie dlatego, że nie ma co, ale po co!?! Poznałem wielu dyrektorów różnych placówek. Wszyscy byli pełni dobrych chęci, ale nie wszyscy przy tym czynnie działali na rzecz swych placówek i mieli tak potrzebną na takim stanowisku siłę przebicia!!! do 23:12 – za likwidacją 49 województw praktycznie były wszystkie partie ówczesnego parlamentu (chyba jedynie bez PSL). Dlatego obciążanie za to (ja uważam, że słuszne działanie!!!) jednego ówczesnego posła to zbytek podziwu dla niego. Żaden pojedynczy poseł nie jest w stanie przekonać i przegłosować samotnie 459 pozostałych. Tak samo los jednostek wojskowych w Jeleniej Górze. Decyzje zapadły o tym w czasie kiedy był rząd AWS i wszystkie inne opcje polityczne razem z rządzącymi były za dostosowaniem polskich sił zbrojnych do potrzeb Nato. A to zakładało z racji braku wrogów na zachodzie likwidację naszego jeleniogórskiego garnizonu. Dlatego obciążenie tą decyzją jedynie Jerzego Szmajdzińskiego jest strzałem kulą w płot! Wszyscy posłowie głosowali "za"!!! I ci z dzisiejszego PiS i ci z dzisiejszej PO, a także z SLD. Szczęśliwie w Jeleniej Górze obiekty po tych jednostkach wojskowych nie czekały długo na gospodarzy i zagospodarowanie.
~do Tutaj 19-09-2007 5:49
... masz recję, jaki ten zawiła podły, kiedy wszyscy radni wszystkich szczebli – i wszyscy posłwie zrezygnowali z diet i przes wszystkie kadencje przekazali je na biednych, to Zawiła – podlec je brał. Zastanów się co piszesz......
~DO TUTAJ 19-09-2007 5:51
Masz rację, wszyscy radni powinni być pozbawieni diet, Przynajmniej Wspólne Miasto zrezygnuje z kandydowania.
~kazimierzp 19-09-2007 7:12
Co do Cioska. To, ze ktoś propagandowo wpada na jakieś pomysły to za co mu dziękować? Kiedy te wszystkie "szczytne" pomysły mogły zostac zrealizowane dopiero po upadku komuny po 1990 roku: – szpital; – obwodnica północna; – szkoła 11; – filharmonia z biblioteką. "Dobrymi chęciami piekło wybrukowane" jak to określa przysłowie!
~WM 19-09-2007 10:04
–> Do Tutej: nie bój, nie bój nie zrezygnuje. Będziemy w radzie nawet jak to radni będą musieli płacić. A swoją drogą słuchanie takich tuzów jal J.P. G.M J.K, J.S. czy M.O to praca w uciążliwych warunkach...
~krkonos@o2.pl 19-09-2007 14:20
Bez przerzucania się argumentami na tak lub nie – najchętniej zagłosowałbym na Marcina Zawiłę. Mój zgryz polega jednak na tym, że wówczas do Warszawki odejdzie jeden z dwóch obok Jurka Pokoja reprezentantów naszego miasta w Urzędzie Marszałkowskim. Jeden Zwiłowy głos na temat Jeleniej Góry w Warszawie jet g... warty, w Samorządzie Województwa ma wagę o wiele większą. Mylę się? Sam nie wiem...
~J23 20-09-2007 9:20
Biedna ta była pani poseł jak ona biedaczka domek budować skonczy.I gdzie znajdzie praceE?
~guru 20-09-2007 11:05
w artykule jest mowa, że będzie kandydował Schetyna – ja słyszałem o Zdrojewskim, może mi ktoś wyprostuje te zawiłości ?
