MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Niedziela, 27 września
im. Kosmy, Damiana

Seniorzy w akcji

Wiadomości: Janowice Wielkie
Niedziela, 22 września 2019, 7:35
Aktualizacja: Wtorek, 24 września 2019, 8:08
Autor: WAC
Fot. użyczone
Projekt „Seniorze, dołącz do nas!” realizowany w gminie Janowice Wielkie przez Stowarzyszenie Góry Szalonych Możliwości minął półmetek. Systematyczne spotkania integrują i aktywizują najstarszych mieszkańców gminy, a rozmaitość propozycji sprawia, że każdy może znaleźć dla siebie coś interesującego. Wiele było propozycji dla ciała, ale nie zabrakło też propozycji dla ducha.

Ostatnim wydarzeniem w ramach projektu było spotkanie z jeleniogórską pisarką Danutą Sadownik. Jak mówiła autorka, od lat pisała do szuflady, ale przełomowym momentem stały się okrągłe urodziny, na które postanowiła zrobić sobie prezent i wydać książkę. Najtrudniejszy był ten pierwszy raz. Książka „A ty dokąd?” ujrzała światło dzienne, spodobała się czytelnikom, którzy zachęcili autorkę do przygotowania dalszego ciągu opowieści o trzech kobietach. W kolejnych miesiącach ukazały się więc „Gdzie jesteś?” oraz „A teraz co?”. Równolegle została przygotowana do druku książka, która przeleżała wiele lat w szufladzie – „Szkolne tango”. Pisarka dostrzegając narastający problem uzależnień napisała również powieść „Muszki owocówki”, której bohaterowie są „ofiarami” współczesnej cywilizacji i jej pokus.

Jak mówi Krystyna Pisarska, prezes Stowarzyszenia Góry Szalonych Możliwości, realizującego projekt - w ostatnich tygodniach janowiccy seniorzy mogli skorzystać z różnorodnych propozycji.

Wzięli udział w warsztatach Nordic Walking, spacerowali po rudawskich lasach i pod okiem instruktora uczyli się prawidłowego poruszania z wykorzystaniem kijków - wylicza K. Pisarska. - Zakończył się już też cykl spotkań „Nowoczesny Senior”, podczas którego uczestnicy projektu uczyli się obsługiwać telefony komórkowe, a także robić, przesyłać i edytować zdjęcia, nagrywać krótkie filmiki, itp. Odbyła się kolejna biesiada, tym razem w Janowicach Wielkich, w Zakątku Seniora pod pięknym kasztanowcem. Stoły uginały się od poczęstunku, przygotowanego przez uczestników spotkania. Każdy mógł też spróbować pizzy z pieca chlebowego, wybudowanego dwa lata temu przez seniorów. Biesiadę muzycznie wspomógł zespół „Rudawianie” przygotowując wiele znanych i lubianych piosenek biesiadnych. Każdy uczestnik spotkania otrzymał śpiewnik, dzięki czemu wszyscy brali aktywny udział w muzykowaniu. Zorganizowano również kolejne spotkanie edukacyjne, tym razem z rehabilitantką Ewą Michalak, która nie tylko przybliżyła seniorom sens i zasady rehabilitacji, ale również zaprezentowała i nauczyła ich prostych ćwiczeń usprawniających.

Do zakończenia projektu zostały jeszcze trzy miesiące, podczas których odbędą się m.in.: międzypokoleniowe popołudnie gier planszowych, spotkanie z dietetyczką, występ kabaretu Bella Mafia, rękodzielnicze warsztaty międzypokoleniowe, konferencja podsumowująca projekt. Seniorzy mają w projekcie zapewniony poczęstunek oraz dojazdy.

Projekt „Seniorze, dołącz do nas!” jest finansowany ze środków Województwa Dolnośląskiego w ramach programu na rzecz rozwoju społeczeństwa obywatelskiego.

Twoja reakcja na artykuł?

13
81%
Cieszy
0
0%
Hahaha
1
6%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
2
13%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Remont wiaty na finiszu

Uhonorowali krwiodawców

Harcerze z nową siedzibą

Komentarze (4) Dodaj komentarz

~czarna czapeczka 22-09-2019 14:08
Emerytura to jest najwspanialszy czas w życiu.Brawo seniorzy.
~ 22-09-2019 15:46
do 14:08 emerytura jest wspaniała jak jest dobra rodzina , przeważnie to mają emeryta w dup.e bo z emerytury głodowej nie daje , musi z czegoś żyć
~czarna czapeczka 22-09-2019 16:10
do: ~ (15:46)
Jak wiadomo,z rodziną najlepiej się wychodzi na zdjęciu.W znanej piosence z Kabaretu Starszych Panów brzmią słowa,,rodzina, rodzina,nie cieszy gdy jest, a kiedy jej nima,samotnyś jak pies.Kochani,uśmiechajmy się do siebie.Uśmiech czyni cuda,a jesteśmy sobie potrzebni.
~FFF 22-09-2019 18:26
do: ~ (15:46)
Wykształcenie różne, praca różna, pobory różne, emerytura różna, zdrowie różne... tylko narzekanie takie samo. Nie zawsze są potrzebne wielkie pieniądze, czasami wystarczy drobna pasja, ciekawość świata, miła rozmowa z innym człowiekiem aby byś szczęśliwszym ... ja wiem że dzień bez narzekania , dniem straconym , ale spróbujmy inaczej. Jutro jest poniedziałek ... uśmiechnij się do sąsiada, sąsiadki odpowie uśmiechem ... i dzień nabierze innych kolorów....warto spróbować....

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Wybiorą sołtysa

Roboty na Dworcowej

Dwie dziewczyny pobiły i skopały, a następnie okradły piętnastolatkę  

Lodówka społeczna znowu jest dostępna

Był "Krok do sukcesu"

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
957
Tak
24%
Nie
72%
Nie wiem
3%