MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Sobota, 4 lipca
im. Malwiny, Odona

Seniorzy wybudowali piec chlebowy

Wiadomości: Janowice Wielkie
Poniedziałek, 23 października 2017, 9:13
Aktualizacja: Wtorek, 24 października 2017, 6:36
Autor: WAC
Fot. WAC
Przy Świetlicy Wiejskiej „Rudawy” odbyło się spotkanie podsumowujące projekt seniorów z gminy Janowice Wielkie "Biesiadowanie pod Kasztanem", realizowanego przez LGD Partnerstwo Ducha Gór „Gminne Rady Seniorów powiatu jeleniogórskiego”. W jego ramach przy świetlicy powstało plenerowe miejsce spotkań.

Pomysł na stworzenie miejsca spotkań dla starszych i młodszych powstał podczas odbywających się w każdy czwartek spotkań seniorów w Świetlicy Wiejskiej "Rudawy". Realizacja pomysłu rozpoczęła się około dwa miesiące temu. Na jej wstępie dwaj seniorzy Ryszard Wnuk oraz Kazimierz Angielski wpadli na pomysł, aby w centralnym punkcie placu biesiadnego postawić piec chlebowy. Obaj panowie przystąpili też wkrótce do jego budowy.

- Część materiałów kupiono ze środków z projektu finansowanego z programu ASOS 2014-20120 lecz większość otrzymaliśmy w darze – mówi prowadząca Wiejską Świetlicę „Rudawy” Krystyna Pisarska.

Efekt pracy seniorów musi budzić szacunek. W piecu, w którym osiągnięto temperaturę około 300 stopnie Celsjusza można wypiekać nie tylko chleb i ciasta ale nawet pizzę. Można w nim również piec mięso. Obok pieca postawiono ławki oraz posadzono krzewy.

– Myślę, że Janowice Wielkie są jedyną gminą w regionie, która może się pochwalić posiadaniem takiego pieca – mówi K. Angielski . Dzięki niemu będziemy mogli nawiązać do czasów, gdy w prawie każdym domu wypiekano chleby i pokazać tę tradycję młodemu pokoleniu. Dodamy, że w pracach przy urządzaniu miejsca biesiad czynnie uczestniczyły dzieci i młodzież przychodząca na zajęcia w świetlicy. Wraz ze starszymi młodzi kopali ziemię pod wylewkę, wozili ziemię, sadzili krzewy, grabili, sprzątali, nosili opał.

Projekt „Biesiadowanie pod Kasztanem” jest tylko jedną z wielu form aktywności osób starszych z gminy Janowice Wielkie. W trakcie zawiązywania znajduje się obecnie Gminna Rada Seniorów. Od jakiegoś czasu seniorzy wydają też własną gazetę, będącą wkładką do ukazującego się co kwartał biuletynu gminnego.

Ogłoszenia

Czytaj również

Spotkali się z Beatą Kempą

Wczoraj kino plenerowe, a dzisiaj Jacek Ziobro

Oficjalne wyniki wyborów – Jelenia Góra i powiat jeleniogórski

Komentarze (5) Dodaj komentarz

~Sarna 23-10-2017 10:55
Brawa dla aktywnych seniorów
~Aduśka 23-10-2017 11:24
Fajnie że są ludzie którzy coś tworzą dla swoich mieszkańców. A w Miłkowie powstało towarzystwo spm chyba wzajemnej adoracji, która to kompletnie NIC nie robi dla swoich mieszkańców. Zastanawiam się po co im te stowarzyszenie skoro nie robią NIC.
~Ehh 23-10-2017 11:24
w krajach śródziemnomorskich piec chlebowy ma każdy przy domu. Gratulacje dla ww seniorów, że im się chciało, gdy innym nic się nie chce i tylko narzekają.
~ 23-10-2017 12:31
Ale fajnie. Tak zwyczajnie fajnie. Bez nadęcia, przecinania wstęgi itp szopek ludziska się zmówili i zrobili coś wspaniałego. Brawo!
~Rodzic 24-10-2017 2:08
Ciekawe czy pozwolenie na budowę gmina uzyskała, czy tak na dziko?

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Karkonosze ulubione

Utrudnienia w Witkowie

IMGW ostrzega: może grzmieć i padać

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Informacja wojewody ws. koronawirusa (aktualizacja)

Sonda

Przed nami II tura wyborów prezydenckich w Polsce. Kto ma większe szanse na wygraną?

Oddanych
głosów
1364
Andrzej Duda
41%
Rafał Trzaskowski
55%
Nie wiem
5%