~do krkonos@o2.pl 20-09-2007 12:26
No i dotykasz brachu tematu, ktorego 'tegie glowy' tut. forum nie dostrzegly. Mianowicie gdzie tak na prawde ulokowany powinien byc czlowiek wlasciwie sluzacy regionowi? Szczerze to porownujac dzialanosc pana Zawily w Sejmiku i pani Sawickiej w Sejmie dojsc mozna do bardzo ciekawych wniosko. Nie prawdaz???
~RYBNICA .DO DOBRY POMYSł 20-09-2007 19:24
JA UWAżAM żE POWINNI BYć OKRęGI JEDNOMANDATOWE.WCHODZI TEN KTO UZYSKAł NAJWIęCEJ GłOSóW.A MOIM KANDYDATEM JEST OCZYWIśCIE MARIAN ZAGóRNY.WSZYSCY O NIM ZAPOMINAMY CO ZROBIł DLA ROLNICTWA. POZDRAWIAM .LICZE NA KOMENTARZE
~w10 20-09-2007 20:59
jedyny ktory bronil wojewodztwa to byl z poslow i senatorow...RYSZARD MATUSIAK tylko on bronil i walczyl/ minnymi pomysl wojewodztwa jeleniogorsko/legnickiego/ to byloby niezle dla nas bo pieniedzy byloby duzo a wroclaw by nam ich nie zabieral jak teraz i moglo sie udac jak w zieloneji gorzowie..i to nietety wielki miniu dla naszych poslow wtedy i AWS i Uni Demokratycznej/zawila/ i SLD/Szmaja..im sie podobal wroclaw szkoda bi dzis to widac i to bardzo..a Matusiaka za ta walke wyrzucono z AWS mimo ze byl tutaj szefem i mogl byc cala kadencje wiec Tylko Ryszard Matusiak––jesli startuje..kto wie
~skojarzenia 21-09-2007 8:22
Czy platforma to nie największa płaszyzna metalowa /blacha/ na przyczepie do ciągnika gdy spóścimy burty/ boczne płaszyzny/?Ale nazwa partii?
~Pi 21-09-2007 9:47
Trudne wybory dla wyborców bo nie ma z czego wybierać. I to od lewej do prawej. Większość kandydatów to spadochroniarze z "centrali" – po wyborach nie będą nawet pamiętali z jakiego okręgu startowali. p.s. Pan Szmajdziński to już szczyt bezczelności: gdy kandydował przedostatnim razem obiecał walczyć o zachowanie jednostek wojskowych w J.G. a następnie OSOBIŚCIE je zlikwidował.
~śnieżka 21-09-2007 21:33
Chyle czoło przed przedmówcami a...lizujac sytuacje i znajac wszyskich kandydatów wiem jedno, ze wszyscy nie dbaja o interesy mieszkańców kotliny jeleniogórskiej Wszyscy dążą do jednego celu – załatwić sobie utrzymanie na jakieś tam 4 lata pamietajcie będą mieli emeryturę poselską a my dalej bedziemy skomlać w ZUS. Taka jest prawda. Przypisujemy kandydatom, że załatwili srodki unijne to nieprawda mogli w ostatecznej kwalifikacji coś dopomóc. Pan KP jest niesamowity jest to pan ignorant on na niczym sie nie zna a szkoda to Pan jak nazwali w pracy z piwkiem ma ambicje ale nie ma doswiadczeń. A pani ta co buduje sobie domek to sobie znajduje apanaże z naszych podatków. a pan z szmajdzinski to taki sobie fircyk co przy piwie wiele gada jaki jest wazny ale cos zrobił dla naszego regionu
~do Pi 21-09-2007 22:29
Czytaj pana kazimierzap to nie bedziesz ględził.
~miL 21-09-2007 23:02
ja tam wiem na kogo będę głosował.Na ludzi pewnych co dotrzymują słowa wyborcom.Radni Zawiła,Zabrzański i Pawlukiewicz Relis byli wybierani przez mieszkańców,a jak się tylko nadarzyła okazja na poselską dietę pokazali gdzie mają wyborców i swoje programy.Pawlukiewicz Relis popierana była w wyborach przez komitet wyborczy Związku Niewidomych.I znowu okazało się że Jej wyborcy byli krótkowzroczni.Na wybory jadę do Nepalu.
~Obserwator II 22-09-2007 8:27
Szkoda radnego wojewódzkiego.Może jednak warto mieć w Sejmie Jeleniogórzanina.Spotykać go,jak Marcina Zawiłę: na ulicy,w tetrze czy kinie.Z nim można porozmawiać,jest otwarty,sympatyczny a przy tym wie o czym mówi.Jelenią Górę i nasz region zna jak mało kto!! Zagłosujmy na Zawiłę,ale zadbajmy o to,aby to był naprawdę nasz poseł.A do tego trzeba trochę naszej aktywności.Pozdrawiam.
~Rudy_GUSTAW 22-09-2007 12:30
Ja od dawna każdego namawiam do głosowania na jeleniogórzan niezależnie od sympatii politycznych. Tylko tak zbudujemy silną reprezentację regionu jeleniogórskiego, w tej chwili legnickie grabi w swoją stronę a nasi Włodarze to ludzie słabi, którzy nic nie wywalczą dla miasta. NIE BĄDŹ IDIOTĄ, BĄDŹ LOKALNYM PATRIOTĄ
~id 22-09-2007 16:43
Smutne, ale Jelenia góra to rezerwat komunizmu. Dzięki m.in. takim "sprawiedliwym" jak pan P. ze Wspólnego Miasta.
~J24 27-09-2007 13:06
pani cielebak NIECH SIE WEZMIE DO PRAWDZIWEJ PRACY I ZAJMIE SIe SYNEM
~a. 29-09-2007 19:21
Wspólnemu miastu już dziękujemy... ja zagłosuję na pana Pawła Domagałę.
~jak głosować w Jelonce 29-09-2007 22:11
na zameldowanych w Jeleniej Górze.Ja głosuję na: SEJM : Domagała Paweł SENAT :Sawicka Beata ,Lewandowski Tadeusz , Kusiak Józef
~Jeleniogórzanin od lat 30-09-2007 17:36
Ludzie,pomyślmy czy chcemy mieć posła,czy oddać nawet rozsądny głos.To dziwne co mówię.Zgoda.Stawiam jednak na M.Zawiłę.On ma szansę.Jelenia na tym może tylko zyskać
~jak głosować w jeleniej? 1-10-2007 9:15
Lewandowski i reszta skreślona.Może jeszcze oddałbym głos na tego cyrkowca Klimka co go ud...li kusiaki a teraz wzięli się za udu..nie prystroma.Wiem coś o tym!!!
~Senator RP??? 2-10-2007 8:56
Pani POSEŁ już siedzi, wczoraj CBA przyłapało ją na gorącym uczynku.
~MAX 2-10-2007 14:57
Ludzie! dlaczego ciagle wybieracie tych samych ludzi, od kilkunastu lat te same twarze – zmieniaja tylko nazwy swoich zlodziejskich partyjek. straszne...
~emigrant 3-10-2007 13:34
Kto to jest ten Jacek Stachoń ?? Wie ktoś??
~Olson 4-10-2007 21:50
Jarosława to zawrotna kariera jego ojca Rajmunda. Tuż po wojnie żołnierzy AK, rozstrzeliwano, osadzano w więzieniach, sadzano na nogach od stołka, torturowano, w najlepszym razie wykluczano z życia społecznego. Tymczasem Rajmund Kaczyński, żołnierz AK, tuż po wojnie dostaje od stalinowskiej władzy wypasiony apartament na Żoliborzu, jak na tamte czasy rzecz poza zasięgiem zwykłego obywatela, nawet szarego członka PZPR. 2) Cud drugi, żołnierz AK, mąż sanitariuszki AK, dostaje posadę wykładowcy na Politechnice Warszawskiej i oboje żyją sobie z jednej pensji jak pączki w maśle. W tym czasie gdy w Polsce rządzi Bierut, a właściwie Stalin rządzi Bierutem, posada dla Akowca na uczelni brzmi jak ponury żart, jednak rzecz miała miejsce 3) Cud trzeci, rodzą się bliźniaki i jako dzieci akowskiego małżeństwa, na początku lat 60, kiedy większość dzieci akowców opłakuje swoich rodziców, albo czeka na ich powrót z więzienia, nasze orły zabawiają się w reżimowej TV. 4) Cud czwarty. Jarosław Kaczyński jako jedyny działacz opozycji, z kręgu doradców Lecha Wałęsy nie zostaje internowany. 5) Cud piaty, Jarosław Kaczyński odmawia (tak twierdzi) podpisania lojalki i jako jedyny opozycjonista odmawiający władzy PRL zostaje zwolniony do domu, co więcej nikt go nie nęka, w okresie 1982–1989. 6) Cud szósty, Jarosław Kaczyński jako jedyny opozycjonista ma sfałszowaną teczkę i jako jedyny opozycjonista domagający się powszechnej lustracji ujawnia swoja teczkę dopiero po naciskach prasy. 7) Cud siódmy to cud zagadka. Jaki jest związek między ofiarowanym Rajmundowi Kaczyńskiemu przez PRL apartamentem na Żoliborzu, pracą wczasach stalinowskich na Politechnice Warszawskiej, karierą filmową bliźniaków i brakiem internowania Jarosława Kaczyńskiego w stanie wojennym? Kto wie? Czym aż tak bardzo mógł zaimponować władzy ludowej żołnierz AK Rajmund Kaczyński, że władza otoczyła jego samego, jego żonę z AK i dzieci szczególna troską. Opowieściami o wykańczaniu bolszewików? Kto wie, czym mógł zaimponować oficerowi SB Jarosław Kaczyński, że ten po odmowie podpisania lojalki wypuścił go wolno i nigdy już nie nękał? Być może postraszył esbeka lustracją, układem, oligarchią? A może po prostu oficer zadzwonił do ojca, kazał odebrać syna, wyłoić w tyłek i obiecać, że się więcej nie będzie wygłupiał. Wiecie, rozumiecie towarzysze z PiS tak po starej partyjnej znajomości. Pomożecie rozwiązać zagadki cudownego życia wodza? Idą wybory. Nie da się tego ukryć. Trzeba uratować ten Kraj. Dlatego powstała akcja "Schowaj Babci dowód". Zapoczątkowana dziś przenosi się do świata "bardziej przyjaznego". Czyli na strony Internetowe i fora. Podaj dalej, to nie jest łancuszek tylko ratowanie tego państwa!
~do Olsona 7-10-2007 20:02
Przestań pan z tą komunistyczna propagandą.
~artur 8-10-2007 13:16
Nikt prawie nie mówi i pisze o kandydatach do Senatu. A przecież oni też mają inicjatywę ustawodawczą i spore mozliwości popierania propozycji korzystnych dla naszego regionu. Dlatego proponuję żeby poprzeć kandydata na senatora p. Jerzego Łaskawca. Jest stąd, jest fachowcem, zmodernizował Elektrownię Turów, stworzył polski koncern energetyczny BOT, itd. W przeciwieństwie do polityków jak się zobowiąże, to następnie realizuje swoje obietnice.
~byly ziomal 13-10-2007 14:49
komuchy drzyjcie kaczory zabiora wam wasze stalinowskie emeryturki fortuna kolem sie toczy ,teraz komuchom nareszcie wiatr w oczy hehehehehehehhe...

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Harcerze z nową siedzibą

Senator zachęca do głosowania na maszty

Polskie Davos w Karpaczu

Rowerem z Cieplic na Sudecką

"Skarb" Solidarności ukryty w Komarnie zostanie wydobyty

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
970
Tak
24%
Nie
72%
Nie wiem
3%